חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניגריה צריכה להפחיד אותנו לא יוון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.04.13 0:05

ק. טוכולסקי בוחן את הפגזת הריכוך הממשלתי בשת"פ עם עיתונות ההון: בואו ונקצץ שלא נגיע למצבה של יוון רחמנא ליצלן.  אלא שפוליטיקת הזהויות וניצולה להפרד ומשול (של ההון באנשים) דומים יותר למה שקורה בניגריה.  בעתיד או שנתגעגע ליוון או שנתמרד ונהיה כונצואלה, שם לא דיברו על תמלוגים פשוט הלאימו הכל

כל פוליטיקאי מהימין והמרכז ימין כבר למד לחזור ולהגיד שאסור שנהיה יוון, גם כל משרתיהם של התאגידים והטייקונים בתקשורת, עכשיו כשבטווח בין ביבי לשטרסלר יש שר אוצר משרת הון שהוא גם עיתונאי משרת הון, כולם חוזרים על המסר הזה השכם וערב: "מדיניות כלכלית אחראית כדי שלא נהיה יוון…אם לא נקצץ נהיה יוון…כל אלטרנטיבה לדרך שלנו תהפוך את ישראל ליוון…" וכו' וכו'.

רק שהבעיה שלנו היא לא שנהפוך ליוון, אמנם יש כמה דברים שדומים לישראל וליוון, שלטון ימני שהצליח באמצעות הורדת הגבייה האפקטיבית ושיעורי המס לרוקן את קופת המדינה מצד אחד ומהצד השני בזבז כסף והסתיר את הגירעון בדיוק כמו מה שקרה בימי ממשלת ביבי השנייה. רשויות מס שלא התעסקו עם אנשים עשירים, מערכת בריאות ציבורית מפוארת שהולכת ומובאת אל סף קריסה. אנחנו לא כל כך רחוקים מיוון, אלא שבניגוד ליוון, שבה יש איגודים חזקים שלא מתביישים לנקוט פעולה פוליטית ושמאל מאורגן שלא עסוק מהבוקר עד הערב בניתוח שימושים לשוניים שאינם פוליטיקלי קורקט ואת יכולתו של אדם להשתמש בסלנג לפי מדינת המקור של משפחתו.  במחצית הראשונה של המאה ה-21, אנחנו בישראל נמצאים בדרך להיות לא מדינה מפותחת ענייה אלא מדינת עולם שלישי ענייה.

כן יוון אנחנו לא נהיה, אנחנו יותר קרובים להיות ניגריה, כמו ניגריה גם ישראל היא מדינה שגילתה בוקר אחד שיש בה המון משאבי טבע בעיקר בתחום האנרגיה וכמו ניגריה גם אנחנו הולכים לראות מעט מאוד מהתקבולים למשאבי האנרגיה ששייכים לנו כי כמו הניגרים גם הישראלים יש להם עניינים יותר חשובים לעסוק בהם מאשר לדאוג לעלייה של רמת החיים והכנסתם של כל אזרחי ניגריה וכמו לניגרים גם לנו יש שלטון מושחת ומשרת הון שמנצל את העובדה שכמו לניגרים גם לנו יש דברים חשובים יותר לעסוק בהם מאשר לדאוג שלא נישדד בידי תאגידים וטייקונים וכמו הניגרים גם אנחנו נותנים לטייקונים מקומיים ותאגידים זרים לנצל את המשאבים שלנו תמורת פרוטות. את זה כמובן לא נקרא בעיתונות של בעלי ההון אפילו לא נראה בערוצי התקשורת שלהם וגם שר האוצר החדש והחביב שלנו לא ידבר על זה. כי זה חלק מהותי ממה שהספין אמור להשיג: "דברו עם העם על לא להיות יוון ובשקט בשקט נהפוך אותם לניגריה".

וזה עובד, כי בישראל כמו בניגריה קל מאוד לשסות את העם בעצמו, בניגריה חיים ביחד מוסלמים, נוצרים ופגאנים וקל מאוד לשסות אותם האחד בשני כדי שלא יתעסקו עם מי ששודדים אותם, החברה הניגרית היא חברה שבטית ומספיק שבן שבט אחד, שמנסה להילחם לאחדות השבטים והדתות כמעמד, ישתמש בנאום בטעות במילה המקובלת כמגונה על בן שבט אחר ומיד פורצים מעצבי דעת הקהל של אותם שבטים בזעקות, הרי הם לא סתם מעצבים את דעת הקהל, הם זכו לכך מתוקף השירות שהם נותנים להון ולשלטון. כן, כך זה עובד בניגריה ומסתבר שגם אצלנו ולכן סלולה דרכנו להיות לא יוון אלא ניגריה. ניגריה למי שלא יודע היא מדינה עשירה במשאבי טבע אלא שהפוליטיקאים שלה משרתי הון והעם שלה עני ומסוכסך עם עצמו, לשם פנינו מועדות. יוון עוד תעלה ותיפול פעמים רבות כמו כל מדינה אחרת בשיטה הכלכלית הקיימת במדינות המפותחות אבל אנחנו נמשיך לצלול בדרך למטה כדרכן של מדינות ברגרסיה, מדינות שלא מתפתחות.

יש רק דבר אחד שמי שמבקשים להפוך אותנו לניגריה לא לקחו בחשבון. גם מדינות כמו ונצואלה היו פעם ניגריה, רק שלפעמים כששודדים את העם בלי בושה באמצעות פוליטיקאים שמשרתים תאגידים זרים וטייקונים מקומיים, העם בסוף מצליח להתגבר על מחלות הילדות המטומטמות של הפוסט מודרניזם ומתארגן כמעמד. כן לפעמים העם שם בצד את המריבות המפלגות של השבטים השונים ומתארגן למאבק מעמדי ואז כמו שלמדו חברות זרות וטייקונים מקומיים בוונצואלה, התוצאה היא לא מדיניות סקנדינבית של 90% תמלוגים ומיסוי פרוגרסיבי יעיל אלא של הלאמה טוטאלית של משאבי המשק. אזרחי ישראל עוד לא נמצאים במצבם של אזרחי ונצואלה אבל אם ימשיכו להפוך אותנו בהפחדות לעניים ומנושלים יותר בסוף זה עוד יכול לקרות. מה שהשלטון הנוכחי רוצה אנחנו יודעים, עכשיו נשאלת השאלה החשובה לעתיד, האם השמאל הישראלי יצליח לחשל אותנו משבטים ופלגים למעמד, האם נצליח להתגבר על מחלות הילדות של פוליטיקת הזהויות (על נציגיה האוטנטיים כיאיר לפיד, אריה דרעי, אביגדור ליברמן ועמיר פרץ) ולתת לאזרחי ישראל אלטרנטיבה ראויה לעתיד. כי אחרת ממעמקי השפל ה"ניגרי" עוד נסתכל בקנאה לא על שבדיה אלא על יוון.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  כמו קאטו ברומא

  טוכולסקי חוזר ומזכיר לנו כי מלחמה לנו באויב המעמדי,שאוכל חי 99% מהעם,שמתעסק בלשנוא אחד את השני,במקום להיות סולידרי.
  תודה טוכולסקי.

 2. ק. טוכולסקי :

  וכרגיל מיכאל כשאני עושה את זה לאף אחד לא ממש אכפת, תכלס יותר כיף לריב האחד עם השני מאשר לנסות לשנות משהו בצרוה רצינית.

 3. אכן לא אכפת :

  "שימוש לא זהיר במילים משמש ציניקנים להסטת הדיון. (לפעמים שימוש כזה יכול לפגוע באמת באנשים שלא קשורים בכלל לעניין, למרות שנראה לי שזה לא המקרה הפעם). הסטת הדיון מהעיקר משמשת אינטרסנטים לאוו דווקא בעלי כונות טובות, כך שהנזק בשימוש לא חכם בלשון, סופו שיכול לגרום גם לעיווותי צדק……… נו? תראו באיזה קלות אפשר לדרדר את הדיון. אין תהום עמוקה מדי שתעמוד בפני הכשל החיסוני של השמאל, שברגעים של הכרעה מתעקש לפעול נגד עצמו ומשרת בכך את יריביו. פעם, אחר פעם, אחר פעם. זה הרבה יותר קל. תודו."

  http://www.blacklabor.org/?p=52013

 4. ק. טוכולסקי :

  הפוסט מודרניסטים בהעדפתם מילה על מעשים ובחשיבות שהם נותנים לה החזירו אותנו לימי הביניים, למקום שבו טכסים ומחוות רטוריות והבטחות מילוליות לפיצוי אחרי המוות חשובות מהמעשה ומאנשי המעשה. אבירי הפוסט מודרניזם חסידי טוהר הלשון והטהרנות החסדנית משרתים כמו כהני הדת של ימי הביניים את דיקטטורת האליטה ומשטר הדיכוי שלה.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  כשל חיסוני?

  ל-3 ,
  אם נתייחס לאלו שניסו לפוצץ הועידה,דהיינו:כבל,בוג'י,מרגלית,עיני,האם יש כלל מקום להשתאות?.
  הג'נטלמנים האלה הם אולי שמאל ,אבל בטח לא סוציאל-דמוקרטיים עם תודעה מעמדית.
  הם תאבי כח בשרות ההון,בדיוק כמו כהני הפוסט-מודרניזם עליהם מדבר טוכולסקי.

 6. לקסי :

  אני מול אנחנו

  הז"ל הנ"ל, גבירת הפלדה הצליחה ליצור – גם בינינו – את המצב שבו "אין חברה, יש רק יחידים…" ויחידים בתוך קבוצה, שאחוזים גבוהים בשדה ראייתם תפוסים על-ידי מראות, פועלים מתוך הקבוצה להגשמת מטרות אישיות.
  יחידים כאלה, כשהם חכמים, עושים את חכמתם קרדום לחפור בו, הצרה היא שהחפירה הזו נעשית קבר לכולנו.

 7. ק. טוכולסקי :

  ופה יש לנו את תלמידה המצטיין ביבי שעדיין מאמין באנחנו נגד אנחנו שבט נגד שבט כמו בניגריה ותכלס גם תאצר שירתה מעמד מאחורי מילותיה הפומפוזיות.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  האגואיסט דאג לעצמו והחריב את מדינת הרווחה

  התלמיד המצטיין ביבי,עשה בעיקר חיל בקידום עסקיו הפרטיים והתעשרותו דרך הפוליטיקה.
  עובדה:כל הפוליטיקאים משרתי ההון והטייקונים מסרבים בכל תוקף לפרסם ברבים הצהרת הון ונכסים החל מתחילת כהונתם.
  וכך לעולם לא נידע את האמת עד כמה התעשרו הפוליטיקאים שקידמו את ההפרטה למקורבים על כל נפתוליה הפיסקליים והתקציביים…

 9. מנחם לוריא :

  נקודת מבט אחרת.

  כמו בדיון כאן http://www.blacklabor.org/?p=52037#comments גם בדיון הזה צריך להסתכל על הבעיה בעיניים אידיאולוגיות ולבחון אותן ככאלה ולא בעיניים כלכליות ולבחון אותן ככאלה.

  בנימין נתניהו,כמו גם שר הפייסבוק שלו:אינם כלכלנים אלא אידאולוגים שחושבים שהאמונה האישית שלהם היא מתת שמים ואין בלבדי.

  כאשר מסתבר,פתאום,שמערכת הבריאות הממלכתית במצב קריסה מתמיד לא מבצעים חשיבה כלכלית אלא חשיבה אידאולוגית קרי:מקימים ועדה שתבחן למה המערכת בקריסה ומי אשם. בבריה"מ האידאולוגית האשם נשלח לגולג קפוא. בישראל האידאולוגית האשם נשלח למגירה ושר הפייסבוק לפוסט מלא במילות פאטוס ריקות מתוכן. איפה בריהמ"צ אנחנו כבר יודעים…

  כולנו יודעים מה קורה עם ועדות כאלה ולמי שיש ספק – היתה פה ועדה בשם טרטנברג – זוכרים?

  אידיאולוגיה פוליטית,בניגוד למחשבה פיסקאלית,מכוונת למצב מסוים.אם הוא לא קורה מי שאשם זה אלה שיישמו את האידיאולוגיה ובעיקר אלא שהתנגדו לה. חשיבה כלכלית,מן העבר השני,כוללת הרבה מאוד אופציות ואם משהו לא "עובד" בודקים למה בכלי מחקר אקדמים שהוכחו את עצמם שוב ושוב הרבה מאוד פעמים.

  כשהאידיאולוגיה לא עובדת מאשימים את האחר (למשל את ה"סמאל") כשחשיבה כלכלית לא עובדת מתקנים ולא חשוב מי ולמה הוא האשם.

  דוגמה מעולה למימוש האידיאה הביביסטית היא מפעלי ים המלח. כשניתנו לחברה לישראל טונה אשלג עלה כמה סנטים בודדים והמפעל הלאומי הוכרז כלא יעיל. היום טונה אשלג עולה כ 1600 דולר כלומר – ולפי האידיאולוג הראשי נתניהו – הסקטור הפרטי באמת יעיל יותר ורווחי יותר.

  אל תעירו לי שמחיר האשלג הוא תוצאה של בורסת הכימיקאלים אין כאן שום חשיבה כלכלית.

  במקרה הזה האידיאולוגיה הוכיחה את עצמה ולכן לא רק שהמדינה לא מלאימה את המשאב הלאומי הזה היא מתעקשת חהשאירו בידיו של עידן עופר – כי הוא סמל להצלחה. וכשמצליחים לא מוכרים למשהו אחר – שוב על פי כללי האידיאולוגיה ולא לפי כללי הכלכלה.

  וכאן אני רוצה לחזור למאמר של ק. שתחתיו אנחנו מתדיינם: האם האשלג בים המלח,הפוספטים בשדה בריר והגז בלוויתן יהיו עתודות הצמיחה של החברה והכלכלה הישראלית או ימכרו כבר מחר למרבה במחיר ויעשירו את כיסם הפרטי של "בעליהם" ברוכי המזל? האופציה השנייה היא הנכונה כי לא מדובר בחשיבה כלכלית אלא בחשיבה אידאולוגית.

  ולמי נדמה ליוון (ספרד פורטוגל איטליה איסלנד וקפריסין) או לנגריה ולמדינות עולם שלישי?

  ישראל היא חברה שיבטית פר רקסלנס. כבר ארבע עשורים,וגם לפני כן במידה לא מועטה, בישראל מטופחות קבוצות לחץ חברתיות. נזכיר את החרדים,את הערבים,את המתנחלים,את "אנשי ההי טק" את החלוקה הגזענית לאשכנזים,ספרדים ותת קבוצות המוצא שבהם. גם בכנסת יש יצוג (לא מלא) לשבטים האלה וגם האקדמיה הישראלית,בשנות מחקר רבות,מכירה בשבטיות מודרנית של החברה הישראלית.

  מזכיר לכם את פרופ (אמריטוס) אמנון סופר שחקר ובדק ומצא שתוך כשניים וחצי עשורים יתקימו פה שלוש מדינות מפולגות בחטיבות גיאוגרפיות ועל פי השתייכות שבטית. על פיו האחת,בין חדרה לאשדוד,של הישראלים (מעמד הביננים אם ישרוד עד אז) עטופה במדינה של חרדים שעטופה במדינה של ערבים בני דת האיסלם.

  ביחד עם העובדה שבישראל 2013 אין חשיבה מקרו כלכלית אלא חשיבה אידאולוגית,צרת אופקים לטעמי, ולכן אין ברירה אלא להסכים עם התיזה של ק טוכולובסקי,לתמוך אותה העבודת המחקר,רבת הדנים,של פרופ סופר ולא רק שנראה כמו ניגריה עתידנו,ככל הנראה, הרבה יותר שחור – תרתי משמע.

  ולמה? כי בנוסף לכל הצרות האלה מדינת ישראל היא התפוצה הגדולה ביותר בעולם של הדת שנקראת יהדות. גם כאן אין מונוליטיות מחשבתית וגם המכנה המשותף הזה נאחז בידיים של שבט,או קבוצת לחץ,האורתודוקסים – ולכן ניגריה,על כל הרעות החולות שלה,תשרוד ואולי יקרה שם מה שקרה אצל אומות אחרת שהתאוששו וקמו מחדש. אצילנו,בגלל הפלגנות השבטית המהולה בניחוח אידאולוגי לוחמני – עבורינו להיות נגריה פרושו לחדול.

  עד עכשיו הייתה מלנכוליה,משהו,בדברי. אני רוצה להכניס לתגובה שלי קצת פלפל מלח וקצת חשיבה שאיננה אידאולוגית אבל כן מותירה מחשבה לכיוון אחר.

  למי אני חושב שעלינו להידמות? לארה"ב לא ברק אובמה.

  אפשר להוריד את הגבות ולהפסיק להתפלא. צריך לקרוא את הצעות התקציב של ממשלה של אובמה.

  נתחיל מזה שחוסיין אובמה מודה שאיננו נביא ולכן התקציב הלאומי הוא לשנה אחת בלבד. נמשיך עם זה שכל עתודות הגז והנפט שבאדמת ארה"ב מיועדות לשימור למען הדורות הבאים (למרות ואף על פי שהן בידי ידיים פרטיות) ונמשיך עם הפתור ממס הכנסה לעסקים קטנים ובינוניים – כאלה ששומת המס השנתי שלהם היא עד 20 מליון דולר בשנה – כן קראתם נכון – עשרים מליון דולר בשנה שומת המס לא הרווח.

  אמריקה של היום תסבול. תסבול מאבטלה,תסבול מחוסר בטחון תעסוקתי ותסבול ממסוי גבוהה ולא שיוויוני. אמריקה של מחר – תקצור את הפירות.

  ישראל של היום תסבול מאותן הצרות אבל האם יש ישראל של מחר? בזה אני מסופק – אלא אם נתעורר ומהר, ונחליף פה את השלטון לשלטון דמוקראטי שחושב כלכלית ולא אידאולוגית.

  מנחם.

 10. מנחם לוריא :

  אנחנו כבר ניגריה...

  בכותרת לתגובה הזו אני מכוון לתגובה 1 של מיכאל ולתגובה 2 של ק עצמו.

  רוצים הוכחות נכון?

  1. שר הפייסבוק יאיר,צריך לשמור על קשר עם בוחריו – זה בסדר ואפילו מבורך. אבל הוא צריך לעשות את זה בבלוג שיפתחו עבורו באתר של משרד האוצר – זה שממומן על ידי המיסים שלנו ולא באתר של צוברברג….

  2. כאשר אזרח בשם שטייניץ (שהיה שר האוצר ב 2012) הפר את החוק ולא קבע היכן יושקעו תגבולי הגז ובמקום להיות מושלך לכלא הוא הושלח לשולחן הממשלה…

  3. כאשר שופטת משפצת פרוטוקול ואחר כך פורצת ללא רשות לביתה של אישה הנתונה בהליך של פשיטת רגל ועל מיטת חולייה בביתה שלה מאיימת עליה להיות מולכת לכלא אם לא תשלם לנושיה (פס"ד הושהה בסופ"ש על ידי בימ"ש העליון) והיא -השופטת – לא מושלכת לכלא כאחד הפורצים….

  4. כאשר מפקד מחוז הדרום (ראו כתבה בטמקא) מספר לנו שלא יהיו עיסקאות טיעון עם תוקפי קשישים אבל לא מספר לנו שזה נכון רק לגבי ערבים,נכון חלקית ביותר לגבי יהודים שאין להם כסף ומיוצגים על ידי הסנגוריה הציבורית ולא נכון בכלל כלפי מי שמיוצג על עו"ד עונד שעון קרטייה ומרצדס בחניון בית המשפט.

  ניגריה? אנחנו כבר גרועים מהמדינה הזו נשאר רק לחסל פה את הכלכלה חיסול ממוקד על בסיס אידאולוגי – וזה,רק עניין של זמן.

  לגבי הטיעון של ק. על חוסר מעש? על מה אתה מדבר? נערכו פה בחירות (דמוקרטיות לפחות לכאורה) ותראה מי נבחר….

  החברה הישראלית אלימה מאוד ואני חושש שרבין לא ישאר הפוליטקאי האחרון ששילם בחייו כי האיאולוגיה שלו לא נשאה חן בעיני משהו. אנחנו,כחברה,מהלכים פה על חבל דק מאוד. מצד אחד חברה שלפחות לכאורה דמוקראטית והרוב,שוב לפחות לכאורה,אמר את שלו – מצד שני חברה שיצאה בקיץ 2011 לרחוב ושום דבר לא זז להיפך קיבלנו את אותה הגברת שאחרי שהשתגלה איתנו לא טרחה,אפילו,להחליף בגדים. הצעד הבא,למגינת ליבי והלוואי ואתבדה כל יום כל שעה ולאורך זמן, צעד הבא באלימות הגואה פה עלול להיות רצח פוליטי.

  תבדקו אותי שניכם (ק. ומיכאל) ותראו שיש כמה דוגמאות לזה בין דפי ההסטוריה כולל זו שלנו לפני ואחרי הגמת ניגריה II הלא היא א"י פלסטינה בע"מ.

  מנחם.

 11. מנחם לוריא :

  ניגריה זה גן עדן לעומת...

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4366890,00.html

 12. עבודה שחורה » מקום ראשון בעוני – וזאת לא הבעיה היחידה :

  […] מזמן כתבתי פה טור על איך יוון לא צריכה להדאיג אותנו אלא דווקא ניגריה, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.