חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסטטוס קוו של העובדים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 28.04.13 20:38

המושג סטטוס קוו מזוהה עם יחסי חילוניים / חרדים או עם הסכסוך הישראלי פלסטיני.  עמרי פז, פעיל בכוח לעובדים כרכז איגוד המשפחתונים בדרום בכוח לעובדים מתאר את הסטטוס קוו העגום של העובדים לקראת אחד במאי 2013

לפני כמאה שלושים שנה החל בשיקגו מאבק עיקש למען יום עבודה של שמונה שעות. באותה תקופה שביתות והפגנות היו לא חוקיות ומפגינים לרוב נתקלו בחומה אלימה של שוטרים. באותו מאבק שהחל באחד במאי 1886 מתו שישים אזרחים ושוטרים. מאז נוהגים לחגוג את האחד במאי, כיום העובד, שכן דרך המאבק הצליח להשיג זכויות, שהיום נראות לנו כברורות.

במדינת ישראל ישנם חוקי עבודה רבים ויש שאף יגדירו אותם מוצלחים, חוקים אלו מטיבים עם העובד מחד, ומאידך מאפשרים גם מרווח למעסיק. יאמר בצדק כי הדרך לנחלה עוד ארוכה וכברת דרך עוד לפנינו, אך אין ספק שמאז המאבקים ההירואים של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, מצב העובד טוב יותר. אולם, אוכפי החוק והציבור צריכים להשאר עירניים.

בשנה האחרונה צופי טלויזיה רבים נחשפו לפרסומות מוזרות. הן מתחילות כתשדיר רגיל, המבקש לפרסם מסעדה טובה, או מופע לילדים, אך נגמרות באזהרה ולא במוצר. החוק להגברת האכיפה, הכניסו את משרד התמ"ת לסחרור של אכיפה מוגברת וישומם ע"י קנסות, שמגיעים לעיתים גם למאות אלפי שקלים. השאלה המתבקשת היא: האם זה מספיק? משרד התמ"ת מצהיר על מדיניות ממשלתית, נגד תופעה רחבה של עבירה על החוק, אבל מה עם אותם עובדים שלא נהנים מחוקים מטיבים.

הייתי רוצה לחשוף סוד קטן על תופעה נרחבת: סטטוס קוו אינו מונח המתייחס לחרדים או לפלסטינים בלבד. הוא גם מתייחס למגזרים שלמים של עובדים, והנה הדוגמה:

רבים במדינה אינם מכירים את מטפלות המשפחתונים, הן בעיקר נמצאות בפריפריה (גאוגרפית ודמוגרפית) ודואגות לכל אותם תינוקות וילדים בין הגילאים חצי שנה לשלוש שנים, במקומות כמו בני ברק, באר שבע, חורה וסכנין. בחמש עשרה למאי 2012, הוחלט על ידי חבר הכנסת משה גפני (יו"ר ועדת כספים היוצא) שיש לישמור על הסטטוס קוו, עד אשר נצליח להגיע לנוסחא מתאימה (שזה, לדידו, יכול לקחת גם עשר שנים). מה זה הסטטוס קוו הזה בעצם? המטפלות נחשבות לעצמאיות, הן מקבלות כספים מהתמ"ת כמסבסד הראשי ואת השאר מההורים עצמם. אולם, בתוך הכספים לא מתגלם תנאים סוציאלים (לדוגמת הפנסיה), וההוצאות על שלוש ארוחות ביום לילדים וחידוש של משחקים וספרי לימוד מדי שנה, הינם חלק מהכספים שהן מקבלות. בממוצע, מטפלת מכניסה כ 4500 שקלים בחודש. משרד התמ"ת, הרשויות המונציפליות וגופים מפורטים כמו החברה למתנ"סים (השניים האחרונים הם האחראים הישירים) מפקחים על המשפחתון ויכולים לסגור אותו, או להכריח בשיפוצים וקניית מוצרים באלפי שקלים. כלומר, למטפלות יש גורם שהוא כמו מעסיק, אך הוא פשוט לא נקרא כך. הסיטואציה הזו יוצרת בעיות רבות עם מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי ועוד רבים ממוסדות המדינה הללו, אך המדינה מעלימה עין ודואגת לשמור על הסטטוס קוו.

קיץ 2011 העלה נושאים רבים לשיח הציבורי, שזכו בפעם הראשונה מפרסום. עובדי קבלן, מעמד ביניים גווע והפערים הגדולים. אך בכל זאת אנחנו שומעים לאחרונה את אותם קריאות לקיצוצים, ביטול בית הדין לעבודה ומקומות עבודה נוספים שלא יורשה להם לשבות.

מדיניות הממשלה בעשור האחרון הייתה נוקשה כלפי העובדיפ. החוק להגברת האכיפה, אמנם יוצר הרתעה בקרב מעסיקים, אך משרד התמ"ת  אינו עוזר בהכרח  לעובד הפשוט לקבל את כספו. הסטטוס קוו של מטפלות המשפחתונים מיטיב עם המדינה בלבד, מסמך של המרכז למחקר ומידע בכנסת (15 לספטמבר 2008), קובע שישנו צורך בשינויים מעמיקים בתחומן " …לשקול את השוואת שכר הלימוד במשפחתונים לזה של מעונות היום במקביל לבניית "מודל משפחתונים", כדי להבטיח שמנהלות המשפחתונים יקבלו תמורה הולמת לעבודתן ".

אך בתקופה קשה זו, בזמן שאנחנו שומעים חדשות לבקרים, על המצב העגום של הכלכלה העולמית ושל ישראל בפרט, מטפלות המשפחתונים והעובדים החלשים ישארו כהערת שוליים בתקציב הבא של ממשלת ישראל והסטטוס קוו יוותר איתן כתמיד.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. אסף :

  סחתיין

  מאבק מטפלות המשפחתונים הוא באמת מהמאבקים החשובים של ימינו.
  יפה דרשת עמרי, בהשוואה המעניינת.

 2. ירושלמי :

  מאמר מעולה

  מילים כדורבנות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.