חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם כליאה בסתר אכן חיונית לבטחון המדינה?

נושאים דעות, זכויות אדם, משפט ופלילים ב 28.02.13 1:05

לדעתו של יניב יורקביץ', הכליאה – שלילת זכותו הבסיסית של אדם לחירות – נתפסת כיום בשלטון ובציבור כאחד בזילות ובקלות דעת. היעילות שלה מקנה לה לגיטימציה לשימוש לא מבוקר אשר חוטא לחלוטין למטרותיו

בזמן האחרון מפיעות תדיר מדי מילים משורש א.ס.ר או כ.ל.א. בעיתונות. לצערי, בוחרים להתייחס לכל נושא בנפרד: מאסרו המושתק של בן זיגייר וחסימת המידע ההרמטית בדבר גורלו, הנסיבות והחקירה תוך גיוס כמעט כפוי של מערכת המשפט לטובת מניעים עלומים הנכנסים תחת השם המאוד כולל ומעורפל של "בטחון המדינה", כך שגם לאחר שהתפרסמו חלק נכבד מהפרטים בעולם, התקשורת הישראלית וכלל המדיה במדינה גויסו מרצון או פחות מרצון לתוך שיתוף פעולה שקשה להאמין ש"בטחון" הוא מרכזו.

שנית, האסירים האפריקאים שכליאתם בכלא האוהלים בדרום מנוצלת על ידי הרשויות כקלף מקח ל"החזרה מרצון" ולא כמתקן זמני שבו הם שוהים בחכותם לבירור מעמדם המדיני. שלישית, היא התופעה עם ההיסטוריה הכי מפוארת (אם כי "מפוקפקת" יהיה תואר מתאים יותר) וענפה, עם הכי הרבה מקרים והיא תופעת האסירים הפלסטינים. בטחוניים ומנהליים. חלקם יושבים שבועות, חודשים ולפעמים שנים, בלי שנשפטו ולפעמים בלי שהוגש אפילו כתב אישום נגדם אשר אחת לכמה זמן מתים, מוחים, עושים מהומות וגדלים במספר. כלום לא עוזר, לאף אחד מהם.

לצערי, שלושת התופעות הללו נתפסות כנפרדות ולא קשורות, אם בשל הסיטואציה, או האירוע, הסיבות או הנסיבות שהובילו לכל אחד מהם אך לצערי הן קשורות קשר אדוק, מפחיד ומסוכן.

כאן אבהיר משהו – כליאה היא אקט של שלילת זכותו הכי בסיסית של אדם לחירותו, שמטרתו היא לבודד את מי שמסכן את החברה והיא כוח שהחברה נותנת להנהגתה ועל ההנהגה הזו לנהוג בו בחומרה יתרה. כליאת אדם צריכה להעשות או כעונש על דבר מה שעשה באם הוא עודנו מהווה סכנה לחברה ובתנאי מקדים אחד – שנעשה הליך הוגן של משפט ואין מקום לספק באשמתו.

לצערי, השימוש בכלי הזה נתפס כיום בשלטון ובציבור כאחד בזילות ובקלות דעת. היעילות שלו מקנה לו, בעינינו, לגיטימציה לשימוש לא מבוקר אשר חוטא לחלוטין למטרותיו. את המאסרים מאפיינים, יותר ויותר בהילות, חוסר בהליך הוגן או הליך חלקי בלבד, חוסר שקיפות או חוסר בקרה של גורם בלתי תלוי.מאסרים כאלו, שנעשים מבלי שינתן דין וחשבון לציבור או נציגיו ובמקרה של רגישות מדינית, לגורם מוסמך אך חיצוני למערכת הבטחונית-פוליטית, כמו למשל הרשות השופטת הם פגיעה יסודית במהות הדמוקרטית של החברה. כחברה השואפת להיות דמוקרטית, אך החייה בחרב, האיזון הזה מאוד עדין.

דבר שמטריד אותי לא פחות משלטון שכולא בסתר או ב"פשוט ככה" הוא חברה שמשלימה ומקבלת את קלות הכליאה בהסתפקה בטיעונים אמורפים של ביטחון. בטחון של מי? הרי בטח לא של הנכלא. זה שהמוסדות של המערכת הבטחונים חיוניים לקיומנו, זו לא שאלה. השאלה היא כמה הנורמות והתפיסות שלהם חודרות אל החברה. פעילות חיונית לבטחון המדינה שבבסיסה עומדת פעילות לא מוסרית, צריכה להצטמצם למינימום הנדרש וכאן הויכוח, אשר מורחק מן הציבור כמו מאש – מה נכנס תחת "בטחון המדינה" במובנו זה ומהו המינימום הנדרש על מנת לשומרו?

שאלה היפותטית שתמחיש זאת – האם ראוי לכלוא ולענות 100 או 200 חשודים בידוי אבנים כי חקירתם (חקירה שב"כ סטייל) עשויה להוביל למידע שעשוי להוביל לחיסולו או מעצרו של בכיר בארגון זה או אחר? זו לא שאלה שהתשובה לה טריוויאלית. לכאן או לכאן. אך הבעיה האמיתית עם השאלה הזו, היא שהיא לא נתפסת כשאלה בכלל בציבור. התפיסה היא שהמערכת הביטחונית-פוליטית מקבלת את המנדט המלא לעשות מה שנראה לה כנדרש לטובת מה שהיא תופסת כבטחון המדינה ושבמנדט זה היא נהנת ממלוא אמון הציבור בפעילותה ולחסינות מביקורת ציבורית, פרלמנטרית או משפטית וזו תפיסה שמקדמת יותר ויותר את מה שתיארתי כהחרכות המוסר האנושי של חברתינו.

שיטות מערכת הבטחון ומה שקורה שם, צריכות להיות נתונות לרגולציה ושיפוט שכמובן צריכים להיות נתונות לגורמים רק כדי לחדד – זה שאני כל כך תקיף בעמדתי המוסרית זה בגלל שזו העמדה הנזנחת בכך שאנו פועלים לפי "תכתיבי המציאות" ולא נותנים למוסר להפריע לנו. אני לא קורא לאמץ עמדה מוסרית שמתאפיינת בקנאות מהסוג הדתי בה לא ניתן לזוז מעקרונותיה ויהי מה, להפך, העמדה שלי היא כזו שמחייבת לשאול את השאלות הנוקבות ביותר – בברור ובלי מובן מאליו. אם כך, אנו מחוייבים לשאול את עצמנו את השאלות הקשות כדי לשמור על המוסריות שלנו באותה נחישות וקנאות בה אנו שומרים על בטחון המדינה והפרקטיקה המורכבת לא יכולה להוות הצדקה להשתמטות מהחובה המוסרית שאנחנו כחברה העמדנו בבסיס ערכינו כשאבותינו הקימו את המדינה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. טובה :

    כן, בהחלט חיונית למדינה בה שופט מכה ילדיו

    מדינה בה מכהנים שופטים שמכים את ילדיהם ושופטים שמתעללים בציבור שאותו הם דנים, יש צורך להשתיק כול פשע שניתן לגלותו בבוא הזמן, אפילו אם הפשע הזה נעשה על ידי שופטים ואנשי חוק.

  2. עמית :

    למרבה הפליאה אנשים חושבים שמדינה שמסתירה ולא מקפידה על זכויות האדם היא מדינה חזקה יותר.
    הם עושים את זה למרות שכבר לפני יותר מאלפיים שנים אתונה ניצחה את ספרטה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.