חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח: לדחות המתווה להסדרת התיישבות הבדווים

נושאים זכויות אדם, חדשות, תכנון ובניה ב 21.04.13 5:37

ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר היום את "מתווה פראוור-בגין להסדרת התיישבות הבדווים בנגב. ארגונים החברים במטה לשוויון וצדק לבדווים טוענים כי משמעות התכנית  – עקירה ופינוי בכוח של עשרות אלפי אזרחים.

מתוך הודעה לעיתונות של האגודה לזכויות האזרח*עדכון: בעקבות פניה של שר השיכון וחברי כנסת נוספים נדחה הדיון בנושא בוועדת השרים לחקיקה בשלושה שבועות.

לקראת דיון ועדת השרים לענייני חקיקה ב"תזכיר החוק להסדרת התיישבות בדואים בנגב", המוכר כ"מתווה פראוור / בגין", פנו חברי מטה הארגונים לשוויון וצדק לבדווים אל ראש הממשלה, שרת המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה וחברי ועדת השרים לחקיקה, בקריאה שלא לקדם את תזכיר החוק במתכונתו הנוכחית.

 במכתב, מציינים הארגונים הפעילים במטה, כי הליכי התכנון שיקודמו במסגרת החוק צפויים להביא לעקירה ופינוי בכוח של עשרות כפרים ועשרות אלפי תושבים בדווים, תוך נישולם מרכושם ומזכויותיהם ההיסטוריות בקרקעות, באופן שיחרוץ את גורלן של אלפי משפחות לעוני, אבטלה והרס של חיי הקהילה והמרקם החברתי. במקביל, הם מזכירים, מקדמת הממשלה הקמת יישובים יהודיים חדשים, חלקם אף מתוכננים להיבנות על הריסות כפרים בדווים.

 עוד מזכירים בארגונים, כי ניסיונותיהם החוזרים של נציגי התושבים בכפרים הללו, לקדם הידברות עם הממשלה על התכניות הללו, נדחו.

 בארגונים מציינים כי החוק, והמדיניות שהוא מעגן, מבוססים על הנחת יסוד מוטעית, הרואה בבדווים "פולשים" ומתעלמת מהעובדה שרוב הכפרים קיימים במיקומם הנוכחי עוד לפני קום המדינה, ואילו אחרים נוצרו על ידי העברה כפויה של תושבים בימי הממשל הצבאי.

 בארגונים שבים ומציינים כי פתרון צודק וישים משמעו, קודם כל, הכרה בכך שהבדווים בכפרים הבלתי מוכרים הם אזרחים שווי זכויות. יש להכיר בכפרים הבלתי מוכרים ולתכננם על פי אמות מידה תכנוניות שוויוניות, וכן להכיר בזכות הבעלות המלאה של האוכלוסייה הבדווית על קרקעותיה.

 בנוסף, אתמול שלחו עו"ד ראויה אבורביעה מהאגודה לזכויות האזרח ועו"ד סוהאד בשארה מעדאלה מכתב לועדת השרים לענייני חקיקה, ובו ניתוח משפטי של החוק.

 במסמך, מצוין כי התזכיר מתווה מסגרת לכפיית מדיניות ממשלתית על האוכלוסייה הערבית בדווית בנגב בשתי סוגיות מקבילות; האחת, פינוי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, והשנייה – סוגיית הבעלות על הקרקעות בנגב. תזכיר החוק מבוסס על שלילה מוחלטת של  זכויות האוכלוסייה הבדווית לקניין וזיקתה ההיסטורית לקרקע, תוך פגיעה בזכויות היסוד של תושבי הכפרים הבלתי מוכרים.

 הן באשר לסוגיית ההכרה בכפרים והן באשר לסוגיית ההכרה בבעלות, מצוין במסמך כי הממשלה נוקטת בהתעלמות מהמציאות העובדתית, ללא בחינה רצינית של אלטרנטיבות ומתוך כוונה ברורה לדחוק את רגלי התושבים, באופן ששולל מהם את זכויותיהם החוקתיות לקניין, לשוויון ולכבוד.

 למכתב מטעם מטה הארגונים לשוויון וצדק לבדווים:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/04/unrec-villages180413b.pdf

 למכתב מטעם האגודה לזכויות האזרח ועדאלה:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/04/unrec-villages180413.pdf

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. חיים :

  קשה לשמוע את דבר האגודה הזו נגד פינוי אזרחים, כשבזמן הגירוש של יהודי עזה הם שתקו. (תמכו בשתיקתם)
  הגירוש ההוא היה סתם הימור על חיי אדם ללא ערך אמיתי (לא קיבלנו עבורו שום הסכם או אפילו הבטחה פלסטינית)
  ופתאום שומעים את המחאה שלהם כשהממשלה מנסה לעשות סדר ריבוני מינימאלי מול פורעי חוק…

 2. ק.טוכולסקי :

  הסיפור בנגב הוא לא כל כך פשוט ולתמיכה הזו יש מחיר שמשלמים בעיקר הבדואים בנגב. תוכניות גולדברג ופראוור והתיקונים של השר לשעבר בני בגין בעקבות שימועים שנערכו הם לא כאלה גרועים.
  אם כל הכבוד ויש כבוד לא כל ויכול להיות שאפילו לא רוב נקודות ההתיישבות הבדואית בנגב היו בכפרים שהוקמו לפני המדינה או על אדמה שהיתה שלהם לפני קום המדינה. ההסדר שנקבע נותן פיצוי סביר ויותר חשוב מכך יביא לפתרון לבעיה הקשה של הפזורה הבדואית שמשלמת יום יום את מחיר אי ההסדרה.
  כשם שאין מקום לעוד 11 ישובים "יהודים" חדשים בנגב כך עדיף לרכז גם חלק לא מבוטל מהפזורה הבידואית בתוך ישובים קיימים וערים כמו רהט באר שבע תל שבע וערד ולא להגדיל את הפיזור של התשתיות והישובים בנגב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.