לא להפקת פצלי שמן בעמק האלה

אחד הפרויקטים של ארגון אוואז העולמי הוא המאבק נגד הפקת פצלי השמן בעמק האלה. תחקיר שפורסם במוסף "הארץ" מפרט את התנהלות תאגיד IEI  שמבצע פיילוט להפקת הפצלים, ומתעלם מהנזקים שעלולים להיגרם לתושבים ולאיכות הסביבה. להלן הודעת אוואז בענין

 

מיזם פצלי שמן של תאגיד ענק עלול לזהם לצמיתות את עמק האלה היפיפה, והזמן לעצור את הפרויקט הולך ואוזל. אבל בזכות גילויים חדשים על ניגוד עניינים ולובי דורסני בתהליך אישור המיזם, יש לנו סיכוי אמיתי להציל את העמק – בתנאי שנפעל עכשיו.

הממשלות הקודמות העניקו לתאגיד IEI רישיון פיילוט להפקת נפט מפצלי שמן בעמק האלה – פרוזדור רציף של טבע יפייפה, חקלאות ואתרי תיירות, שמי התהום בשטחו מספקים 30% מתצרוכת המים של ישראל. לפי תחקיר שפורסם בסוף השבוע האחרון ב"הארץ" ונתמך על-ידי אוואז, הפרויקט אושר למרות שהוא עלול לזהם לצמיתות את מי התהום ואת האוויר – בעקבות לובי דורסני, הונאת הציבור וניגוד עניינים של מקבלי ההחלטות. טביעות האצבעות של נתן אשל בסיפור מעלות שאלות שמובילות לכאורה עד למשרד ראש הממשלה נתניהו.

הגילויים החדשים האלו הם סיבה מספקת לחקירה ציבורית. אם נפעל עכשיו, כשהסיפור עדיין טרי, ונקרא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה – יש לנו סיכוי לעצור את הפרויקט לפני שעמק האלה יהרס לצמיתות. לחצו כאן כדי להצטרף: 

הצילו את עמק האלה

הפקת נפט מפצלי שמן כרוכה בקדיחת בארות בעומק של 300 מטר, שבתוכן מחוממים סלעים עם ריכוז נפט גבוה לטמפרטורה של יותר מ-300 מעלות למשך שנתיים-שלוש. בסוף התהליך הנפט נשאב למעלה, והפסולת נותרת מתחת לקרקע – מה שעלול לזהם לצמיתות את מי התהום ולשחרר גזים רעילים אל האוויר. בנוסף, בניגוד לשיטות אחרות, קיומם של מרבצי הנפט לא מוטל בספק, והפיילוט שאושר נועד לבדוק בעיקר את הכדאיות הכלכלית לתאגיד עצמו. הגדרת הפיילוט כ”חיפוש נפט” הקנתה בפועל לתאגיד זכות בלעדית להפקה מסחרית – מה שהופך את ביטול הפרויקט אחרי תחילת הפיילוט לכמעט בלתי אפשרי. לכן אנחנו חייבים לפעול עכשיו. 

בתחקיר נחשף איך מומחים שהתנגדו לפרויקט הושתקו, דו"חות ביקורתיים נגנזו וכיצד אנשי IEI ניסו לקנות את תמיכת התושבים המקומיים. וזה עוד לא הכל. על הלובי של הפרויקט אחראי קבלן הקולות בליכוד אפי איתם, ויד ימינו של נתניהו, נתן אשל, נשכר לכאורה כיועץ לפרויקט.

באופן אירוני, דווקא בזכות הגילויים אודות הלובי הדורסני ושיטות הפעולה של תאגיד IEI, יש לנו סיכוי אמיתי להציל את עמק האלה. לחצו מתחת כדי להוסיף את שמכם לקריאה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה והפיצו את הקמפיין הזה לכל מי שאתם מכירים: 

הצילו את עמק האלה

חברות וחברי אווז בישראל היו שותפים למאבקים בתאגידי נפט בכל רחבי העולם – מקנדה ועד ליערות אמאזונס. עכשיו הזמן להציל את הסביבה שלנו – יחד נוכל להביס את השחיתות ולהציל את עמק האלה. 

כמעט 6,000 מאתנו כבר חתמו על העצומה להצלת עמק האלה, שנמצא בסכנה בגלל מיזם פצלי שמן מזהם! הוסיפו את שמכם/ן והפיצו הלאה, כדי שהיועץ המשפטי לממשלה יחקור חשדות לשחיתות ויעצור את המיזם

בתקווה ובנחישות,

רלוקה (ישראל, דליה, איאן וכל צוות אוואז(

מקורות:

התחקיר המלא על פרויקט פצלי השמן בעמק האלה באתר הארץ:
http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2004004

אתר המאבק של חבל עדולם:
http://www.saveadullam.org/index.html

 

לקריאה נוספת: מאמרים שפורסמו באתר "עבודה שחורה":

פצלי השמן – שוב נראה שהורסים את הטבע למען תאוות בצע

פצלי השמן בחבל עדולם: ההשלכות האפשריות

חבל-עדולם: ממשיכים להיאבק נגד תכנית פצלי השמן

פצלי שמן – הפקתם עלולה להזיק לאיכות הסביבה

הפקת גז מפצלי גז – מהפיכת האנרגיה העולמית

מהפכת פצלי הנפט בעולם האנרגיה

משבר האנרגיה עדיין איתנו, ובגדול

מהפכת האנרגיה העולמית- תגובה לביקורות

Tags: , , , , ,

One Response to “לא להפקת פצלי שמן בעמק האלה”

Leave a Reply