חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תאגידים ועמותות בחינוך – תחליף לרשויות ממלכתיות

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 3.06.13 21:27

האם עמותות פרטיות הן תחליף לרשויות חינוך ממלכתיות? מסתבר שכן. כך לפי מכתבו של שמואל גלבהרט, יו"ר הירוקים במועצת העירייה, המגיש למועצה הצעה לסדר. כך גם לפי הודעה, המופיעה בהמשך, של עיריית ירושלים בעניין זה המזמינה תאגידים המפעילים בתי-ספר יסודיים להגיש בקשות לתקציב

חבר מועצת עיריית חיפה ויו"ר הירוקים בה, שמואל גלבהרט מבקר את תופעת העמותות הפרטיות המשמשות בחינוך במקום רשויות המדינה. ואם כבר מעבירים מטלות לעמותות פרטיות, מדוע אין מקיימים מכרז? מתברר שהעברת תקציבי חינוך מרשויות מקומיות לעמותות ותאגידים מתקיימת לפחות מ-2009, כפי שרשום בהודעה למטה מטעם עיריית ירושלים. ואכן, אין נוהל מכרזים להעברת תקציבי חינוך. על הגופים הפרטיים להגיש בקשה לקבלת תקציב. העירייה אינה מתחייבת להעביר אותו, אפילו אם יעמוד בכל הקריטריונים הנדרשים לפי החוק.כך מתנהלת העברת תקציבי חינוך לגופים פרטיים. העיריות אינן מתחייבות לשקיפות בהעברת תקציבים אלה.

הנדון: הצעה לסדר במועצת עירית חיפה

                          עמותות פרטיות – תחליף לרשויות ציבוריות?

 מטלות שתמיד בוצעו ע"י מערכת החינוך, נמסרות עתה לביצוע בתשלום ע"י עמותותכאלו ואחרות. כך צמחה לה בחצר הקדמית שלנו, לא באחורית, "תעשיה" של שרותיחינוך, שהמערכות הממלכתיות והעירוניות ששות להתפרק מהן, ולמעשה להתנוון מרצון.

אם תירצו – אין זו אלא הפרטה. ובעצם גם אם לא תרצו, כי גם לא תדעו… 

העמותות כמובן מלכ"ריות, לא למטרות רווח, אבל גם לא למטרות הפסד… מנהליהןאינם עובדים בהתנדבות חלילה. עובדיהן לעומת זאת לרוב כמעט מתנדבים, בהתחשבבתנאי העסקתם. יתכן שגם התוצאות בהתאם, אולם קשה להעריך אותן, היות שמדוברבנושאים "ערכיים, מוסריים, חווייתיים, חברתיים", וכיו"ב ביטויים הלקוחים כולם ממילוןהמושגים המאפיין את הצעותיהן, ומה שעוד מאפיין אותן הוא שאינן ניתנות למדידה של התוצאות, רק של התשומות.

השיטה עובדת לרוב, כמו שאומרים בצבא,  "בדחיפה", ולא "במשיכה". ההתקשרותעימן אינה נוצרת במענה למכרז שהרשות הוציאה, או צורך שזיהתה ואין בידה אמצעיםלטפל בו, אלא לאחר שעמותה פונה ביזמתה היא לגורמי חינוך ברשות, ממליצה בחוםעל עצמה ועל תכניתה, משכנעת את הגורמים המתאימים, וזוכה ב"מצ'ינג" – השתתפותהעירייה ו/או משרד החינוך בעלויות התכנית. אפשרות הפיקוח על ההתנהלות הכספית,ועל הכספים שהעמותה אמורה "להביא מהבית", מוגבלת ביותר, ונוגעת בעיקר לפיקוח על ה"מצ'ינג" של עצמנו…

יש גם שאלות נוספות, נשאיר משהו לדיון עצמו, ובינתיים אסכם רק את העיקריות:

– מדוע בכלל נחוצים שרותי מיקור חוץ לביצוע מטלות חינוכיות, שתמיד היו גאוותה ונשמת אפה של מערכת החינוך?

– ואם כבר הם נחוצים, מדוע לרכוש אותם "מהמדף", ולא להוציא למכרז עפ"י אפיוניםשהמערכת החינוכית הגדירה בעצמה בהתאם לצרכיה המובהקים?

– לאור התרשמותי בועדת המכרזים, ודומני שחברי שותפים לה, איך מבטיחים בקרהמקצועית יעילה ושקופה על התקשרויות אלו בהיבט המקצועי והכספי?

 בכבוד רב

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העירייה

להלן הודעה שפרסמה עיריית ירושלים בדה-מרקר בתאריך 1.6.2013 המזמינה תאגידים שמפעילים בתי-ספר יסודיים בחינוך המוכר שאינו רשמי להגיש בקשות לקבלת תקציב מהעירייה

 

IMG_0691

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.