חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיון בבג"ץ: האם אוניברסיטה רשאית לצנזר כרוזים פוליטיים?

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 25.04.13 0:42

בית המשפט העליון ידון מחר (חמישי) בשעה 9:00 בערעור שהגישו סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון, פעילי הקבוצה "סולידריות נגד הפאשיזם", נגד האיסור שהושת עליהם, לחלק כרוזים בשטח הקמפוס. באגודה לזכויות האזרח טוענים כי מדובר בפגיעה לא-מידתית בחופש הביטוי

מאת מערכת עבודה שחורה

 האם אוניברסיטה יכולה לפגוע בחופש הביטוי של סטודנטים ולאסור על חלוקת כרוזים עצמאית בשטחה? ב-2010 פנו סטודנטים, פעילי קבוצת "סולידריות נגד הפאשיזם", בבקשה לתליית מודעות והקמת דוכן הסברה בשטח הקמפוס בו יחולקו כרוזים, בהם מצוירות תמונותיהם של רה"מ נתניהו ושר החוץ (דאז) אביגדור ליברמן, על רקע אדום. אף שכרוזים כאלו חולקו בקמפוסים אחרים, אוניברסיטת בן-גוריון החליטה לאסור את הפצתם בתחומי הקמפוס.

 ב-2011 הגישה האגודה לזכויות האזרח תביעה בשם הסטודנטים לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בבקשה שיפסוק כי לאוניברסיטה אין סמכות לאסור על הפצת הכרוזים. האוניברסיטה טענה מנגד, כי האיסור נבע מחשש לתביעת דיבה שתוגש על ידי האישים המושמצים, נגד האוניברסיטה ומפגיעה בתדמית האוניברסיטה בשל כך שהמסר ייוחס בטעות אליה.

 בית המשפט המחוזי דחה את תביעת הסטודנטים ופסק כי בהיות האוניברסיטה גוף "דו מהותי" (שמצוי בתחום המשפט הפרטי והציבורי גם יחד), היא רשאית לשקול סיכונים כלכליים ותדמיתיים וכתוצאה מכך, להגביל את חופש הביטוי של סטודנטים בתחומי הקמפוס.

 בערעור שהגישה האגודה לזכויות האזרח בשם הסטודנטים לבית המשפט העליון טענו, שפסק הדין מתיר להנהלת האוניברסיטה למנוע הפצת ביטוי כל אימת שקיים חשש שהוא פוגעני או עלול לגרור תביעת לשון הרע – ואפילו זו חסרת סיכוי או קלושה. הוא מצמצם את חופש הביטוי של המערערים ושל סטודנטים אחרים ומכפיף אותו לשיקול דעת גחמני בלתי מוגבל כמעט. הניסיון מלמד שבתנאים אלה גם קצרה הדרך לשרירות לב, לשיקולים זרים ולחוסר תום לב.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ל רפי :

    עוד דוגמא הזויה למחלת הרוח המשפטית שתקפה את המדינה הזו...

    אני מקווה שבית המשפט בהנהגתו של השופט גרוניס ימשיך בדרך המבקשת למתן את האורייה המשפטית הבלתי נגמרת במדינת ישראל, ולהניח לרשויות שזה תפקידן לנהל את המוסדות שעליהם הן מופקדות.
    לטעמי, אוניברסיטה אינה רשות הרבים. זהו מוסד עם מסגרות מחייבות שצריך לקבוע לכל באיו נורמות התנהגות התואמות את רצונו להיות במה לדעות ולא לתעמולה, ולעשות זאת באופן שגם תומכים וגם מתנגדים לא ימצאו עצמם נפגעים, נעלבים, כועסים ונדחפים לתגובות ולתגובות שכנגד.
    זה אינו תפקידה של אוניברסיטה. זה אינו חופש ביטוי, אלא לעיתים קרובות חופש שיסוי ואין מקומה של פעילות כזו במוסד שההשתייכות אליו אינה וולונטרית, מרגע שהמצטרף הופך "שבוי" בידי כללי המשחק האקדמיים-מינהליים של המוסד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.