חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ – מנהיגה בעולם של ספינולוגים

נושאים דעות, פוליטי ב 14.03.13 1:39

דמותה של שלי יחימוביץ מצטיירת כיוצאת דופן על רקע התנהלות פוליטיקאים רבים שהציגו עצמם אלטרנטיבה לדרך ההגמונית, אך מצטרפים אליה. התקשורת השתלחה בה, היא לא תוגמלה עדיין על עמידתה האיתנה על עקרונותיה. בטווח  הארוך היא סוללת את הדרך לגידול בכוח מפלגתה ואולי גם להחלפת השלטון

מאת: קורט טוכולסקי

בזמן שמאמר זה נכתב לא ידוע עדיין איך תראה הממשלה, היא תהיה רעה, מלאה באנשים חסרי כישרון ויכולת לכל דבר שאינו תעלולים פוליטיים שתשרת את ההון בצורה מיטבית על חשבון כולנו. טובי הספינולוגים מכל מפלגות הימין והימין מרכז חלטו לנו עיסה מתישה של משברים ומיני משברים והמאיסו במעשה זה של אונס ההליך הדמוקרטי ורידודו עוד יותר את הדמוקרטיה על הבוחרים. התקשורת שיתפה פעולה, העצימה את היעני/כאילו מתח פוליטי שנועד להסתיר את ערוותם של כוכבי התקשורת המתקוטטים כאחרוני הצבועים והתנים על שאריות בממשלה הבאה. ובתוך ים הזוהמה הזה, חזרה ובלטה דמותה יוצאת הדופן בזרם המרכזי של הפוליטיקה הישראלית של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' יו"ר מפלגת העבודה.

בין אם תהיה כפי שנראה עתה יו"ר האופוזיציה ובין אם תכנס לממשלת ביבי הבאה, שלי יחימוביץ הייתה ונותרה בעלת יושרה. בזמן שבנט ולפיד זוממים איך לפגוע בציבור ולהכות באזרחי ישראל בעודם יושבים על כיסאות שר, הציבה שלי יחימוביץ לא רק סיסמאות של עקרונות וסלוגנים מנצחים בדרישותיה מראש הממשלה אלא עקרונות של איך לא 99% מאזרחי ישראל ישלמו את מחיר מדיניותו הכושלת בשירות ההון אלא בעלי ההון, כתנאי לכניסתה לקואליציה והיא גם תלך לאופוזיציה  עם עקרונותיה ותלחם שם למען תושבי ישראל.

מה לא אמרו על יחימוביץ: במשך חודשים פמפמו לנו כל עיתונאי החצר של שלטון ההון בכל עיתון מ"הארץ" ועד "ישראל היום" דרך "ידיעות" ו"מעריב" שיחימוביץ רק רוצה להיות שרת התמ"ת בממשלת ביבי השלישית, שהיא משת"פית של נוחי דנקנר שהיא שפוטה של עופר עיני ועוד ועוד, כל העיתונים כתשו את דמותה וגוללו אותה בעפר למרות שהעיתונאים ידעו שמי שירוצו לממשלה של ביבי הם ציפי לבני ויאיר לפיד שהם הציגו כאלטרנטיבות ולא יחימוביץ. משרתי ההון בתקשורת החופשית מהגינות ויושרה ידעו בדיוק מה הם עושים, הם משרתים את בעלי ההון כמו לפיד וליבני ואילו שלי יחימוביץ לא, לכן הם פעלו נגדה בכל דרך אפשרית.

שלי יחימוביץ לא זכתה עד כה לגמול על עמידתה האיתנה על עקרונות שיובילו, אם ייושמו, את מדינת ישראל להיות מדינה עם חברה חזקה ופערים קטנים. הציבור הישראלי ההפכפך הוכיח אמנם בבחירות האחרונות את חוסר אמונו בשלטון הקיים ועדיין כמו בכל מערכת בחירות מאז 1977, בחסות ההסתה הפרועה נגד תנועת העבודה ומה שמשמאלה לה בתקשורת הישראלית, הלך הציבור שוב שבי אחר מפלגת מרכז נוצצת שתשרת לא אותו אלא את האחוזון העליון בלבד. עם זאת אני מאמין שבטווח הארוך עמידתה על עקרונותיה תשרת את חה"כ יחימוביץ ואת מפלגת העבודה בדרך לגידול משמעותי בכוחן ואפילו בדרך לשלטון. חה"כ יחימוביץ הפגינה מנהיגות ועמידה על עקרונות ודרך בלי כניעה לספינים ובלי שימוש בסיסמאות כזב.

אני לא חסיד שוטה של חה"כ יחימוביץ ובאתר הזה הבעתי לא מעט ביקורת על פועלה ודרכה, אבל מהיושר שלה, תופעה נדירה במרחב הפוליטי הישראלי לא ניתן להכחיש. יש לה הרבה מה ללמוד אבל בהשוואה לפוליטיקאים האחרים במיינסטרים הישראלי (מהמרכז שמאל דרך המרכז ועד כולל המרכז ימין) אין אדם ראוי ממנה להנהיג ולו בשל העובדה שהיא מנהיגה ולא ספינולוגית. דווקא היא העיתונאית אינה משחקת את המשחק העלוב של התקשורת בישראל. כל מי שהוצגו כאלטרנטיבות לביבי, זוחלים לממשלתו, בנט, לפיד, ליבני ופרץ, ורק היא ניצבת על שלה, בלי להגיד שדברים שרואים משם לא רואים מכאן. היא אמרה תמיד שהיא לא פוסלת את ביבי ושאם הוא יסכים לדרך תנועת העבודה יש מקום לשת"פ. ובזמן שהאחרים, שגינו אותה על כך, זוחלים לממשלתו, היא נשארת נאמנה לעקרונותיה אותם יכלה למכור תמורת תיקים לרוב.

חה"כ שלי יחימוביץ השיבה גאווה למפלגת העבודה אחרי שנים אבודות, ובצדק. בטווח הקצר מה שהיא מציעה הוכיח עצמו כקשה לעיכול, בטווח הארוך, ועם הרבה עבודה סיזיפית באופוזיציה ובשטח, אני מאמין שהוא יוכיח את עצמו כדבר האמתי לטובת החברה והמדינה שלנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

26 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יחימוביץ, כמו הרבה מנהיגים לפניה ואחריה תעשה עוד הרבה טעויות בדרך.
  אבל אם לשפוט לפי התנהגותה מאז הבחירות – אין כמובן כל קשר בין תחרות הארס המבעבע שהופק לכבודה מאז עמדה לבחירות יו"ר המפלגה לבין המציאות.

  היא הוגדרה כגרועה מברק (עמוס עוז) – והנה היא הודיעה מספר פעמים שהעבודה תשקול הצטרפות לממשלה בכל מקרה של התקדמות ממשית בתהליך השלום עם הפלסטינים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4353809,00.html

  באתר שמאל אחד היא הוגדרה כסוציאל רייסיסטית, לא פחות ולא יותר –
  והנה מפלגת העבודה מגישה הצעת חוק להסדרת מעמד הפליטים בישראל
  http://www.blacklabor.org/?p=51879

  היא הוגדרה כמתקרנפת ע"י נסים קלדרון
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4126442,00.html

  ובינתיים היא היחידה שלא מתקרנפת.

  הרשימה ארוכה. מול כל טיפת ארס שיצרה התחרות התזזיתית נגדה בחוגי השמאל – צריך להניח כובע על השולחן ולאפשר למטיפי הארס לאכול איש אשה את כובעם כאוות נפשם.
  התנהלות שלהם פגעה ללא ספק בשמאל בבחירות האחרונות.
  אם לוקחים בחשבון שיחימוביץ היתה צריכה לנהל מלחמה מבית ומבחוץ – הישגה עולה על כל דמיון.

  וכבר עכשיו עוד לפני שנדע מה קורה בהמשך – מעניין מי הראשון שיתנדב לאכול את הכובע.

  עם כל החומר שנאסף במהלך התקופה הרלבנטית נחוץ איפוק רב כדי להימנע מסדרת כתבות שמבוססת על מצעד הדוגמאות המבישות.

  נקווה שחשבון הנפש יתחיל בקרוב ובתום לב. במיוחד מצד מנהיגים צחים שעדיין לא הפנימו את תרומתם למפלה וכל המבין יבין.

 2. ק. טוכולסקי :

  העיתונאים לא יעשו לעלום חשבון נפש, לא יוסי ורטר לא ארי שביט לא סימה קדמון לא חנן קריסטל ולא נחום ברנע שלא לדבר על אנשי הרפש של ישראל היום כולם חזו שהיא תזחל לממשלת ביבי הבאה פעם אחר פעם בשביל תיק התמ"ת, אפילו לא האוצר והם לא יתנצלו ולא יודו שהם שירתו אג'נדה. ככה זה בישראל, לשמאל אין עיתון ואין מי שישמיע את קולו רק לימין ולמרכז יש שליטה מוחלטת בכלי התקשורת.

 3. ל רפי :

  גדולה מסכום שגיאותיה

  שלי יחמוביץ' סיימה את מסע הבחירות האחרון ב-15 ח"כים ובמקום הכי מכובד באופוזיציה. היגה הגדול ביותר עד כה הוא טיפול משפטי במהגרי העבודה האפריקנים בישראל, קבוצה של עשרות אלפי מסתננים שיראל לא הצליחה לבלום מבעוד זמן, וסכנתם הפוטנציאלית רק הולכת והמתבברת עם חלוף זמן שהייתם כאן.
  יחימוביץ' הפכה ממי שמנסה לשנות אג'נדה כלכלית-חברתית למהמרת פוליטית. בראשית הדרך לקראת הבחירות, קבעה מדיניות שבה הכלכלה-החברה הן מרכז תשומת הלב ומרכז העשייה. בכך ביקשה להיות הכהנת הגדולה והנציגה המובהקת של מחאת קיץ 2011. לקראת הבחירות, ויתרה על קו זה ובראיה פוליטית קטנונית "ברחה" מן הצורך להתמודד, בתנאים הראליים של מדינת ישראל, עם השקפותיה מכאן ועם המציאות המקומית והבינלאומית מכאן. שלם כך קבעה שלא תצטרף לנתניהו ולא תשתף במהלכים הכלכליים הקרובים, שעשויים להיות קשים, אך עם זאת בלתי נמנעים ותמתין לכשלון כולנו (אם יתחולל כשלון כזה) בכדי להופיע שוב, בבחירות הבאות לכשתהיינה, כמושיעה הגדולה…
  מאחר והקדנציה הנוכחית תהיה משמעותית מאוד בכמה וכמה נושאים מכריעים, הסיכוי של הימור זה להתממש נראה בעיניי קטן ורחוק.
  נקודה חשובה נוספת נוגעת לתחרות שהתפתחה על רקע ההימור של יחימוביץ' להשאר מחוץ למעגלי ההשפעה המרכזיים, בין מפלגת העבודה – שמאל ורוד – לבין מפלגת "יש עתיד" של לפיד. במדיניות נבונה אותה התוותה יחימוביץ' בחודשים שקדמו להכרזה על בחירות חדשות, לא רק שהעמידה בוקד את הנושאים החברתיים כלכליים וחולשות המימשל בישראל, גם קבעה במעשה ובמחדל, שהנושא המדיני מול הפלשתינאים חייב לרדת בסדר העדיפות הלאומי לעומת הנושאים הקודמים. בחולשת דעת ותחת לחץ חברים במפלגה שלא כולם שייכים אליה כבר כיום, סטתה מעמדה זו, שאותה אימץ לפיד בפועל.
  לדעתי, הביאו שגיאותיה של יחימוביץ' את לפיד לעמדת הגורם הפוליטי המרכזי בישראל אחרי מפלגתו של ראש הממשלה, שגם קודם היתה במרכז ההשפעה. מהלכיהם של לפיד ויחימוביץ' ושגיאותיו שלנתניהו במסע הבחירות חיזקו את לפיד, ואם לא ישגה באופן חמור, יהיה הוא ולא יחימוביץ' המתמוד הרציני ביותר מול ראש הממשלה או מועמד אחר מטעם הליכוד בבחירות הבאות.
  רשאי כל אחד לשגות באשליות, אבל להערכתי לא תתרחש שום פריצת דרך מדינית מול הפלשתינאים, ובבחירות הבאות, בהעדרו של פרס בתפקיד הנשיא, ועל רקע האיומים מאיראן, סוריה וחיזבאללה, וההתפחויות בעירק, השארותה של העבודה באופוזיציה, תתברר כשגיאה מכרעת – לפיד עשוי להפוך למפא"י החדשה המתמודדת מול גוש ימני לאומי, ושאריות העבודה ידחקו לעבר מר"צ או מה שישאר ממנה.
  אם אטעה בגדול, אפרסם מאמר התנצלות…

 4. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  טוכולסקי,
  על איזה שמאל אתה מדבר?
  המתקפות על שלי מצד מה שנחשב כאן לשמאל היו ארסניות והרסניות יותר משל האנשים שאתה מזכיר למעלה.
  מרצ בנתה את מערכת הבחירות שלה על ההבטחה שקול למרצ הוא קול שמובטח שלא ישב עם נתניהו. "שמאלנים הביתה" (ספין שהוא טעות בסיסית – קול של הסתגרות והתבדלות והתנשאות), היה גם הוא חלק מהטרנד.
  ואתה בעצמך כתבת בצדק ששת המנדטים שמרצ השיגה זה בדיוק המספר שנחשב בפעם הקודמת למפלה של מרצ, שלפי כל הסימנים ממשיכה את המאבק שלה בעבודה כאילו לא נגמרו הבחירות בפיאסקו לשמאל.
  אם הם עושים שם חשבון נפש, זה נעשה בצניעות רבה.
  כשמדרדרים כל כך למטה, כל התרוממות היא כנראה ניצחון אדיר.

  השורה התחתונה היא למעשה השתלטות רשמית של מה ששביט קורא מדינת ההתנחלות על מדינת ישראל.
  זו השורה התחתונה וזה נעשה בעזרת ה"פוליטיקה החדשה" של בעלי ההון שמפעילים את הרובוט המכונה "יש עתיד".

  ושוב תזכורת קצרה – פייגלין לא חיכה להרכבת ממשלה, מה אכפת לו מזה. הוא את המדורות מצית וימשיך להצית.

  לפי דבריו של הרצוג יו"ר סיעת העבודה – הם מתארגנים לפייט רציני ואני מאמינה לפי הרכב הרשימה שהם גם יתנו אותו
  בתחום הכלכלי חברתי, ובתחום המדיני.

 5. ק. טוכולסקי :

  זכה אתר עבודה שחורה ובו בזמן הספינים נכתב כבר באוקטובר שהממשלה הבאה תתבסס על הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי.

  השמאל משתמשת יקרה מורכב מהעבודה מרצ וחדש, שלי יחימוביץ בניגוד לכל הלכלוך ששפכו עליה נותרה נאמנה לימלתה, והיא תצטרך לעבוד עם שותפיה לאופוזיציה השמאל החרדים ואפילו קדימה.

 6. ק. טוכולסקי :

  http://www.blacklabor.org/?p=49335

  קריאה מהנה רק עבודה שחורה חזו את הרכב הממשלה הבאה בצורה מדויקת אפילו לפני האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו, המפדל והאיחוד הלאומי, רק עבודה שחורה!

 7. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  טוכולסקי

  שאפו ענק ענק על:
  "הממשלה הבאה בישראל לא תהיה ממשלת שמאל-מרכז פשוט כי הגוש הזה לא קיים והשמאל לבדו יכול אולי להתחזק אבל לא להגיע לשלטון. הממשלה הבאה היא ממשלת מרכז ימין שתכלול את הליכוד, ישראל ביתנו, יש עתיד לעצמאות מקדימה או כל שם אחר שיהיה למפלגת המרכז התורנית ואולי גם את האיחוד הלאומי והמפדל".
  http://www.blacklabor.org/?p=49335

  דווקא בגלל ההתגיסות הון – ימין, בלטה כל הדרך ההתכתשות הפנימית בשמאל, וצר לי שעלי לחזור ולהתעקש על זה, כי אני לא רואה שזה נפסק!
  לצערי לשמאל יש היום פחות מ- 30 מנדטים (עבודה-מרצ-חדש = 25 ) ויש לכך משמעות עצומה בעבודת הכנסת בוועדות.

  הטענה שלי היא שצריך לתבוע את הסקת המסקנות ואת הפנמת הנזק שנגרם ממאבק שחלקו הגדול מופנה פנימה.

 8. ק. טוכולסקי :

  אני מקווה שהשמאל הפנים ושיהיה שתפ באופוזיציה גם עם החרדים, נקווה לטוב כי יש אפשרות אמיתית שאכן יהיה יותר טוב אם השמאל יתאחד מאחורי יחימובית וכל אחד יעשה את תפקידו מי בעבודה ומי משמאל לעבודה.

 9. עמית :

  ליחימוביץ' יש כמה וכמה נקודות זכות, אבל החלק שבו היא צריכה לעשות דרך זה הנהגה.
  מנהיג לא יכול לדבר כמו יושב ספסלים אחרויים, מנהיג לא יכול לשלוף משפטים מהמותן.
  מנהיג צריך להיות כמה שיותר חכם ואני מקווה שיחימוביץ' תצליח להיות מנהיגה כזאת אחרת נצטרך לחכות הרבה זמן למנהיג הבא.

 10. מיכאל לינדנבאום :

  מה כוונתך עמית?

  "משפטים מהמותן","ספסלים אחוריים".
  למה אתה מתכוון כשאתה מדבר על הנהגה?

 11. לקסי :

  גילאון גלאון

  לצערי לא בחרו אנשי מרצ באילן גילאון להיות יו"ר מפלגתם.
  הם בחרו בזהבה גלאון שבפתיחת מערכת הבחירות הכריזה שיעד התקיפה העיקרי של מרצ היא מפלגת העבודה.
  מנקודת המבט הצרה של מרצ זה הצליח, אבל כמו אצל פירוס…
  מרצ אמנם הכפילה את כוחה, אבל – להערכתי – כל מנדט שנוסף למרצ גרע שניים מהעבודה והעביר אותם ליש-עתיד.
  חברים במרצ, ראו איך נהגה חד"ש במערכה זו. לחד"ש יש "בטן מלאה" על מפלגת העבודה ועל שלי יחימוביץ' אבל בחד"ש נהגו בחכמה ובתבונה שמלחמה בתוך השמאל היא מה שימנע מהפך.
  אז ראו והפנימו!

 12. ק. טוכולסקי :

  לשלי יש הרבה מה ללמוד וזה לא חדש ועדיין היא הוכיחה שהיא נאמנה למילתה ודרכה בניגוד לכל השחקנים האחרים במגרש. על מה שעשו לבני ופרץ או לפיד אין מה להכביר מילים.
  תפקידה של מפלגת העבודה הוא להתחרות על קולות שנוטים למרכז ועשוים להצביע לעבודה או למפלגות מימין לה במרכז זה לא קל ולא פשוט, אבל אני מאמין שאם יחימוביץ תתמיד בדרכה היא תצליח בפעם הבאה אחרי שפרצופם של לבני ולפיד יחשף, היא פשוט צריכה להמשיך כך. מה שמשמאל לעבודה צריך לנגוס את הקולות שאם לא יצביעו עבודה או שמאלה לה לא ילכו להצביע ולדאוג שכמה שיותר בוחרים מהימין וכאלה שלא מצביעים ילכו להצביע.
  יש לנו אחלה שמאל בכנסת כרגע, לא גדול כמו שקיווינו אבל גדול יותר ממה שהיה מעם אנשים טובים ומוכשרים שבהחלט יכולים לעשות עבודה.

 13. עמית :

  מיכאל אני מתכוון לאחריות שילוחית על המילים שיוצאות לאדם מהפה כשהוא מפסיק להיות חבר חדש וזותר.
  מנהיג לא יכול להתבטא באופן בלתי בדוק וגס גם כאשר מדובר במי שהוא איננו סובל כמו עמיר פרץ.
  יחימוביץ' צריכה ללמוד להיות מנהיגה, צריכה להבין שאי אפשר לדחוף מהבמה את מי שביקשו רשימה שווה, אי אפשר להתעלם ממי שמבקר אותך.
  אני מקווה מאוד שהיא תצליח כי אחרת יהיה מצבנו גרוע יותר.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  מה הבעיה עמית?

  פרץ חיפש(ומצא) ג'וב אצל ביבי,וחיפש "מציאות" אצל קבלני קולות בבית קמה.
  אז מי התעלם ממי?
  אם אתה מדבר על בעיה של סוליסטיות,אז אתה צודק,ויש מה לשפר.

 15. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  לקסי
  מישהו ממרצ שלח לי יום אחד אימייל בהול. בנסיעה אי שם נדמה היה לו שראה שלט חוצות של מרצ שלשונו "שמאלנים הביתה". הוא קיוה שלא ראה נכון ושאל אותי אם ראיתי גם אני שלט כזה.
  "על מי זה אמור להשפיע?", הוא שאל, "נראה שבמרצ החליטו לסחוב כמה קולות מ"המרכז" או מחד"ש. בזבוז נורא!
  בשעה שתפקידם הוא להתמודד על נפש העם (הדפוק) הזה על מנת לחולל ראשית מפנה!".

  ובמילים פשוטות – הסתגרות, התבדלות, טהרנות, נשיאת חן בעיני החבר'ה – במקום פריצה החוצה.
  אם היו מתחרים בעבודה על הפריצה החוצה, היה סיכוי סביר שהיינו רואים כאן תוצאות אחרות.

  אז מצד אחד קשה שלא להעריץ אופטימיסטים שאינם מתעייפים ומושכים אחריהם את כולנו,
  מצד שני זה כנראה לא מספיק. ועד שלא אראה כאן חשבון נפש של אנשי מרצ והתנועה לא תהיה לי סיבה לאופטימיות.

  וכן, גם יחימוביץ צריכה לקיים מנגנון בקרה עצמית קבוע. לאורך הזמן רואים שהיא מתקנת ומשנה, אבל עכשיו התפקיד מחייב הרבה יותר – בקרה עצמית קונסטרוקטיבית כחלק מהעבודה שלה. כי בבסיס יש לה את זה – גם אידיאולוגית וגם אישית.

 16. ק. טוכולסקי :

  עמית תמיד יש מה לשפר ולשלי יש הרבה אבל אני מעדיף מנהיגים שתוכם כברם ושאמירותיהם לא מחושבות בידי מומחים לספינולוגיה. אנונימי, לכל אחד יש תפקיד וכל אחד לוקח ברמה מסוימת משהו ממשיהו,מרצ במשך שנים לוקחת קולות מהזעיר בורגנות לטובת מטרות שמשמרתות את כל המעמדות ובעיקר את הכי חלשים שלא מצביעים מרצ, אני לא חושב שהם יכולים לקחת הרבה קולות מהימין מרכז והקמפיין שלהם בא בעיקר על חשבון קדימה ותרם במשהו לכך שמפלגות המרכז שצצו על חורבותיה איבדו מעט מכוחן.
  בכלל מערכת הבחירות תמה, עכשו זמן העבודה המשותפת והשמאל והחרדים צריכים לעבוד יחד ולא לזכור אחד לשני סיסמאות בחירות, בכנסת היוצאת היו לעבודה ומרצ יחדיו 11 מנדטים, עכשיו יש להן 21 זה הבדל משמעותי.

 17. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  ט.
  זה מה שהתכוונתי –
  "אופטימיסטים שאינם מתעייפים ומושכים אחריהם את כולנו"
  אינשאללה

 18. אזרחית ותיקה :

  מנהיגת מפלגת העבודה התגלתה גם
  כבעלת אומץ מנהיגותי ופוליטי

 19. מיכאל לינדנבאום :

  אכן אמיצה ותוכה כברה.
  אזרח ותיק שיודע להעריך איכות נדירה.

 20. גיל :

  מאמר חשוב. הטעויות של יחימוביץ' קטנות ביחס להישגיה

  נתחיל בטעויות:

  1. זו היתה טעות לצאת בקמפיין של "שלי או ביבי". זה הכי 2009, והיה עדיף ללכת על העבודה מול הליכוד.

  2. זו היתה טעות חמורה להעלים מהקמפיין את החקיקה הענפה של יחימוביץ' מתוך חשיבה מיושנת ש"או שהיא מחוקקת מצטיינת או שהיא מנהיגה" והיא לא יכולה להיות גם וגם. זה גרם לנזק חמור והשאיר את קהל תומכיה בלי תשובה מספקת לטענות כאילו יחימוביץ' עובדת בשביל הוועדים\עיני (להערכתי, האשמה זו בלבד עלתה לה ב-2 מנדטים שהלכו ליש עתיד). אם 42 החוקים שהעבירה היו במרכז הקמפיין, הרבה מאוד טענות מומצאות היו נמוגות שכן אף לא אחד מהחוקים שחוקקה אינם מטיבים עם "הוועדים" אלא כולם עם מעמד הביניים, צרכנים, חוסכים, עובדים חלשים, נשים ואימהות חד הוריות. טוב שהיא לא התפתתה להתעמת עם עיני או להתנער מהוועדים, זה היה גורם נזק גדול עוד יותר. אבל עיסוק בעבודת החקיקה שלה היה מספק ממילא תשובות לכל טענה כזו.

  3. הסלוגן היה נוראי. "ביבי טוב לעשירים שלי טובה בשבילך". צריך להכיר בעובדה שחלק לא מבוטל מבוחרי העבודה הפוטנציאליים הם או עשירים, או כאלו שחושבים שהם עשירים. מה גם שהתכנית הכלכלית של יחימוביץ' כוונה בעיקר לגביית מסים מבעלי ההון ולא מסתם "עשירים". עדיף היה ללכת על סלוגן "ביבי עובד בשביל הטייקונים. שלי עובדת בשבילך".

  4. איך אפשר בלי הנושא המדיני. גם אני שגיתי לחשוב שניתן יהיה לנהל קמפיין מוצלח מבלי להדגיש את המובן מאליו (העבודה תומכת במתווה קלינטון וכו' וכו'). ייתכן ששגינו כולנו. שלי היתה צריכה לקחת את פואד ובוז'י ולנסוע לרמאללה לקבל את ברכת הבבה מאזן. זה חיוני לאיחוד השורות סביב המפלגה שלנו.
  איך לפיד הצליח בלי לומר שום דבר משמעותי בנושא המדיני? ממנו כנראה לא מצפים את מה שמצפים ממנהיגת העבודה.

  5. הניסיון לברוח מהתיוג של ה"שמאל" התברר כבומרנג. יחימוביץ' זיהתה נכון שהעם לא אוהב את השמאל ומעמדת שמאל קשה להגיע להישגים. יחד עם זאת, מסתבר שהעם אוהב עוד פחות כאלו שמתכחשים לזהותם כפי שהוא מזהה אותה. הוא רואה בזה "קניבליזם" פוליטי. יחימוביץ' היא עיתונאית לשעבר, פמיניסטית, גרושה ותל-אביבית שמנהיגה את מפלגת העבודה. כמעט בלתי אפשרי להתגבר על תיוגה כ"שמאל" והניסיון המגושם להתגבר על התיוג הזה התגלה כמזיק יותר מאשר מועיל.

  5. אי חשיפה מספקת של הנבחרת. לא ניתן להגיד שיחימוביץ' העלימה את חבריה או לא פרגנה להם. אך הקמפיין יכול היה ללכת על הנבחרת בצורה יותר אגרסיבית: במקום שלי מול ביבי, אקוניס מול מיכל בירן, גילה גמליאל מול משה מזרחי, מירי רגב מול יוסי יונה, איתן כבל מול עוזי לנדאו. דני דנון או מרב מיכאלי? את מי אתם מעדיפים?

  אחרי כל אלו, צריך לומר כמה דברים על האתגרים האובייקטיביים שעמדו בפני יחימוביץ' ולא עמדו בעבר מול אף יו"ר מפלגה אחר:

  1. 4 מפלגות רק בתוך הגוש שלה, שמטווחות אותה מבוקר ועד ערב ורואות במנדטים של העבודה כמאגר הקולות המרכזי שלהם. קשה מאוד להיות עמיד מול בליץ כזה. תוסיפו לזה את החתרנות מבית (בעיקר של פרץ) ואת היריבים מהמחנה הנגדי ותגיעו למסקנה ש-15 מנדטים הוא הישג אדיר.

  2. אין לה עיתון. לביבי היה את ישר"ה, ליאיר וציפי את ידיעות, חדשות 2 ו-YNET, לבנט את מעריב ומקור ראשון, לזהבה היה את הארץ. לעבודה אין עיתון שתומך בה בגלל הסיבה שציין כותב המאמר: השליטה של בעלי ההון בתקשורת.

  3. יסלחו לי הגברים ובבקשה אל תיתנו לי דוגמאות לנשים שזכו ליחס הוגן. שלי נפלה קורבן למחלה חברתית קשה ששמה מיזוגניה. פשוט ככה. שנאת נשים.

  מתי ראיתם לאחרונה שפוליטיקאי גבר שנקט בקשיחות רבה מזו של שלי והתפלש בבוץ פוליטי עמוק ומלוכלך הרבה יותר ממה ששלי אי פעם היתה בו, וכונה בפי כל "רע", מרושע", "רוע"?
  מסתבר שבפוליטיקה רשעות ורוע היא תכונה שנדבקת רק לנשים, ממש כשם שהעיסוק בפרקטיקת המכשפות נדבקה לנשים במיתולוגיה האירופית של ימי הביניים בזמן שדווקא הגברים טבחו ללא רחם בקהילות שלמות.

  את כלו אלו יש לקחת בחשבון לקראת הבחירות הבאות.

 21. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  לגיל

  "את כל אלו יש לקחת בחשבון…"
  וגם אותך ואחרים כמוך.

  ביו הטעויות שניתן למנות היו היעוץ, האסטרטגים, הקופירייטרים – משהו לא התחבר שם לשטח, לעשייה, לציבור, למגבלות שנסקרו כאן. (אלא אם כן אתה אחד מהם שמכה כאןעל חטע… 🙂 ).

 22. דודו רוטמן :

  והנה עוד מישהו שצריך להתנצל

  "(כן, העבודה בראשות שלי תהיה חלק מהקואליציה הבאה ולמי שהאפשרות הזו קשה לו כי הרטוריקה שלו לא מסתדרת עם זה, שיתחיל להתרגל או שיחליף מפלגה, אף פעם לא מאוחר להצביע מרצ, חד"ש או להשאר בבית כדי לא ללכלך חלילה את הידיים בביצת המציאות)." http://www.blacklabor.org/?p=49881

 23. דודו רוטמן :

  ובכלל -

  השיח שדורש התנצלויות מוטעה. יש לפוליטיקאים רבים, כולל שלי יחימוביץ תמיד לא מעט על מה להתנצל, כי הבחירות שלהם מוטעות (מלבד מה שמנע גיל, אני יכול ללכת אחורה ולמנות את תמיכתה ההזויה באהוד ברק, בעופר עיני או ברון חולדאי, המנהג שלה להלל יומם וליל את "החינוך הדתי" (יהיה מה שזה יהיה) והפזיזות שבה החמיאה ל"פורום תקנה" על התנהגותו בפרשת מוטי אילון. )

  לכל אורך מערכת הבחירות אנשים הבינו שמילה של שלי יחימוביץ היא מילה. איש לדעתי לא פקפק ביושרה, שהוא אכן תכונה נדירה במקומותינו. רק כך אפשר להסביר את העובדה שלחצו עליה להכריז שלא תהיה שותפה בממשלת ביבי. אבל רק כך אפשר גם להסביר את העובדה שבמשך תקופה ארוכה היא עצמה נמנעה מלהכריז זאת.
  אני גם לא מבין את ההתקפות למעלה על מרץ. הכלל בבחירות אומר שבמערכת בחירות מפלגה צריכה לבדל את עצמה מן המתחרה הגדולה שלה בגוש (אני חושב שזה מספרו של דני קורן על הקואליציות בישראל). זה מה שמרץ עשתה ובהצלחה רבה. חבל שמפלגת העבודה עשתה זאת רק כלפי התנועה ולא כלפי "יש עתיד" אולי אז היינו עומדים בציפיות להיות המפלגה השנייה בגודלה.

 24. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  "הכלל בבחירות אומר שבמערכת בחירות מפלגה צריכה לבדל את עצמה מן המתחרה הגדולה שלה בגוש (אני חושב שזה מספרו של דני קורן על הקואליציות בישראל)".

  אני מודה שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת בכלל הזה.

  סקירת מצבו של השמאל לאורך השנים מלמדת שאולי כדאי לשנות מפעם לפעם את הכללים?

  זהו הרי עצם העניין – אם לא מנתחים את המסלול שמוביל באופן עקבי להתרסקות השמאל (למרות שטוכולסקי צודק וברמת המיקרו אכן הוסיף השמאל לעצמו הפעם חמישה מנדטים, כדי להגיע ביחד ל- 25 מנדטים)- גדל הסיכוי להמשך ההתנהלות במסלול ההתרסקות הזה.

  ז"א ש"החשבונות" הלא אישיים על הדרך, כולל של מרצ, הם שלב הכרחי בשינוי המסלול.

  ותאמין לי רוטמן, שאני עושה את החשבונות ברחמנות. אין שום סיבה להאכיל את הימין בארוחות חינם.

 25. שפתי כהן-יגאל כהן :

  יחימוביץ לא בחרה בדרך הזו אלא נאלצה להכנס לתוך הקורלוס ומשום מה הציבור זכר את מה ששכחתם, שביבי ושטייניץ וכרמל שאמה תרמו לחלי לפריימריס שלה.

 26. עמיש שחם :

  יחימוביץ היא הנפוליאון הנבחר שלי !!!!

  יש לכם נפוליאון טובה יותר?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.