חוק ההסדרים 2013 2014 : פגיעה קשה במוחלשים ביותר

לאחר הפרסום הראשוני של טיוטת חוק ההסדרים, נדב פרץ-וייסוידובסקי מצביע על מספר תובנות העולות מהחוק מרובה-הסעיפים ומרובה-הגזירות הזה

טיוטת חוק ההסדרים התפרסמה אתמול בלילה. כרגיל, מדובר בחוברת עבה ומרובת-סעיפים, שקשה לרדת לעומקם של כולם. אולם כמה תובנות מרכזיות עולות כבר מהרפרוף הראשוני על טיוטת החוק.

לפני הכל, חשוב להדגיש – מדובר בתכנית קשה, שלא לומר מרושעת. לאחר שנתיים שבהן השיח הציבורי הישראלי הועשר בדיון על מקורות חליפיים למימון הגרעון בתקציב המדינה, חוק ההסדרים הנוכחי חוזר לשיטה הישנה של חיפוש המטבע מתחת לפנס – פגיעה במוחלשים ביותר כדי לממן את השגיאות הכלכליות של הממשלה הקודמת.

עוד ארבע הערות:

ראשית, אמנם עברנו את שלב הספקולציות והספינים הראשוני, ויש לפנינו מסמך מלא – אבל עדיין חשוב לזכור שמדובר בטיוטה. הטיוטה הזו צריכה לעבור את הצבעת הממשלה, שלוש קריאות בכנסת וכמה סיבובים בוועדת הכספים. חלקים רבים ירדו ממנה. חלקים אחרים הוכנסו מראש רק כדי שיוכלו לרדת – מה שקרוי 'עיזים' (הגבלת חוק הגזזת, למשל, נכנסת כל שנה לחוק ההסדרים ולא מגיעה עד הכנסת אלא נושרת קודם). לכן, כל מה שנכתב כאן הוא בעירבון מוגבל, ונצטרך לחכות ולראות מה ישאר ומה יצא.

שנית – שני הצעדים המשמעותיים ביותר בחוק ההסדרים הם תוכנית ויסקונסין וקיצוץ קצבאות הילדים. לשני הצעדים האלו תהיה השפעה שלילית מאוד על הקבוצה הגדולה של הישראלים החיים בעוני, שחייהם יהפכו קשים הרבה יותר.

תכנית ויסקונסין, שהופעלה במתכונת מוגבלת בארבעה אזורים בארץ, ומיררה את חייהם של מקבלי הבטחת הכנסה באזורים אלו במשך חמש שנים עד שבוטלה בשנת 2010, חוזרת לחיינו – אמנם תוך הקלות מינימליות, אבל בפריסה ארצית, כך שהרבה יותר אנשים החיים בעוני יזכו 'להנות' משירותיה.

על הבעייתיות של הקיצוץ בקצבאות הילדים כתבתי כאן כבר. אלא שמסתבר שהקיצוץ עמוק ממה שציפו – הורדת הקצבאות לכל הילדים ל-140 ש"×— לחודש – ובהתאם, גם הפגיעה במשפחות החיות בעוני ובמשפחות במעמד הביניים תהיה עמוקה יותר.

שתי גזירות נוספות קשות עומדות להקשות על כולנו, אך במיוחד על אלו מאיתנו החיים בעוני – העלאת המע"מ ל-18% תייקר את כל מוצרי הצריכה, וכמו כל מס רגרסיבי – תפגע יותר במי שהכנסתו פחותה; העלאת ההשתתפות העצמית בשירותי הבריאות תעלה עוד את שיעור ההשקעה הפרטית בבריאות, לעומת זו הציבורית, שהוא כבר מהגבוהים במערב, ותגדיל עוד את מספר האזרחים הישראלים הנאלצים לבחור בין מזון לבין תרופות.

שלישית -רוב הגזירות הקשות שעמדו להיות מוטלות על ציבור העובדים, ובפרט ציבור העובדים המאורגן, לא מצאו את דרכן אל תוך טיוטת החוק. בפרט, מיסוי קרנות ההשתלמות ופתיחת הסכמי השכר נעלמו כלא היו. נותרו גזירות מינוריות יחסית – כמו צמצום השעות הנוספות והקפאת קליטת עובדים חדשים, שהן חמורות בפני עצמן אך אינן עומדות באותו קנה מידה כמו ההבטחות על קיצוצי-ענק.

אני, כמובן, מברך על צמצום ×–×” של הקיצוץ. אלא שכאן מתגלה חולשתו של לפיד. בהצהרותיו, יצא לפיד נגד הוועדים ונגד הטייקונים. שני ציבורים אלו – שהם, כמובן, שונים מהותית – אינם נפגעים מהתקציב הקרוב במידה רבה (והאחרונים כמעט ואינם נפגעים כלל). האם מדובר בחולשה של לפיד אל מול מכשולים פוליטיים, או שהצהרותיו לא היו אלא מסך עשן שנועד לקדם תכנית גזירות? תחליטו אתם.

רביעית – ההרגשה העולה מקריאת החוק היא שלאחר שהחליטו שלא לגעת בכיסם של הטייקונים ובעלי ההון – בין אם על ידי העלאה משמעותית של מס חברות, שינוי מבנה התמלוגים על אוצרות טבע, מס ירושה או כל דרך אחרת – ולאחר שהניסיונות לקצץ במקומות שבהם נמצא הכסף הגדול, אך שהם משמעותיים לבוחריו של לפיד, כמו שכר הלימוד לסטודנטים או תקציב החינוך – נאלצו פקידי האוצר לאסוף מקורות תקציביים מן הגורן ומן היקב. התוצאה היא אוסף אקלקטי של גזירות, שנעות בין ההזוי (תשלום לחברה קדישא על פי גיל הנפטר, או שינוי מיסוי דג האמנון) ועד למרושע (גביית אגרה מקשישים סיעודיים הנעזרים בעובד זר, או ביטול הפטור מארנונה למרכזי שיקום תעסוקתי לנכים קשים).

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

5 Responses to “חוק ההסדרים 2013 2014 : פגיעה קשה במוחלשים ביותר”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  החל משנת הלימודים התשע"ו
  -משפחה תהא זכאית להשתתפות המדינה
  בעלות שכר לימוד במעון
  או במשפחתון בהתאם למבחן
  התמיכה, אך ורק אם שני
  ראשימשק הבית עומדים
  במבחן התעסוקה.
  ככל שתתבצע הפחתה של
  הסבסוד בגין היקף
  עבודה חלקי, תיקבע
  דרגת הסבסוד על פי היקף העבודה הנמוך יותר של אחד משני ראשי משק הבית, אך לא תופחת מעבר לכך."
  (מיצוי כושר השתכרות, עמ4, חלק ראשון)
  וגם מיצוי כושר הכנסה לצורך הנחה בארנונה עמ' 7 שם)

  האם מישהו יכול לתת הסבר לסעיפים האלה?

  לפי מה קובעים מיצוי כושר עבודה? הכוונה להכריח אנשים לקחת כל עבודה בכל תנאי?
  מה זה מעודד, עבודה בשכר הוגן או העסקת עובדים בזול?

 2. תמר בן יוסף הגיב:

  מסכימה אתך. קיצוץ קצבאות הילדים והחזרת תוכנית ויסקונסין הם הסעיפים הבעייתיים ביותר מבין סעיפי הקיצוצים. הם גם לא נכונים עכשיו במצב שבו המשק נמצא. הם יקשו עוד יותר על פרנסתן של המשפחות העניות ביותר, יצמצמו את הוצאתן, וכך במעגל קסמים יחמירו את ההאטה הכלכלית, שגם על פי הודאת האוצר פוגעת בתקבולי המסים, ומגדילה את גירעון התקציב.

 3. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  http://j14.org.il/articles/47395
  אומרים לא לגזרות הממשלה. כתבה המבהירה מספר גזירות בחוק ההסדרים.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יאללה קראחנה, כולם לצאת לרחובות להשבית את המדינה ולהפיל הממשלה

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תודה על הקישור.
  ההסברים שם לגבי סעיפים אחרים.

Leave a Reply