postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יום כדור הארץ – "הגלובוס הירוק" למטה לתכנון חברתי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יום כדור הארץ – "הגלובוס הירוק" למטה לתכנון חברתי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 22.04.13 0:19

במסגרת אירועי "יום כדור הארץ" יחולקו היום בפעם העשירית פרסי "הגלובוס הירוק" לאישים וארגונים המצטיינים בפעילות למען הסביבה בישראל. "הגלובוס השחור" על פגיעה סביבתית יוענק למיזם הרכבת לאילת.

מאת מערכת עבודה שחורה

אותות הגלובוס הירוק, "פרס האוסקר הסביבתי" של ישראל, מוענקים על-ידי ארגוני הסביבה על מצוינות בפעילות למען הסביבה בממשל, במגזר העסקי ובחברה האזרחית. טקס הענקת אותות הגלובוס הירוק מתקיים זו השנה העשירית ברציפות, בהובלת חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים כ-130 ארגונים מכל רחבי הארץ.

טקס הגלובוס הירוק השנה מתקיים על רקע המתיחות הגוברת בין הציבור הרחב לבין בעלי הון בנושא ניצול משאבי הטבע של ישראל. אם בעבר העברת משאבי הטבע שלנו לידי מספר מקורבים הייתה נחשבת לדבר שבשגרה, היום החלטות כאלה מעוררות סערה ציבורית ותחושה קשה של ניצול. כבר לא מובן מאליו שגורם פרטי  יכרה, ישאב ויקדח את תנובת הארץ או יקנה את תוצריה במכירת חיסול מבלי להעביר לציבור את חלקו הראוי ולתת לו דין וחשבון מלא.

בארגון "חיים וסביבה" אומרים  כי ביום כדור הארץ יש לציבור ולארגוני הסביבה הזדמנות לדרוש ממקבלי ההחלטות להציב את נושא הסביבה, בריאות הציבור וזכויות הדורות הבאים במקום גבוה בסדרי העדיפויות שלהם, במיוחד לקראת דיוני התקציב. "דווקא בימים בהם מונפת חרב הקיצוצים ונטל המיסים על הציבור הולך ונעשה כבד יותר, מן הראוי שמי שגורם נזק סביבתי גבוה יישא גם הוא בנטל וכך, על ידי מיסוי ירוק, ניתן להתחיל לייצר צדק סביבתי ותיקון לעוולות היסטוריות".

אותות הגלובוס הירוק יוענקו בטקס חגיגי שיתקיים בפארק אריאל שרון ("חיריה"), בהנחייתו של דני רופ ובמעמד השר החדש להגנת הסביבה עמיר פרץ, ראשי השדולה הסביבתית בכנסת ומאות פעילים מארגוני הסביבה. הזוכים ב"גלובוס הירוק" הם אנשים שהובילו תהליכים של שינוי למען הסביבה בפעילות ציבורית, עסקית או התנדבותית. בטקס יוכרז גם אות "הגלובוס השחור" – ציון גנאי לגורם שפגע באופן מיוחד בסביבה.

הפרס המרכזי של הגלובוס הירוק יוענק למטה לתכנון אחראי –

הפרס המרכזי ניתן למטה לתכנון אחראי – קבוצה של כ-30 ארגונים חברתיים וסביבתיים הנאבקים יחד ברפורמה במערכת התכנון המכונה "רפורמת הולילנד", או לפי ראש הממשלה נתניהו "רפורמת המרפסות".

בנימוקים למתן הפרס נאמר כי הפרס ניתן למטה לתכנון אחראי על התהליך הייחודי, שהתבסס על שיתוף פעולה של ארגוני סביבה וחברה ושילוב של מהלכים בזירה המשפטית, תקשורתית, ציבורית ולוביסטית, שהביא להישגי ביניים משמעותיים של עיכוב הרפורמה ועצירת המתכונת המקורית שלה. יש לזכור, כי עדיין אין כאן הישג סופי, והרפורמה עוד לא נגנזה כליל. עם כינונה של הכנסת הנוכחית חודשו המהלכים לקדם את הרפורמה. הגרסה המסורבלת שלה בת 600 הסעיפים אומנם נדחתה, אבל גרסה מקוצרת יותר נוסחה במנהל התכנון של משרד הפנים. המטה לתכנון אחראי התריע לאחרונה מפני ניסיון להחביא גרסה של הרפורמה בתוך חוק ההסדרים ולייצר למעשה מחטף פוליטי.

בפרס הגלובוס השחור זכה מיזם הרכבת מבאר-שבע לאילת אותו מקדם שר התחבורה ח"כ ישראל כץ.

 ארגוני הסביבה, לצד משרדי ממשלה וגורמים מקצועיים רבים סבורים, כי מדובר בהחלטה מזיקה מבחינות רבות – כלכלית, תחבורתית וסביבתית. ניתן להשיג את אותה המטרה – הגברת הנגישות לדרום הארץ, באמצעים שונים – מהירים, יעילים יותר וזולים יותר. על פי הערכות ראשוניות, הקמת המסילה תעלה לאזרחי ישראל כ-30 מיליארד שקל. אלה יבואו על חשבון קידומם של פרויקטים אחרים של תחבורה ציבורית שלהם דחיפות הרבה יותר גבוהה, כגון הרכבת התחתית בגוש דן, ותגבור מערך האוטובוסים והקמת מסלולים ייעודיים לאוטובוסים מהירים במטרופולינים.

ההחלטה על תוואי המסילה התקבלה ללא בחינה מסודרת של חלופות אסטרטגיות – גיאוגרפיות או תחבורתיות, וטרם הגשת המלצותיו של צוות מיוחד בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הבוחן את החלופות למימון הפרויקט. פרויקט הרכבת כולל הנחה של תשתיות רבות באזורים רגישים במיוחד מבחינה נופית וסביבתית – סוללות, גשרים, פורטלים, גידור לאורך כל התוואי, תחנות ומסופים, קווי הולכה לתחנות השנאה, קווי חשמל לאורך כל המסילה, דרכי שירות, מחנות עבודה, דרכי גישה, אזורי אחסון, מפעלים ומערומי עפר. עד כה לא נבחנו המשמעויות הסביבתיות של הפרויקט, וזאת על אף הערכות, כי הפרויקט עלול לגרום לנזקים קשים ובלתי-הפיכים לשטחים הפתוחים ולמגוון הביולוגי באיזור הנגב והערבה, ומהווה סיכון ממשי לפגיעה קשה גם במפרץ אילת. לבסוף, הפרויקט קודם ללא שקיפות ציבורית וללא כל שיתוף של הציבור בהערכת הצרכים והביקושים ובתכנון הפרויקט.

לדברי הארגונים הסביבתיים, הרכבת לאילת אינה רק הפרויקט המזיק ביותר שמקדם משרד התחבורה, אלא היא גם מסמלת את המדיניות הכללית של המשרד, המעדיף להשקיע משאבים בפרויקטים גרנדיוזיים חסרי הצדקה, ולא בתשתיות יעילות וזולות בהרבה, שיוכלו להביא לשיפור אמיתי באיכות החיים של אזרחי ישראל.

הזוכים ב"גלובוס הירוק" לשנת 2013:

 • הגלובוס הירוק: המטה לתכנון אחראי – 30 ארגונים חברתיים וסביבתיים הנאבקים יחד למען תכנון צודק ומקיים בישראל
 • קיימות מקומית: ועדת איכה"ס של מרכז השלטון המקומי בראשות גיל ליבנה, על המהפכה הסביבתית בשלטון המקומי
 • פעיל סביבתי מתנדב: דני מורגנשטרן, על מחויבות והקרבה אישית למען הסביבה
 • המגזר העסקי: קבוצת שיכון ובינוי, על אימוץ קיימות ובניה הירוקה כמדיניות החברה
 • ארגון מקומי: עמותת קסמי טבע ונוף מקרית שמונה, על מאבק מוצלח להצלת נחל ופארק עין זהב
 • חינוך סביבתי: כתב העת אקולוגיה וסביבה, על הנגשת ידע מדעי לקהלים רחבים
 • אישיות ציבורית: דליק ווליניץ, על פעילות רחבה רבת שנים במגוון תחומים סביבתיים וחברתיים
 • הגלובוס השחור: פרויקט הרכבת לאילת של שר התחבורה
נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. גיקים – יום כדור הארץ – "הגלובוס הירוק" למטה לתכנון חברתי – עבודה שחורה :

  […] יום כדור הארץ – "הגלובוס הירוק" למטה לתכנון חברתיעבודה שחורהבמסגרת אירועי "יום כדור הארץ" יחולקו היום בפעם העשירית פרסי "הגלובוס הירוק" לאישים וארגונים המצטיינים בפעילות למען הסביבה בישראל. "הגלובוס השחור" על פגיעה סביבתית יוענק למיזם הרכבת לאילת. מאת מערכת עבודה שחורה. אותות הגלובוס הירוק, "פרס האוסקר הסביבתי" של ישראל, מוענקים על-ידי ארגוני הסביבה על מצוינות בפעילות למען הסביבה בממשל, במגזר העסקי ובחברה האזרחית. טקס הענקת אותות הגלובוס הירוק מתקיים זו השנה העשירית ברציפות, בהובלת חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים כ-130 ארגונים מכל רחבי הארץ. טקס הגלובוס הירוק … […]

 2. דליה :

  משרד התחבורה משקיע בפרויקטים גרנדיוזיים. בירושלים למשל, בונים בימים אלה מנהרות בצומת המוביל לקניון מלחה. מדובר בכבישים די חדשים, המספקים את צרכי התושבים. לא ברור לשם מה משקיעים כל כך הרבה כסף בהוספת מנהרות.
  נראה לי שאם רוצים לקצץ בתקציב המדינה, יש מקום לקצץ בפרויקטים מיותרים כמו פרויקט כביש 1 קרוב לירושלים, פרויקט כביש 16 ועוד.

 3. דליה :

  על הרכבת לאילת פורסמה בעבר רשומה הנה הקישור http://www.blacklabor.org/?p=42464

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.