חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוסי וסרמן, פעל להחלת רפורמה אחת על בתי-הספר השש-שנתיים

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 8.06.13 22:32

לאור התכנית להחיל את "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" על בתי-הספר השש-שנתיים, נפגשו נציגי מורים  ומנהלים עם מנכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, ודרשו החלת רפורמה אחת מתואמת על בתי-הספר.  באותו עניין פועל ארגון המורים בבית-הדין הארצי לעבודה. הוא נאבק מזה זמן רב להחיל את "עוז לתמורה" על בתי-ספר אלה

 מאת: דליה בלומנפלד

ב-6 ביוני נפגשו נציגי מורים, נציגי מנהלים ונציגי עיריית תל-אביב עם יוסי וסרמן, מנכ"ל הסתדרות המורים, במטרה לדחות את החלת שתי הרפורמות ("אופק חדש", "עוז לתמורה") על בתי-הספר השש-שנתיים עד שיגיעו להסכמות בעניין יישום רפורמה אחת עליהן, כפי שיקרה, אם לא יפעלו נגד.

להלן דיווח מטעם נציגי המורים שנכחו בפגישה:

"הגענו לפגישה אצל וסרמן נציגי מורים ומנהלים ונציגה של עיריית תל אביב על מנת לבקש ממר וסרמן לדחות את כניסת הרפורמה בשנה"ל הקרובה לתיכונים ה שש שנתיים. וסרמן הקשיב לכל אחד מאיתנו , כשבחדר ישבו עוד כ 20 אנשי שלומו בתפקידים שונים  כולם לדבריו בקיאים ב"אופק חדש" מכל היבטיו."

נציגי המורים מדווחים, שבשחזור הדברים שאמר וסרמן, הוא הודה שאכן יש חוסר התאמה של שתי הרפורמות למבנה בתי-הספר השש- שנתיים, ובו אין טיפת אגו, והוא מוכן לשבת עם משרד החינוך, ועם כל אחד (רמז לרן ארז, יו"ר ארגון המורים.), ולהמשיך לשפר את הרפורמה. לדעתו, אין גם כלל כל צורך לקיים שני ארגוני מורים. הוא  מוכן לייצג את כולם מהגננות עד העל-יסודיים. וסרמן הזכיר, שבאותו בוקר, טרם פגישה זו, הוא נפגש עם שי פירון, שר החינוך ועם מנכ"לית המשרד. הוא לא פרט מה עלה בישיבה, רק אמר באופן כללי, שהוא נושא ונותן למען המורים.

בהמשך הפגישה שלף וסרמן מצגת, טיוטא ראשונית לדבריו, ובה הראה שני סוגים של התאמות. התאמות שעולות כסף , והתאמות שאינן עולות כסף. בהתאמות שאינן עולות כסף הייתה לדוגמא, התאמה שתאפשר למנהלים לנייד שעות גם ליותר מסגן אחד ולהעביר אותם לבעלי תפקידים אחרים. וסרמן ציין שהוא מבין כי למשל, לא יתכן שבעלי תפקידים כמו רכז שכבה , או רכז מערכת או רכז טיולים. לא יתוגמלו. כך גם לגבי שתי מערכות צלצולים. בהמשך עבר וסרמן והסביר את ההתאמות שעולות כסף. לפי זיכרונם של נציגי המורים, ברוב השקופיות שהעלה וסרמן במצגת, הוא התאים את "אופק חדש" ל"עוז לתמורה" (מה שמעלה את השאלה: למה לא ליישם את "עוז לתמורה" במקום לבצע התאמות ב"אופק חדש"?)

וסרמן הודיע בפגישה כי עלות השינויים שהוא מציע מסתכמת בכשני מיליארד ₪ (נראה שהוא התכוון לשינויים  בכל מערכות החינוך, מכיתה א' בביה"ס היסודיים עד יב', ולא רק בבתי-הספר השש-שנתיים). לדבריו, ההסכם הקיבוצי על "אופק חדש" עתיד להיפתח בחודש ספטמבר, ואז ייכנס למו"מ עם משרדי החינוך והאוצר על הכנסת השינויים הנדרשים.

נציגי המורים והמנהלים הביעו התנגדות לקבלת החלטות לאחר תחילת שנת הלימודים הבאה (המתחילה ב-1 בספטמבר.). הם טענו שלא יתכן שבתי-הספר השש-שנתיים קודם יכנסו לרפורמה, ורק אחר כך תתחיל הידיינות על השינויים. מי שנכנס לרפורמה לא יוכל לצאת ממנה. הנציגים הודיעו שלא יסכימו לחכות לספטמבר, והציעו לוסרמן לדחות את התהליך בשנה, ורק אחרי שתהיה רפורמה מותאמת, שינסה להפעיל אותה. כמו כן, דרשו הנציגים לשתף אותם בכל התהליך. הם לא יסכימו לקבלת החלטות מעל ראשיהם. בסוף הפגישה הבטיח וסרמן להעביר אליהם תשובה על בקשותיהם לאחר כשבוע ימים.

נציגי המורים אינם מתכוונים לשבת באפס מעשה עד שוסרמן יחליט. הם ארגנו הפגנה ליום רביעי ה-12 ביוני ליד משרד החינוך בתל-אביב ברחוב השלושה 2 בשעה 13.00.

יש לציין כי ארגון המורים פועל מזה זמן רב כדי לפתור את הבעיה בבתי-הספר השש-שנתיים. (ראו כאן וכאן למשל), הוא מעוניין שחטיבות הביניים יצורפו לרפורמת "עוז לתמורה", וזאת לפי החלוקה בה בביה"ס היסודיים יופעל "אופק חדש", ואילו בביה"ס מעבר ליסודיים, כלומר בחטיבות ובתיכוניים יופעל "עוז לתמורה". הארגון דורש להכיר בו כארגון היציג בחטיבות הביניים.

 באגרת עדכון ששלח רן ארז למורים והמופיעה באתר הארגון מתאריך 8 במאי, מדווח כי נציגי ההסתדרות והארגון היו בדיון בבית הדין הארצי לעבודה בעקבות העתירה שהגיש הארגון ליציגותו בחטיבות הביניים. בית הדין ביקש מהצדדים לנהל מו"מ בשיתוף עם משרד החינוך כדי להגיע להסכמות תוך דיווח לביה"ד על ההתקדמות במו"מ. "אם המו"מ יעלה יפה, ייתכן שהעתירה תתייתר. אם לאו, העתירה תידון" בביה"ד."  (כך רן ארז באגרת הנ"ל).

באגרת מ-29 במאי מדווח רן ארז: "יציגות – בהמשך להחלטת ביה"ד הארצי לעבודה מתקיימת הידברות בין משרד החינוך, ארגון המורים, הסתדרות המורים ומשרד האוצר, במטרה להגיע להסכמה על רפורמה אחת בחינוך העל יסודי, כיתות ז' – י"ב. פועל יוצא מכך הוא שגם נושא היציגות הוא חלק מהידברות זו. עלינו לדווח לביה"ד על תוצאות השיחות עד לסוף חודש מאי. אני מקווה שנגיע להסכמות, או, לחלופין, שביה"ד יקיים דיון מהיר בסוגיית היציגות, בהתאם לתביעה שהגשנו. צר לי שסוגיה זו טרם נפתרה, למרות שגם אנשי משרד החינוך מבינים ששתי רפורמות בחינוך העל יסודי אינן יכולות לדור בכפיפה אחת וביה"ס השש שנתי לא יוכל לתפקד עם שתי רפורמות".

משרד החינוך, ארגון המורים, הסתדרות המורים – כל הגורמים הללו מבינים שנחוצה רק רפורמה אחת בבתי-הספר השש שנתיים. אם הסתדרות המורים תוותר על יציגותה בחטיבות הביניים, הבעיה יכולה להיפתר בקלות. אם לא, ייווצר מצב בו יאלצו לבצע התאמות של "אופק חדש" ל"עוז לתמורה" כדי ליישם על החטיבות רפורמה מותאמת. וזה עלול לקחת זמן רב. אם וסרמן יוותר, הדרך פתוחה לרפורמה אחת. הכול תלוי  בוסרמן.

בינתיים, לא נותר למורים ולמנהלים אלא להפעיל לחץ מהשטח בהפגנות ובמחאות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  🙂 .-)

  1 . אם זה לא היה כל כך עצוב אפשר היה להתגלגל מצחוק.

  הרי היה ברור מההתחלה שהבעיה הזאת רובצת לפתח. עכשיו מגלים את אמריקה?

  2. כנראה שאף אחת מהרפורמות איננה אטרקטיבית יותר מדי. אחרת היינו רואים מעבר של מורים לארגון שהריפורמה שלו באופן מובהק יותר אטרקטיבית.
  המסקנה היא שרוב המורים לא מרוצים משתי הריפורמות.

 2. מאקיבלי :

  הוא עדיין מלמד?

 3. מאקיבלי :

  בציניות. הוא עדיין מלמד?

 4. מורה :

  הצילו, רק לא עוז לתמורע

  הסכם רע למורים – קונים אתכם בהבטחה של 42% תוספת שכר? מה שקורה בפועל זה שתוספת זו מחושבת על שכר הבסיס בלבד! כל מורה שעובד היום טיפה מעל משרה, יהיה אסיר בביה"ס וירוויח פחות. עדיף להישאר ב"אופק חדש", זה הרע במיעוטו

 5. אבי :

  שתי רםורמות של עבדות ואנחנו המורים המטומטמים במקום למחות נגד שני ראשי הארגונים שלנו שיולי תמיר סכסכה בינהם ושחקה לידים של האוצר אנחנו מתווכחים איזה רפורמה יותר טובה שאנחנו יודעים בוודאות ששתיהן גרועות a

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.