חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תעשייה מסורתית איכותית וזולה אפשרית גם בישראל

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 16.03.13 23:30

התופעה בה ניתן לקנות בישראל שוקולד זול מתוצרת אירופאית סותרת את התפיסה ההגמונית הכלכלית שרק בעולם השלישי עלויות הייצור זולות. כשם שאפשר לייצר מוצר זול באירופה, אפשר גם לייצר מוצר זול בישראל ולשמור על סטנדרטים גבוהים באיכות המוצר ובתנאי ההעסקה של העובדים. זה מצריך תכנון כלכלי ושינוי התפיסה

מאת: קורט טוכולסקי

לא על המילקה לבדו

כבר שנים מלמדים אותנו תעשיינים, עיתונאים כלכליים שרי אוצר ושאר משרתי הון למיניהם שישראל אינה יכולה להתחרות בתעשייה מסורתית עם העולם השלישי ובכלל, שהמשכורות פה יקרות מדי ועלויות היצור פה גבוהות מדי ובכלל שהבחירה היא בין יבוא לביטול שכר המינימום ומתן פטורים לרוב לתעשייה ובכלל. כל מי שלמד כלכלה מהעיתונות הכלכלית והתקשורת החופשית (יותר נכון התקשורת המשוחררת מכל דיון כלכלי שלא משרת בעלי הון) יודע כי זו האמת. ובכל זאת למרות שמיניסטריון האמת של טראסט התקשורת והפוליטיקאים משרתי ההון טוען טענה מסוימת מדי פעם את חומת התעמולה של האוליגרכיה הישראלית משהו מסוגל לאתגר. מי שלדוגמא חובב שוקולד וודאי שם לב לאחרונה שאפשר לקנות ולא רק בפינת הכמעט פג תוקף בשוק, את החבילה הכפולה של מילקה בעשרה שקלים ועם כשרות.

מילקה, תוצרת אוסטריה או גרמניה במחיר זול יותר מהמחיר לשוקולד ישראלי?!? איך זה יתכן, הרי לפי מה שמלמדים אותנו כל מי שרוצים לשלם פחות לעובדים ולהיות כפופים לפחות תקנות בטיחות וגהות או איכות סביבה, צריך להוזיל עלויות ולא להכביד. מה באירופה משלמים פחות מאשר בישראל לעובדים במפעלים? או שאולי מופק בידי עובדי מחלבות שמרוויחים כמו בסין? אולי המחלבות והמפעלים יכולים לזהם יותר ולהשקיע פחות במודרניזציה, בטיחות גהות ואיכות סביבה באוסטריה ושוויץ מאשר בישראל? הרי חבילות המילקה ששוכבות בנחת על מדפי סניפי שופרסל, או שיווק השקמה ואפילו במכולות קטנות, הגיעו אלינו מעבר לים, ועל הוצאות היצור יש להוסיף גם את עלות התובלה, וכדי למכור אותם ברשתות לאוכלי חלב נוכרי, צריך גם כשרות, כך שגם את העלות הזו יש להוסיף. בקיצור, מסתבר שבאירופה גם אם לא זול יותר לייצר, לא מבחינת השכר, ולא מבחינת המיסוי על רווחים, ולא מבחינת עלויות הייצור, ולא מבחינת השקעות הנדרשות בשמירה על בריאות העובדים ועל איכות הסביבה, איכשהו מצליחים לייצר שוקולד זול יותר מהשוקולד המיוצר בישראל. זה כשלעצמו לא חדש. בעבר כבר נכתב ב"עבודה שחורה" וגם באמצעי תקשורת אחרים, שבחו"ל יש מוצרים רבים זולים יותר מאשר בישראל, ודוגמת מוצרי המזון באירופה הוצגה חזור ונשנה. אבל העובדה שמוצרי מזון מאירופה שמיוצרים בידי עובדים שמרוויחים טוב יותר, במפעלים מתקדמים יותר, שמוציאים יותר על רווחת העובד, בטחונו בעבודה ושמירה על איכות הסביבה מישראל מצליחים בכל זאת למכור לנו הישראלים מוצר זול יותר מהמוצר המקומי שלנו, זאת כבר סוגיה שצריכה לגרום לאנשים להרים גבה, הרי אחרי הכל, סיפרו לנו שזה בלתי אפשרי, שצריך לייצר הכל בסין, ולייבא בלי מכס, ולתת פטורים מכל מס אפשרי לתעשייה המקומית אחרת היא תקרוס ובכל זאת, האירופאים מצליחים לייצר ואפילו לייצא בהצלחה, שוקולד וגפרורים, מכונות לתעשייה וחומרים כימיים, מלפפונים חמוצים ותרופות, מוצרי קוסמטיקה והיגיינה ואפילו ריבות, שלא לדבר על שמן זית ומכונות כביסה.

אז ככה, מעבר לעובדה שבעל המפעל באירופה משלם יותר תקורות, שכר גבוה יותר והשקעה גבוהה יותר במודרניזציה ומיכון, איכות בסביבת העבודה ושמירה על איכות סביבה בכלל וגם מסים לא מעטים ברמה המקומית וברמה הארצית בעל המפעל באירופה וגורמים נוספים בשרשרת הייצור, במקרה של מילקה החקלאים המייצרים את החלב, נהנים מתמיכות וסובסידיות שמוזילות את עלות המוצר הסופי. בעל המוצר באירופה לא מתווכח על הצורך לשלם שכר ולתת חופשות, שבאירופה הן נורמטיביות ובארץ הן של יחיד סגולה, הוא גם לא מחפש להאריך את שעות העבודה של כל עובד עד אין קץ והוא גם לא דורש פטורים ממס חברות. בעל המפעל באירופה דורש שהמדינה תבוא לקראתו בסיוע היכן שצריך. הוא נכון לשמור על סטנדרטים גבוהים של ייצור שמגנים עליו יותר מכל מכס מגן מסורתי שכן הן מעניקות לו הגנה מפני תחרות הקשורה בטיב המוצר, באיכותו ובשמירה על סטנדרטים מחמירים של ייצור.

אני מניח שרבים וטובים יקנו בקרוב מילקה, מי בגלל הטעם ומי בגלל המחיר. התעשייה הישראלית שבנויה על ניצול ומכסום רווחים על חשבון איכות חייהם ושכרם של העובדים והסביבה תמשיך לדשדש עד שתקרוס מול עודפי הייצור של אירופה והיכולת שלהם לשמור על סטנדרטים גבוהים של שכר איכות מוצר וסביבה ועדיין לתת מחיר טוב יותר. מה שאפשר ללמוד ממדפי השוקולד העמוסים במילקה ואי אפשר ללמוד ממקהלת החסידים השוטים של השיטה שלנו זה על המציאות, על כך שאפשר לייצר מוצר זול ובר קיימא בלי להתעלל בעובדים בצרכנים ובאיכות הסביבה. זה מצריך תכנון כלכלי זה מצריך את שינוי השיטה, וזה בעיקר מצריך את שינוי התפיסה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ציוני מודאג :

  ההכללה לא הגונה כלפי אלפי תעשיינים ומנהלים במפעלים מהמפוארים בעולם הנמצאים בארץ.

  בכלל הייתי מציע לך קורט ללמוד את עניין הייצור מזון באירופה לעומק.

  תגלה עובדות מעניינות, כיצד ממשלות באירופה מסבסדות באופן עמוק את החקלאים במשק החלב והגבינות לדוגמא.

  תגלה כיצד באמת נקבע מחיר חומרי הגלם לתעשיית המזון.

  בישראל אין תכנון ופיקוח על מכסות וגידולים חקלאיים.
  אין תמיכה מספקת לחקלאי ישראל שנותנים בשרשרת עבודה ופרנסה לעשרות אלפי משפחות.

  הידעת קורט שיש לדוגמא שתי חברות תעופה שמייצאות מדי יום כמעט מטוסים מלאי תוצרת חקלאית?

  אני מציע לך לראות מה תרמה ההסתדרות שתמיד אתה מגן עליה בלהט לעובד והתעשיין הישראלי בעשורים האחרונים?

  צא ולמד…

 2. איתן :

  אז מה הבעיה?

  אי קיום מכסי המגן על יבוא שוקולד לארץ, מאפשרים לישראלים להנות משוקולד מילקה המעולה והזול שתואר לעיל. אז עד לפה אין בעיה בכלל, כי הצרכנים רק נהנים. אנחנו רק מרווחים מכך שבגרמניה יצרן המילקה מקבל סובסידיות מהמדינה, כלומר מכל הגרמנים.
  אם אני מבין נכון, המחבר קורא לסובסידיות של יצור השוקולד בארץ (תכנון כלכלי? שינוי השיטה? שינוי התפיסה?). זה שבגרמניה הצליחו לייצר שוקולד איכותי ונמכר בעזרת ניהול נכון, יצירתיות, התייעלות (וכו'), וסובסידיות, לא אומרת שסובסידיות זה דבר טוב. נהפוך הוא, ממשלת גמרניה לקחה את כספי אזרחיה, והשקיעה אותם בתעשיית השוקולד בסיכון, כשהרווח מגיע לעובדי המפעל בלבד ולא חוזר לשאר האזרחים. והס מלהזכיר את כל שאר המפעלים\חברות\תחומים שבהם הממשלה משקיעה מיליונים, אחר שהפוליטיקאים שוכנעו לסבסד ע"י שתדלני אותן חברות.

 3. ק. טוכולסקי :

  איתן האזרח הגרמני נהנ ה מאעבודה מסודרת בתנאים שלא קיימים בתעשייה בארץ שכר גבוה יותר ושעות קצרות יותר וחופשות ארוכות יותר וכוכ, והצרכן הגרמני נהנה מאוכל ומוצרי צריכה מתכלים זולים ומתוצרת מקומית וגם החקלאי נהנה.
  אנחנו נאכל הרבה חלושס אחרי שהתעשייה פה תתמוטט אבל קטונתי
  בהצלחה עם המובטלים, היבוא במחיר היקר אחרי חיסול התחרות המקומית והמדבר שיחזור עם נפילת החקלאות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.