חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדים זרים הם לא פתרון לבעיית הסיעוד

נושאים זכויות אדם ב 7.03.13 0:50

מצב סיעודי הוא אף פעם לא מצב קל עבור הנזקק ועבור משפחתו. ק. טוכולסקי מסביר מדוע העובדים הזרים אינם הפתרון לבעיה

פעם בכמה זמן ניתן לקרוא כתבות זוועה על משפחה שהציבה מצלמות בביתה וגילתה שהעובד/ת הזרה מתעלל/ת בזקן בו הוא מטפל. אכן כתבות מסמרות שיער ואף אחד מאתנו לא היה רוצה להיות חסר ישע שעובר התעללות ממי שאומר לטפל בו. עם זאת מי שמאמין שהשארת זקן במצב סיעודי עם עובד זר שיטפל בו ובכל צרכיו וצרכי ביתו מסביב לשעון, צריך להיות מאוד תמים או מאוד טיפש. במתכונת המקובלת בישראל, של העסקת עובד זר אחד בידי בעל צרכים סיעודיים אחד אין מזור ואין תוחלת. עצם ההשלכה של כלל הטיפול והאחריות על אנשים שההכשרה היחידה שלהם היא העובדה שהחוק הישראלי מאפשר לנצלם בענף הסיעוד בניגוד לחוק החל על כל עובד אחר ישראלי וזר בכל תחום למעט על עובדים זרים בסיעוד ביתי היא קטסטרופה והעובדה שעדיין רוב רובם של המטופלים אינם מנוצלים ומוכים בידי מי שמטפלים בהם היא פשוט נס.

כבר כתבתי כאן מספר פעמים בעבר על נושא הסיעוד ורוב מה שאכתוב בהמשך כבר נאמר וגם ההפניות שאני אתן כבר הוצגו, אבל הזעקה אמתית, והיא מופנית נגד אזלת היד והאטימות של הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת, החברה האזרית ומשפחות בעלי הצרכים הסיעודיים. הטיפול הסיעודי בישראל מתחלק לשתי חלקים, טיפול סביר ברוב המקרים לבעלי יכולת וטיפול ירוד בפתרונות חלקיים למי שאינם בעלי יכולת. ליקוים לא חסרים, בטיפול המוסדי, בטיפול הביתי, בטיפול הקהילתי ובעבודת קופות ובתי החולים, ועדיין מי שחושב שהפתרון הוא השלכת האחריות לטיפול 24/7 באדם במצב סיעודי על עובד זר אחד חי על הירח.

העובדים הזרים שמגיעים לישראל כך למדתי אינם בעלי הכשרה סיעודית ברובם המוחלט, מי שיש לו הכשרה סיעודית הולך למקומות שמשלמים בהם יותר, לישראל מגיעים מי שאין להם מקום אחר ללכת אליו. קחו לדוגמא עובדת זרה מהפיליפינים, אם היתה לה הכשרה סיעודית היא היתה נוסעת לקנדה, מרווחים שם יותר ואפשר להתאזרח, מי שמגיע לישראל מקווה לעבוד פה לפחות 5 שנים בשביל להמשיך לקנדה שמקבלת או בעלי לימודים בסיעוד או בעלי ניסיון מעשי של לפחות 5 שנים. בואו נגיד את האמת הקריטריון היחידי לקבלת אשרת עבודה בישראל היא מי יכול לשלם למי שמייבאים הנה את העובדים הזרים, העדר הכשרה, העדר התאמה, העדר יכולת לתקשר, כל אלו לא משנים העיקר שהאתנן משולם למתווכים. והתוצאה בהתאם. אבל זאת לא הנקודה אפילו היו מגיעים לישראל רק אחים ואחיות מוסמכים שנבחרו בקפידה ותוך התאמה (למשל גבר חסון לטיפול בנכה כבד גוף) עדיין לא ניתן להשליך את האחריות על הטיפול באדם סיעודי על אדם אחד ולצפות שיתמודד סביב השעון, כל השבוע ללא הפסקות וללא מנוחות. כי זה מה שקורה בהרבה מקרים.

בואו נגיד את האמת, אם בני המשפחות שמתקינים מצלמות היו נמצאים בעצמם כל יום כמה שעות עם הסיעודי שלהם זה היה יעיל הרבה יותר ממצלמות. אבל מה שיעיל לא מעניין אף אחד, מצורף קישור לדוח של הועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים של הכנסת, בדוח יש תכנית אופרטיבית שמתארת איך אפשר לטפל בבעלי צרכים סיעודיים באמת, זה יקר, זה מבוסס על השקעה בקהילה, במוסדות מתאימים ובתשלום הוגן לעובדים מקומיים. זה עולה המון כסף וכולם מעדיפים עת פתרון הטלאי הלא יעיל של עבדים זרים.

קל מאוד לשנוא את הזר החצוף שלא מספיק שהוא אינו אסיר תודה שנתנו לו לעבוד פה הוא גם מכה לנו את סבתא, קל מאוד לחשוב שיש פתרונות קסמים כמו עבדים זרים שמתים לבוא לפה ולהרוויח הרבה יותר טוב ממה שהם יכלו לחלום להרוויח בבית. אבל אנחנו לא צריכים זרים, לא שנאה ולא התנשאות. אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה באמצעות השקעה אמתית ומתאימה לצרכים של סיעודיים, והם רבים. למי שיש כוח אני בהחלט ממליץ על המסמך המצורף ומגיע גם שאפו לחה"כ לשעבר יעקב כ"ץ כצלה שבמקום להסתפק כמו כולם בדמגוגיה הניח הצעה לפתרון אמתי על השולחן.

http://www.knesset.gov.il/committees/heb/docs/zarim18.pdf

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  טוכולסקי, קראתי את המלצות הועדה ובאחריות – זה לא רציני.

  1. התעללות בחסרי ישע היא לא רק "פטנט" של עובדים זרים וזה בטח לא נימוק ולא כאן הבעיה.
  2. חלק מהפתרונות המוצעים כבר קיימים היום, ולו חלקית, כמו למשל תשלום לבני משפחה שמטפלים בחסר הישע.
  3. מי שרואה מה קורה היום בקופות החולים יודע שהעברת נושא הסיעוד לאחריותם בלי שינוי יסודי בהשתתפות המדינה ובמיסוי למימון שירותי הבריאות בכלל, מציע בעצם לפתור את הבעיה בשיטת ה"הלוואה וחיסכון" כפיתרון לקרחת.
  4. ניתן ליעל את שירותי הסיעוד של עובדים זרים, אם המדינה לא תשתמש בהם כמקור הכנסה למאכערים, כאן ובארצות מוצאם.
  5. יש הבדל גדול בין סיעוד של נכים וסיעוד של קשישים, ולא מצאתי בדו"ח של הועדה התיחסות מספיקה להבדלים האלה.

  יש לי היכרות קרובה מאוד לנושא בגלל עבודה עם נכים כבר הרבה מאוד שנים.

  מרשה לעצמי לציין שההתעללות בנכים היא ברוב המקרים לא פיזית ואיננה ניתנת לצילום בכלל.

  לצערי הוועדה לא התיחסה בכלל לצרכי הגישור בין אוכלוסיית חסרי הישע למטפלים הזרים. המנגנון הזה חסר מאוד.

  והמשפחות? זה נושא בפני עצמו. באחוז גבוה של המקרים הן המתעללות הראשונות והעיקריות.

  ואלה רק כמה הערות כלליות על קצה המזלג.

  כרגע נראה לי שזהו דיון חשוב מאין כמוהו אבל הוא מתנהל על הקרח.
  תבדוק למשל את צעדי היעול של שירותי בריאות כללית ותבין.

  בינתיים הולך להיות פה מאבק על התקציב והכוחות הס"ד רחוקים מבדיקת הכשלון בבחירות, כחלק מתכנון הפעולה להמשך, שמחייבת הרבה התמקדות וקביעת סדר עדיפויות, כדי שנוכל להגיע לפתרונות רציניים בתחומים כמו התחום הכאוב של הסיעוד. .

 2. ק. טוכולסקי :

  הקו התחתון והוא הרבה יותר רחב מהביקורת הוא שיש להשקיע בסיעוד ומתן עבד שאמור לשרת 24 שעות ביממה לחסר ישע הוא לא הפתרון. שילוב נכון בין פתרונות מוסדיים קהילתיים וביתיים הוא הפתרון והוא יכול להיות מבוסס רובו ככולו על העסקת ישראלים ותקצוב הולם.
  לכולם נוח שיש להם עבד אישי בבית או יותר נכון, למשפחות זה נשמע נוח וזול רק שזה לא המצב. ואת המחיר משלמים בעלי הצרכים הסיעודיים שלא מקבלים מענה מתאים נכים וזקנים ובנוסף עליהם החברה הישראלית כולה והזרים עצמם.

  אין הצעות מושלמות ולכל הצעה יש מחיר, יש גם את הצעת משרד הבריאות ויש גם את הצעת הביטוח-לאומי/טרכטנברג/אוצר אפשר לקחת מכולן דברים אבל צריך להבין שבבסיס התבססות על עובדים זרים בנויה על ההנחה שאפשר לנצלם אחרת אין בהם צורך וזה משחית את כל השיטה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי, זה ממש רחוק מלהיות מדויק.
  יש הרבה מה לשפר בנושא הסיעוד בכלל ובנושא העובדים הזרים בכלל.

  אבל זה נושא מורכב ולהגיד – "לכולם נוח שיש להם עבד אישי בבית או יותר נכון, למשפחות זה נשמע נוח וזול" – זה רחוק מלהיות מדויק ואפשר להגיד שנוח להגיד את זה.
  מי שחי לבד בבית עם ה"עבד" הזה יודע כמה זה מסובך לשני הצדדים.

  בכוח לעובדים ניסו להתמודד עם זה בדרך מעניינת אבל זה היה כנראה מעבר לכוח הנוכחי של הארגון. נקוה שעם הזמן ניתן יהיה לחזור ולקדם את הרעיון.

 4. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  עוד הערה למחשבה, מתוך התבוננות בצרכים של חסרי ישע לאורך שנים רבות.

  חלוקה לאזורים, שכונות, וכו' ומיפוי הצרכים בכל אזור, שכונה – יאפשר ארגון נכון של כוח עבודת הסיעוד.

  קבוצה של מספר עובדי סיעוד, לפי הצרכים באזור, יכולה לעבוד עם כל הזקוקים לעזרה באותו אזור.
  אפשר לרכז כך עבודות כמו קניות, כביסה וכו'.
  אפשר שקבוצת הסועדים תהיה מורכבת מישראלים וזרים. שיהיו בה שניים בעלי הכשרה גבוהה יותר בסיעוד.
  ניתן לסייע להם באופן כזה בצרכיהם המקצועיים.
  הנסעדים יקבלו טיפול מאנשים מוכרים שיעבדו איתם לאורך זמן.

  הנסעדים יוכלו להישאר בביתם, שבמקרים רבים מאוד זה חשוב ביותר.

  וכך הלאה. נחוצה מחשבה מערכתית שלמה עם מיפוי הצרכים ולא עוד ועוד טלאים על הקיים.

 5. חקלאי :

  די מזכיר את נושא הזרים בחקלאות

  העסק עובד רק אם יש תיחמון. זה לא שחסרים ב א מ ת עובדים סיעודיים. זה שבשכר המקובל בענף, ישראלים לא מוכנים לעבוד. השכר נמוך כי תמיד אפשר להביא זרים בהיצף וכך להשאיר אותו נמוך. אם ישראלי הוא מטפל צמוד צריך לשלם לו יומיות ארוכות. אם מביאים נפאלי, אז יש קומבינה על היומיות שלו שבהן הוא לא מקבל את כל מלוא השכר. מה שבכירים שוכחים זה שאוט סורסינג לא נעצר בעבודות השחורות. אפשר להביא מהנדסים מירדן, כלכלנים מהודו ורופאים מיוון ובולגריה. גם את מעט התעשייה שנשארה בישראל אפשר להוציא די בקלות. הממשלה צריכה לקבל החלטה אמיצה – להוציא מפה את כל הזרים.

 6. ק. טוכולסקי :

  יש יותר עובדי סיעוד ישראלים מזרים רק מה הישראלי יעבוד בשביל שכר מינימום 8 שעות ביום וילך הביתה, הזר יעבוד יותר ולכן מעדיפים אותו, הזר גם יעשה בבית עוד דברים ולצערי הרב בהרבה מקרים זאת גם תהיה זרה ויטרידו אותה מינית.
  אם ישלמו מספיק וישקיעו מספיק ויתנו מענה לצרכים אז שילוב בין מועדנונית בקהילה עם שעות הסעה גמישות ושעות עבודה משבע בבוקר עד חמש בערב, עובד ביתי כמה שעות ומערכים של דיור מוגן יתנו מענה רק שכל זה עולה כסף שהמדינה לא רוצה להשקיע.
  תמיד אפשר להביא זרים, אין מספיק רופאים, נביא זרים, אין מספיק מהנדסים נביא זרים, אין מספיק מתדלקים נביא זרים ונשאיר בחוץ את מחפשי העבודה ודורשי התנאים, נהיה חברה של אוליגרכים ועבדים.

 7. נפתלי גוטמן :

  זה ברירת מחדל

  לו המדינה הייתה מאפשרת לבן משפחה להישאר ולסעוד את בן משפחתו ומפצה אותו על כך שאינו יכול לעבוד אז היה צורך בפחות עובדים זרים. כיוון שלא אז בני המשפחה יוצאים לעבוד כדי לשלם לעובד זר. אפשרות ב היא מוסד סיעודי, בהנחה שבכלל יש מקום, ושיעלה למדינה יותר מלשלם לבן המשפחה.

 8. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  בני משפחה לא יכולים לטפל. בני משפחה עלולים להיות במקרים רבים מתעללים בפני עצמם.

  זה סיפור אנושי מורכב.
  חסר ישע הוא לא עגבניה לקטוף ולא מכונית לתדלק.

  רק חשיבה מערכתית על בסיס הכרה עמוקה עם הנושא יכולה להציג פתרון טוב והגון לטובת כל הצדדים. עובדים זרים הם חלק מהפתרון הזה.

  הרושם הוא שחלק מהנאמר פה לא מבוסס על הכרת הנושא.

  נכה צעיר מעולי אתיופיה שחלה במחלה נירולוגית מנוונת סיפר לי שבאתיופיה היו משאירים אותו למות. ככה פשוט.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.