תפקידו של יו"ר הכנסת להגן על הדמוקרטיה

יו"ר הכנסת הקודם, ראובן ריבלין, הורה להעביר את ד"ר גלעד נתן, חוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת מתפקידו בלחץ של אתר "מידה". התנהלות כזו עלולה לסכן את הדמוקרטיה בישראל. להלן מכתב שכתב אורי יזהר בעניין זה ליו"ר הזמני של הכנסת, בנימין בן אליעזר

 לכבוד

בנימין בן אליעזר

יו"ר הכנסת הזמני

כבוד היו"ר שלום רב,

מכתב זה נשלח אליך בתוקף תפקידך כיו"ר הכנסת, גם אם באופן זמני.

בתור האחראי על העסקת העובדים במרכז המחקר והמידע של הכנסת, רציתי להסב את תשומת לבך להעברתו של ד"ר גלעד נתן מתפקידו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנעשתה בהוראתו של יו"ר הכנסת הקודם, ראובן ריבלין, ומעלה תהיות ביחס לאופייה הדמוקרטי של ההוראה.

ב-2 בינואר.2013 היו"ר ריבלין, בסיועם של היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון, מנכ"ל הכנסת דן לנדאו ודובר הכנסת דן יקיר, הורה להעביר את ד"ר גלעד נתן  מתפקידו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת לתפקיד בארכיון. ללא הוראתו, ד"ר גלעד נתן לא היה מועבר מתפקידו.

על פניו נראה כי לא הייתה עילה להעברתו מהתפקיד. לפי פרסום בעיתון "הארץ" (בכותרת: "לאחר קמפיין שלילי של הימין, חוקר במרכז המידע פוטר בשל דעותיו השמאלניות"), הוא הועבר מתפקידו לאחר שהתגלה כי פרסם טורי דעה אישיים לפני יותר משלוש שנים, בהם הביע דעות שמאלניות. אם מדובר בפרסומים מלפני שלוש שנים, מדוע הוא פוטר רק היום ולא מיד לאחר הפרסומים?

הרושם המצטייר הוא כי הייתה פה כניעה ללחצים של אתר "מידה" ושל הכותב עקיבא ביגמן, שפרסם מסוף אוקטובר 2012 עד  סוף דצמבר 6 כתבות, שניתן לכנותן רדיפה אישית אחר ד"ר גלעד נתן. עקיבא ביגמן שהחליט לצאת למלחמה נגד ד"ר גלעד נתן, כתב אודותיו שישה מאמרים, שבחלק מהם ביקש את תגובת הכנסת. הרושם הוא שהלחצים השפיעו, והממונים על ד"ר נתן נכנעו ויזמו מהלך להעברת ד"ר גלעד נתן מתפקידו.

ב-2 בינואר 2013 הועבר ד"ר גלעד נתן מתפקידו, ולמחרת פורסמה כתבה באתר "מידה" שכותרת המשנה שלה: "בעקבות תחקירי 'מידה': ד"ר גלעד נתן יועבר מתפקידו במרכז המחקר של הכנסת…."  על פניו נראה כי זו האמת. הלחץ מאתר "מידה" הוביל להעברת ד"ר נתן מתפקידו.

התחושה הקשה היא שיו"ר הכנסת ריבלין נותן יד ומשתף פעולה ברדיפה אישית אחר אנשי מקצוע בשירות הציבורי. הרי לא נמצא שום דופי בעבודתו של ד"ר גלעד נתן כחוקר. למרות זאת, העדיף ריבלין לפעול באופן המשקף את הזדהותו עם ערכי אתר "מידה". זאת לפי התרשמותי.

אתר "מידה" ממשיך ברדיפה אחר חוקרים במרכז המחקר והמידע של הכנסת. המאמר שפרסם בשם: "האג'נדה החינוכית במרכז המחקר של הכנסת" תוקף את החוקרים בתחום החינוך: כל המחקרים שפורסמו בתחום החינוך מוטים לכיוון שמאלני ומהווים סכנה כי וועדת החינוך של הכנסת השתמשה בהם בדיוניה.

נראה שהתנהלות היו"ר הקודם בהוראתו להעביר את ד"ר נתן מתפקידו מסכנת את קיומו של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, נותנת היתר לרדיפה אחר אנשים בשל דעותיהם ומהווה סכנה לדמוקרטיה.

בתוקף תפקידך כיו"ר הכנסת, אפילו באופן זמני, וכח"כ מן השורה, מן הראוי שתפעל למען מניעת התנהלות כזו של יו"ר בתוך הכנסת, אם אנו מניחים שהכנסת היא המוסד המייצג את הדמוקרטיה בישראל.

בברכה

אורי יזהר

קיבוץ משאבי שדה

Tags: , , , , , , ,

4 Responses to “תפקידו של יו"ר הכנסת להגן על הדמוקרטיה”

 1. הנמר השואג הגיב:

  יפה שהכותב הסתמך על כתבה שנכתבה ב'הארץ', וגם בה לא נעשה כל ניסיון להתעמת עם הטענות הקשות נגד מחקריו של נתן.
  הניסיון לערוך מחטף דרך יו"ר כנסת זמני לא פחות ביזיוני.

 2. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) הגיב:

  "טענות הקשות נגד מחקריו של נתן"?
  קשקוש.
  מחקריו של נתן מגובים ע"י ראש המרכז שאותו (בינתיים?) אף אחד לא דרש לפטר.

  הטענות נגד נתן התבססו על מאמרי דעה אישיים שפרסם נתן.
  הדרישה לפטרו לא היתה על בסיס מקצועי אלא בגלל דעותיו של האיש.

  המסקנה היוצאת היא שרק בעלי דעה ימניים מותרים להעסקה במרכז המחקר של הכנסת.
  זה המסר.
  ואסור להיכנע למסר הזה, בלי קשר לשאלה מיהו יו"ר הכנסת.

 3. אורי יזהר הגיב:

  אורי שלום,

  במענה לפנייתך אל יו"ר הכנסת בפועל חה"כ בנימין בן אליעזר, הריני להשיבך,

  ד"ר גלעד עבר בהסכמה לתפקיד מטה בחטיבת המידע בכנסת.

  ד"ר גלעד נתן הוא חוקר מנוסה ולא נמצא דופי במחקריו. יחד עם זאת, לאחר שהתחוור לכנסת כי גלעד נתן פרסם מאמרים הנושאים אופי פוליטי מובהק, כולל התייחסויות לחברי כנסת ולסיעות בכנסת, לא ניתן היה לאפשר את הישארותו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת. הנהלת הכנסת סברה כי פירסומים אלה של גלעד נתן – בשונה ממחקריו – יש בהם פוטנציאל לפגיעה באמון חברי הכנסת ובאמון הציבור במרכז המחקר והמידע של הכנסת, מוסד מחקר ניטרלי וא-פוליטי. כאמור, העברתו של גלעד נתן לתפקיד אחר בכנסת (ללא קשר למ.מ.מ) נעשתה תוך הדברות עמו, בהבנה ובהסכמה.

  בברכה,

  יהודה שפירא

  עוזר למנכ"ל הכנסת

 4. […] המשפטי לכנסת הגיב למכתב ששלח אורי יזהר ליו"ר הכנסת בפועל, בנימין בן אליעזר, […]

Leave a Reply