postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא רק בחגים, אנשים רעבים – הזמנה לפעילות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא רק בחגים, אנשים רעבים – הזמנה לפעילות

נושאים זכויות אדם, מידע על פעילויות, רווחה ושירותים חברתיים ב 20.03.13 0:48

פעם בחצי שנה, כשהחגים מתקרבים, פונות אלינו עמותות המזון בתחינה שנתרום שקל, שניים או עשרה. סבינה גורביץ', דפני לפידות ורוני צ'סלר, סטודנטיות הפעילות במוקד לביטחון תזונתי, מזכירות לנו ש'לא רק בחגים – אנשים רעבים', ומזמינות אותנו להצטרף לקמפיין אינטרנטי לקידום הביטחון התזונתי.


לא רק בחגים אנשים רעביםיש רעב בארץ. יש ילדים רעבים בארץ. בעוד ממשלות מתחלפות וקמות מחדש, כחמישית מאזרחי ישראל סובלים מחוסר ביטחון תזונתי על פי סקר הביטחון התזונתי שפרסם הביטוח הלאומי בסוף שנת 2012. גם השנה, פועלים חברי המוקד לביטחון תזונתי להעלאת המודעות הציבורית למצב העגום המסתתר מאחורי פסטיבלי תרומות מזון אשר מזה עשור יוצאים לדרכם בחג הפסח ובראש השנה, ודורשים מהממשלה לקחת אחריות על תושביה.

ביטחון תזונתי מוגדר כיכולתו של אדם לספק מזון, לו ולמשפחתו, בכמות ובאיכות מתאימים ומספיקים, באורח סדיר ובדרכים מקובלות חברתית. כלומר, ללא הצורך להזדקק לעזרתם של מקורות חירום למזון, לבקש נדבות, לגנוב, או לחטט בפחי אשפה כדי להשיג מזון. בישראל חיים כ-1,745,000 נפשות מהם 764,000 ילדים בחוסר ביטחון תזונתי. תרומות המזון המאפיינות את חג הפסח וראש השנה- גם הן אינן מן הדרכים המקובלות להשגת מזון, היות והן מאלצות את הנעזרים בהן, להיות תלויים בגורם חיצוני שמספק את מזונם ושמכתיב את הרכב ארוחת החג שלהם. כמו כן, מחקרים שונים, בניהם זה שערך לאחרונה המוסד לביטוח לאומי, מוכיחים כי הסיוע הניתן על ידי עמותות לחלוקת מזון אינו ממגר את הבעיה והנעזרים בעמותות אלה עדיין סובלים מחוסר ביטחון תזונתי.

מנתוני סקר ביטחון תזונתי שפרסם הביטוח הלאומי בסוף שנת 2012 עולה כי תוחלת העוני בישראל עומדת בשנים האחרונות על כחמישית מהמשפחות ושליש מהילדים כאשר היקפי העוני בישראל הם מהגבוהים במדינות המפותחות. אולם, בישראל של היום חוסר ביטחון תזונתי אינו נחלתם של העניים בלבד. גזרות האוצר בפתח והן יגזרו על כולנו עליה משמעותית בהוצאות הקיום הבסיסיות, זאת בעוד בשנים האחרונות יוקר המחייה מרקיע שחקים ושוחק את היכולת הבסיסית להתקיים בכבוד. מדינה שמכבדת את אזרחיה לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך לעצום את עיניה ולאטום את אוזנייה לנוכח התוצאות המחפירות של מדיניות הקיצוצים וההפרטה שמנהיגה מזה שנים.

בימים אלה שוקדים חברי המוקד לביטחון תזונתי ולמאבק ברעב על קמפיין אינטרנטי "לא רק בחגים- אנשים רעבים" וקוראים לציבור הרחב לקחת חלק בהפצתו. יחד נעלה מודעות כי למרות חשיבות תרומות המזון בחגים, אל לנו לשכוח כי אותם אנשים שסובלים מחוסר ביטחון תזונתי נאלצים להתמודד עם המצב העגום הזה במשך כל ימות השנה. הזכות למזון הינה זכות בסיסית ואינה מתנת חג.

המוקד לביטחון תזונתי (ע"ר) הינו הארגון המוביל בישראל מבחינת מידע ונתונים על מחקרים ופרסומים, תכניות והתארגנויות לשינוי חברתי, בארץ ובעולם, בתחום הביטחון התזונתי והרעב.

פעילות המוקד מבוססת על שותפות בין האקדמיה לקהילה, ובו חברים פעילים קהילתיים, מרצים וסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אנשי מקצוע שונים (כגון עובדים סוציאליים, תזונאים, עו"ד).

קבוצתנו בפייסבוק: http://www.facebook.com/profile.php?id=100004112980508&fref=ts
מאת סבינה גורביץ', דפני לפידות ורוני צ'סלר – סטודנטיות לעבודה סוציאלית ופעילות במוקד לביטחון תזונתי

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.