חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי רוצים לשנות את השיטה?

נושאים דעות, פוליטי ב 4.03.13 18:10

בפרלמנט הישראלי יש הרבה מאוד מפלגות. האם זה בהכרח רע? ק. טוכולסקי תוהה מדוע יש לשנות את שיטת הבחירות

כמו כל שיטה לשיטת הבחירות היחסיות בישראל יש את מגרעותיה ומעלותיה, דבר אחד אי אפשר לומר עליה, שהיא אינה משקפת בגדול את פני החברה הישראלית ואת רצון הבוחרים. סה"כ החברה הישראלית מפוצלת ומקוטבת והדבר בא לידי ביטוי גם בפיצול קולות הבוחר המתפרסים על פני שורה של מפלגות מהן שצלחו את אחוז החסימה ומהן שלא. השיטה הישראלית המעניקה לבוחר אפשרויות בחירה מגוונות גם מונעת מצב של בחירה בברירות מחדל המאפיינת מדינות בהן אחוז החסימה גבוה משמעותית או שהשיטה אינה מאפשרת קיומן המשמעותי של מפלגות קטנות. כך נהנה הבוחר הישראלי מהיכולת לאותת למפלגות הגדולות על חוסר שביעות רצונו באמצעות בחירה במפלגות קטנות. 32 שנים עברו מאז הגיעו המפלגות הגדולות בישראל לשיא כוחן (95 מנדטים בבחירות 1981 ו-17 שנים חלפו מאז 2 מפלגות בישראל קיבלו למעלה ממחצית קולות הבוחרים. בשנים האחרונות רווחת גם תחלופה גבוה של מפלגות מרכז וחברי כנסת בכל המפלגות הנובעת משינויים קיצוניים בהצבעת הבוחרים. כל אלו נובעים מחוסר שביעות הרצון של הבוחר ממי שמעמידים עצמם לבחירה ומתחושת הרמייה של הבוחר המגלה פעם אחר פעם כי מפלגות שהורמו על נס התקשורת והוצגו בפניו כראויות לבחירה הן לא יותר מאשר מלכודות מאכזבות שתירגמו את הקולות שקיבלו לשירות נאמן לבעלי הון במסגרת קואליציות בהנהגת מפלגות משרתות הון גדולות ומשופשפות. אין דבר שמפחיד את נבחרי הציבור יותר מהאפשרות שלא ישובו להיבחר ותהפוכות רצונו של העם הבאות לידי ביטוי בתוצאות הבחירות אותו רגע נדיר המתרחש אחת לכמה שנים שבו הדמוקרטיה הייצוגית היא יותר דמוקרטיה ופחות ייצוגית הן לזרה להם.

ברגעים האלה שהנבחרים חוששים מזעמו של הבוחר שמגלה קצת לאחר הבחירות שבין מה שהבטיחו לו (דיור זול, הורדת נטל המס על המעמד הבינוני, טיפול ביוקר המחיה או ישראל חזקה) לבין מה שהוא הולך לקבל (העלאת מסים על כל מי שלא שייכים למאיון העליון, הפרטה, פחות שירותים מהמדינה, כיבוש וזיהום הסביבה) אין הרבה קשר, אז מנסים משרתי בעלי ההון בתקשורת, באקדמיה ובפוליטיקה לדבר על שינוי השיטה, כי שינוי השיטה ייתן להם יותר כוח. כן, למה שנוכל לבחור בין המון מפלגות שלפחות חלקן מבטיחות אלטרנטיבה לשיטה הקיימת? הרי למי שאוחזים בכוח עדיף שנבחר בין 2-3 מפלגות שתומכות בשיטה הקיימת, בסדר הקיים, במציאות הקיימת בלי שום רצון לשינוי משמעותי.

אז בואו נראה מי מטיפים לנו למען שינוי המשטר, מהאקדמיה אם אפשר לקרוא למכללה המופרטת הזו כך נשמע שוב קולם של אנשי המרכז הבינתחומי מהרצליה, בתקשורת המקהלה הקבועה של מעצבי דעת הקהל ומשרתי בעלי ההון של ידיעות וישראל היום שמפגינים שוב את תמיכתן באינטרסים של מפלגות משרתות הון להיות גדולות ולא חס וחלילה להיות תלויות במפלגות שאידיאולוגיה עקביות ונאמנות לבוחריהן משרתת אותם, בפוליטיקה עצמה, החשודים המידיים, ביבי שתמיד ניסה למכור לנו אמריקה ומפלגת המרכז החדשה והנוצצת של יאיר לפיד, הם רוצים להיות גדולים על חשבון השאר, הליכוד רוצה לקבע את שלטונו ולפיד רוצה להבטיח את קיומו. אז היות שהם יודעים שבאמצעות הגשמת הבטחות לבוחר הם לא יגדלו כי הם לא מתכוונים לקיים את מה שהם הבטיחו, הם רוצים לגדול או לפחות לשמר את כוחם באמצעות חיסול כל סימן לתחרות על קולו של הבוחר. זה מדהים איך שחסידי התחרות והשוק החופשי עושים כל שביכולתם בכדי להגביל את התחרות במגרש הפוליטי.

שינוי שיטת הממשל תחליש את העם, את הבוחרים, אותנו ותחזק את המפלגות הגדולות שגם כך נהנות באופן בלתי הוגן מסיקור תקשורתי, חוק באדר-עופר ותרומות ישירות ועקיפות של טייקונים ותאגידים. אם המפלגות הגדולות רוצות משילות הן לא צריכות לשנות את שיטת הממשל ולהגביל את האלטרנטיבות שניתנות לבוחר, הן צריכות פשוט לשרת את הבוחרים ולהיות אלטרנטיבות ראויות שבוחרים ישמחו לבחור בהן ולא ברירות מחדל. שינוי שיטת הממשל בישראל כפי שהוא משווק היום בידי פוליטיקאים, אקדמאים ואמצעי תקשורת משרתי הון הוא לא פחות ולא יותר מניסיון לאפשר למי שמשרתים את ההון להיבחר בידי עם מיואש בתור ברירות מחדל במקום שהעם יבחר נציגים ראויים לפי רצונו לשלוט בו ולמענו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.