חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכנסות משכירות, מכירת דירות ותקציב המדינה

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות, כלכלה ותקציב ב 26.02.13 1:00

דווקא עכשיו כשקופת המדינה ריקה, יש צורך להטיל מיסים חדשים ויעילים בעיקר על אלה שיש להם, במקום לנקוט בגישה הרגילה של הכבדת הנטל על מעמד הביניים

מאת: רו"ח יניב פריאל

שיטת המיסוי והפטורים על שכירויות פועלת בשלושה מסלולים:

 1. בשנת 2013 החל מדמי שכירות של 4,980 שקל חייב בעל דירה בתשלום מס ללא כל פטורים. במסלול הגבייה הרגיל מחושב המס לאחר כל ההוצאות של בעל הדירה – משכנתא, ביטוחים וכו'.
 2. מסלול נוסף שבו משלמים לרוב מס בשיעור של 10% בלבד.
 3. בעל דירה שמשכיר את הדירה שברשותו ב־4,980–9,960 שקל לחודש זוכה לפטור חלקי. 

ברשות המסים מאמינים כי יש להשאיר את הפטור על כנו ובוחנים פעולות אכיפה שונות. "הרעיון של מסלול הפטור נובע מהבנה שאם נגבה מס על הסכומים הללו, זה בסופו של דבר יתגלגל לשוכרים", מסביר יו"ר רשות המסים לשעבר יהודה נסרדישי. "ב־2012 המחירים בשוק הדיור עלו ב־5%–6%. מכיוון שיש מצוקת דיור, זה יתגלגל לשוכרים, לכן אני תמיד האמנתי בצורך בפטור".

הגישה של מס הכנסה מוטעית מיסודה, היות שמחירי השכירות של הדירות הינם פונקציה של הביקוש וההיצע באזור שבו הדירה ממוקמת. לראיה: העלייה בשכר הדירה בתל אביב משנת 2004 עברה את ה 50%, פי כמה וכמה מאחוז האינפלציה בתקופה הנ"ל.

בעלי דירות נוספות לא רק נהנים מתשלום מס מוקטן על דמי שכירות, אלא גם נהנים מפטור ממס על מכירת הדירה במידה ועברו יותר מארבע שנים ממכירת הדירה הקודמת. על מכירת דירה יחידה יש גם כן פטור ממס ולא ברור למה המדינה לא מנסה לגבות מס, לפחות חלקי, על דירות יוקרה.

לדוגמה: אהוד ברק שמכר את דירתו שבמגדלי אקירוב ב 2012 (נקנתה ב 12 מיליון ש"ח ב 2003) במעל 26 מיליון ש"ח ולפיכך הרוויח ב 9 שנים מעל 14 מיליון ש"ח ולא שילם שקל אחד מס, היות וזו דירתו היחידה!

מס הכנסה והאוצר מוותרים על מיסים ששווים מיליארדים של שקלים, מידי שנה, למרות שמדינות רבות בעולם משתמשות בכלי זה, לצורך גביית מס, פרוגרסיבי. (בעלי דירות היוקרה ישלמו יותר מבעלי דירות רגילות וכו').

דווקא עכשיו, שקופת המדינה ריקה, יש צורך להטיל מיסים חדשים ויעילים, העיקר על אלה שיש להם, במקום לנקוט בגישה הרגילה, של הכבדת הנטל על מעמד הביניים ובעיקר: הקטנת השירותים הבסיסיים שניתנים לכל אזרח, בעיקר בתחומי החינוך, הבריאות ההשכלה הגבוהה והדיור. (שכבר נמוכים מאוד גם ככה)

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. דור לוי :

  לא יודע על דירות כמו של ברק, אבל לגבי דירות "רגילות" מתקיים במה שכתבת הכלל ש'הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות'. כדי להבין עד כמה ראייתך טבועת סטיגמות קרא את הפוסט
  תרגיל מתכונת נוגדת מציאות על מחירי השכירות בישראל
  http://cafe.themarker.com/post/536931/
  פוסט ישן ועדיין אקטואלי.

 2. ק. טוכולסקי :

  צריך לגבות מס על השכרה מעל לסכום מסוים ולפקח על השכרת דירות בכדי למנוע מצב שבו לדוגמא דירת 3 חדרים מושכרת ל-10 שוכרים מה שמטיל עומס על התשתיות של הבניין.
  צריך להפוך את הפטור על מכירה של נכס לפטור פרוגרסיבי, כדי שמי שקנה דירה ב-12 מיליון ומכר אותה ב-26 מיליון לא יהנה מפטור ממס גם אם זאת דירתו היחידה. אין הצדקה שנכסים יחידים ששווים מעל לצורך העניין 2.5-3 מיליון ש"ח יהנו מפטור מלא ממס.

 3. יניב :

  עבור דור לוי

  לא ממש ברור לי למה אתה כ"כ מתרגש עד כדי כך, שאתה מאשים את ראייתי כטבועה בסטיגמות, אך המאמר שהבאת רק מוכיח את טענתי, היות שגם כותבה שינה קצת את גירסתו כשהביקורת על מאמרו התחילה. ולסיכום: השקעה בדירה היא תמיד כלכלית כי היא כוללת גם רווח הון וגם אי הוצאה אלטרנטיבית של שכירת דירה ולכן תמיד משתלמת. אם מדינת ישראל תגבה מזה מס פרוגרסיבי שיהיה נמוך/אפסי על דירות רגילות וגבוה בדירות יוקרה – המדינה תוכל בתמורה להפסיק לספסר בקרקעות של מנהל מקרקעי ישראל (אם אתה לא יודע מדינת ישראל מרוויחה ממכירת קרקעות: 3 מיליארד כל שנה. והיות שאין לה מקורות אחרים לתקציב – אזי היא מנסה למקסם את הרווח מהקרקע, וכשמחירי הקרקע עולים בצורה חדה – כך נראה שוק הדיור. אם למדינה היו מקורות אחרים – היא היתה יכולה לשווק יותר קרקעות בפחות כסף ולא לחשוש מגירעון תקציבי)

 4. דמוקרט :

  רבים מבעלי הדירות – מי שקרואים במאמר "אלה שיש להם" הם לפעמים אלמנות ופנסיונרים שהדירה המושכרת שלהם היא הכנסתם היחידה.
  ו"אלה שיש להם" באמת, כמו מיודענו המיליונר הקיבוצניק ברק, יימצאו את תכנון המס המתאים להתחמק מהתשלום.

 5. דור לוי :

  ליניב ולכל מי שחושב כמותו...

  1. מי שכתב את המאמר בקישור זה אני, והעניין היחידי שהכנסתי בו שינוי, מעבר לקישורים שרק הולכים ומחזקים את דעתי לגבי העקרון, זה הפרט היחסית שולי לעניין של תמיכה בתמ"א 38. בעניין תמא 38 והוספת קומות, הבנתי שמדובר בעוד הטעיה מסוכנת, ואני מגביל את תמיכתי בתמא38 בהקשר של פינוי בינוי בלבד.

  2. שוב, למען הסר ספק, בכל שאר העדכונים, אני מתחזק בדעתי שהשכרת דירות, כבר היום היא עסקה מאוד מסוכנת ברמת כדאיות מפוקפקת ביותר. המחשבה שזה משהו רווחי וראוי לגבות עליו עוד ועוד מסים היא סטיגמה.

  3. הבעיה בסטיגמה הזו שהיא מסוכנת. בו נניח שתצליח. יהיו עוד ועוד מסים וכל הדירות שהיו מושכרות יפסיקו להיות מושכרות. איפה יגורו כל אלו שלא רוצים (למשל בגלל זמניות)או לא יכולים לרכוש דירה?
  מה יקרה לביקוש לדירות? מה יעשו הקבלנים בלי שיהיו משקיעים? יקטינו את היקף הבניה?

  4. בעניין כדאיות השקעה בנדלן:
  ההשקעה בנדלן כהשקעה ספקולטיבית בשנים האחרונות הוכיחה את עצמה.

  אבל, רק היא.

  אתה מבלבל בין השקעה ספקולטיבית בנדלן, בציפיה לעליית ערכו, הדומה להשקעה בתיק ניירות ערך בציפיה לעליית ערכו, ובין השקעה בנדלן להשכרה, המקבילה לרכישת ני"ע בציפיה לקבל תזרים קבוע של הכנסה פסיבית – דיבידנד או ריבית.
  לצערי, גם בשוק הנדלן וגם בשוק ההון, תרבות ההשקעה היא ספקולטיבית בעיקרה , ויחסית מרכיב חלוקת דיבידנדים קטן.

  5. אגב, אתה טועה גם באמירה ש"השקעה בדירה היא תמיד כלכלית כי היא כוללת גם רווח הון וגם אי הוצאה אלטרנטיבית של שכירת דירה ולכן תמיד משתלמת". אני מתייחס למילה "תמיד":הרשת מלאה דיונים מתי כדאי לקנות ומתי כדאי לשכור דירה. אתה שוכח שאומנם כשקנית, אתה פטור מדמי השכירות, אבל משלם באבי-אביך על הוצאות הריבית.

  6. בעניין מקורות תקציביים, יש הרבה, רק שהתקשורת חוסמת כל דיון ענייני בנסיון להעלות.
  זה מחוץ למסגרת הפוסט שכתבת. דוגמאות בבלוג שלי "רפורמה כלכלית"
  http://cafe.themarker.com/blog/162333/?p=2

 6. דור לוי :

  נ.ב

  תסתכל במפה היטב. תבדוק ייעוד תכנוני קרקע. ותגלה שבניגוד למה שלימדו במבוא לכלכלה, הקרקע, ובפרט בישראל זה מוצר במחסור. ואני אשמח אם המדינה תשמור טוב טוב על המשאבים של אזרחיה, ולא תפקיר בזיל הזול – לא קרקע, לא גז, ולא שום דבר אחר. אדרבא שתרויח, ובכסף שתקבל תעזור למי שחלש, ותמלא את שאר חובותיה האזרחיות כמו חינוך, בריאות וגם בטחון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.