postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ריקי כהן, בקרוב מעמד בינוני נאנק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ריקי כהן, בקרוב מעמד בינוני נאנק

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 7.04.13 0:10

אם שר האוצר החדש יגשים את מה שמודלף מכוונו יהיה העשירון התשיעי המעמד הבינוני החדש
מאת: ק. טוכולסקי

לפיד צודק וככל שנמהר להבין את זה יהיה לנו טוב יותר מוקדם יותר

שר האוצר צודק, משפחה בת חמש נפשות שהכנסתה היא 20,000 ₪ נטו היא המעמד הבינוני ואפילו לא המעמד הבינוני הגבוה, אלא מעמד בינוני נאנק שעוד מעט לא יוכל לסגור את החודש. מספיק שאחד משלושת ילדי המשפחה יהיה בעל צרכים מיוחדים והמשפחה כבר תהיה בדרך לעוני, אותו דבר יהיה גורלה אם אחד ממפרנסיה לא יוכל להביא את ה-10,000 שלו נטו הביתה. עזבו אתכם מחציונים והגדרות העוני והחציון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משפחה בת 5 נפשות שאיתרע מזלה להיות בעלת הכנסה של פחות מ-20,000 ₪ אינה נמנית על המעמד הבינוני, היא שייכת או עומדת להשתייך בקרוב לעניים למי שלא יורישו דבר לילדיהם ולא יוכלו לתמוך בהם בצורה אפקטיבית. הם שייכים למי שנזקקים יותר ויותר רק לשירותים שהמדינה נותנת אותם, שירותים שהולכים וכלים. הם משתייכים למי שיעבדו כל חייהם כמו כלבים, יראו מדי כמה שנים את הפנסיה מתרחקת מהם בעוד כמה שנים ובסוף ימותו חסרי כול, אסירי תודה למדינה שמאפשרת להם, לפחות בינתיים, לקבל חלקת קבר חינם.

שר האוצר שלנו כל כך יהיר ואטום שהוא עושה עמנו חסד גדול מאוד, הוא מגלה לנו מה הוא באמת חושב. כל השנים שבעלי ההון נתנו לו ללהג חופשי מעל דפי העיתונים ומסך הטלוויזיה גרמו לו לחשוב שמה שהוא לא יגיד יתקבל באהדה. הוא לא כל כך מבין את מהות המעבר משירות לבעלי ההון בתקשורת לשירות לבעלי ההון בפוליטיקה.  יש הרבה  ביקורת עליו אבל לפחות הוא מודה בכך שהוא בכלל לא מסוגל להבין איך אפשר לחיות בפחות מ-20,000 ₪ בחודש כאשר יש שלושה ילדים ובצדק, עם משכנתא שהולכת ותופחת, עם ילדים שצריך לשלם יותר ויותר על החינוך שלהם לפני ובזמן ה"חינוך חינם" ועם הוצאות הולכות וגוברות על בריאות ורווחה זה פשוט לא מספיק. מבחינת יאיר לפיד האלקטורט שלו חי במרכז הארץ ולכן מי שיכול לקחת משכנתא קטנה יותר בפריפריה לא קיים מבחינתו. גם המעמד הבינוני הישראלי שנבנה בעמל רב בין השנים 1925-1977 לא קיים ברוב המקומות והמשתייכים לו הולכים ופוחתים. אם בעבר הספיקה משכורת צנועה יותר בשביל להיכלל במעמד הבינוני כיום זה כבר לא רלבנטי. אתם גם יכולים לסמוך על לפיד, עד שהוא יגמור את הקדנציה שלו, גם 25,000 בחודש למשפחה של 4 נפשות לא תספיק בשביל להיחשב מעמד בינוני.

המעמד הבינוני הוא לא מי שנהנה מההכנסה החציונית או ההכנסה הממוצעת אלא מי שנמצא בין ההמון ההולך שוב וגדל של מי שלא גומרים את החודש ובעלי ההון. הוא שכבת ביניים שהולכת ונהיית דקה בין ה-99% והאלפיון העליון, לא מי שנמצאים עשירונים 4-6. יאיר לפיד יודע בדיוק אל מי הוא מדבר ולמה, בספרו דפוק וזרוק בפריז ובלונדון ניתח ג. אורוול בצורה מבריקה את הבעיה של המעמד הזה שמעדיף לרוב לשרת את האינטרסים של ההון מתוך תקווה להסתפח אליו ולא מבין שההון רוצה לדחוק אותו להמוני העניים.  בוחרי לפיד הם המקרה הקלאסי של מי שבחרו בדיוק במי שידפוק אותם מתוך תקווה שהוא יהפכם לעשירים יותר.

צריך להמשיך ולהתכונן לאחת הכהונות הקשות והמרושעות של שר אוצר בישראל, אבל לא צריך להתעלם מהמציאות. העשירון התשיעי הוא המעמד הבינוני החדש, ובתום כהונתו הראשונה של שר האוצר החדש והשלישית של ראש הממשלה הישן, יהיו הרבה יותר ישראלים עניים והרבה פחות יכולת להתקיים בכבוד גם בעשירון התשיעי. ככל שנבין יותר מהר שזאת המציאות נוכל לפעול מהר לשינוייה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. חיים :

  המצב נהיה קשה מדי שנה.
  המשכורות עולות באחוזים בודדים, המחייה עולה בעשרות אחוזים.
  כל ייקור בחשמל,בדלק או במיסים מעלה את יוקר המחיה ומימלא נהיים עניים יותר.
  אני חושב שהמצב אינו מקרי, אני חושב שביבי בונה את המצב הזה במשך 15 שנה, הוא גורם לכך שכולם יהיו עבדים מודרניים ואז הוא חופשי לעשות כל מה שהוא רוצה כי אין אפשרות לצאת מהעבודה להפגנה כי לא מצליחים לפרנס את המשפחה… כולם חיייבים לעבוד….כולם עבדים….

 2. דליה :

  גם חלקת קבר כבר לא בחינם. הביטוח הלאומי מממן רק תאים בקיר חינם. חלקת קבר על אדמה או בקומות עולה כסף והרבה. פערים החברתיים נראים היום גם בבתי הקברות. אלה שאין להם קבורים בתאים, אלה שיש להם קבורים בחלקות קבר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.