חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההפגנה נגד הקמת המכרה בערד וההפגנה בעד

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 7.05.13 0:20

הנהלת "רותם אמפרט", חברת הבת של "כימיקלים לישראל", המעוניינת להקים מכרה בערד, שלחה את עובדיה להפגין נגד תושבי ערד, שהגיעו לתל-אביב להפגין נגד קיום הפיילוט שיכשיר את הקמת המכרה

כתבה: דליה בלומנפלד

תושבי ערד, חברי העמותה "רוצים לחיות בלי מכרות" ופעילים חברתיים המתנגדים להקמת מכרה הפוספטים בערד הגיעו להפגנה מול משרדי "כימיקלים לישראל" בתל-אביב, ביום ראשון, ולהפתעתם נתקלו בעובדי "רותם אמפרט" (חברת הבת של כי"ל), שהפגינו בעד הקמת המכרה. הם נראו ככיתת חיילים לובשי חאקי, עם פסים צהובים זוהרים, ועל חולצותיהם סמל "רותם אמפרט". הם עמדו מול משרדי כי"ל, עם שלטי מחאה, מגפונים וקריאות קצובות בעד המכרה. חברת "רותם אמפרט" שלחה את עובדיה כדי להפגין נגד התושבים העומדים חוצץ נגד קיום פיילוט שעליו החליטה בינת שוורץ, מנהלת התכנון במשרד הפנים. הפיילוט הוא אמצעי להכשיר את הקמת המכרה.

שוטרים ושוטרי יס"מ שהגיעו למקום ההפגנה כדי לשמור על הסדר הציבורי היו מיותרים. המפגינים משני המחנות ניהלו שיחות וויכוחים קולניים במטרה לשכנע את הצד האחר . עובדי "רותם אמפרט" הסבירו שהם נאבקים למען הפרנסה. אם לא יהיה שדה בריר, לא תהיה להם פרנסה (זו טענה שלהם שאינה נכונה, להבנתנו, הם מאמינים להנהלה עושה בהם שימוש ציני). בנגב הפריפרי אין פרנסה, עבודתם בשדה בריר היא פתרון תעסוקתי להם ולתושבים אחרים.

נימוק שני שהציגו העובדים הוא עניין התחלואה. הם טענו שהם עובדים שנים רבות במפעלי רותם אמפרט והם בריאים. זוהי עדות לטענתם שהקמת מכרה בערד אינה מסוכנת ואינה מסכנת את התושבים.

המפגינים המתנגדים להקמת המכרה העמידו טיעוני נגד. העובדה שאותם מפגינים בריאים למרות עבודה של שנים רבות במפעלי "רותם אמפרט" אינה משקפת את תמונת האוכלוסייה ביישובי בקעת ערד ובעיר ערד. בערד מתגוררים ילדים וקשישים שהם אוכלוסייה הרגישה יותר לתחלואה. כמו כן, מתגוררים בעיר תושבים חולים ובעלי רגישות, והמרכיבים שייפלטו ממכרה אם יוקם יגרמו להם נזק בריאותי. אבק נשימתי עלול לפגוע בתושבי האזור, המונים כחמישים אלף איש. מי שיגור קרוב למכרה, סיכויו גבוה יותר להיפגע.

העיר ערד ידועה מזה שנים כעיר מרפא לחולים נשימתיים. פרסומה הביא  אליה אוכלוסייה של חולים נשימתיים המתגוררת בעיר. האוויר הטוב של ערד בולם את מחלות הנשימה. חולים אלה יהיו הראשונים שייפגעו. ביניהם ילדים, שהוצאו מביתם, הופרדו מהוריהם והוכנסו לפנימייה מיוחדת לחולי אסתמה ומחלות נשימה אחרות. שם הפנימייה "בית מזור".

המתנגדים לפיילוט ולמכרה הסבירו למפגיני "רותם אמפרט", שיש עדויות במאמרים מדעיים לנזקים בריאותיים שנגרמו למתגוררים בקרבת מכרות פוספטים. אחד המאמרים המפורסמים הוא של חוקר בשם פליישר שמחקרו הסטטיסטי בשם "סרטן הריאות והפוספטים" מראה מתאם בין תחלואת סרטן לבין מקומות בהם יש פוספטים בארה"ב. במקומות בהם מתנהלת פעילות כלכלית הקשורה בפוספטים, תחלואת הסרטן גבוהה יותר בקרב האוכלוסייה מסביב. במקומות שאין בהם פעילות כלכלית הקשורה בפוספטים, רמת התחלואה היא כמו במקומות האחרים.

המתנגדים לפיילוט ולמכרה הסבירו למפגיני "רותם אמפרט" שטענתם שהם בריאים, גם היא אינה בטוחה. לא נאספו נתונים על תחלואה בקרב עובדי מכרות ומפעלים בישראל. אין מידע על כך,כך שאי אפשר לומר בבטחה שכריית פוספטים אינה מסכנת את בריאות העובדים .

הויכוחים בהפגנה היו סוערים. השתתפו בהם גם חברי כנסת שהגיעו להפגנה: ח"כ תמר זנדברג ממרצ, הח"כים מ"העבודה" סתיו שפיר, מיקי רוזנטל וחיליק בר. השתתפותם במאבק הציבורי ראויה להערכה. בכוחם לתרום לפתרון המאבק באופן שאינו מזיק לבריאות הציבור.

לקריאה נוספת: המאבק על שדה בריר: תושבי ערד התעמתו עם עובדי כיל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.