postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » איך אפשר להחיל את "אופק חדש" ואת "עוז לתמורה" על אותו מורה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך אפשר להחיל את "אופק חדש" ואת "עוז לתמורה" על אותו מורה?

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 20.05.13 0:09

ועד מורי תיכון עירוני ד' השש שנתי בתל-אביב פנה לחברי הכנסת בבקשה להתערב ולעזור בקידום פתרון חינוכי ראוי לבעיית החלת שתי רפורמות שונות על בית-ספר אחד. רפורמת "אופק חדש" חלה על מורי חטיבות הביניים, ואילו "עוז לתמורה" על מורי החטיבה העל-יסודית. החלת שתי הרפורמות יוצרת בעיות חינוכיות וארגוניות קשות

ח"כ יקר,

שי פירון, שתף פעולה עם מורי תיכון עירוני ד' בתל-אביב

בשנת הלימודים תשע"ד יוכנס תיכון עירוני ד' השש שנתי, לרפורמת "אופק חדש" בחטיבת הביניים, ול"עוז לתמורה" בחטיבה העליונה. לקראת יישום הרפורמות הללו בחרו המורים ועד משותף שיטפל בבעיות החינוכיות והארגוניות הנוצרות לאור המצב החדש. ועד המורים המשותף מבקש להיפגש עם שר החינוך ועם ראש העיר לדון בבעיות אלה

לקריאה נוספת

מורי תל אביב, ביוזמתו של ועד המורים של תיכון עירוני ד', ובשותפות מלאה בין כל חדרי המורים בבתי הספר השש שנתיים בתל אביב, מתארגנים כדי להתמודד מול אטימות המערכת שמנסה לכפות עלינו יישום של שתי רפורמות סותרות בו זמנית בבתי הספר בשנה"ל הקרובה תשע"ד.

אמש נורתה יריית הפתיחה כאשר ועדי המורים של תיכון עירוני ד' ושל תיכון חדש פנו, כל אחד בנפרד, לראש העירייה  מר רון חולדאי ולשר החינוך מר שי פירון, בדרישה לקיים דיאלוג בהול ישיר והוגן עם  ציבור המחנכים שאמורים ליישם את הרפורמות הלכה למעשה.  הממשלה והעירייה מטילות עלינו את כל האחריות ליישום , אך מתעלמות מאיתנו ומהחששות הכבדים שאנו מעלים,  בעוד ארגוני המורים מתקוטטים כמו זוג בהליכי גירושין – כל אחד מנסה לכפות את הרפורמה שלו,  "אופק חדש" מזה ו"עוז לתמורה" מזה –  והתוצאה: כאוס מוחלט, חוסר אמון, חשש כבד לעתיד מערכת החינוך העל יסודית בתל אביב, ותחושה חמוצה של זלזול והתעלמות.

המצב שנוצר הוא תוצר של עיוותים מושרשים במבנה המערכת: המורים, שאינם מועסקים ע"י בתי הספר שבו הם מלמדים בפועל, מפוצלים בין מעסיקים רבים (משרד החינוך, הרשות המקומית, חברות קבלן), ובין שני ארגונים יציגים יריבים; בתי הספר, התלויים לחלוטין במנגנון הפקידות של משרד החינוך, חסרי אונים כי אין להם שום שליטה בכח האדם שלהם; והגרוע מכל – המחנכים עצמם, שאמורים לשאת בנטל הרפורמות, מודרים לחלוטין מן השיח לגבי יישומן בפועל.

לא עוד!  מורי תל אביב  מתארגנים ודורשים  לשבת איתנו אל שולחן המשא ומתן וזאת בבהילות מהסיבות הבאות:

 1. לא ניתן להכפיף מורה אחת לשתי רפורמות סותרות בו זמנית. המצב בתיכונים השש שנתיים בתל אביב הוא שהרוב המוחלט של המורים, ללא קשר לשייכות הארגונית או התעסוקתית שלהם, מלמדים הן בחטיבות הצעירות והן בחטיבות העליונות, ולכן אמורות לחול עליהם שתי הרפורמות במקביל, בזמן שתנאיהן סותרים זה את זה.
 2. במצב שנוצר, בלתי אפשרי לתכנן שיבוץ מורים ומערכות לכיתות לקראת שנת הלימודים הבאה, ומנהלי בתי הספר עומדים בפני שוקת שבורה שאיש לא נערך אליה. יודגש, כי מורים לא יסכימו לקחת על עצמם תפקידי חינוך וריכוז בחטיבות הצעירות, כאשר הם אינם מתוגמלים על כך, ובו בזמן מחנכי הכיתות הגבוהות ממשיכים לקבל תגמול לפי הרפורמה השנייה. התוצאה היא יצירת שני "מעמדות" בתוך חדר המורים !
 3. יישום הרפורמות בחטיבות הצעירות יביא באופן מיידי  לפיטורי מורים משום שגמול החינוך למחנכי הכיתות בחטיבות מבוטל כמו גם כל שעות רכזי המקצועות ורכזי השכבות  וכל שעות השעות שעד היום לא היו  שעות לא פרונטאליות יהפכו לשעות הוראה בכיתות. בפועל יהיה צורך בהרבה פחות מורים שילמדו בכיתות – ומכאן לפיטורין של מס' מורים רב. המועד האחרון להודעה על פיטורין למורים הוא 31/5/13.
 4. זאת ועוד- אי סבירות גדולה עומדת במרכז היישום כאשר מורים החברים בארגון המורים מחויבים לעבוד תחת הסכר קיבוצי שנחתם על ידי הסתדרות המורים. כך גם לגבי מורי המועסקים על ידי עיריית תל אביב, המחויבים לעבוד ע"פ רפורמה שנכפית עליהם על ידי מי שאינו המעסיק שלהם, בזמן שהעירייה כלל אינן יודעת לחשב את תחשיבי השכר המורכבים תחת שני הסכמי שכר. שלא לדבר על המורים עובדי הקבלן שבוודאי יהיו הראשונים לאבד את משרתם
 5. אנו מבקשים את התערבותכם המיידית לקדם את עינינו לבל נגיע לנקיטת צעדים חריפים .
 6. לטובת הגילוי הנאות: מכיוון שאנו מלינים על כך שאיננו שותפים לשום דיון, וכי ההחלטות מתקבלות "מעל לראשינו", חשוב לנו להזכיר כי קיימות עוד שתי אוכלוסיות משמעותיות בעלות עניין במערכת החינוך. בשם ההגינות והשקיפות (שאותן אנו דורשים מקברניטי המערכת) נציגות המורים נפגשה הבוקר עם נציגי מועצת התלמידים העירונית, ועדכנה אותם במתרחש. כמו כן צפויה להתקיים בימים הקרובים פגישה בין נציגות המורים לבין מר גדעון פישר יו"ר ועד ההורים בעיר תל אביב .

לטיפולך הדחוף נודה,

ועד מורי תיכון עירוני ד' בתל אביב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. ziv :

  לא מבין את הבעייה.

  סעיפים 4,2,3 הם סעיפים נטו נגד אופק חדש וכלל לא קשורים לעוז לתמורה.
  תילי תילים של מילים כבר נאמרו בעד ונגד אופק חדש ולא מובן מדוע נזעקו המורים להתלונן על כך רק עכשו.

  דבר נוסף, עוז לתמורה לא נכפית (בינתיים) על אף אחד. יכנס לעוז לתמורה רק מי שחתם על רצונו להצטרף.
  המורים חתמו על רצונם להצטרף ועכשו "בוכים" שזה קשה? לא ברורה לי הנקודה הזאת.

  ולגבי הסעיף הראשון: איני מבין מה הבעייה עם שתי הרפורמות בו זמנית. מבחינת שעות פרונטליות, (כמעט) אין שום הבדל, שיבוץ רגיל כמו שעשו חמישים שנה.
  לשעות הפרונטליות יש להוסיף שעות פרטניות ושהייה בהתאמה לפי בסיס המשרה בכל חטיבה. (מה הבעייה???)
  לגבי המשכורת: היא תחושב לכל מורה כאשר על השעות בחטיבה הוא יקבל לפי אופק חדש ועל השעות בחטיבה העליונה הוא יקבל חישוב לפי עוז לתמורה. (גם כיום כאשר מורה עובד בשני בתי ספרהוא מקבל תלוש עבור כל בית ספר בנפרד ואם זה אותו מעסיק הוא מקבל תלוש אחד כאשר כל סעיף מפוצל לפי בית הספר!

  לסיכום:
  אין שום בעייה עם יישום הרפורמה ולא עם ישום שתי הרפורמות במקביל.
  אם רוצים למצוא בעיות….יש לי רשימה ארוכה של בעיות יותר רציניות מאשר התירוצים הנשמעים בפוסט הזה.

 2. ארטור :

  הבעיה הקרדינלית ביותר למורים ב 2 רפורמות .

  הינה הצורך להשתלם השתלמויות כפולות .
  השתלמויות אופק מקדמות את השכר באופק בלבד .
  השתלמויות עוז/העולם הישן מקדמות שכר רק בעוז או בעולם הישן .

  מי שיעבוד ב 2 הרפורמות יצטרך להשתלם ב 2 מסלולי השתלמות במקביל כדי ששכרו הכולל יתעדכן מלה כראוי .

 3. ארטור :

  תיקון :מעלה במקום מלה

  (בשורה האחרונה)

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לארטור.

  אני לא בטוח שהשתלמויות אופק לא מוכרים לעוז. מי שמכיר בהשתלמויות הוא משרד החינוך ורק משרד החינוך. לא נראה לי הגיוני שהשתלמות המוכרת להתקדמות בדרגה, 60 שעות, לא תוכר גם כהשתלמות רגילה כמו בעולם הישן.

  אך גם אם אתה צודק, זו בעייה פשוטה(!!) לפתור, לא על זה מלינים פותחי הפוסט.

 5. מערכת עבודה שחורה :

  זיו שלום,
  נשמח לקבל ממך מאמר אחד או יותר ובהם תפרט את הבעיות הרציניות במערכת החינוך.

 6. עבודה שחורה » פירון, ארז, וסרמן, נהלו דיאלוג לפתרון יישום "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" על בתי-הספר השש- שנתיים ברחבי המדינה :

  […] […]

 7. דליה :

  הרפורמות במשרד החינוך הצליחו לבלבל את מורי התיכונים
  http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2028514

 8. רבקה :

  לא רק בתל-אביב

  באורט בנימינה התעוררה אותה בעיה. מחייבים את מורי החטיבה להכנס לאופק חדש כאשר בתיכון חלה כבר שנתיים תוכנית עוז לתמורה. מורים שמלמדים בשתי החטיבות מסרבים להכנס לאופק. רב המורים חברי ארגון המורים ומעוניינים באחידות בשכר. ואין תשובה לבעיה. אין למי לפנות

 9. גילה :

  בזבוז וחוסר תבונה .מי שחתם על הרפורמות כנראה לא נמצא בשטח ולא יודע את הצרכים האמיתיים של המערכת
  בלבול מוחלט בזבוז זמן יקר של אנשי חינוך במערכות מבולבולת איך בדיוק נחתום כשחלק מהשעות ביום הן של אופק וחלק של עוז?
  מה נעשה בכל כך הרבה שעות פרטניות אולי כדאי היה להקטין מספר תלמידים בכיתה.
  חבל שכולנו רדומים
  אני מקווה שיקום גוף רציני ויזעק את כאבנו כמו שסקטורים אחרים יודעים לעשות

 10. עבודה שחורה » בתיה"ס השש שנתיים, בית הדין הארצי לעבודה דחה את בקשת ועדי המורים להצטרף לעתירה :

  […] […]

 11. ציפי :

  אני מורה אם ל-6 ילדים קטנים מחנכת ואוהבת את ההוראה .הרפורמה תגרום לי לשהות שעות רבות בבית הספר ואני מרגישה פספוס גדול .בזבוז זמן רציני בטוח שלא אוכל לבדוק מבחנים בבית הספר וגם לא אוכל להיות עם ילדי בשעות הצהרים.מרגישה שהמורים והמשפחה הפסידו בגדול ואני בטוחה שלא נשיג את המטרות בחינוך. כמה חבל.
  איך הוליכו אותנו שולל?
  אדוני שי פירון -שר החינוך אתה איש נבון בא מהשטח תקרא בבקשה את המפה. המצב לא טוב . יש בלבול מוחלט ואין מושיע.

 12. מירה :

  תסבירו לי איך להחתים כרטיס?
  יש לי 8 שעות באופק ו11 שעות בעוז בלי תמורה .כל יום יש לי שעות ב2 הרפורמות. שומו שמים מה חטאנו ומה פשענו שזה מה שמטריד אותנו במקום לעסוק בחינוך
  .
  הצילו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.