חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוד על העובדות – יואב לוי לתום וגנר

נושאים מכתבים ב 18.04.07 20:10

שלום לתום וגנר,

קראתי בעיון את תגובתך לאיתי אשר, בנוגע לתפקודו של יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, וברצוני להגיב על הפירוט אותו נתת בפניו.

סקרת את החובה והזכות שנרשמו לעמיר פרץ, וניכר כי ייחסת חשיבות רבה לתשובה, ודווקא כי כך, חרה לי מאוד כי חלק מהנתונים שהבאת בפניו, כלל לא נכונים, וחלק נוסף נתפס בעיניי כמניפולציה ותו לא, ואסביר לך בדיוק למה אני מתכוון –
ברשימת החובה העמדת את מוסדות המפלגה הלעומתיים. אילו היה המדובר בעמרם מצנע, הייתי מבין ואף מסכים, אולם את כל החלטותיו העביר בסופו של דבר עמיר פרץ (ואם לא, אשמח אם תאיר את עיניי) במרכז המפלגה, כולל החלטות הנוגדות באופן מוחלט את הבטחותיו לבוחר (ישיבה בממשלה עם ליברמן), תוך זלזול בסקטורים שלמים בתוך המפלגה, ותוך קבלת גיבוי מלא מהשרים בנימין בן-אליעזר ושלום שמחון, בהם תומך, לצערי, חלק לא מבוטל מחברי מרכז המפלגה.

לגבי המלחמה אתייחס פחות, אך רק אציין, כי הטענה כאילו המלחמה "פרצה" בהיותו של פרץ שר בטחון טרי וחדש, אינה תקפה בעיניי, לאור העובדה שהפתיחה במלחמה הייתה בחירה ישראלית. (ובהקשר הזה אני ממליץ על ספרו של ההיסטוריון ד"ר מוטי גולני – "מלחמות לא קורות מעצמן")

בנוגע לנתונים על שכר המינימום, הייתי מצפה שבמידה והחלטת לנקוט במספרים, לכל הפחות – ולכל היותר – דייק בהם, ואחרת אין טעם בשימוש בהם.
טענת כי שכר המינימום עלה ב-475 ש"ח בתקופתו של פרץ, אך האמת היא שהוא עלה ב-375 ש"ח בדיוק. הייתי מניח שהמדובר הוא בטעות סופר, אולם בתגובה קודמת שלך, סיפרת שכאשר נכנס פרץ לממשלה שכר המינימום עמד על 3,220 ש"ח, אך האמת היא שהפעם האחרונה בה שכר המינימום עמד על 3,220 ש"ח, הייתה בחודש ינואר 2003, בטרם הפסיד מצנע את הבחירות לאריאל שרון.
כאשר נכנס פרץ לתפקידו, שכר המינימום עמד על 3,335 ₪. ושלא תהיינה טעויות – אני מעריך ומוקיר לעמיר פרץ את ההישג של העלאת שכר המינימום ב-2 שקלים לשעה עד כה ,שזה המון, אולם הייתי מצפה ממך, כדובר מטעמו, לנתונים מדויקים ואמיתיים.

בנוגע לפנסיה לכל עובד (ולא פנסיה לכל אזרח, כפי שכתבת בטעות), למיטב ידיעתי החוק כבר קיים ועבר בקריאה ראשונה לאחר שח"כ סופה לנדבר הגישה אותו לאישור הכנסת, לכן אני תוהה לגבי משמעות גיבוש החוק בוועדת השרים.

"מונה שר ערבי – כפי שהובטח" – האם לקח מר פרץ בחשבון את התפטרותו של השר לשעבר פינס? שכן, אם הובטח למנות שר ערבי בממשלה (ואני לא זוכר כזו הבטחה), אזי פרץ לא עמד כלל בהבטחתו, שכן רשימת השרים שלו לא כללה אף שר ערבי, ורק התפטרותו של פינס, פינתה מקום לח"כ מג'אדללה.

"שלום שמחון מונה לשר החקלאות כפי שהובטח" – חוקת המפלגה מאשרת למועמד לרוץ פעמיים ברציפות לכל היותר בתוך סקטורים ואזורי בחירה. זו הייתה ריצתו החמישית ברציפות של שלום שמחון במשבצת מחוז המושבים. לא ברור לי איך אושר העניין (כנ"ל לגבי אלי בן מנחם במשבצת השכונות, ולגבי אבי יחזקאל במשבצת מחוז מרכז), ומן הראוי שתינתן עדיפות לכהן כשרים, לאלה הממוקמים גבוה יותר ברשימה, שכן סביר להניח כי זהו רצון הבוחר.

"מונה שר רווחה לאחר שנתיים שהתפקיד לא אויש" – כולנו חזינו בקרבותיו האדירים ובגבורתו של עמיר פרץ, שעמד על רגליו האחוריות ואיים במשברים כלל-עולמיים, בכדי להשיג את תיק הרווחה. בכמחצית הזמן בו התיק לא אויש, עמיר פרץ ישב בממשלה, ויכול היה להלחם עליו ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות שלו – כפי שהובטח לבוחרים – אך לצערי, הוא לא עשה זאת, ועכשיו אתה מנסה בשמו, לגזור את הקופון על זה שסוף-סוף השכלתם לקחת את התיק. הנקודה החיובית היחידה בנושא תיק הרווחה, היא שהשכיל עמיר פרץ להודות הלכה למעשה בטעותו, ולתקנה.

ושאלה לסיום – האם באמת נמנעה הפרטת התעשיות הביטחוניות? האם המהלך הופסק?

יואב לוי,
חבר מרכז ויו"ר המשמרת הצעירה ברחובות
050-2173121

העתק: עבודה שחורה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. דרומי :

  כמה הערות, ואני מאמין שתום יוסיף – ואולי גם יתקן.
  לגבי הפנסיה – לא הצלחתי למצוא את הצעת החוק המדוברת באתר הכנסת, ולכן כל מה שאני אומר הוא ספקולציה. אבל נוהל ידוע הוא שהממשלה תומכת בהצעות חוק בקריאה טרומית ולעיתים גם ראשונה כשיש הצעת חוק ממשלתית 'בקנה', מתוך כוונה להתאים ביניהן בהמשך, כך שלא ניתן לזקוף 'פנסיה חובה' לזכותה של ח"כ לנדבר. החוק שיגובש בועדת השרים יהיה המתווה הממשלתי שאליו תותאם הצעת החוק של לנדבר.

  והוויכוח כרגע – בין פרץ למשרד האוצר – הוא האם הפנסיה תהיה לכל עובד או לכל אזרח.

  לגבי מג'אדלה – פינס אינו השר הראשון שמתפטר ב-59 שנותיה של מדינת ישראל, ובכל זאת – במקום אף אחד מהמתפטרים לא מינו שר ערבי.

  ולגבי שמחון – הביקורת (המוצדקת, לטעמי) לגבי הדרך בה נבחר שמחון לא רלוונטית לשאלה האם הובטח מינוי שר חקלאות, והאם הבטחה זו קויימה.

 2. מתלבט :

  תום ונדב,

  קראתי היטב את מצע העבודה לפני הבחירות (והפצתי אותו לכל מי שיכולתי). לא היתה שם הבטחה לשר חקלאות מהעבודה. גם לא לשר תשתיות. גם לא לשר ביטחון.

  אלו לא הבטחות שמבטיח מנהיג רציני לפני בחירות.
  לכן אני לא מבין מדוע זו נחשבת הבטחה מרכזית שקוימה.

  ייתכן שזו היתה באמת הבטחה למחוזות הקיבוצים והמושבים, ולראייה – הדיווחים על מסירת תיק החקלאות לעבודה "כנראה לשמחון" היו *הראשונים* שדלפו מחדרי המומ הקואליציוני.

  אם זה אכן היה כך זה רק מעיד עד כמה מפלגת העבודה הפכה למפלגה סקטוריאלית, כאשר תיק החקלאות הוא בעדיפות על תיקי העבודה והרווחה.
  כאשר מינוי שר ערבי לכל תיק שהוא הוא בעדיפות על פני מהלך אמיתי לצמצום פערים (תוכנית חילו-מג'אדלה שהאוצר קבר בן רגע בלי שנשמע ציוץ מפרץ)

  מה לעשות, ככה זה כאשר מחוזות הקיבוצים+מושבים+ערבים+דרוזים מיוצגים בקרב החברים באופן שאינו תואם את התפלגות מצביעי המפלגה.

  אם היית עורך סקר בקרב *המצביעים*, ביום שלאחר הבחירות ובהינתן ההישגים המוגבלים
  אין לי ספק שהם ציפו לתיקים אחרים מאשר החקלאות והתשתיות, ולשרים אחרים מאשר שמחון ופואד.

  נשאלת רק השאלה אם זהו המצב המחורבן הנתון, האם פרץ היה יכול לנהוג אחרת מאשר לכרות ברית לרגע עם הרצוג נוקד שמחון ופואד?

  אינני יודע מה היה קורה אילו היה מעדיף באותם ימים רגישים ברית עם פינס, איילון וברוורמן במקום עם הנ"ל. אילו היה מעדיף לקחת לעצמו תיק תעשייה+עבודה+רווחה במקום ביטחון.

  נדמה לי שתחושת האכזבה בציבור ממנו וממפלגת העבודה היתה קטנה בהרבה.

  נאום פרץ בהרמת הכוסית בעצם כמעט מודה בשתי טעויות אסטרטגיות אלה.
  "כמעט" משום שמקום להגיד "לא הייתי צריך לבחור בביטחון" הוא אומר "כשאנצח אתבע את האוצר" – אמירה ריקה ופאתטית.
  ובמקום להגיד "הייתי צריך לבחור בעלי ברית אחרים" הוא רק יורד (בצדק) על אלו שבגדו בו, אך לא מסמן שותפים.

 3. יהושע בן משה :

  יואב היקר:

  רק שאלה אחת יש לי אליך:
  הינך רואה מועמד טוב יותר מעמיר פרץ להנהיג את מפלגת העבודה בדרך הנכונה?

  יש זמן לפלפול ואת זה אפשר לתת ל"מתלבטים" למיניהם , ויש זמן למאבק.
  ההתחשבנות על הפרטים שהדובר מסר,או מחשבות של חכמים לאחר מעשה על איך היה אפשר לנהוג במצבים בעבר,מבלי שיש לנו את כל הנתונים על המשא ומתן שהתנהל לפני הרכבת הממשלה,לא מוסיפות דבר.
  כבר הזכרתי פעם שהע"דין כספי,
  גיבור הקשרים בין הון לשלטון, התפאר ברעיון עיתונאי
  שבשום פנים לא ההיו מוכנים לתת את האוצר ,והוא יודע , מפני שהיה הנציג של "קדימה" במשא ומתן
  יהושע בן משה

 4. יואב :

  כן, יהושע, אני רואה מועמד שלהערכתי יהא טוב יותר ושמו אופיר פינס.
  אלמלא פינס היה רץ, סביר כי בלב כבד הייתי בוחר בעמיר פרץ (ובודאי שלא ביתום,איילון או ברק), אבל לשמחתי פינס הגיש מועמדותו לתפקיד.

 5. יהושע בן משה :

  יואב
  חבל מאוד !!
  יש באופיר דברים רבים טובים
  אבל אין סיכוי שינקות עמדה לוחמנית בעיניני חברה וכלבלה,ולמען האמת הבנתו בזה
  מוגבלת לצערי.
  אני מכיר ועוקב אחריו עוד מירושלים כשנכל בפעם הראשונה שרץ לכנסת. עוד יגיע תורו.

 6. יהושע בן משה :

  יואב
  חבל מאוד !!
  יש באופיר דברים רבים טובים
  אבל אין סיכוי שינקות עמדה לוחמנית בעיניני חברה וכלכלה,ולמען האמת הבנתו בזה
  מוגבלת לצערי.
  אני מכיר ועוקב אחריו עוד מירושלים כשנכשל בפעם הראשונה שרץ לכנסת. עוד יגיע תורו.

 7. ליאור שורץ :

  יואב אני מתרשם שאופיר פינס הוא
  האופרטוניס המוחלט ,היום הוא אומר גשם כי זה מה שיביא אותו לצמרת מחר הוא יזמר אימרות אחרות
  גם כשהיה שר הפנים הוא התעסק הרבה בפוליטיקה ופחות באידיולוגיה

  לצערי או לא לצערי לתפיסת עולמי ואני חושב עולמך היחיד שאולי?
  יעשה שיוני זה עמיר פרץ.

 8. יואב :

  אני לא אנסה אפילו להיות הסנגור של אופיר פינס.
  זו גם הסיבה שאינני פעיל במטה הבחירות שלו. הוא הכי טוב מהחמישה לטעמי, אך עדיין לא כוס התה שלי באופן מוחלט.

  אני לא יודע עד כמה הוא אופורטוניסט. התוכל אתה להצביע על שינוי משמעותי בדעותיו לצרכים אופורטוניסטיים כאלה ואחרים? האם זיגזג אופיר פינס בנושאים מהותיים? אני לא זוכר כאלה מקרים

 9. דרומי :

  בבקשה:
  אופיר פינס ישב עם ליברמן בממשלת שרון בשקט ובשלווה. כשהחליט לרוץ לראשות המפלגה, פתאום ישיבה עם ליברמן באותה ממשלה הפכה לשיקוץ מארץ השיקוצים (היא אכן כזו, אבל למה לקח לו כל כך הרבה זמן לגלות את זה?)
  לאופיר פינס לא היה מושג מהי סוציאל דמוקרטיה עד שהחליט לרוץ לראשות המפלגה. הוא לא התבטא בנושא ולא פעל בנושא. מרגע שהחליט לרוץ, פתאום הופיע לו יש מאין מצע כאילו-סוציאל-דמוקרטי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.