חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלה חדשה – מדיניות כלכלית ישנה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 12.03.13 1:30

שר אוצר חדש בממשלת נתניהו השלישית לא ישנה את המדיניות הכלכלית. שום דבר מהותי בתפיסה של האוצר לא צפוי להשתנות. אם היה סיכוי שזה ישתנה, חה"כ יחימוביץ הייתה נכנסת לממשלה. קופת האוצר יכולה הייתה להתמלא אם היו מטילים מס חברות בסך 24% על תאגידים וחברות

מאת: קורט טוכולסקי

עד שלא יתעסקו עם מה שמחוץ למשחק שום דבר לא ישתנה

לפיד צפוי לקבל את האוצר או אולי שטייניץ או ליברמן או בנט ואפילו אם הייתה עושה זאת שלי יחימוביץ, שום דבר מהותי בתפיסה של האוצר לא צפוי להשתנות. כל עוד מה שמדברים עליו אינו העלאת תמלוגים על מחצבים וביטול פטורים ממס לתאגידים וטייקונים כמו חוק הרווחים הכלואים. כל עוד ממשלות ישראל ימשיכו לחפש את הגרוש החסר ללירה בתוך הלירה נקבל את אותה התמונה, לירה שיש בה חור, פעם פה ופעם שם, אז יקצצו את קצבאות הילדים או בתקציב המטות של המשרדים, שום דבר לא ישתנה.

במדינת ישראל בניגוד למה שמספרים לנו "ישראל היום" וה"דה-מרקר" שני עיתוני ימין כלכלי מובהקים המדברים בשינויים קלים את אותה השפה של בעלי ההון ודואגים שקוראיהם יחשבו שעובדים מאורגנים ועניים הם טפילים חמסניים הרומסים את הכלכלה ולא הטייקונים והתאגידים, יש מעט מאוד אנשים וחברות שבאמת נהנים ונהנות מהשיטה, לא עובדי הנמל ולא מקבלי קצבת הילדים ברהט הם מי שנהנים מהשמנת, הם במקרה הטוב מי שמתקיימים מהפירורים. מי שנהנים מהשמנת הם בעלי ההון והתאגידים שמשלמים מסים נמוכים ולפעמים לא משלמים מסים כלל, שמזהמים בלי לשלם ומעסיקים בלי לדאוג לרווחת העובד. הם ולא החרדים או עובדי חברת החשמל, הם ולא הערבים או עובדי מקורות הם ולא העניים או עובדי הנמלים הם הבעיה.

אם מחר יבטלו את כל הפטורים ממסים ולא רק את הפטור על קרנות ההשתלמות, ובמקביל לביטול הפטורים יתחילו לגבות מחברות ובעלי הון פרטיים כמו שגובים משכירים מדינת ישראל תתעשר במכה אחת. זה לא יקרה כמובן, הממשלה הנכנסת תקצץ לשכירים ולנתמכים, תחתוך בבשר החי של מי שגם כך נאבקים ונאנקים תחת עול המיסוי הרגרסיבי היעיל והמיסוי הפרוגרסיבי שיעיל רק לגביהם. בעלי הון ותאגידים ימשיכו כרגיל, גם לא לשלם מסים וגם לקבל מהמדינה נכסים בפרוטות. אל דאגה גם בעבור נכסים אלו הם לא ישלמו, מי שישלם יהיה הציבור שהבנקים ילוו את הונו הצבור הדל לתאגידים וטייקונים והם בכסף הזה יקנו חברות ונכסי ציבור אחרים, אחר כך הם יגמלו לציבור בתספורות.

זה עבד כך עד עכשיו וזה ימשיך לעבוד כך, כי אם היה סיכוי שזה ישתנה, חה"כ יחימוביץ הייתה נכנסת לממשלה, אבל היא הבינה מה יהיה מחיר כניסתה, היא אולי תהיה שרה אבל המציאות לא תשתנה. כי ביבי עם לפיד ובנט ובלעדיהם לא ישנו משמעותית כלום, בנט ידאג להמשך הכיבוש לריקון מדינת הרווחה שבתחומי ישראל הריבונית במקביל להמשך מימון מדינת הרווחה-אפרטהייד שמעבר לקו הירוק, ולפיד ידאג למי שממנו אותו לאורך שנים, בעלי ההון. ביבי לפיד ובנט בצירוף ליברמן לבני ומופז ימשיכו לשרת את אותם האדונים ולקדם את אותה מדיניות, פחות מיסים הוגנים פחות תמלוגים על משאבי הלאום, פחות מהמדינה ויותר לבעלי ההון, לעושי התספורות, לבעלי העיתונים, לפרות הבשן אֲשֶׁר בְּהַר שֹׁמְרוֹן, הָעֹשְׁקוֹת דַּלִּים, הָרֹצְצוֹת אֶבְיוֹנִים; הָאֹמְרֹת לַאֲדֹנֵיהֶם, הָבִיאָה וְנִשְׁתֶּה. פרות הבשן כבר לא נמצאות רק בהר השומרון אבל העיקרון לא השתנה.

לא בקצבאות הילדים ולא בדמי ההבראה של עובדי המדינה נמצא הכסף הגדול שנדרש להבטחת רווחה לאזרחי ישראל, בדיוק כשם שלא בהעברת ארנונה מרשות אחת לרשות אחרת נמצא הכסף הגדול הדרוש להבטחת היותה של מדינת ישראל מדינה בת קיימא. הכסף הגדול נמצא מחוץ למשחק, בהנחות המס ותכנוני המס של טייקונים, חברות ואדירי הון. מספיק שכל חברה בישראל תשלם מס חברות של 24% ולא רק חברות קטנות והקופה תהיה מלאה. מספיק שיבוטלו כל הפטורים שניתנים לחזקים על חשבון החלשים ולא רק הפטור על קרנות ההשתלמות וכבר נהיה חברה צודקת יותר. אם גם ניקח ממי שיש לו יותר אם נכריח חברות, טייקונים ותאגידים לשלם באופן צודק והוגן נוכל לבטל הרבה עוולות. רק שבשביל שזה יקרה אנחנו צריכים מנהיגות שלא חושבת בסיסמאות, שלא מטופחת לשלטון בידי עיתונות בעלי הון אוהדת. הרבה נכתב בגנותה של חה"כ יחימוביץ בעיתונות המתיימרת להיות מרכזית על סירובה להצטרף לממשלת משרתיו של בעל ממון, אל האבן המושל כיום בארץ, אבל היא עשתה בצדק כי היא הבינה שמה שלא מוכנים משרתיו לעשות רק זה מה שבאמת ישנה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לפרות הבשן אֲשֶׁר בְּהַר שֹׁמְרוֹן, הָעֹשְׁקוֹת דַּלִּים, הָרֹצְצוֹת אֶבְיוֹנִים; הָאֹמְרֹת לַאֲדֹנֵיהֶם, הָבִיאָה וְנִשְׁתֶּה.
  בֹּאוּ בֵית-אֵל וּפִשְׁעוּ הַגִּלְגָּל הַרְבּוּ לִפְשֹׁעַ

 2. ק. טוכולסקי :

  הפשעים של פרות הבשן יחווירו להערכתי עד שהממשלה הזו תמלא ימיה
  אבל עוד חזון למועד…

 3. דליה :

  שר האוצר המיועד הוא יאיר לפיד.
  מצע המפלגה של "יש עתיד", מפלגתו של לפיד, מעיד עליה כי היא קרובה בהשקפתה הכלכלית להשקפת הליכוד.
  "על פי מצע המפלגה, נראה כי היא קרובה להשקפת עולמו הקפיטליסטית-ליברלית של נתניהו, ולכן סביר להניח שימצאו מכנה משותף ברוב הנושאים.
  המצע שניסח לפיד יחד עם עמיתיו מייצג השקפת עולם הדוגלת במינימום מעורבות ממשלתית בכלכלה ובהגברת ההפרטה, ומנסה לשווק אותו כמייצג בצורה האולטימטיבית את הישראליות. "על הכלכלה הישראלית להתאים לדי-אן-איי הישראלי", נכתב במצע, "המחייב מחד שילוב נכון בין קפיטליזם המעורר יזמות, חדשנות ומגזר עסקי תוסס שאינו נחסם בידי ביורוקרטיה ממשלתית, ומאידך רגולציה מאוזנת השומרת על כלל החברה מפני דורסנותם וחמדנותם של יחידים ומפני גופים מסחריים שאינם מכירים באחריות החברתית." http://news.walla.co.il/?w=/9/2623745

 4. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  לפרות הבשן אֲשֶׁר בְּהַר שֹׁמְרוֹן, הָעֹשְׁקוֹת דַּלִּים, הָרֹצְצוֹת אֶבְיוֹנִים; הָאֹמְרֹת לַאֲדֹנֵיהֶם, הָבִיאָה וְנִשְׁתֶּה.

  בֹּאוּ בֵית-אֵל וּפִשְׁעוּ הַגִּלְגָּל הַרְבּוּ לִפְשֹׁעַ

  כבר עמוס הבין את הקשר בין הכלכלה להתנחלויות.

  "וְיֵין עֲנוּשִׁים יִשְׁתּוּ, בֵּית אֱלהֵיהֶם”.
  "שִׁמְעוּ-זאת, הַשּׁואֲפִים אֶבְיוֹן; וְלַשְׁבִּית, ענוי- (עֲנִיֵּי-) אָרֶץ. ה לֵאמר, מָתַי יַעֲבר הַחדֶשׁ וְנַשְׁבִּירָה שֶּׁבֶר, וְהַשַּׁבָּת, וְנִפְתְּחָה-בָּר"
  "שָׂנֵאתִי מָאַסְתִּי, חַגֵּיכֶם; וְלא אָרִיחַ, בְּעַצְּרתֵיכֶם. כב כִּי אִם-תַּעֲלוּ-לִי עלוֹת וּמִנְחֵיכֶם, לא אֶרְצֶה; וְשֶׁלֶם מְרִיאֵיכֶם, לא אַבִּיט כג. הָסֵר מֵעָלַי, הֲמוֹן שִׁרֶיךָ; וְזִמְרַת נְבָלֶיךָ, לא אֶשְׁמָע. כד וְיִגַּל כַּמַּיִם, מִשְׁפָּט; וּצְדָקָה, כְּנַחַל אֵיתָן".

 5. חיים :

  המצב הוא שכל הקודקודים הם בעצם רטוריקנים, לא מקצוענים, אלא אנשים שיודעים לדבר טוב ומבינים במקצוע שלהם….
  ראש הממשלה הוא אדם שיודע לדבר טוב אבל גם מבין בכלכלה וביטחון…
  הרב הראשי יודע לדבר יפה אבל גם מבין בהלכה ויודע להתייעץ…
  כרגע הגענו לדיוטה התחתונה….
  השרים החשובים ביותר יודעים רק, אך ורק לדבר.
  נראים מצוייין, מדברים נפלא, מתלבשים קול אבל אין להם שום רקורד במקצועות שהם מנהיגים….
  גרוע מזה, פוליטיקאים רגילים מונעים מאינטרסים אבל נדמה שהחדשים מונעים משנאה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.