postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הכנסות מארנונה ברשויות המקומיות – הכסף הגדול לא שם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכנסות מארנונה ברשויות המקומיות – הכסף הגדול לא שם

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 6.03.13 0:56

חלוקת השליטה בין המועצות האיזוריות והרשויות המקומיות רחוקה מלהיות מיטבית. ק. טוכולסקי בוחן כמה וכמה דוגמאות ומגיע למסקנה שהכסף הגדול אינו נמצא ברפורמות המוצעות

בשבוע האחרון בחסות הדה-מארקר חזר לדיון הציבורי הנושא של חלוקת השליטה בקרקעות בין מועצות אזוריות ורשויות מקומיות. אתחיל ואומר שאני תומך בבחינה דינמית ומתמדת של צרכי האוכלוסייה ביישובים השונים והמדינה ובשינויים מתאימים ותמידיים בגבולות שטחי הרשויות המקומיות והאזוריות. אין הצדקה לכך שההכנסות מארנונה יחולקו באופן שמיטיב עם מעטים ומקפח את הרבים, רק שזה נכון לא רק לחלוקה בין מועצות אזוריות ורשויות מקומיות, אין הצדקה להפרדה של כפר וורדים מהמועצה האזורית סביבו, אין הצדקה להפרדה של סביון מאור יהודה, אין הצדקה להפרדה של קיסריה, אור עקיבא וגיסר א-זרקה ל-3 רשויות שונות אחת מאוד עשירה אחת מאוד ענייה ועוד אחת שהייתה יכולה גם היא להיעזר בכספי הארנונה של השכנה העשירה. אין הצדקה להפרדה בין יסוד המעלה העשירה והמועצה האזורית מבואות חרמון, אין הצדקה בהפרדה בין ראש פינה וחצור הגלילית. גם לא בין גבעתיים, בני ברק ורמת גן וכן הלאה וכן הלאה. ההצעה הנוכחית לשינוי בין המועצות האזוריות והרשויות המקומיות לא כוללת איחוד בין רוב רובן המוחלט של רשויות עשירות הנמצאות באשכולות 9-10 לבין רשויות חלשות אלא באה רובה לתיקונים בין מועצות באשכולות 6-8 לרשויות באשכולות 3-5, הכי עשירים והכי עניים יוותרו כרגיל בחוץ, אלו לא ידרשו להתחלק ואלו לא יקבלו כלום. נושא הקרקעות רובו ככולו הוא עוד ספין, וכדאי לבחון טוב טוב מה האינטרסים האמתיים של מי שממהרים לדרוש את השינוי.

קודם כל צריך לזכור שאמנם המועצות האזוריות כוללות את רוב רובה המוחלט של הקרקע בישראל, אולם רוב רובה של הקרקע בישראל אינה מניבה ארנונה, שטחים חקלאיים, שמורות טבע, שטחי אש ואימונים אינם מניבים ארנונה. ארנונה מגיעה משטחי מסחר ותעשייה וכן ממשקי בית פרטיים, רוב המועצות האזוריות אינן משופעות לא באלו ולא באלו. כאמור יש מספר מועצות אזוריות שנדרש בהם תיקון מידי בחלוקת הארנונה והקרקע כמו המועצות האזוריות תמר, משגב, גליל עליון ומטה יהודה אבל תיקון גורף נתמך בעיקר בידי אלו שמחפשים כסף מהיר ולא צדק חברתי. בדיוק כמו רפורמת המרפסות של ביבי שמאחורי כסות של מרפסות חופשי הסתירה את הפרטת הנדל"ן, העברה גורפת של שטחי מועצות אזוריות לרשויות מקומיות תבטיח בעיקר את יכולתן של רשויות חזקות לחמוס מועצות אזוריות קרובות לצורך בנייה לא רוויה על קרקעות שהיום הן חקלאיות.

אין מה להתלהם ואין מה להשתולל, צריך לבנות מנגנון מקצועי שלא ייתן שירות לאינטרסים כלכליים של בעלי הון ותאגידים אלא יבחן בצורה מקצועית את צרכי הקרקע של מדינת ישראל, של המגזר העירוני והכפרי, של המגזר היהודי והערבי ולא רק את נושא הקרקע אלא גם את ההצדקה של הפרדת רשויות קטנות ועשירות משכנות גדולות ועניות. מה שעוד צריך לזכור הוא שגם אם כל כספי הארנונה יחולקו בצורה הכי הוגנת הכסף הגדול לא שם, עם כל הכבוד לארנונה שמשלמים מפעלים למועצה אזורית תמר, הכסף הגדול הוא בתמלוגים שבעלי המפעלים לא משלמים למדינה. זה מאוד נחמד לדרוש חלוקה שוויונית יותר בארנונה של בסיסי צה"ל, אבל צריך גם לבחון את הצורך בקיום של חלק לא מבוטל מבסיסי צה"ל במסגרת התייעלות של הצבא. ישנה גם השאלה של כספי הארנונה של המועצות התעשייתיות רמת חובב ותפן, האם לא נדרשת העברה של הכנסות הארנונה של מועצות אלו למועצות האזוריות ולרשויות המקומיות שסביבן?

שינויים במשחק ההכנסות הקיים ממיסוי וארנונה בישראל עשויים לתקן תיקונים קוסמטיים ואפילו תיקונים קצת יותר משמעותיים בחלוקת העושר בישראל, אבל הכסף הגדול אינו מתחבא בארנונה שמשלמים מפעלים או בעלי הכנסות גבוהות אלא בכסף שהם לא משלמים, בתמלוגים הנמוכים, במיסוי העלוב על ההון, בגבייה הנמוכה ובתכנוני המס של מי שגרים ברשויות מקומיות עשירות כמו סביון, קיסריה, ארסוף וכפר שמריהו ובפטורים ממס של תאגידים, טייקונים וחברות המפעילים מפעלים. עד שלא ניקח את הכסף הזה שוב דבר משמעותי לא ישתנה, גם לא אם יתבצע לדוגמא המעשה הצודק של שינוי גבולות המועצות וחלוקת הארנונה בין מועצה אזורית תמר לערערה שבנגב וירוחם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. הכסף הגדול לא שם | ד"ר יניב סהרוני :

    […] קישור קבוע […]

  2. אומרים לנו שיש מס אחר | ד"ר יניב סהרוני :

    […] קישור קבוע […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.