postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ה"ערסים" של דני זמיר, המשך ל"צ'חצ'חים" של דודו טופז

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ה"ערסים" של דני זמיר, המשך ל"צ'חצ'חים" של דודו טופז

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 7.04.13 0:13

מפלגת העבודה היא גזענית! כן אני יודע, יש שם אנשים טובים וחלק מהם הם אפילו חברים אישיים שלי, אנשים באמת טובים, אבל בתוך המבנה הארגוני הזה, עם האנשים שנאחזים בקרנות המזבח זה לא ישתנה
מאת: הני זובידה

דני גזעני

דני זמיר: טעיתי ואני מבקש להתנצל

בועידת העבודה, בעקבות הפרעות וגידופים לנאומו כינה דני זמיר את המפריעים "ערסים".  הנאום נקטע מייד, באולם התחוללה מהומה.  יו"ר המפלגה והאופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' וגם מזכיר המפלגה ח"כ חיליק בר התנצלו במקום.  דני זמיר ביקש מאיתנו ב"עבודה שחורה" לפרסם את התנצלותו

לקריאה נוספת

יש סיפור שהולך כך: אם בנאדם אחד אומר לך שאתה שיכור תמשיך בדרכך, בנדם שני אומר לך שאתה שיכור לך ישר – אולם כשהשלישי אומר לך שאתה שיכור – בחייך, לך לישון שיכור!

אז מפלגת העבודה – או בכינוייה הידוע האבודה – היא גזענית! כן אני יודע, יש שם אנשים טובים וחלק מהם הם אפילו חברים אישיים שלי, אנשים באמת טובים, אבל בתוך המבנה הארגוני הזה, עם האנשים שנאחזים בקרנות המזבח זה לא ישתנה! מה קרה הפעם? למיודענו, דני זמיר השתחרר הגזען! והוא בלי לחשוב פעמיים השתחרר בוועידת מפלגת העבודה. ערסים – כך הוא פנה לקהל שרטן כעס ועשה עוד דברים, כן ממש כמו ההוא דודו "תו-פס"!

זה מזכיר לכם משהו? אולי לחלק מכם לא – אבל הנה זה, כך אמר אותו דודו וכך ענה לו מנחם בגין!

שימו לב, זה לא חדש במפלגת העבודה, זו מפלגה שכבר חרטה על דגלה את הדרת המזרחיים – הלא כך? הנה ראו מה אמר גיגי פרס על המזרחים בעבודה "הפלנגות מצפון אפריקה השתלטו…" ובל נשכח את בוז'י הרצוג שאפיין את עמיר פרץ "כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי…" ובל נשכח את הסיכול הממוקד למועמדותו של פואד כראש מפלגת העבודה על מנת שיעמוד בראש המפלגה מועמד "ראוי יותר" לראשות הממשלה…

אך יש הפעם קצת יותר עומק לאמירה, שהרי מי שאמר אותה הוא כביכול "איש חינוך" (כביכול משום שלדעתי איש חינוך לא אומר אמירות מסוג זה!) – אך הבעיה הגדולה ביותר היא תגובתו לאמירה ותגובתה של מפלגת העבודה. ראשית, העומדת בראש המפלגה מיד זיהתה את האלמנט הנפיץ שבאמירה והתנצלה בצורה קצת מעוררת השתאות: יחימוביץ' עצמה אמרה אחרי התקרית: "…דני זמיר הוא איש נפלא שעושה עבודה נהדרת. אני רוצה להתנצל כאן על הדברים שאמר. אני מסתייגת מהם הסתייגות עמוקה. זה לא אנחנו. אין אצלנו ביטויים מדירים על קבוצות באוכלוסיה. אנחנו מפלגה של כולם. ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים. חשוב לי לומר את זה'." שימו לב, שלי מתייחסת לקבוצות לאומיות ואתניות! שלי לא אמרה רוסים, אתיופים או אחרים. היא מודעת לאלמנט המזרחי של האמירה ומנסה למזער נזקים, לא להתנצל!

וכעת ברצוני לעבור לפוליטיקה שכולנו חווים כאן מאז שאני כותב את אחד הטורים של עבודה שחורה, פוליטיקה אתנית! נכון, אני מביא את הנושא לכאן חדשות לבקרים למרות הקיתונות והמרמור האוחז בקוראים וגם בחברי המערכת, לא אחת דני ואנוכי התמודדנו בנושאים אלו, אולם עד אתמול בלילה הערכתי את דני. למרות הסרקזם והציניות בינינו חשבתי שליבו במקום הנכון ושהוא פשוט לא רואה את האור, אולם אתמול לאחר ההתבטאות כל הערכתי אליו עברה, והוא אינו בן שיח שלי יותר! מדוע? ובכן התשובה טמונה בעיקר בתגובתו לעניין, הוא התנהג בדרך השפלה והנמוכה ביותר בה ניתן להתנהג לאחר אירועי יום אתמול, הוא התנהג בדודו טופזיות! "לא ידעתי" הוא החל להתנצל בחצי פה, "ערס? מה זה? זה סלנג, זה שייך לעדה?" כן דני זה שייך לעדה, הנה בבקשה, צא ראה ולמד! וזה שאתה לא יודע לא אומר שזה לא קיים. אתה לא בדיוק מרכז הקיום הפוליטי האנושי.

ואז הוא עבר לבעיה של האחרים – "אם אתם נעלבים מזה שאני קורא לכם ערסים זו בעיה שלכם!" וזו תמציתה של תהום הנשייה שנפל אליה דני זמיר. שהרי על פי הלוגיקה של דני משום שהופעלה נגדו אלימות בוועידה הוא היה זכאי להגיב כפי שהגיב – ואללה יופי! לוגיקה בריאה ונכונה, מעליבים? מתנהגים בצורה שאני לא מקבל? אז יאללה נגיב – זה מכשיר את המכות שחטף קשיש לאחר שעלב בקבוצת ילדים, הלא כך דני?

וכאן אני רוצה לסגור מעגל פוליטי, כי הרי זהו טור פוליטי. חשוב להבין זאת. אולי ייפול כאן האסימון לכמה וכמה א/נשים. הפגיעה אינה חייבת להיות מתורגמת כפגיעה בעיני השולח – השאלה היא רחבה הרבה יותר בקונטקסט חברתי, פוליטי וכלכלי. סמי שלום-שטרית כבר כתב – "פרחה שם יפה"

פרחה שם יפה/ סמי שלום שטרית

כשנולדה פרחיה בדר אל-בידה
קרתה אותה אמה פרחה
שיהיו חייה מלאים בשמחה
פרחה שם יפה,
אמרה פרחה שם יפה.

(סמי שלום שטרית, פרחה שם יפה, מתוך: פרחה שם יפה, הוצאת נור תל אביב, 1995.)

אלו אתם, הכביכול "אליטה ישראלית" שטינפתם אותו, גררתם אותו בביבי ההגמוניה שלכם והפכתם אותו לשם גנאי. ערבית היא שפה מדהימה אבל אתם מתוך התיאוב והפחד הפכתם אותה לשפת האויב ואת דובריה היהודים לאזרחים ממדרגה שניה. עד שלא תבינו את עומק הגזענות והעלבון, לעולם תישארו גזענים ללא אפשרות לצאת מהמצב בו אתם נמצאים!

ורק על מנת למנוע ביקורת מסוג זה, כן אני אינטלקטואל, בקנה מידה מאוד שטחי אני מצליח ומשכיל ואני גם מרוויח כ-18,000 ₪ ברוטו בחודש וכל זה לא רלוונטי לטיעון – תתמודדו!

לבלוג של הני "ביקורת ולא בהכרח בונה"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

26 תגובות

 1. דרור :

  להני

  ראשית – אינני חבר מפלגת העבודה, ואינני מכיר את פועלו של דני זמיר – לטוב ולרע.
  שנית – כתושב באר שבע אני נתקל מדי יום ביומו בחבורות של ערסים ממגוון מוצאים שונים. חלק גדול מהם מזרחים, אך בהחלט יש גם רוסים, ערבים, "סתם" צברים אשכנזים – ולכולם ייצוג נכבד.
  שלישית – בהתנצלות של יחימוביץ' היא התייחסה למושא הפגיעה. האם היא הייתה צריכה לציין גם הומואים, לסביות, אמהות חד הוריות, אבוריג'ינים, כושים עבריים וסנאים מעופפים?

 2. ק. טוכולסקי :

  הני זובידה הוא גזען! כן אני יודע, הוא בן אדם טוב ובחלק מהמאבקים אפילו חבר לדרך שלי! באמת בן אדם טוב אבל עם תפיסות טהרניות ופלגניות שעושות את גזעו של אדם לחזות הכל ולבסיס כל דבר, עם חוסר יכולת לקבל את העובדה שהחברה שלנו היא רב מימדית ושאין בתוכה בעלות על שימוש בקללות או חגיגת חגים, עם האחזות בתפיסות פוסט מודרניסטיות מעקרות כאחיזה בקרנות המזבח הוא כנראה כבר לא ישתנה, חבל.

 3. עמית :

  הני
  גזענות והדרת השונה היא אחת התכונות הטבעיות של האדם, גיבור מי שמצליח להיאבק ולהתגבר עליהן.
  שמעת הבוקר את נוייבך לפני שעלית לדבר? היא סיפרה על אובמה שהביע התפעלות ממשפטנית יפה.
  לי זה קורה כל הזמן, אני יודע שזה לא פוליטיקלי קורקט אבל אשה יפה כמו זריחה יפה, היא דבר שאינני יכול להפסיק להתפעל ממנו.

 4. דודי נתן :

  הני גזעני

  הני,חיבור ישיר לדודו טופז בהבדל 35 שנה, זה כמעט כל מה שהצלחת להביא? גיגי פרס שאחיו עבר הלאה? פואד? אתה לא היית רוצה מנשיהו אחר?
  ומה שבוז'י אמר על עמיר פרץ היה נסיון שלו להסביר לשגריר האמריקאי על מה ההתלהמות כנגד עמיר פרץ.

  אני תומך עמיר פרץ, ואין במה שבוז'י עשה בעיה לדעתי – למרות שעמיר "עשה על זה סיבוב" בפריימריס. פוליטיקה, מה?!

  אבל אתה, הני, פשוט קטן שמנסה להיות גדול ע"י שאתה תציל את המוחלשים המזרחיים. נמאס
  נמאסת יחד עם גזענותך.

  חבל, היה לך פוטנציאל לתרום תרומה משמעותית לתיקון החברה הישראלית.
  בקיצור – אתה

 5. דליה :

  יש גם ערסים אשכנזים

  הני
  אתה יודע שאני מעריכה אותך ומוקירה את פעילותך. אבל במקרה הזה אתה טועה. ה"ערסים" של דני זמיר אינו המשך ל"צ'חצ'חים" של דודו טופז.
  למזרחים אין בעלות על הקללה "ערסים". ערסים יש מכל העדות והגזעים. דני זמיר השתמש במילה זו כקללה. אין צורך לייחס לקללות כוח מעבר להן. זו הייתה מילה שהוא השתמש בה כדי לבטא את זעמו. הוא לא התכוון כלל וכלל למזרחים אלא לפעילי מפלגה שהתנהלו בצורה לא הולמת ולא ראויה.
  חבל שמנתקים את דברי דני זמיר מהקשרם. אני הייתי בוועידה והקשבתי רוב קשר לדברים. עוד לפני פתיחת הוועידה התארגנו אנשיו של איתן כבל וישבו בשורות הראשונות. היה תכנון מראש להגיב ולפעול נגד ההצעות שהועלו על סדר היום. קבוצת אנשים עמדה ליד השורות הראשונות וצעקה במרץ נגד ההצעות הללו. התחושה הייתה שמנסים לנטרל את הוועידה ולהוריד מסדר היום את ההצעות שהועלו.
  דני זמיר עלה לבמה כדי לדבר נגד התנהלות זו. נאומו נגע בלב העניין. אלא שהוא נגרר בלהט נאומו וברוב כעסו השתמש בכינוי הגנאי "ערסים". הוא לא התכוון ליצור שיוך עדתי לכינוי זה, ולא הייתה בכינוי, כפי שהשתמש בו, משמעות עדתית. הכינוי הזה בהקשר נאומו קיבל קונוטציות אחרות: אינטרסנטים, עסקנים, חסרי אידיאולוגיה, מצביעים שהדרך לא חשובה להם אלא התפקיד במפלגה. הנאום התייחס לרוח החדשה במפלגה שמעמידה בראש את הדרך ולא את האינטרס. בהקשר זה הופיעה קללת הערסים.
  הקשבה לנאום ללא דעות קדומות הייתה מונעת את הפסקתו בשל אותם אלה שפרצו לבמה וכמעט גרמו לאלימות פיסית.
  אולי לא תקין היה לתת לכעס להתפרץ, אבל גם אם התפרץ, אפשר היה לתת לו להמשיך בדבריו. ההתלהמות שגרמה לו להפסיק את הנאום מעידה על המאזינים שהתפרצו יותר מאשר על הנואם.
  יש גם ערסים אשכנזים. הכינוי "ערס" אינו משויך אוטומטית למזרחיים. ערסים יש מכל המינים, מכל הגזעים ומכל העדות.
  והאמת היא שדני זמיר לא התכוון באמת לערסים.

 6. הני זובידה :

  חכחתי בדעתי אם לענות או לא

  אבל אני חש שיש חובה לעשות זאת, אז ככה:
  1. דרור אני חושב שאתה נוגע לליבו של העניין שלי מתיחסת למזרחים כי היא בניגוד לתמימות של דני ואי הידיעה שלו הבינה מייד במה העניין – אילו אתה עושה מעגל קסמים שבו אתה מאשר וסותר את עצמך בעת ובעונה אחת קרא שוב את תגובתך…מסתבר שערסים זה במיוחד למזרחים היות ואני לא רוצה שחלילה תחשבו שאני היחיד שחושב כך וכי יש מאחורי העניין עוד חשיבה הנה לכם תקראו מי יודע אולי תלמדו לא רק אתה דרור:
  http://www.haokets.org/2012/10/29/%D7%94-%D7%A2-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%A1/

  2. טוכולסקי – אני מצטער לנפץ את האשליה אנחנו אולי שותפי שיח אבל אנחנו לא חברים לאותו מאבק או שותפים – ניסיתי להסביר לך את זה ואתה לא רואה זאת – אתה הרי גזען מהסוג הגרוע ביותר המכחיש! אולי פעם תבין עד אז כפי שאמרתי אין לנו בסיס משותף והס"ד ימשיך לגווע….

  3. עמית ואללה מצטער לא הבנתי – אפשר להתפעל אך לא צריך להגיד בקול רם….הנה משהו שכתבה יעל בן יפת על הקיר שלי: Yael Ben Yefet Mansur-kalif יש כאלו שנופלים בלשונם ואומרים את אשר על ליבם על מועמדים כמו הרצוג והערתו על פרץ " "כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי…" ויש כאלו שזורקים הערות גזעניות למועמדים לחלל האוויר למשל… "אתה לא תעבור במרכז העיר"…

  4. דודי, בסדר אני מבין לאף אחד אין קשר גם לא למוטה גור וגם לא לשאר האנשים אתה צודק ולי היה פוטנציאל (תודה על ההכרה) האמת שאין לי תשובה כי לא כתבת שום דבר סובסטנטיבי לטיעון….מה שכן עשית זה להאשים את הצד המותף – קלאסה של טיעון ריקני ואידיוטי ככול שיהיה ממש מזכיר לי את "מצעד השרמוטות" כדאי שתבדוק את העניין הזה אולי תגלה משהו על עצמך…

  5. דליה – את טועה! זהו המשך ישיר – אני מציע שתביטי בסרטון של טופז וב"התנצלות" של דני הם יושבים על אותו מישור "אוי לא ידעתי לא שמעתי – אני מסכן אל תתקפו אותי…." זכותו של כבל לפעול נגד יחימוביץ, זכות האנשים להגיד את אשר ליבם – אם הם לא מתנהגים כיאות זכות יו"ר הווידעה להוציאם – לא זכותו של דני להתגזען עליהם! זהו שחור לבן! את יכולה לנסות לדלל כמה שתרצי את המילותיו של דני אבל זה שם גזעני ומגעיל!

  ורק לשם המחשה – רוב המגיבים הלכו ישר למתקפה מבלי אפילו לראות את הנזק – ברובם אתם ממשיכים את דרכו הנפסדת של השמאל ה"סוציאליסטי" אעלק והעומדת בראשו מפלגת העבודה – ועקב כך ימשיכו השניים להתבוסס במי אפסים עד להארה – שכפי שנראה לי לא תבוא – לפחות לא ממכם!

  הני

 7. ק. טוכולסקי :

  הני אתה גזען חסר השפעה שהיחידים שמקשיבים ללהגיו זה האנשים שהוא כל היום מקלל ועולב בהם זה כנראה מזוכיזם ס"ד.
  תמשיך לכתוב את מחקריך האקדמאיים (בלי ציניות) הם מרשימים ובאותה נשימה חבל שתמשיך עם הדעמיזם הטהרני והגזעני שלך, פוליטית אתה משרת של לפיד וביברמן לא פחות ולא יותר.

 8. הני זובידה :

  טוכולסקי – אתה בתשובתך מדגים בדיוק למה אתה יושב עם שלשה א/נשים וממשיך להזות על שינוי….האמן לי עדיף להיות משרת של כל אחד ורק לא שרוי בעיוורון שאתה וכמותך שרויים בו.

  הייתי שמח לתת מחמאה זהה על מחקרים או כל דבר אחר אבל אין לי האפשרות מסיבות אובייקטיביות ולא מתוך כוונות זדון…..

 9. ק. טוכולסקי :

  3 אנשים, הגוש שאני קראתי לתמוך בו עלה מ-15 מנדטים בכנסת הקודמת ל-25 בבחירות הנוכחיות ואתה אם אני לא טועה תמכת בדעם נכון? מ-2500 קולות ל-3,500, הישג מרשים. יש שמאל בישראל וכל הטהרנות הגזענית מהסוג שאתה מפיץ פה לא תשנה את זה.
  השמאל המשמעותי, המוביל והראוי שבין חדש מרצ והעבודה ממשיך קדימה ואם כל הצער על כך שאתה ועוד כמה אנשים ראוים ומוכשרים כמוך בוחרים לא להשתתף במאבק פורה לשינוי החברה הישראלית הן מהבחינה האלקטוראלית והן מבחירות אחרות זה לא כזה הפסד.
  זה נכון שאני יכול לקרוא את מחקריך ואתה לא יכול להשיב לי באותו מטבע, אולי כי אני בכלל לא חוקר ואולי רק בגלל שם העט, אבל מה שנכון נכון, אתה חוקר מבטיח בתחומך, שמעתי וקראתי אותך ובהחלט התרשמתי, למדתי ונהנתי, מה שלצערי איני יכול להגיד על הגותך הפוליטית.

 10. לקסי :

  הרהור בעקבות הדברים

  בועידה ישב לידי חבר שמוצא משפחתו ממרוקו. הוא נולד וגדל בעיר פיתוח אחת, התגלגל פה ושם, למד מה שלמד ועכשו הוא תושב עיר פיתוח אחרת.
  "על הדרך" הספיק גם להיות פעיל מרכזי בקשת הדמוקרטית.
  התובנה שלו בעקבות ההתפרעות שהחלה בהתחלת הועידה ושהתפוצצה עם "הערסים" היתה: "רק ערסים אמיתיים נעלבים כשקוראים להם כך", מי שיודע שאינו ערס אינו נעלב".
  יש גם הבט כזה.
  בילדותי, חברי לכיתה – כשרצו לפגוע בי – קראו לי "גליציאנער" על שום מוצא הורי. כשבגרתי ושמעתי את הכינוי מופנה לעברי הייתי מגיב: נכון! ואני גאה בכך.
  ועוד משהו, לעתים נדמה לי שהדיון, הנחוץ לכשעצמו, בביטול / שבירת / חיסול הגזענות בחברה הישראלית מפנה מקום לדיון שמעצים את הגזענות.
  חשיפה של אירועים גזעניים נחוצה. אבל לאחרונה איני מבין לאן חותרים המאמרים שלך, הני.
  אנסה לאתגר אותך, כתוב בבקשה ונפרסם מאמר שעניינו יהיה לא החשיפה (שמענו, אנחנו מודים שיש מידה של גזענות גם בחברה הישראלית) אלא מה אתה ואני ועוד שותפים צריכים לעשות כדי להקטין את גילויי הגזענות.
  ייתכן שמעתה גם אני אצורף לרשימת ה"גזענים", מילא.

 11. הני :

  טוכולסקי

  אני שמח שיש תחום אחד שאתה מאשר אותי בו ואני מרגיש בר מזל כעת – או שבאמת לא….בחייך הרי אתה חי בחלומות באספמיה – אלו הם אינם ס"ד! 6 מנדטים למר"צ משום ששלי לא מוכנה לשוחח על תהליך מדיני ו-15 מנדטים לעבודה משום שלמרות כל המחאה החברתית כלום לא השתנה! בחייך "יצאו לרחובות מיליונים" וזה כל מה שהצליחו גדולי הדור לגייס? אתה רציני זהו הישג בעיניך? ומי שמפריע זה אני ו"הטהרנות הגזענית שלי"? אתה חייב להיות קצת יותר פורה מזה אפילו עם שם עט….זה מזכיר את אלו שמאשימים נשים שמתלבשות פרובוקטיבית במקרה האונס…ניחא אתה צריך לחיות עם הטיעונים שלך ואני עם שלי….

  לקסי, בחייך זוהי דמגוגיה מהסוג הזול ביותר – אני לא יודע מה זה "גליציאנער" אבל אני בטוח שזה לא רועה זונות…אתה בכלל קורא את הקישורים שאני מצרף? אתה משווה בין בגדדי לרועה זונות? כנראה שסולם הערכים שלך לקוי ביותר או שדעתך משתבשת עליך כשזה מדיע למזרחים וגליצינערים…אם יש הסבר אלטרנטיבי האר את עיני בו בלי דמגוגיה…וכשתחליט לנקוט בשיח פחות דמגוגי ויותר פורה נוכל להמשיך….מקרה דנן לא גזעני אבל דמגוגי וריק מתוכן.

 12. הני :

  נ.ב. לקסי

  אם לא שמת לב דבריך מתחילים על משקל "יש לי כמה חברים קרובים מאוד ______ " השלם את החסר נשים-יהודים-מזרחים ועוד….
  אני לא מבין אתה לא קורא לפני שאתה שולח?

  (ובתגובה הקודמת לא מדיע אלא מגיע…)

 13. לקסי :

  הני,
  משיח החרשים כאן לא נגיע לשום מקום טוב.
  הגשם את הבטחתך מהקיץ שעבר, בוא אלי לערד ונלבן דברים בשיחה.
  להתראות

 14. ק. טוכולסקי :

  כרגיל הני אני לא מקבל את הניתוח הפוליטי שלך, 25 מנדטים נתנו לשמאל המורכב מהעבודה מרצ וחדש על גווניו השונים.
  אם הגוש הזה יעבוד נכון בכנסת הנוכחית ביחד עם המפלגות החרדיות והערביות תוכל האופוזיציה הנוכחית לעלות לשלטון.
  גדולי הדור עבדו לא רע אבל מול התקפות התקשורת של ההון שניווטו את המחאה ושטפו את מוחו של הציבור בתעמולה קשה לעבוד. לך תלחם בנער הפוסטר של ידיעות וערוץ 2, אבל זה בסדר אם העבודה של השמאל תמשך השמאל ינצח.

  בינתיים אני הערכתי באתר זה כמה חודשים לפני הבחירות שהממשלה שתקוםתהיה ממשלת ימין מרכז ומפדל, זה אכן התרחש אני מעריך שגם החלק השני של הערכתי אופוזיציה של שמאל וחרדים שתוכל להיות אלטרנטיבה שלטונית תתרחש.

 15. ק. טוכולסקי :

  הני
  אני מציע גם שתקרא את הפוסט שלי מהיום: http://www.blacklabor.org/?p=52021

  קצת על הפרד ומשול

 16. הני זובידה :

  היום

  הי לכולם,
  לקסי אני מבטיח לנסות לבוא לערד…אני טובע בכמויות! עובד ומלמד שני שלישי ורביעי כל היום וראשון וחמישי מנסה לכתוב…אם יצא מבטיח…יש מצב שיש כאן שיח חרשים ואם זה בא מצידי מתנצל….

  טוכולסקי, מה חדש? ואני חשבתי שיש הבדל גדול בין שמאל ציוני ללא ציוני וערכו על כך הפגנות וויכוחים רבים באתר ממש כאן…אבל אתה מחאד כשמתאים לך ומפצל כשלא…אבל הכול בסדר אני לא מקבל את הניתוח שלך אז כמו תמיד נמשיך שלא לדבר אחד לשני…לצערי.

  קראתי את הפוסט שלך היום ואיכשהו אתה תמיד ברוב תחכום מצליח להתעלם להנושא העדתי שהרי ניצולי השואה הם לא מזרחים! אבל זה לא מעניין אותך….

  ולסיום היום בשעה 7 לערך בערב אראיין את דני זמיר בתוכניתי דעה צפונים בקול יזרעאל 106FM בצפון ובאינטרנט בכול הארץ באתר הבא:
  http://www.radio106.co.il/

  בברכה
  הני

 17. ק. טוכולסקי :

  אנחנו התווכחנו הרבה אבל ואתה מוזמן לקרוא פוסטים שלי בערך מ-2010 והלאה אני מתאר בכולם את העבודה מרצ וחדש כשמאל

  נכון רוב ניצולי השואה הם לא מזרחיים ואני כתבתי שאין סיבה להפלותם לטובה כניצולי שואה מאף אחד אחר, כי אין מקום לזכויות יתר על שום רקע.

 18. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  להני, נמאס.

  נו באמת
  הגזענות היא עניין רציני ואתה הני מנסה בפרובקציות לקדם דיון רציני?

  עוד לא הבנת שזה לא עובד?
  עוד לא הבנת שזה רק מוזיל את כל הדיון?

  אתה הרי לא מומחה לגזענות לא מטעם הנסיון האישי (כן, כן*) ולא מטעמים אקדמאים, ואתה שופט פה אנשים על ימין ועל שמאל, כאילו אתה גילית את הגזענות אחרי מאמצים וסיכונים רבים ורשמת עליה פטנט.

  * לא שלא היתה כאן אפליה נגד הקרוי מזרחיים, אבל הכל יחסי. יש אנשים שחיים פה שאתה אפילו לא יודע על קיומם, שהם שקופים בשבילך, שהיו שמחים לסגור על אפליה מהסוג שהמזרחיים אכלו ובאופן כזה או אחר עדיין אוכלים פה.

  אז אולי תנסה גישה אחרת? הפרובוקציה אתה הרי רואה לא עובדת והיא אולי המקור לשיח החרשים שלקסי מדבר עליו.

  ועל הגילוי הנאות אוותר כאן, רק אציין בכללי שאני מחוץ לדיון, אז מותר לי, לשיטתך, לעשות ממך קציצות כמו שאתה עושה מטוכולסקי, שלהגיד עליו גזען זו חוצפה.
  פשיטא.

  די מספיק עם הזולות הזאת, באמת.

 19. תמים :

  הני
  בטח בתור אינטלקטואל שמרויח וכו'.. תוכל להסביר במשפט או שניים מהי גזענות. אשמח אם לא תזלזל בשאלה ותענה באופן ענייני, שאלת ההמשך איך אמירתו של דני בועידה מעידה שהוא גזען?

 20. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  תמים
  הני מיתמם.
  והוא ממש הגזים כשכתב לטוכולסקי:
  "קראתי את הפוסט שלך היום ואיכשהו אתה תמיד ברוב תחכום מצליח להתעלם להנושא העדתי שהרי ניצולי השואה הם לא מזרחים! אבל זה לא מעניין אותך…".

  על משפט שכזה נאמר – באמת עד כאן.
  כי בתוך המשפט הזה מקופלת אמירה איומה ונוראה שאני לא רוצה לפרט אותה.

  וברור שאי אפשר ברצינות לקבוע שמישהו הוא גזען כי אמר "ערסים" ובטח זה לא מוכיח שכל המפלגה שלו (כולל המזרחיים הרבים שבה) היא גזענית.
  זה לא רציני. זו פרובוקציה זולה של מישהו שמגדיר גזענות בפרמטרים שהם עצמם גזעניים ולא בפרמטרים אוניברסליים.

 21. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  והנה עוד צ'יזבאט -מבנה תיארטי פרשני שנכפה על המציאות כדי לבסס פרדיגמה אבסטקרטית: "ערבית היא שפה מדהימה אבל אתם מתוך התיאוב והפחד הפכתם אותה לשפת האויב ואת דובריה היהודים לאזרחים ממדרגה שניה. עד שלא תבינו את עומק הגזענות והעלבון, לעולם תישארו גזענים ללא אפשרות לצאת מהמצב בו אתם נמצאים!" (מועתק מלמעלה לא נגעתי).
  וואאאאו

  לפני קום המדינה הכרזות קראו: "עליה חופשית מדינה עברית".
  זו החלטת האו"ם שדיברה על מדינה יהודית ומדינה ערבית (לא פלסטינית).
  כשקמה המדינה הזאת היה ברור הצורך במיסוד השפה העברית כנגד אין ספור שפות (עוד בטרם העליה ממדינות ערב) – רוסית , פולנית, הונגרית, רומנית, יווונית, איטלקית, צרפתית, ערבית וכמובן אידיש, שכלפיה נוהלה מלחמת חורמה מיוחדת ( מערכות עיתונים באידיש שיצאו בארה"ב נהגו לשלוח עותקים לבן-גוריון שנתן הוראה להשליך אותם הפחה, ישר בלי לפתוח. בדרך לא דרך זה עבר לסבתא שלי, שבעצמה דיברה מן שפה עברית מעורבת במילים ערביות. כך על כל פנים נודעה לי לי העובדה הלא נעימה הזאת. אותן מערכות עיתונים הרי לא היו טורחות בשביל סבתא שלי).

  במהלך השנים יצרה האקדמיה לעברית מלים עבריות שהחליפו את הלטינית (ראו הפתיח לתגובה…) ואת האנגלית ואת הערבית המדוברת שבלעדיה אי אפשר היה להסתדר פה, ועד היום היא מתבלת את שפת הדיבור.
  למילים ערביות כמו: זיפזיפ, בלטה, טיארה, גרוש, ג'ורה (לפני שהותקנו מערכות הביוב), ואדי, ועוד שורה ארוכה של מילים בערבית מדוברת מקומית – לא היו בכלל מקבילות בעברית (לא כולל מילות אווירה ותת-תרבות כמו צ'יזבאט, פינג'אן, חלס , דיר בלכ וכו').

  כמו גם מילים אנגליות – פנצ'ר, קורנר, אופ-סייד ועוד ועוד שהוחלפו במהלך השנים במילים עבריות.

  למרות זאת הסלנג מלא היום במילים ערביות מצד אחד ובאנגליות לועזיות מצד שני.

  להגיד על הפלמ"חניקים שהיה להם יחס של תיעוב כלפי הערבית? זה היה אחד מסימני ההיכר שלהם והם לא נטשו אותו עד היום, גם בגילם המופלג, עשרות שנים אחרי שפורק הפלמ"ח.

  אבל תרשו לסייג ולאמר מי שמעולם לא השתמש בסלנג הערבי היו דווקא אנשי האצ"ל!

  אז מי זה ה"אתם" האלה ש"מתוך התיאוב והפחד…….לעולם תישארו גזענים……"?

 22. הני זובידה :

  תמים

  גזענות היא דרך בה משתמשת קבוצה אחת או פרטים על מנת להדיר אחרים תוך שימור מבנה הכוח החברתי שפועל לטובתה. אני מקווה שאני עונה לך – אם תרצה יותר יש יופי של פר על גזענות בישראל אתה מוזמן לקרוא ולנבור יותר בנבכי הנושא:

  http://www.text.org.il/index.php?book=0804089

  חימום סולר – הערה כשתחליט/י לצאת מהארון אענה לך בנתיים למי שמתחבא בתנור אין זכות דיבור מצידי….בניגוד לאחרים שאני מכיר את המצב במקרה שלך את/ה משתמש/ת בחושך מפחדנות להבנתי….

 23. תמים :

  אני מניח שחסר בהגדרה שלך המרכיב העדתי, נכון? הרי לא כל מאבק בין קבוצות על כוח ושליטה הוא גזענות? או שלא הבנתי נכון?
  ואם כך הדבר, אשמח אם תענה על החלק השני של השאלה שלי.
  הרי מה שאפיין את הועידה האחרונה ובמידה מסוימת את האחרונות (מאז ניצחונה של יחימוביץ)זה מאבק בין בעלי הכוח במפלגה בשני עשורים האחרונים (וזה כבר מזמן לא אשכנזים מהקיבוץ)- בעלי תפקידים בהסתדרות, "פעילי שטח", אנשים של פרץ ופואד וכד'. לבין מתפקדים חדשים (1-7 שנים)שמתאפיינים באדאולוגיה סוצ-דמו, בוגרי תנועות ומכינות, סטודנטים וכד.
  הסיבה לעניות דעתי שדני הותקף בכזו בוטות היא שבדבריו (אם מישהו הקשיב להם) הוא ערער ויצא נגד מוקדי הכוח הקיימים..
  זה נשמע מוזר כי לא מסתדר אם התיאוריה, אבל אני מזמין אותך לברר אצל אנשים שנכחו באולם.
  ונקודה נוספת.
  דני ציין שהוא חבר מפ העבודה משנת 92', הוא רק לא ציין שב 2003 בעוונותיו הוא תמך ופעל למען מפ "עם אחד".
  גם לא ככ מסתדר עם התיאוריה, אבל זה מה יש..

 24. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  הני כיוונת ולא ידעת למה כיוונת

  אני מודה שכבר התרגלתי להתנהל בצל הפחד. עם השנים זה הופך לחלק מהחיים.
  זה לא אומר התקפלות.

  למשל כשדרשו שאלך למרשם האוכלוסין להוכיח אזרחות כדי לקבל קצבת זקנה, הלכתי במקום זה לנציבות תלונות הציבור.

  אני לא עד כדי כך עכבר.

  למדתי, ומקווה שהמפלט האחרון לא יסגר, שיש מצבים שבהם הולכים רק לשם ולא לשום ארגוני שמול סמול. ללמדנו שהחיים דיאלקטיים ומה שהמדינה מפלה ביד אחת יש לה יד אחרת כמנגנון תיקון.

  אבל אתה צודק, עלית עלי. ואם אתה פוחד לענות לטענות שמנסות לפחות להיות ענייניות, בלי לדעת מי הפחדן שעומד מאחוריהן, אז באמת אנחנו בפקק 🙂

 25. דרור :

  להני

  בתיאוריות חבריות (וגזעניוות בכללן) אני לא מבין גדול, אבל בלוגיקה אני דווקא תופס מעצמי בסדר.
  תוכל להראות איפה בתגובתי הקודמת אני סותר את עצמי? ואיפה כתוב שם שערסים זה במיוחד למזרחים?
  כתוב שם שיש הרבה ערסים ערסים מזרחים. וכתוב גם שיש הרבה ערסים שאינם מזרחים.

 26. ק. טוכולסקי :

  http://www.blacklabor.org/?p=52038

  תמשיכו להתכתש על שטויות שלטון ההון חוגג

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.