חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גיוס חרדים: הסנקציות הפליליות לא אפקטיביות

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 27.05.13 23:56

מעצרים וענישה  פלילית של חרדים המשתמטים מגיוס יעלו למדינה כסף רב ולא יביאו כל תועלת. יש לחשוב על פתרונות אחרים

מאת אשר רוכברגר

    גילוי נאות: בהיותי בן אדם דתי, עשיתי שירות סדיר ולאחר מכן הייתי במילואים, לרבות השתתפות במבצע  "חומת מגן".

    בימים האחרונים, המערכת הפוליטית רוגשת וגועשת בעקבות המחלוקת – האם יש להחיל על החרדים שהשתמטו מהגיוס סנקציות פליליות , או שמא להסתפק רק בכלכליות. לדעתי השאלה שטרם נשאלה היא, האם הסנקציות הפליליות תשגנה את המטרה או תשמשנה עוד כלי לניגוח המגזר החרדי והעמקת השסע בחברה?

 נניח שההצעה על הסנקציות הפליליות תתקבל ותצא לפועל. במקרה כזה בחור שישתמט מהשירות , הופך להיות עבריין פלילי. מה זה אומר? צריכים לזמן אותו לחקירה (לפחות פעם אחד), אחר כך, המשטרה צריכה להשלים את התיק ולהעביר אותו לפרקליטות והפרקליטות תחליט – האם יש מקום להגשת כתב אישום ואז התיק עובר לבית המשפט. בבית המשפט אמורים להיות לפחות שני דיונים ואחריהם פסק דין.

 לכולם ידוע איזה עומס קיים בבתי המשפט ובמיוחד בערכאות הנמוכות. ידוע גם על העומס ותקנים חסרים במשטרה. מה יהיה בפועל, כאשר המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט יצטרכו להתמודד עם אלפי אם לא עשרות אלפי משתמטים? כמה שנים תימשך הסחבת? ומה יקרה אם הבחור לא יתייצב לחקירה? האם למשטרה יש מספיק כוח אדם פנוי, כדי לצוד אותו? עוד עניין- כיוון שרוב המשתמטים יהיו ממשפחות ברוכות ילדים וממעמד כלכלי וחברתי נמוך, הם יהיו זכאים אוטומטית לייצוג של הסנגוריה ציבורית. כמה סנגורים נוספים היא תצטרך לגייס?

בסופו של דבר הסנקציות הפליליות, המתעתדות תעלנה הון תועפות והכדאיות שלהן מוטלת בספק רב. נניח שבית המשפט יגזור איזשהו עונש על המשתמט. אם זה יהיה למשל מאסר על תנאי, זה לא יזיז לאף אחד, ואם מאסר בפועל לחודש או חודשיים, אז הכלא ישראלי זה לא גולאג. אף שופט לא יגזור יותר, כאשר על עבירות של פגע וברח או "סתם, דריסת הולך רגל מקבלים חודשים ספורים. יש לזכור שבמקרה של מאסר בפועל אותו אסיר\משתמט יעלה למדינה כסף רב.

האם ההשלכות של הרישום הפלילי תהיינה כה קשות למגזר החרדי? אינני בטוח. אז המשתמטים האלה לא יכלו להיות בעתיד רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, שוטרים או סוהרים ולעסוק בשאר מקצועות, שדורשים את תעודת היושר. אם נבשר להם את זה, לא יאחז בהם חיל ורעדה כי ממילא הם אינם מתכוונים לעסוק בזה, אלא לשבת וללמוד. אפשר ללמוד בכולל עם או בלי רישום פלילי וזה לא משנה מאומה.

עצם המחלוקת – האם להחיל או לא את הסנקציות הפליליות, מוכיחה שהדבר לא חד-משמעי. הרי אין מחלוקת שרצח או גניבה, להבדיל, הן עבירות פליליות. אינני משפטן, אך נראה כאן זה איזשהו תחום אפור, שאולי מאפשר הטלת סנקציות כאלה, אבל לא מחייב. אין ספק כי מי שמשתמט, חייב להיענש, אך יש לחשוב בכובד ראש, מה מתאים במקרים כאלה והאם היום בעידן הקיצוצים ופגיעה בבשר חי, אנו יכולים להרשות לעצמנו הוצאות כבדות נוספות, כאשר תועלתם מאוד מפוקפקת.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. חיים :

  יאיר ונפתלי וקבוצה גדולה של ח"כים חדשים, בטוחים שהם עומדים "לחנך" את המגזר החרדי, לחנך אנשים שקולים ובוגרים מהם, לחנך אנשים בעלי שורשים עמוקים ועקרונות של אלפי שנים.

  לדעתי, אין לזה שמץ של סיכוי לקרות.
  אמנם מעניין היה לקרוא את הזוית הפיננסית שעליו ביססת את המאמר, אך אני חושב שהכישלון יהיה מהכיוון הערכי, אין אפשרות לשנות עקרון, (שלומדי התורה מגנים עלינו), עם כח וכסף.

  כבוד השרים החדשים מתנהגים באיוולת כה גדולה שהיא מדמה טיפשות.

  אני אישית בעד גיוס כל מי שאינו לומד תורה מבוקר ועד ערב. אך, בכל עם כיבדו את כוהני הדת ולא חויבו להתגייס.
  בחורי הישיבה נחשבים, ללא ספק, לכוהני דת וזכותם לא לשרת אם הם בוחרים להקדיש את חייהם לזכות קיומנו כאן כעם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.