איילת שקד, גישתך ליהדות – צרה וטוטאליטרית

אמנון פורטוגלי צפה בחברת הכנסת החילונית של הבית היהודי מצדיקה את הקמת "מנהלת הזהות היהודית" במשרד הדתות והזדעזע מהשטחיות והאטימות

ראיתי ושמעתי את חברת הכנסת איילת שקד בתוכנית 'לונדון וקירשנבאום' מה- 21 למאי, ונחרדתי.

מדובר על הקמת 'מנהלת הזהות היהודית'  במשרד הדתות, שתפקידו להנחיל ערכים יהודיים לציבור הרחב, לפעול בין דתיים וחילוניים לחיזוק המורשת היהודית ולהעצמה של הזהות היהודית במדינת ישראל.  הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, שנפתלי בנט ואיילת שקד הכריזו לפני הבחירות כי הוא המנטור והסמכות הרוחנית המייעצת להם, מונה לראש המנהלת.  הגוף החדש יוקם במתכונת של 'תחום התודעה בצה"ל' אותו הקים הרב רונצקי בעת שהיה רבצ"ר.

 ח"כ שקד שדברה בשבחה של ההחלטה, מתגלה כאחת המשלבת צרות אופקים, אטימות, ותפיסה פוליטית טוטאליטארית.

 לשאלה של מוטי קירשנבאום, יהדות רק של התנ'ך? ומה עם היהדות של איינשטיין ויצרים אחרים, לשקד יש תשובה ניצחת, אל תתחכם.

 תומר פרסיקו, חוקר דתות בנות זמננו באוניברסיטת ת"א, שהשתתף בתוכנית, הגדיר את העניין הבעייתי בהקמת המנהלת ובמינויו של רונצקי: ההתרפסות של חלק מהחילוניים, בפני האורתודוקסים, כאילו הם היהדות האוטנטית ואין יהדות אחרת. לדעתו, ח"כ שקד מייצגת חילוניים אלו באופן מושלם לענין זה.

למרבה התדהמה, שקד מסכימה.  אין לה בעיה עם זה שמנהלת הזהות היהודית תפעל אך ורק ברוח היהדות  האורתודוקסית. כך היא וחבריה רואים את המורשת היהודית, וכך זה הוצג בקמפיין הבחירות. מבחינתה,  אין יהדות מלבד היהדות האורתודוקסית, והרב רונצקי הוא נביאה. מה עם היהדות הקונסרבטיבית והרפורמית. על זה אף מילה. לטעמה של ח"כ שקד הם, ובעיקר הרבנים שלהם, מחוץ לתחום.

 לדעת ח"כ שקד, תומר פרסיקו (שהוא חוקר דתות, א.פ.) לא מבין את העניין. כל מה שהוא צריך לעשות זה לשבת עם הרב רונצקי ולדבר לעומק על התוכניות, ומן הסתם אז הוא ישתכנע. אבל לא צריך לאכול את כל התבשיל כדי לדעת שהוא רעיל. מספיק לנו עם מה שהרב רונצקי עולל לצה"ל בעת שהיה רבצ"ר, והשקפותיו הדתיות והפוליטיות ידועות זה מכבר.

 פרסיקו ממשיך להקשות. אם היו מדברים על שפינוזה, מנדלסון, בובר, והוגי דעות יהודים אחרים, אפשר היה לאמר שזו זהות יהודית רחבה.   שקד טוענת לפתיחות, התנועות הרפורמיות יציעו 'תוכניות מעניינות' לרונצקי, והוא יחליט אם לקבל אותן. האפיפיור יהייה פתוח יותר לשיחות אמת עם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית.  פרסיקו ציין שהבעייה היא ששקד רוצה עכשיו לכפות את גישתה, כאילו היהדות האורתודוקסית היא היהדות ואין יהדות אחרת  בלתה, על כל עם ישראל. ירון לונדון ממשיך בנושא זה וטוען בפני שקד: יש לך חוסר חינוך והבנה למהותה של דמוקרטיה מודרנית שאינה זכאית לחנך עם שלם לפי תפיסתה.  אבל ח"כ שקד אינה מבינה כלל את הטיעון.  גישתה טוטאליטארית, המפלגה שלה נבחרה לשלטון ולפיכך יש לה הזכות לחנך עם שלם לפי תפיסתה.

 הבחירות האחרונות הכניסו לפוליטיקה הישראלית ולכנסת דור חדש, כוחות רעננים. חלקם פועל היטב, ללא מורא השתדלנים וללא משוא פנים בפני בעלי ההון, כפי שאנו רואים בשאלות ובהצעות של מירב מיכאלי, מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, עפר שלח, אראל מרגלית ואלעזר שטרן בועדת הכספים.  ח"כ שקד, 'חילונית המחמד' של הבית היהודי, אינה מאלו. היא מביאה לכנסת הנוכחית משב רוח עבש, את 'העולם החדש' של האקסלי, את '1984' של אורוול, ואת תפיסת הקנאות הדתית היהודית.

קישור לתוכנית  http://lnk.nana10.co.il/Article/?ArticleID=978782  מהדקה ה-22 לערך.

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

3 Responses to “איילת שקד, גישתך ליהדות – צרה וטוטאליטרית”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מדוע היא מוגדרת חילונית?
  על פי עיקרון העגלה הריקה? כאילו חילוניות זה איזה איון של כל השקפת עולם?
  חילוניות איננה השקפה ריקה, גם אם ריקים מצטרפים אליה בדיוק כמו שריקים מסתופפים מתחת לכיפה (סרוגה ושחורה) בלי שיש להם מושג מדוע ולמה.
  החכית הנ"ל לפיכך איננה חילונית אלא סתם קלפה ריקה.
  ועל ×–×” נאמר ב"רוח המסורת היהודית" – "לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב".

 2. גליה הגיב:

  לאט, לאט אני מתחילה להבין ולעבור לצד של שרה … 🙂

Leave a Reply