תמר זנדברג – ח"כית המסייעת לפעילות בשטח

עמית לוונטל פונה במכתב אל ח"כ תמר זנדברג ממרצ ומשבח אותה על הצטרפותה לנשות הכותל לתפילה בכותל, ועזרתה במניעת התנכלות המשטרה. הוא מבקש סיועה במאבק על הקצאת קרקעות שוויונית יותר בין מועצות אזוריות ורשויות מקומיות

 תמר שלום,

ראשית, גם אני הייתי הבוקר בתפילה בכותל ואמנם פספסתי אותך שם, אבל אחרי זה, כששמעתי שהשתתפת וסייעת לוודא שהמשטרה לא תתנכל הפעם למתפללות שמחתי מאוד. לבוא ולהתחבר למאבקים שמתחילים מהשטח ולנצל את המשאבים שיש לך כחברת כנסת כדי לסייע לפעילים זה משהו שלצערי בעבר לא עשו מספיק ואני שמח שזה הולך ומתגבר.

בעניין אחר, יש נושא שאשמח אם תקדמי בו לדעתי הקול שלנו כמפלגה כמעט ולא נשמע ויש לו פוטנציאל לעשות שינוי גדול וכן לחבר אלינו קהלים חדשים: חלוקה צודקת ושוויונית יותר של קרקעות והכנסות (מארנונה, אזורי תעשיה ועוד) בין הרשויות המקומיות. זה פן נוסף של הפערים בין מרכז ופריפריה גיאוגרפיים וחברתיים ואני סבור שלא עסקו בזה מספיק. הייתי רוצה לסייע בקידום חקיקה כזו.

מה דעתך?

עמית לוונטל

עמית לוונטל הינו פעיל מרצ וחבר בועידת המפלגה

להלן תשובתה של ח"כית זנדברג זמן קצר לאחר שליחת המכתב:

הי עמית,

תודה.

אני תומכת כמובן בצדק חלוקתי ואשמח להשתתף בכל מאבק במרצ ומחוצה לה.

תודה.

להשתמע

Tags: , , , , ,

4 Responses to “תמר זנדברג – ח"כית המסייעת לפעילות בשטח”

 1. חיים הגיב:

  הכותל המערבי הינו מקום דתי.
  זהו מקום היסטורי שמייצג את שושלת הדת היהודים לפי פרשנות חז"ל.
  המקום במקורו היה מוקיע פירושי תורה שאינם רבניים.
  עוצמת המקום היא בנאמנותו לתורה ולחכמי ישראל.
  הכותל אינו מקום הפגנות דמוקרטיות כי אינו מייצג ממשל ודמוקרטיה אלא דת.
  בדיוק כפי שלא תגשו לוותיקן או מכה להפגין זכויות נשים ושינוי תפיסה חילוני.
  הפרובוקציה שעושים שם אינה פעולה הגונה, זו פעולה של הסתה.
  התקשורת, שומרת הדמוקרטיה, אמורה לא לתמוך ולהתערב בפעולה כה פרובוקטיבית שתוצאותיה לא יהיו טובות בשום אופן.

 2. מנחם לוריא הגיב:

  הכותל המערבי הוא חלק מקיר התמך שבנה הורדוס על מנת שישא במה ועליה בית המקדש השני. מדובר במבנה ארכיטקטוני תפעולו כמיטב מסורת הבנייה שתחילת המאה הראשונה לספירה. הכול הוא לא יותר ממבנה פונקציונאלי גריידא.

  בחפירות שבוצעו בקיר התמך,של במת הר הבית,המזרחי,נמצאו מתחת ליסודות מטבעות שנטבעו לאחר מותו של הורדוס. זה אומר שבית המקדש לא היה פעיל ו/או ספק אם היה מאוייש לאחר מות הורדוס ואם נמשיך,ספק אם הרומאים "השמידו" מקדש פעיל.

  לאמפריה הרומית אין אף אירוע,מתועד,של השמדת היכל קודש של עם נשלט – באשר הוא. האמפריה הרומית הייתה מאוד סבלנית ופלורליסטית לנושא הדת – כל עוד הנתינים שילמו את המיסים שלהם ואת החובות האזרחיות שלהם כלפי רומי.

  ההקדשה של קיר התמך היא תולדה של "מסורת" של היהדות האורתודוקסית שמאז קום המדינה – הפכה ללחם להמוני המאמינים – ובעבור האתוס שלו מותר להרוג ולהיהרג.

  יוצא איפה שקיר התמך המערבי (להלן הכותל) איננו מקום קדוש לפי תורת ישראל אלא הוקדש הרבה מאוד שנים אחרי שאבות אבותי חתמו את התנ"ך באופן המוכר לנו היום.

  אי לכן – ולאור האמור לעיל:קיר התמך המערבי של בית המקדש הוא אתר ארכיאולוגי/הסטורי בעל גוון יהודי מן המסורת של היהדות האותודוכסית והוא מקום ציבורי פתוח לכל מי שירצה לשים פעמיו ולשטח ליבו אל האבנים – מעשה אסור כדי חטא לפי תורת אבות אבותי.

  יוצא איפה כי אם אדם מסוג הומו סאפיאנס זכר או וגם נקבה,ירצה להכנס למתחם קיר התמך המערבי של במת הר המוריה יעשה זאת באופן חופשי ובתנאי שיכבד את בני מינו האחרים הנוהגים לעשות במקום מעשה חאט על פי דתי שלי – היהדות.

  אינני נמנה על שום זרם ביהדות דשנת 2013. האב המייסד של משפחתי הוא תולדה של נשואים פוליטיים בין שלמה המלך לסבתא שלי שמקורה לוט בערפל. במאה ה11 נצר למשפחתי היה הפוסק האחרון והחותם של התנ"ך כפי שמוכר לנו כיום.

  אם ביתי תרצה להגיע למקום לבקר מכל סיבה שהיא איננו מוכן שמשהו ימנע זאת ממנה לאור העבודה שהמקום הוקדש למרות שבתורת ישראל אין מקום לעבודת אללים,פסלים,קברים,קירות תמך וגם באבות ומלטפי זקנים – לא בזו שאבות אבותי טרחו להנחיל לנו.

  מאחר ואתר עבודה שחורה הוא חלק בלתי נפרד מאותה תקשורת שמציין מגיב מספר אחד – אז,אני מוצא לעצמי את הזכות לציין שהאמירה הזו היא פשוט מצוצה מן האצבע בדיוק כמו ההקדשה של ה"כותל". אין פה שום הסתה ושום דבר רע לא יקרה. מדובר בחומת אבנים מתקופת הרומאים מתחילת הספירה ששימשה כתמך לבמת הר הבית. שום דבר קדוש או מיסתי או אלוהי או הרה אסון כלשהו.

  כשאני מגיע לכותל,או לכל אתר שבנה הורדוס, אינני חובש כיפה (וגם בחיי היום יום אינני חובש כיפה) כי מדובר באתר ארכיאולוגי הסטורי שקשור לתולדות העם והארץ – קדוש: הוא לא וכבר ציינתי למה.

  מנחם לוריא.

 3. חקלאי הגיב:

  אם הן חילוניות, אז כל ההתעטפות בטליות והפולחן המזויף לחבר הדמיוני הן לא יותר מהסתה ושפיכת שמן למדורה. אם הן דתיות אז ברור להן שמעשיהן הן חטא והחבר הדמיוני לא יאהב את זה. אז מה הסיפור?
  חוצמזה – אנחנו עכשיו באופוזיציה עם החרדים. אנחנו צריכים להגיע אתם להבנות ושיתופי פעולה, בנושאים מהותיים. לא לחמם אותם על שטויות!
  ובנושא המועצות האזוריות – ההבדלים בפריפריה בין הערים השונות נובעים בעיקר משחיתות ההנהגה! ערים מושחתות שגנבו את מיסי הארנונה וחילקו למקורבים מחפשות לשדוד את השכן הישר שהשקיע ובנה מפעלים ואזורי תעשייה. זו המציאות העגומה בפריפריה. הבעיה היא לא המועצות האזוריות אלא העיריות המושחתות. זה ההבדל בין עיריות מוצלחות כמו כרמיאל ומעלות לעיריות נחשלות כמו קרית שמונה, צפת ושלומי.

 4. חיים הגיב:

  מנחם היקר
  גם במקרה והצלחת להוכיח מבחינה היטורית שהכותל אינו מקודש.
  הוא עדיין מקודש בזכות יהודים שבאו לשפוך שיחם לפני בורא העולם במשך 2000 שנה.
  הוא עדיין מייצג את הדת, בכך שהוא המקום שבו מבקשים מליונים מבורא העולם שיבנה שוב את בית המקדש (החרדי)
  הוא עדיין סמל לכך שאנו יהודים ומצפים בכליון עניים לגאולה.
  למרות שאתה [כיורש פוטנציאלי] מחליט להסתובב בו ללא כיפה (זכותך) ותשלח בן הומו לשם, אני עדיין חושב שזה לא המקום לעשות פרובוקציה נגד הדת, הרי גם בבית המקדש עצמו לא נתנו לנשים שוויון זכויות, נשים לא היו עובדות בבית המקדש גם עם סבא שלהם היה הכהן הגדול…
  כל הפעילות הזו של נשי הכותל הוא פרובוקציה פוליטית ואני חושב שאין זה המקום הנכון.

Leave a Reply