חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מקום ראשון בעוני – וזאת לא הבעיה היחידה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 16.05.13 1:00

הדו"ח האחרון של OECD קובע שישראל היא הענייה ביותר מבין המדינות החברות בארגון. ק. טוכולסקי תוהה לאיזה הישגים של עוני עוד נגיע אחרי הגזירות הקרובות, הקיצוצים בקצבאות והמתנות לבעלי ההון

לא מזמן כתבתי פה טור על איך יוון לא צריכה להדאיג אותנו אלא דווקא ניגריה, וראו איזה פלא: מסתבר שטעיתי, לא צריך לחכות לגזירות הכלכליות החדשות ולמכירת הגז שלנו למעצמות וחברות זרות בפרוטות. כבר היום לפי נתוני ארגון המדינות המפותחות ישראל היא המדינה המפותחת ובה שיעור העוני הגבוה ביותר מבין חברות הארגון. הרחק לפני יוון, קצת לפני מכסיקו, מדינת ישראל היא המדינה עם העוני הכי גדול והכי קשה. פעם כתבתי גם שצירפו אותנו לארגון מסיבות פוליטיות וגם כדי שטורקיה ומכסיקו לא ירגישו לבד בתחתית כל המדדים, אז הפתעה, מסתבר שצורפנו לארגון מסיבות פוליטיות וכדי שמכסיקו וטורקיה ידעו שיש מישהו שמצבה יותר מחורבן משלהם.

אז סוף סוף אנחנו ראשונים במשהו, עם עוני שגבוה בערך בשישה אחוזים מזה של יוון – שבה, דרך אגב, לא חל שינוי מהותי בשיעור העוני. ב-1995 ישראל ויוון עמדו שתיהן על עוני בשיעור 15%. כיום יוון עדיין שם, וישראל לעומת זאת עברה מזמן את ה-20%. מה שמצחיק הוא שישראל ושבדיה בולטות בעליית שיעור העוני בהם בין השנים 1995-2010, רק לך תשווה בין עוני בשבדיה לעוני בישראל. מה שכן דומה לשבדיה וישראל הוא שבשתי המדינות בחלק לא מבוטל מהזמן משלו ממשלות ימין. בישראל, למען האמת, כל הזמן למעט 1995-1996 ו-1999-2001 ובשבדיה כבר כמה שנים טובות שהימין בשלטון.

אז כן אנחנו מספר אחד בעוני, ורק ארבע בשיעור אי השוויון, אבל אל דאגה, בשיעור הילדים העניים אנחנו במקום הראשון. כך שגם באי השוויון נגיע רחוק, ונתקן את העיוות שמאפשר למדינות עם עוני נמוך יותר להשיג אותנו באי שוויון. את זה כבר תשאירו לביבי, לפיד ובנט, הם ישיגו את המטרה. הרי הנתונים הקשים האלו הם כתוצאה מתקופה רצופה של ניאו-ליבראליזם בישראל, אבל הם מגיעים אלינו לפני גל הגזירות וההפרטות הבא. תחשבו לאיזה הישגים של עוני נגיע אחרי הגזירות הקרובות, הקיצוצים בקצבאות העלובות, המתנות לבעלי ההון, מכירת הגז שלנו לרוסים והבטחת יכולתו של תשובה לרוקן את עתודות הגז של ישראל בתקופת זיכיונו אפילו בלי שיצטרך לבקש ולקבל עוד הארכה חינם.

הגיע הזמן להפנים שאם לא נתארגן עכשיו לפעולה נגד הממשלה הרעה הזו, אנחנו אבודים ולא ברמה של רטנוני סלון בשישי בערב. יש גבול כמה שנים של מדיניות הרסנית כלכלית יכולה מדינה אחת לספוג. הממשלה הנוכחית היא המרושעת מכל קודמותיה. היא חסרה את החמלה המפד"לניקית הישנה של זבולון אורלב, שהתחלפה בדורסנות הלאומנית-קפיטליסטית (או במילה אחת פשיסטית) של בנט ושאר אנשי הבית היהודי. היא חסרה את הליברליזם שהיה במקצת אנשי שינוי הישנה לפני שהתחלפו במשרתי הון ניו אייג', והיא חסרה אנשים בליכוד שעוד היו קשורים בעיירות הפיתוח ושכונות העוני. כל כולה תערובת של לאומנים וקפיטליסטים, של פשיסטים מהזן המסוכן ביותר. אנשים שמסוגלים בעת ובעונה אחת למכור למי שמספקים לאויבנו נשק את הגז שלנו, ולשלוח את מיטב בנינו למות במלחמה מהנשק של קנייני הגז שלנו.

זה הזמן למאבק, על העתיד שלנו שהולך וחומק מידינו. עוד כמה שנים של אותה מדיניות כלכלית הרסנית ומבקשי מאפריקה לא יתדפקו עוד על דלתות ארצנו, אלא אנחנו נתדפק על דלתות מדינות אחרות בבקשנו מקלט מהטירוף. כדי שלא נגיע לשם זה הזמן למאבק, לצאת לרחובות, לדבר עם אנשים, לשכנע ולהסביר, להעיר ולהאיר, לחבק ולקרב. יש גבול לכמה מכות יכולה לספוג המדינה השברירית שלנו, שמאז 1977 שליטיה רק הורסים אותה. ארגון המדינות המפותחות – לא בדיוק האינטרנציונל הסוציאליסטי – מספק לנו אזהרות שהגיע הזמן להפנים. כבר כיום, לפני הגזירות ושוד הגז המתוכנן של הממשלה-נובל אנרג'י-הטייקון תשובה, אנחנו הכי עניים. דמיינו מה נהיה עוד שנתיים אם ממשלת הפרעונים הזו של ביבי לפיד ובנט לא תופל, אחרי השוד, הגזירות והצנע.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. מנ :

  לק.

  אני לגמרי מסכים איתך אבל למען הדיוק ולמען הקוראים שלנו – בא נציין שעוני הוא דבר יחסי,ולמרות הכל,בנתיים,בישראל אין עוני בסגנון הספרותי של טולסטוי ורוסיה של המאה ה 19.

  הזכרת את מכירת הגז לרוסיה. האם אתה יכול לעזור לי לחשוף של מי היה המטוס הפרטי שבו טס ביבי לרוסיה. תמונה שלו יש בוואלה ולא הצלחתי לחלץ ממנה את קוד הקריאה של המטוס. קוד הקריאה (מופיע על צופן שמאל של זנב המטוס, הוא חד ערכי למטוס,וממנו ניתן לקבל בעלות, בדיוק כמו לוחית זהוי של מכונית. של חברות התעופה הפעילות בישראל הוא לא (הן מחויבות על פי תקנות התעבורה לציין שמן בשני דפנות גוף המטוס והלוגו על הזנב).

  תודה.

  מנחם.

 2. ארבם :

  עוני זה לא אומר לחטט בזבל! והעוני שקיים בישראל הוא אולי יחסי אבל גם אמיתי לגמרי.

  משפחה עם 2+ ילדים שחיה מ-5500 ש"ח ברוטו לחודש היא ענייה ורבע מהאוכלוסיה בישראל נכנסת להגדרה הזו. נכון שרובם לא מחטטים בפחים אבל המקררים כמעט ריקים, הדירות מוזנחות, החובות עצומים והחינוך לילדים ברמה נמוכה כל כך שאין סיכוי שיצאו מן המעגל ועל בטחון תעסוקתי אין מה לדבר עי כשאתה עובד קבלן אתה תלך הביתה מהר מאוד אם רק תפתח פה – זה עוני פר אקסלנס.

  ולגבי המטוס בהחלט שאלה מעניינת – לא יודע המספר אבל אני הייתי מהמר שזה המטוס של שלדון.

 3. מנחם לוריא :

  למגיב #2

  השכר החציוני בישראל (לפי תחשיב של גלובס) הוא 5000 ש"ח כך שמחצית מבתי האב בישראל חיים בעוני.

  לא המעטתי,בתגובה הראשונהת,מערכם של הנתונים רק רציתי לעורר את המחשבה שעוני הוא דבר יחסי.

  לגבי חיטוט בפחים ואפילו מוות מרעב: נכון עדיין אין פה מקרים כאלה אבל אנחנו בהחלט בכיוון הזה.

  האמירה האחרונה מצריכה ראיות ויש לי,בשליפה, שתיים:

  1. לישראל 2013 אין תקציב. המסמך שעליו מדבר שר הפייסבוק ושעליו דן ה"טייקון בעיני עצמו" נתניהו איננו תקציב אלא מסמך פוליטי שבכוח מכיל על כל האוכלוסיה דיעה פוליטית מאוד מסויימת ומכוות אותה לדרך חיים מאוד מסויימת.

  2. קווי היסוד של הממשלה – התייחס לזה,וגם היה דיון ער,עדנאן אבו אירול.

  לגבי המטוס: אני מניח שמדובר במטוס של טייקון אחר – זה שהגז (לפי טענתו) שלו. אבל ניחושי טוב כשלך ואני לא רוצה ניחוש אלא עובדה מידיעה אישית ו/או קוד הקריאה של המטוס. כשזה יהיה בידי אדע מה לעשות עם זה.

  אני עדיין פונה לעזרת הקוראים למצוא את בעלי המטוס. משהו אמר… תמר זנדברג?….

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.