חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יפורסמו שמות מאה הספונסרים של "יש עתיד"*

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 26.02.13 0:55

"שוויון בנטל? הגענו למצב מופרך שבו, בחסות האחים לפיד–בנט כל בעיותיה של מדינת ישראל- פערים עצומים בין עוני לעושר, התרסקות מעמד הביניים, שלום ובטחון – הכל יפתר אם רק יגוייסו יותר חרדים לצבא. עם תפיסה כלכלית וחברתית מאוד דומה לזו של נתניהו, החיים הפוליטיים נוחים ונעימים יותר כשבחסות ה"שוויון בנטל" אפשר להתעלם כליל ממחוללי אי השוויון הבוטים והקשים ביותר בנטל" (שלי יחימוביץ 23.2.13)

מאת נטע חוצן

"שוויון בנטל? הגענו למצב מופרך שבו, בחסות האחים לפיד–בנט כל בעיותיה של מדינת ישראל- פערים עצומים בין עוני לעושר, התרסקות מעמד הביניים, שלום ובטחון – הכל יפתר אם רק יגוייסו יותר חרדים לצבא. עם תפיסה כלכלית וחברתית מאוד דומה לזו של נתניהו, החיים הפוליטיים נוחים ונעימים יותר כשבחסות ה"שוויון בנטל" אפשר להתעלם כליל ממחוללי אי השוויון הבוטים והקשים ביותר בנטל" (מתוך מייל ששלחה שלי יחימוביץ 23.2.13).

יאיר לפיד, (החלק הגלוי של יש עתיד), קוברינסקי, אורי שני ומאה אנשי עסקים שמימנו את כניסת "יש עתיד" לכנסת (החלק הסמוי), יחד עם בנט (להלן קבוצת בנט"ל – בנט+לפיד), הצליחו להפוך במאה שמונים מעלות את התביעה לצדק חברתי.

ה"שוויון בנטל", שבשמו מתנהלות דרישות קבוצת בנט"ל, הוא למעשה יופומיזם שמסתיר את המטרה האמיתית – התנערות בעלי ההון מנטל השוויון בין ההון לבין העבודה. בעלי ההון שמרוויחים וחיים מעבודת השכירים ומהחסכונות שלהם, אינם מכירים בכלל בעיקרון המינימליסטי של חלוקה צודקת בין הון לעבודה. זו חלוקה שתובעת הס"ד הרכה, כי הסוציאליסט הקשה דורש שאמצעי היצור יהיו בידי העובדים וכך גם כל הרווחים. אבל אפילו הפשרה המתונה של הס"ד נחשבת ע"י בעלי ההון לנטל. מס ירושה? נטל. מס חברות? נטל. בעצם – כל מס הוא נטל על בעלי ההון. שהם ישלמו? מה פתאום? מה הם פטריוטים?

מישהו עוד זוכר כאן שהבחירות הוקדמו בגלל התקציב? מישהו עוד זוכר כאן שנתניהו לא הצליח להשיג תמיכה לתקציב הקשה שהוא מתכנן ושעיקרו – נטל, נטל קשה על רוב הציבור בישראל? מישהו זוכר את הדרישה לצדק חברתי שפירושה בדיוק חלוקה שוויונית יותר בנטל הגזירות הכלכליות והמיסוי? מישהו עוד זוכר כאן את הדרישה למיסוי ישיר פרוגרסיבי מאוזן במקום המיסוי העקיף הרגרסיבי הכבד, שמטיל את רוב הנטל על החלשים, כולל החרדים?

על איזה שוויון בנטל מדובר , כשצה"ל פוטר כל שנה אלפי יוצאי גיוס? (מבחינה כלכלית גם לא ברור שאחזקת חייל בצה"ל זולה יותר מתחזוקתו בישיבה). ולמה שמישהו ירצה להתגייס לצה"ל כדי לגלות בתום השירות שסיכוייו להתבסס, להקים משפחה ולמצוא דיור בכבוד הולכים וקטנים? למה שמישהו ירצה לצאת לעבודה בשכר מינימום ומתחת לכך, כשעובדים רבים כל כך נמצאים כבר עכשיו מתחת לקו העוני? איך זה בדיוק מעודד יציאה לעבודה? (דרך אגב, אף אחד לא נוקב במספרים אמיתים, וברור שמספר העובדים בקרב החרדים הרבה יותר גדול מהנטען. בואו לירושלים ליומיים ותיווכחו). ומה עם השוויון לאוכלוסיה הערבית? הרי הדרוזים שמשרתים בחילות קרביים חוזרים הביתה כדי לגלות יחס מתמשך של אפליה והזנחה מצד הממסד, למה ערבים מוסלמים ונוצרים יקוו ליחס טוב יותר תמורת מילוי חובתם בשירות לאומי אזרחי? מצד שני אולי קבוצת בנט"ל לא סופרת אותם מלכתחילה.

על איזה שוויון בנטל מדברים ב"יש עתיד", על הפקרת החסכונות הפנסיוניים של העובדים למשמורת החתולים השמנים, שכמאה מהם הלוו ליאיר כסף בריבית של 4% למימון מערכת הבחירות שלו? האם כולם הלוו או ערבו ללפיד מכספם הפרטי? מישהו יודע על זה משהו? הרי כל הסידור חסוי אצל מבקר המדינה. ממתי סידורים כאלה מוגנים מפני גילוי נאות? אז למה שמישהו ירצה לשאת באופן שוויוני בנטל כלשהו, כשסידור כזה מוסתר מהציבור?

על איזה שוויון מדברת מפלגת "יש עתיד" שלעומתה "ישראל ביתנו" נראית כמו התגלמות הדמוקרטיה? הראש הפורמאלי של התנועה (שמתחיל יותר ויותר להיראות בעצמו כמו פקיד) מונה ל-10 שנים. הח"כים הנבחרים ממלאים פיהם מים. רשת ב' אינה מצליחה לראיין איש מהמפלגה, שלא רואה עצמה חייבת דין וחשבון לציבור. האם אנחנו צריכים להאמין שהשרים מטעם המפלגה יפעלו לטובת הציבור ולא לטובת מאה אלמונים ששמם חסוי במשרד מבקר המדינה ושהדבר היחידי שמעניין אותם הוא לשמר בדיוק את אי השוויון בנטל?

מדובר כאן במקרה מזדקר לשמיים של הולכת שולל. הטקטיקות של קבוצת בנט"ל הן ביטוי לאסטרטגיה האמיתית שלה וחלילה לעמוד מהצד ולהתבונן כאילו מדובר בסרט טבע על דובים בקוטב. על החיים של כולנו הם מנהלים את השטיק שכל מטרתו דווקא לשחרר מהנטל קבוצות כלכליות מיוחסות. לצורך זה הם משסים זה בזה אזרחים מן השורה ומתעלמים מהעובדה שבשנים האחרונות הולכות ונסדקות חומות המחנה החרדי, בתחום היציאה לעבודה ואפילו בתחום הגיוס, שלא ברור כמה צה"ל בכלל מעוניין בו. קואליציית בנט"ל אינה מקרית והיא משרתת את האינטרסים של המתנחלים ובעלי ההון -אצלם נמצא הכסף הגדול. את המאבק האנכי לשיטוח פירמידת האי שוויון הם החליפו במאבק אופקי שיוביל להארכת בסיס הפירמידה וירחיק אותו יותר מהקדקוד שלה. המעמד הבינוני ומטה הוא בסך הכל בשר התותחים של קואליציית בנט"ל, ועד שלא נדע את שמות הספונסרים האלמונים של מפלגת "יש עתיד" איש לא יוכל להפריך את הנטען כאן. פרסום השמות שלהם הוא הכרחי.

* מפלגה בהנפקה

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

21 תגובות

 1. דליה :

  אולי צריך לכתוב לחוק חופש המידע?
  לפי חוק חופש המידע, דרישות לחשיפת מידע יכולות להתממש אם פונים לגורמים המתאימים. אולי צריך לפנות לגורמים אלה ולבקשם לחשוף את המידע בעניין?
  הנה כתובת המייל של המפלגה http://yeshatid.org.il/ יש קישור לרשימת הערבים, אך כשלוחצים עליו, הוא אינו נפתח.

 2. נטע חוצן :

  דליה.
  FORGET IT

 3. עמית :

  נכון במאה אחוז.
  כיום לא מתגייסים בערך 170 אלף אזרחים בגיל הגיוס, חלקם הקטן חרדים (בערך 20 אלף).
  אם רוצים ש- 170 אלף איש יעשו שירות כל שהוא צריך קודם כל להקים מערכת שיכולה לנהל כל כך הרבה אנשים.

 4. נטע חוצן :

  מסתבר שמישהו מחק את תגובתי לדליה "FORGET IT". (תגובה מס' 2 במקור)

  לא היה מקום למחוק אותה ולמי שלא מבין – כמו שהתמונה נראית, השמאל כרגע מלקק את הפצעים שגרם לעצמו במהלך הבחירות.
  (שמאל במובן הבא – חלק מהפוליטיקאים של השמאל, חלק מהפרשנים בשם השמאל, וחלק מפעילי שמאל נלהבים).

  אף אחד לא מודה שטעה, חוץ אולי מכמה גמגומים, בעיקר מצד מי שלא לקחו חלק במלאכת הסיבוב.

  ארי שביט גמגם היום משהו ביומן של ערוץ 1 , כלפי יש עתיד, על כך שפוליטיקה חדשה מחייבת שהכל יהיה שקוף – סתם ולא פירש.

  זו תמונה עגומה אבל מציאותית. לא נלמד שום לקח, ואם כן, הרי שהדבר מוסתר היטב תחת מעטה של עוויתות פוליטיות לא צודקות ולא חכמות, אבל תמיד צדקניות.

  אפשר כמובן להאשים את תגובתי זו כנגועה בעצמה בנגע המתואר בה. זו לא יכולה להיות סיבה למחוק אותה.

 5. נטע חוצן :

  מסתבר שמישהו מחק את תגובתי לדליה "FORGET IT". (תגובה מס' 2 במקור)

  לא היה מקום למחוק אותה ולמי שלא מבין – כמו שהתמונה נראית, השמאל כרגע מלקק את הפצעים שגרם לעצמו במהלך הבחירות.
  (שמאל במובן הבא – חלק מהפוליטיקאים של השמאל, חלק מהפרשנים בשם השמאל, וחלק מפעילי שמאל נלהבים).

  אף אחד לא מודה שטעה, חוץ אולי מכמה גמגומים, בעיקר מצד מי שלא לקחו חלק במלאכת הסיבוב.

  ארי שביט גמגם היום משהו ביומן של ערוץ 1 , כלפי יש עתיד, על כך שפוליטיקה חדשה מחייבת שהכל יהיה שקוף – סתם ולא פירש.

  זו תמונה עגומה אבל מציאותית. לא נלמד שום לקח, ואם כן, הרי שהדבר מוסתר היטב תחת מעטה של עוויתות פוליטיות לא צודקות ולא חכמות, אבל תמיד צדקניות.

  אפשר כמובן להאשים את תגובתי זו כנגועה בעצמה בנגע המתואר בה. זו לא יכולה להיות סיבה למחוק אותה.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  מה בדיוק היה צריך לעשות ,לדעתך,השמאל במובן המחנה האנטי ניאו-ליברלי הלוחם בהפרטה,כל הפרטה שהיא,לעשות??

  לפיד,בלי להתאמץ כלל ,לקח בהליכה 19 מנדטים,שההגיון אומר שהיו צריכים להגיע למחנה הסוציאל-דמוקרטי.

  מה קורה פה לצעירים ולשכירים?
  מה,הם מתים להיות כולם עובדי-קבלן?

 7. נטע חוצן :

  – למיכאל
  ראשית – במבחן התוצאה.
  שנית – יריות לתוך המחנה בזמן הבחירות, לחצים פנימיים סותרים, תזזית והתמקדות באנשים על חשבון התמקדות בנושאים, דה- לגיטימציה של חלקים מהמחנה עד כדי הגדרות כמו סוציאל-רייסיסט. (כאמור הן מצד חלק מהפוליטיקאים, הפרשנים והפעילים), חזית שבורה כלפי פנים וכלפי חוץ, בלבול בין מטרות צודקות לבין הדרכים שמוליכות אליהן (המטרה 2 מדינות? איך בונים בהתאם את הכוח הפוליטי הנחוץ להגשמת המטרה? ועוד יותר – איך לא מרסקים אותו לחתיכות? תנועת מלקחיים, כן. ריסוק המחנה מבפנים ,לא) – ועוד ועוד.
  שלישית – אדישות וזלזול וקריאה שגויה של המפה למשל בנוגע לתופעות כמו יש עתיד שזו מפלגה שהחלק הגלוי שלה הוא קצה הקרחון ואף אחד לא באמת יודע מי ואיך מחליטים שם על תהליכי המקרו. (היו"ר נקבע ל- 10 שנים, ניחוש מלומד אומר לי שהחכים חתמו שם כמו בש"ס שאין עזיבה עם המנדט. ברור שאין להם השפעה על החלטות מקרו ופיהם מלא מים).
  רביעית – רפיסות. לדוגמה, המאמר הזה הרי לגמרי מיותר כי הוא מניח באופן שגוי אנרגיות פוליטיות שאינן קיימות).
  חמישית – אחרי הבחירות נסיונות להטלאה מלאכותית של השברים בלי תהליך של הפקת לקחים ושוב, הפעלת לחצים סותרים כשלא ברור בכלל איפה עמוד השדרה של המחנה המיוסר הזה.

  ויתכן שגם התשובה הזאת מיותרת, מלבד כבוד השואל.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  בסופו של דבר ,גם חסרי הבינה והתודעה הפוליטית יגיעו עד פת לחם.

  זה הרי ההגיון של משטר הטייקונים–השתמש וזרוק.

 9. יוחאי :

  תקלות טכניות

  מספר תגובות לפוסט הזה נמחקו עקב תקלות טכניות. אנחנו עושים מאמץ לשחזר את התגובות שנמחקו.
  סליחה על הבלגאן. מי ייתן והתקלות תיגמרנה במהרה.

 10. לקסי :

  טעות הקלדה

  מה שקורה עכשו לנתניהו הוא שביון בנטל, או לחילופין, כתחדיש הלשוני של הכותבת, שביון בנט"ל.

 11. נטע חוצן :

  יוחאי
  כל הכבוד על המסירות הבלתי נדלית שלך.

 12. יוחאי :

  התגובות שוחזרו

  התגובות המקוריות שוחזרו. אני מקווה שלא חסר כלום ושהאתר יתפקד בצורה סבירה מעתה והלאה.

 13. נטע חוצן :

  ושוב תודה ליוחאי על ההתמדה והמסירות העיקשת.

 14. נטע חוצן-תיקון טעות :

  למען הסר כל ספק
  הנה חוויות ממסיבה של האלפיון העליון שבה אמר לפיד:
  "שנה וחצי לפני כן, כשעוד הגיש את אולפן שישי בערוץ 2, פנה אליו קוברינסקי לראשונה וניסה לשכנע אותו לרוץ לכנסת במפלגה בראשותו. ללא קוברינסקי, סיפר לפיד, הוא לא היה נכנס לפוליטיקה".
  http://www.themarker.com/news/politics/1.1925293

 15. נטע חצן :

  הנה באים החברים, מלודז'יה עד נתן אור בע"מ

  נו, נקווה שתרמנו לכך שנפתחה רשימת התורמים.
  http://www.slideshare.net/fullscreen/yeshatid/signees/1

  דה-מרקר מדווח על החדשה המרשימה ואנוכי הלכתי והעליתי לי סתם שם מקרי ברשימה שלא מוכר לי.
  ויניצקי אביה.
  הגוגל הוביל אותי לחברת נתן אור בע"מ.
  דרך הקישורים הבאים:
  http://maya.tase.co.il/bursa/CompanyDetails.asp?CompanyCd=753&company_group=3000

  http://www.corporation.co.il/%D7%A0%D7%AA%D7%9F-%D7%90%D7%95%D7%A8-%D7%90%D7%97%D7%96%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A2%22%D7%9E-512842873

 16. נטע חוצן :

  הפרסום בדה-מרקר http://www.themarker.com/news/politics/1.1977286

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חבל שלפני הבחירות, אלה
  http://www.themarker.com/news/politics/1.1977286

  ואלה
  http://www.themarker.com/news/politics/1.1925293

  לא הראו ללפיד את זה
  http://on-the-left-side.org.il/?p=7124

  אולי הוא היה בוחר להישאר בערוץ 2

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה עשינו עם זה?

  http://www.blacklabor.org/?p=54125
  חוק המשילות – נצחון בעלי ההון

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=575483885812867&set=a.283402828354309.84294.274242409270351&type=1&ref=nf

  —————
  שטראוס, דנקנר ושפירא לנתניהו: לשנות את שיטת הממשל
  חברי הפורום לייצוב הממשל של המרכז להעצמת האזרח פנו היום לראשי המפלגות בדרישה להתנות כניסה לממשלה וחתימה על הסכם קואליציוני בהתחייבות לשנות את שיטת הממשל במהלך הקדנציה הקרובה
  28/01/2013, 13:19

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000817595#fromelement=hp_morearticles

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ללקסי (10 ) בהוקרה ובאיחולי הצלחה, אכן, עכשיו נשאלת השאלה מי בדיוק השתחרר כאן מהשביון בנט"ל? בין הזועביז לאח הגדול - אנשי "יש עתיד" לא מבינים מה נפל עליהם. הם לא שמאל ולא מרכז ושילכו הביתה בהזדמנות חגיגית זו, כשהשתן צנח בבת אחת מהראש למקום שאליו הוא שייך.. ן

  הוא שאמרנו.

 20. לא יאומן :

  לא יואמן , רשימת התורמים שנפתחה לזמן מה, לפי תגובה 15, נסגרה באופן רשמי ומוגדרת כתוכן פרטי.

  Private content!

  This content has been marked as private by the uploader.

  גם דרך הקישור של דה-מרקר אי אפשר להיכנס לשם.

  באתר של התנועה אין זכר לנושא הזה.

  יפה.

 21. לא יאומן :

  מבקר המדינה

  "הודעת מבקר המדינה בדבר פרסום פרטים אודות ערבויות הניתנות לטובת מפלגות
  מבקר המדינה, השופט בדימוס, מר יוסף שפירא, החליט לתת גילוי לזהותם של נותני הערבויות למפלגות ולסכומי הערבויות, ולפרסם אותם

  1. לצורך פעילותן הכלכלית נדרשות מפלגות לא אחת להלוואות ולערבויות הכרוכות בהן.

  2. מבקר המדינה קבע כבר בעבר, כי ערבות שניתנה לטובת מפלגה וחולטה תיחשב לתרומה והערב ייחשב לתורם לפי חוק מימון מפלגות, התשל"ג-1973 (להלן- החוק). על ערבות שחולטה יחולו המגבלות החלות על תרומות, לרבות המגבלות הנוגעות לסכומי התרומות והמגבלות הנוגעות למקור התרומות, כגון האיסור לקבל "במישרין או בעקיפין, כל תרומה מתאגיד בין בארץ ובין בחוץ לארץ" והאיסור לקבל תרומה כאמור "אלא מבוחר כמשמעותו בחוק הבחירות".

  3. הקביעה האמורה וניסיון העבר לגבי חילוט ערבויות עשויים להיות בסיס להטלת מגבלות מלכתחילה על ערבויות, בדומה למגבלות החלות על תרומות. כיוון שאנו נמצאים בעיצומה של תקופת בחירות, החלטתי שאין מקום, לעת הזו, לשנות מהפרשנות הנוהגת בעניין זה.

  4. עם זאת, בשלב זה, החלטתי לתת גילוי לזהותם של נותני הערבויות למפלגות ולסכומי הערבויות, ולפרסם אותם, בדומה לפרסום זהות התורמים והתרומות.

  5. על כל מפלגה המבקשת לקבל ערבות לטובתה להביא תוכן החלטתי זו לידיעת הערבים בכוח לפני הפיכתם לערבים".

  הנוסח המלא
  http://www.mevaker.gov.il/he/mimun/MevakerMessages/Documents/hodaa_bdvar_pirsum_arvuyot_2012.pdf
  12.11.2012.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.