חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדוע תומך מרכז השלטון המקומי בנוחי דנקנר

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 8.06.13 22:31

נוחי דנקנר נאבק בימים אלה על שליטתו בקבוצת אי.די.בי. מרכז השלטון המקומי פרסם הודעת תמיכה בו והתכוון לצאת למפגן תמיכה בעדו, אך ביטל זאת לאור הביקורת הציבורית. מדוע תומך בו מרכז השלטון המקומי? האם פילנטרופיה צריכה להחליף את תפקיד המדינה ברשויות המקומיות? על כך ברשומה זו

מאת: הני זובידה

 על כסף ומדינה כושלת

זה התחיל כמו סיפור סינדרלה, אבל את זה אני לא צריך לספר – נוחי דנקנר – נער הזהב הישראלי. הוא קנה, הוא מכר, הוא שיקר והוא עשה כל מיני טריקים כאלו, שאנחנו הישראלים אוהבים, אצלי בשכונה קראו לזה קומבינות. אבל אצל נוחי, ולא ניכנס לשאלה למה, זה היה גאונות עסקית. וכך הצליח נוחי, להגיע לאימפריה שנוגעת עד שולטת כמעט בכול אספקט בחיינו! נכון על הדרך הוא נחקר לגבי הרצת מניות, אבל מהר מאוד זה הושתק, מעניין מה קורה עם זה? ואז מתברר שהוא מנהל גרוע שמפסיד מיליארדים ללקוחות שלו – זה אנחנו וכלום! האם זה לא מעניין מדוע?

ובכן היום למרות מסיבת העיתונאים ההזויה של "בניהו את רהב" בכיכובו של אלשטיין, שאני עדיין טוען שהוא פיברוק, והוא בעצמו אינו מכחיש "אני לא משקיע לבד באי.די.בי, אלא יש שורת משקיעים שאחשוף בהמשך…" כלום לא השתנה, נוחי נמצא בחובות של תשעה מיליארד שקל! הוא בעצם חייב לקרנות הפנסיה שלנו ולכמה בנקים שנתנו לו מהכסף שלנו את כל הסכום, וגם אם אלשטיין וחבריו יתנו לנוחי 1.2 מיליארד שקל כמו שהם התחייבו הרי שרוב הכסף יגמר בשבועיים הקרובים היות והוא צריך להחזיר חצי מיליארד לבנקים ועוד 300 מיליון למוסדיים…ואז עדיין עומדים עם ה-9 מיליארד החסרים!

עד כאן הכול כסף, אז למה זה בטור הפוליטי? ובכן ראשי העיריות מהפריפריה הפכו את זה לפוליטי! בהחלטה שקוממה את רוב הציבור וגם את התקשורת החליטו כמה ראשי ערים מהפריפריה – בעיקר מערים שבהן רוב האוכלוסייה הינו מוחלש עם ראשי עיריות מזרחים וגם ערבי אחד –  שלמה בוחבוט, מעלות תרשיחא –  דוד בוסקילה, שדרות – שמעון לנקרי, עכו – ג'קי לוי, בית שאן – בני בן מובחר, מבואות חרמון – וחסן סנעאללה, מדיר אל אסד. מגרונם של אלו עלתה אמירה אחת שכולם בבליל ההתלהמות החליטו להתעלם ממנה – "המדינה לא תפקדה במלחמה – נוחי כן…". ראשי עיריות חזקות, כאלו מפורום ה-15 לא היו שם – חלקם כמו נחום חופרי, ראש עיריית רעננה, אף ביקרו את ראשי הרשויות על צעדם.

כמובן שיש כאן המון סיבות ודרכים למצוא את הטעם לפגם במעשה של ראשי הרשויות המוחלשות, ראשית, הם בתור נבחרי ציבור לא אמורים לקחת חלק במערכה כלכלית פרטית שבראשה ניצב אדם עם חוב אדיר לציבור. שנית, ברור כי נוחי לא תרם מכיסו האישי למועצות מקומיות אלו, כל הכספים הגיעו מחשבונות הציבור ונוחי קיבל עליהם זיכוי במס, מה שהופך מעשה פילנטרופי זה לתחשיב כלכלי קר וחסר מרכיב של עזרה לזולת. כמו כן, אותם ראשי רשויות הודו בעצם כי הם חבים לנוחי את תפקודם הנאות אל מול מצביעיהם בעתות מלחמה – מה שכעת יעמיד כל החלטה שלהם אל מול אחת מחברותיו של נוחי באור אחר ויזכה אותם בביקורת מוצדקת על החלטות כאלו ואחרות.

אולם, אל מול כל הטיעונים הללו להסבר מדוע מעשה זה אינו ראוי – ישנו טיעון אחד חזק לא פחות שבבסיסו עומדות תמות פוליטיות-אתניות-גיאוגרפיות להסבר מדוע מעשה זה היה ראוי. ראשית והחשוב ביותר, הוא היעלמותה של המדינה מהספרה המוניציפאלית! המדינה בהחלטה מודעת או שלא אינה תומכת ברשויות המקומות, אין תקצוב של רשויות מקומיות יש "מענקי איזון", אין רגולציה ליחסים בין שלטון מקומי לארצי, אין מעמד ברור לנבחרי ציבור ועוד (ניתן לקרוא עוד על מערך יחסי שלטון ארצי למקומי בטיוטת חוק העיריות שגם אני הייתי שותף לכתיבתה) – מצב זה גרם ליצירה של מעמדות בקרב העיריות והרשויות המקומיות – ישנן החזקות שאינן זקוקות למדינה – ראו לדוגמא את פורם ה-15, ומצד שני ישנן החלשות שאינן מצליחות להתקיים. כאן חשוב לציין כי רעננה היא אחת מחברות פורום ה-15 ואף אחת מאלו ששלחו נציגים לתמוך בנוחי אינה חברה בו.

מצב זה שמתואר לעיל, הביא את ראשי הרשויות לפתחם של "טייקונים" כדנקנר כפושטי יד וקבצנים, בזמן שהמדינה אמורה הייתה לדאוג לתושבי הערים ולא עשתה כן, נאלצו נבחרי הציבור שלהם לצאת ולדאוג להם ללחם, חשמל ושמיכות. שהרי ידוע הוא, כשהורה רואה את בנו גווע ברעב, הוא לא יבחל בשום מעשה להשיג לו לחם – כך הוא מצבם של ראשי הרשויות המוחלשות בישראל! על שמדינת ישראל לא תמצא פתרון פוליטי-כלכלי לרשויות שהיא בעצמה החלישה על ידי חלוקה לא שווה של משאבים כקרקע ושטחי שיפוט, פיזור תעשייה, תחבורה יעילה לכל חלקי הארץ וחיזוק הפריפריה הישראלית – אל לנו להתפלא ממעשים כתמיכה של ראשי עיריות בנוחי דנקנר….

לבלוג של הני – ביקורת ולא בהכרח בונה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    אם השלטון המרכזי מעניק סמכויות לשלטון המקומי, עליו לדאוג גם למימון סמכויות אלה. יש להיאבק נגד התופעה בה השלטון המרכזי מסיר אחריותו, אינו מתקצב כראוי רשויות מקומיות ומאלץ אותן להיעזר בפילנטרופים כמו נוחי דנקנר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.