חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זה מה שקורה כשאין איגודים, אין רגולציה ואין סוציאליזם/ס"ד

נושאים זכויות אדם, כלכלת בית ב 29.04.13 1:10

לקראת האחד במאי, ק. טוכולסקי מזכיר לנו שהמאבקים של המאה ה-19 אקטואלים מתמיד, כולל במדינת ישראל

מאות הרוגים בקריסת בניין שאכלס מתפרות טקסטיל. זאת לא ידיעה מהמאה ה-19 אלא ידיעה מהשבוע. ערב חג האחד במאי, אנחנו מקבלים תזכורת למה קורה כשאין רגולציה ואין איגודים ואין חוקי עבודה ובטיחות וגהות ומה קורה כשרוצים שהכל יהיה  זול לא משנה איך יצרו את המוצר ומה יצרו.

בשיאה של המהפכה התעשייתית כאשר הניצול והחיפצון של בני אדם למטרות רווח כבר היה ברור לבלתי נסבל נולדה הסוציאל-דמוקרטיה. היא נולדה מתוך הצורך של מי שנוצלו כמו חפצים וקיבלו יחס של חיות להגן על עצמם. מה לעשות ולמרות האגדה שהקפיטליזם מפיץ, ללא ארגוני ומפלגות עובדים לא היו באות לעולם לא זכויות סוציאליות, לא חוקי עבודה ומגן ולא חוקי בטיחות וגהות. טבעם של בעלי הכוח וההון הוא לא להגיד וואלה יש לי המון עכשיו בוא נחלק לכלל. אלא רובם ככולם מוצצים את שלד העובדים אם לא מגבילים אותם.

המתפרות לא הופיעו בבנגלדש מתוך רצון של בעלי הון ותאגידים לדאוג לעבודה בארצות דרום מזרח אסיה אלא מתוך הרצון שלהם למכסם רווחים, לצורך זה הם היו צריכים להוזיל את היצור לעלות שלא תאפשר את המשך היצור במקומות בהם הובטח שהעובד לא יקבל שכר רעב, לא יעבוד עד מוות ויעבוד בסביבת עבודה בטיחותית. בעלי ההון והתאגידים לא קיבלו מעולם את הפשרה של הסוציאל דמוקרטיה מהשלב שבו ויתר הפלג המרכזי של תנועה זו על התפיסה המהפכנית והתחיל לחפש פתרון הדרגתי בדרך לסוציאליזם. בעלי הון פרטיים ותאגידי ענק לא היו מוכנים לאורך זמן לוותר על חלק מהרווחים לטובת איכות חייהם של תושבי ארצותיהם. לא, הם יעדיפו להוציא את העבודה למקום זול יותר ובמקביל לתמוך בקמפיינים להוזלה של הכל. הוזלה במקום העלאות שכר זה דרך נפלאה להפוך את כולם לעניים, חשמל זול, מים זולים, נמלים זולים, מתפרות זולות. כך הוברחה כל עבודה שרק היה אפשר אל העולם השלישי וגם שם היא מדלגת ממדינה למדינה בהתאם לאיפה הכי זול לייצר.

מאות הרוגים בבנגלדש, ממש כמו בדרי (או לונדון דרי) ב-1885, כמו במקומות אחרים שבהם היו מתפרות בעולם המערבי ואשר האסונות בהם ורק אחרי אסונות התחילה המודעות לנושא של בטיחות וגהות בעבודה ולצורך בהתארגנויות עובדים. כאילו לא עברנו את המהפכה התעשייתית, את המאה ה-20 כולה והתחלנו את המאה ה-21. למען האמת הדבר היחיד שהשתכלל בינתיים היו הספינים ושטיפות המוח של בעלי ההון, שהבינו את החשיבות של שליטה בתקשורת (מונדל הרסט ועד רופרט מרדוק) תאפשר להם שליטה בדעת הקהל באותו האופן ששיתוף הפעולה של ההון עם הממסד הדתי אפשר דיכוי של ההמונים במאות קודמות. האסון בבנגלדש ידגים לכולנו את מה שיכול לקרות פה מחר כשרכבת עמוסת ברום תתהפך או מיכל האמוניה יתפוצץ וכל מי שמרוויח מזה ימשוך כתפיים ואנחנו נספור גופות. עדיין מצבנו יותר טוב וזאת הסיבה שאין פה מתפרות. אין פה מתפרות כי בישראל לא ניתן לנצל אנשים כפי שניתן לנצל אותם בתאילנד או בנגלדש. רק שאם בעבר הלכנו והתרחקנו ממדינות אלו היום אנחנו כבר בסכנה מהותית לשוב לשם בחזרה.

ערב חג האחד במאי כדאי שנזכור מה קורה כשאין איגודים, במיוחד כשחרבם של נערי ביבי הצעירים (לפיד ובנט) מונפת מעל ראשי האיגודים ומכוונת לשבירת כוחה של העבודה המאורגנת. איגודים מאורגנים בעלי מודעות מעמדית זה מה שנדרש בשביל להבטיח שההישגים הבסיסיים שהושגו בידי תנועת העבודה מהמחצית השנייה של המאה ה-19 ועד ימינו לא יבוטלו. ללא התארגנות עובדים פוליטית, נחושה, מודעת לעצמה ולעברה לא תהיה לעובדים התקדמות אלא רק הפסדים ועבדות. ללא מחנה סוציאליסטי/ס"ד חיוני ומשמעותי לא תהיה להמוני העמלים והנתמכים תקומה. שיהיה לכולנו חג שמח, בואו נמשיך לפעול כדי שנהיה לשבדיה ולא לבנגלדש.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  השריפה במפעל הטקסטיל טריאנגל.
  http://www.haokets.org/2011/05/01/מי-מפחד-מקלרה-למליך

  28.4 יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת ההרוגים והפצועים בתאונות עבודה.

 2. חיים :

  אמנם ישנם איגודים ומצב בטיחותי סביר אך העבדות נמשכת ואפילו מתגברת.
  ארגוני העובדים דורשים ומקבלים העלאות משכורת, אבל ביבי ועכשיו גם יאיר גורמים לכך בזדון שהמשכורות לא יספיקו לכלכלת הבית.
  עובדה היא שרוב רובם של משקי הבית בישראל שרויים בחובות מעבר למשכנתא המופרזת על קניית ביתם.
  מצב זה גורם לכך שרוב העם עובד רוב היום ואינו 'סוגר את החודש' ומימלא הוא 'עבד' ולא 'עובד'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.