חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שאול מרידור בועדת צמח: "אני לא יודע אם תהיה מדינה"

נושאים דעות ב 8.06.13 22:29

בדיוני ועדת צמח שבחנה את סוגיית יצוא הגז מישראל אמר שאול מרידור, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר: " 15, 20 שנה זה מעל ומעבר… היום אני אקנה גז ל-30 שנה? מה אני השתגעתי? אני יודע מה יהיה בעוד 30 שנה? אני לא יודע אם תהיה מדינה"

מאת: אשר רוכברגר

 

האם פרויקט פיילוט "מדינת ישראל" הולך להיסגר?

הכותרת היא לא שם הספר של המדע הבדיוני או ראיון עם מישהו שחוזה עתידות. היא עמדת משרד האוצר של מדינת ישראל, שנתגלתה בעקבות פרסום הפרוטוקולים של וועדת צמח בעניין ייצוא הגז. את העמדה ביטא ב14/03/12 מר שאול מרידור , בנם של דן מרידור  וליאורה מרידור והנכד של אחד ממייסדי החירות והאנשים הקרובים למנחם בגין, שכיהן גם כח"כ- מר אליהו מרידור ז"ל.

ישאל הקורא האם זו לא מהומה ממאומה? נו, אז מישהו אמר מה שאמר ואולי בכלל הוא התלוצץ ומה אכפת לי. אני טוען שזו לא סתם אמירה והייתי אומר שיצא המרצע מהשק, והעמדה הזו משקפת את הגישה הרווחת היום בממסד הממשלתי כלפי הבעיות שבפניהן ניצבת המדינה.

קודם כל זה לא נאמר כמילתא דבדיחותא או כאיזה "קיטור" על כוס קפה בערב שישי בקרב חבריו ומרעיו, אלא במסגרת הדיון בוועדה בין משרדית כעמדה רשמית של נציג משרד האוצר , כאשר היה ידוע, לפחות אז, שהפרוטוקולים של הוועדה יהיו חסויים. פירוש הדבר- אפשר לומר דברים בגלוי ולא לקרוץ כלפי חוץ מה יגידו בתקשורת.

שנית , חשוב גם מי אומר את הדברים. מדובר בבן אדם שממלא תפקיד מאוד מרכזי במשרד האוצר. אינני רוצה לטעון דבר נגד האיש עצמו, כי איני מכיר אותו, אך בעיני קיים פה לכאורה אבק של נפוטיזם. זאת ועוד, הוא התחיל את דרכו המקצועית במשרד האוצר במקביל לתקופה שבה השר היה לא אחר אלא בנימין נתניהו ,עם כל הרפורמות  מרחיקות הלכת שהונהגו אז והרסו, וממשיכות להרוס את שרידי מדינת הרווחה בישראל. מספיק שהאיש היה אחראי על תוכנית ויסקונסין הידועה לשמצה, שגם גבתה לא מעט חיי אדם כפשוטו (משתתפיה שהתאבדו).  הוא  גם גדל במשפחה שענייני הכלכלה לא היו זרים לה, בלשון המעטה. יש לזכור שבאותה תקופה, אביו שימש כשר לענייני המודיעין בממשלת ישראל. אפשר רק לנחש איזה מידע היה ברשותו ועל מה דיברו במשפחה בארוחות הערב או הצהריים.

אני בטוח שלכל אזרח או בעל תפקיד באירופה , ארה"ב, רוסיה, אוזבקיסטאן , אתיופיה או איי סיישל מעולם לא הייתה מתעוררת שאלה כזו. ברור שאף אחד לא יודע איך תיראנה המדינות הנ"ל בעוד 30 שנה, האם תהיינה עניות או עשירות, מפותחות יותר או פחות, איזה סוג משטר יהיה שם וכדומה,  איש אינו יודע, אך עצם העובדה שהמדינה תהיה ותתקיים, זה לא נושא לדיון. ההשלכה של זה, היא, שאפשר לתכנן לטווח ארוך, בהנחה שחלק מהדברים יתקיימו גם לאחר תום הקדנציה הקרובה והקרבה, ואת פירות הדברים שעושים היום, יירשו הילדים ואולי גם הנכדים. בעיניי, כמי שגדל והתעצב בחו"ל, זו הגישה הבריאה והנכונה. 

לעומת זאת, אם קובעי המדיניות וקברניטי השלטון אינם בטוחים שהמדינה תתקיים ככל היותר בעוד 30 שנה (ואולי היא תחדל בעוד 10-20 שנה?), אז אין שום צורך בחשיבה ארוכת טווח, בתוכניות פיתוח חברתי וכלכלי, בחינוך נאות ועל זו הדרך. אדרבא, צריך לגרוף כמה שיותר, לנצל כמה שיותר, לעשוק כמה שיותר, כי אם לא תעשה את זה היום, כבר לא תספיק לעשות את זה מחר, או כמו שאמר אחד ממלכי צרפת, ששמו היה לודוביק והאמירה הזאת ידועה לכל איש נאור שלמד היסטוריה לא רק למבחן בגרות: "אחרי- מבול".

אני בטוח שמר שאול מרידור אינו "עשב שוטה" של המערכת , אלא דווקא מייצג את הגישה הרווחת . התמורות שחלו בעשור האחרון בתחום הכלכלי והחברתי מוכיחות זאת יותר מאלף עדים. הראיה הבולטת ביותר, היא שלאחר שהפרשה הזו התפוצצה באמצע השבוע, משר האוצר לא יצא בשום הודעת דוברות שמנסה להתכחש או להסתייג מדברי שאול מרידור. הם לא ניסו להסביר שדברים הוצאו מהקשרם, או שהוא לא התכוון או שזו עמדתו שאינה עמדת המשרד וכו'. פירוש הדבר, ששר האוצר יאיר לפיד גם תומך בעמדה שקיום המדינה יחדל בעוד שנים ספורות.

עוד עניין שקשור לאמירות מסוג זה והוא – שגם בארצות ערב היותר קרובות ופחות קרובות לנו, קוראים את הדברים ומסיקים מסקנות . בואו לא נשכח שבמחשבת האסלאם יש עניין הסובלנות SABR, כלומר נכונות ויכולת להמתין להשגת מטרה שלא ניתן להשיג כאן ועכשיו. אז מי צריך את כל מיני הסדרים זמניים או קבועים, למה להכיר במדינת ישראל כמדינה היהודית, כאשר בפחות משנות דור היא ממילא תחדל להתקיים, כפי שטוענים  ברי הסמכא? בואו נשב ונמתין.

בדרך כלל  אני נגד שימוש בדוגמאות מתקופת השואה על מנת לתאר את מה שקורה היום, אך כאן איני יכול שלא להיזכר באותם היהודים העשירים שהיו בטוחים שכספם יציל אותם ממוות. רובם בסופו של דבר קודם נושלו מכספם ולאחר מכן נספו יחד עם המוני פשוטי העם, אבל למי אכפת מהיסטוריה- לא במשרד האוצר ולא במשרד החינוך.

אנו לא נוכל לתקן את המצב ולגרום לשינוי חברתי במדינה, אם לא נדע או לפחות נשאף שהמפעל הציוני יימשך לדורות , אחרת צריך לא לשכוח לתלות את השלט בנתב"ג "האחרון יכבה את האור".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  צר לי לומר לך אבל....

  אשר רוכברגר,

  האמירה אומללה ואני מסכים שנאמרה בידיעה שהפרוטוקולים לא יראו אור לעולם – ולא רק בגלל האמירה הזו.

  ברם: לצערי יש מן האמת באמירה הזו ראה כאן:

  http://www.masorti.org.il/marom/uploads/editor_uploads/files/demog.pdf

  יש מאמר מתקן ומעודכן של הנ"ל מ 2012 אבל לא מצאתי,בשעת לילה מאוחרת זו,את הקישור אליו.

  מנחם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אני תוהה אם הג'וניור שמע בבית דברים שיכולים להוביל אותו להתבטאות כזאת.
  וזו איננה תהיה מופרכת. דן מרידור איש המחנה הלאומי פאר אקסלנס – "שתי גדות לירדן, זו שלנו וזו גם כן" – משנה בזחילה איטית את עמדותיו מתוך דאגה להמשך קיומה של מדינת ישראל.
  הדאגה הזו מזחילה אותו לעמדת שתי מדינות לשני עמים.

  וכפי שקורה הרבה פעמים היימינג האומלל מדגיש את הטרגדיה. כי לפעמים אין דבר כזה יותר מאוחר מלעולם צלא. הלפעמים הכלל הזה לא עובד.

  מה שמזכיר את דבריה לאחרונה של שלי יחימוביץ "אנחנו המחנה הלאומי אתם (הליכוד) המחנה הדו-לאומי".
  איפה היתה ההברקה הזאת במערכת הבכירות?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אופס
  כפי שקורה הרבה פעמים הטיימינג האומלל מדגיש את הטרגדיה. כי לפעמים אין דבר כזה – עדיף מאוחר מלעולם לא. לפעמים הכלל הזה לא עובד.

 4. ל רפי :

  סיסמאות בגרוש - גם אני יכול...

  אולי נהפוך לשם שינוי את אימרתו של הרצל "אם תרצו, אין זו אגדה" לאימרה המתאימה הרבה יותר למחנה ה"פוסט לאומי" של יחימוביץ' – "אם לא תרצו, תהיה זו אגדה!!"
  כל שאר הדברים אינם עומדים במבחן ההיסטוריה.
  מי שסבור שמצרים של מורסי היא מצרים של מוברק, שלוב של קדאפי, היא לוב של…? שעירק של סדאם, היא עדיין עיראקושלבנון בשליטת חיזבאללה היא עדיין לבנון -יבושם לו.
  בוודאי שהטוריטוריה במקומה עומדת, אבל טריטוריה אינה מדינה!!! היא רק תנאי למדינה.
  בקיצור, מי שעצביו בוגדים בו מוזמן להתפנות לאירופה. זה יכול להיות מעניין, והוא יכול להמר באותה הזדמנות גם איזו מדינה שאינה מוסלמית כיום, תהפוך ראשונה למוסלמית מחר.
  אגב, כדאי לשים לב לתהליכים המתרחשים שם, בתנאי שלום "קיצוניים". הם צפויים גם כאן אם נלך ברכו של מרידור ו"חכמי מדינה" אחרים כמותו.

 5. עדנאן אבו אירול :

  ל רפי מגיב מס 4:

  אני מכיר את סיפר הבדייה אודות צרפת שתהפוך תוך כעשור למדינה שבה יש רוב מוסלמי.

  סיפור הבדיה הזה לא אוחז מים בשני אספקטים,הראשון:

  כאשר בודקים את שיעור הילודה של הצרפתים ממוצא צרפתי ובני דת הנצרות ומולם את שיעור הילודה של המהגרים המוסלמים מגלים שיקח הרבה יותר מעשור עד לשיוויון. יקח,לפי הפאסימיים,כשלושים שנה, ולפי האופטימיים כ 150 שנה.

  האספקט השני הוא אספקט שנבדק נבחן ואומת דווקא בישראל. כאשר המיעוט המוסלמי בישראל קיבל את ההזדמנות להתערות בחברה הישראלית שיעור הילודה שלו צנח לשיעור זהה לזה של החברה היהודית. תבדוק ותראה שכבר שלושה עשורים,בערך,ששיעור הילודה בקרב ערביי ישראל זהה לזה של החברה הישראלית וכי שיעורם בקרב תושבי ישראל (כ 25%) נשמר סביב האחוז הזה כבר הרבה מאוד זמן. ולכן החלפת השלטון ודרך החשיבה בצרפת (ובצרפת ישנה חוקה וישנה הפרדה בין דת למדינה),מעלה השערה מאוד סבירה שיעור הצמיחה של המיעוט האיסלמי יבלם עוד הרבה לפני שצרפת תהפוך למוסלמית.

  ערביי ישראל אינם מהווים איום דמוגרפי על החברה היהודית בישראל. המאמר שאליו הפנה מנחם לוריא,ואני מכיר גם את המשכו,מדבר על הפיכת מדינת ישראל למדינת תל אביב שבה מרוכזת האוכלוסיה היהודית החילונית וסביבה רוב,כדי רוב מוחלט גם מבחינה דמוקראטית ויצוג בכנסת,של יהודים דתיים וחרדים ובעיקר האחרונים.

  הבעיה הדמוגרפית של מדינת ישראל היא החרדים שלכם – ואם היא לא תיפטר יתכן ומחקרו של פרופ סופר יהפוך למציאות.

  כידוע לך,ובניגוד לערביי ישראל,חלק נכבד מהחברה החרדית מתכחש למדינת ישראל לחוקיה ולעצם זכות קיומה.

  אם באמת תגבולי הגז יממנו כל מיני כאלה שמסרבים לצאת לעבוד,כן גם בקרב ערביי ישראל,אז אולי מרידור הלז – איננו טועה בכלל….

  עדנאן.

 6. עמית :

  צריך להבין את המנגנון הנפשי של הימין המדיני בישראל, מדובר באנשים שאינם מאמינים בעצמם ובארצם.
  הם נורא מפחדים, הם מפחדים מהערבים, מהשמאל, מפליטים אריתראים, מפליטים סודנים, מהצל של עצמם.
  הנטיות הגזעניות והאנטי דמוקרטיות שלהם נובעות מהפחד הזה.

  לגבי הסכנה הדמוגרפית של ארנון סופר ודומיו צרפתים ואחרים, מדובר באנשים שמנצלים את הפחד בכדי להתפרסם ולהתפרנס.
  ארנון סופר מזהיר אותנו מהאזרחים הערבים שגרים בגבולות 67 עוד לפני 67, שיעור ההתגשמות של הנבואות שלו קטן משיעור ההתגשמות של דברי מרים בנימיני.
  אותי הוא בכלל מדהים כי אני מפחד משכמותו וממרידור ג'וניור, לא מהערבים שגרים בישוב שלי ובישוב שלידי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.