חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו, ציפי לבני – ההסכם הקואליציוני

נושאים דעות, פוליטי ב 20.02.13 2:13

ציפי לבני לא הבטיחה לבוחר שום דבר בעצם. היא נזהרה במיוחד שלא להשלות את המעמד הבינוני המתכרסם ואת השכבות החלשות. נתניהו נתן לה בחפץ לב את תפקיד ניהול המו"מ עם הפלשתינאים, מה שמוכיח שאין לו כוונה רצינית בנידון

מאת: נטע חוצן

הלוגיקה של התנועה

לזכותה של עוה"ד ציפי לבני יש לאמר שהיא מבינה משהו בלוגיקה. מוטו הבחירות של מפלגת התנועה היה: "בלי הסדר אין צדק חברתי",  אבל התנועה לא ערבה לכך שקיומו של "ההסדר" מבטיח צדק חברתי. מדובר לפיכך ב"הסדר" כתנאי הכרחי לצדק חברתי לפי השקפת התנועה, אבל לא כתנאי מספיק. במילים אחרות, יתכן שצדק חברתי ישאר משאת נפש בלבד גם אחרי שיושג "ההסדר" של התנועה. (משהו על מהותו של "ההסדר" ניתן למצוא בסעיף 3 בהסכם הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו לבין התנועה: "הצדדים מסכימים על חשיבות שמירתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית ועל חשיבות השמירה על גבולות בני הגנה).

בניגוד לשכר הוגן ופרנסה וחיים בכבוד, שניתן להשיג רק בעקבות "ההסדר" (כפוף לקיומם של תנאים נוספים שכרגע לפחות אינם מעניינה של התנועה), היפוכו של צדק חברתי אינו תלוי כלל וכלל ב"הסדרים", והוא יכול להתקיים הן במצב מלחמה והן במצב של שלום. צמיחה בלתי מחלחלת, התעשרות ואף התעשרות מופלגת יכולים לשגשג בכל המצבים, וכנראה גם הנושא הירוק (כפי שנראה בהמשך). בהתאם לכך לא ראינו בתעמולת הבחירות של התנועה נוסחאות כגון:  "בלי הסדר לא תהיה התעשרות, צמיחה ואיכות סביבה".

לזכותה של ציפי לבני אפשר להוסיף ולאמר שלא הבטיחה לבוחר שום דבר בעצם. היא נזהרה במיוחד שלא להשלות את המעמד הבינוני המתכרסם ואת השכבות החלשות. אפילו עמיר פרץ קיבל עליו את מנהיגותה ללא תנאי, כולל קבלת המוטו הנזכר למעלה. בהתאם לכך סגרה לבני בקלות הסכם עם נתניהו כי מלכתחילה לא היו לה על מה להתמקח איתו. נתניהו נתן לה בחפץ לב את תפקיד ניהול המו"מ עם הפלשתינאים, מה שמוכיח שאין לו כוונה רצינית בנידון, אחרת היה מציב לתפקיד נושאים ונותנים הרבה יותר מנוסים וקשוחים והרבה יותר נאמנים לו ואמינים בעיניו. ציפי קיבלה את משרד המשפטים, שזה הישג נאה  ליו"ר מפלגה עם שישה מנדטים ולשוחרי הדמוקרטיה, שעבורם זה יכול בהחלט להחשב כהוצאת עז מהבית, והרי אין שמחה כמו שמחת עניים.

רוב סעיפי ההסכם נוגעים למעמדה של יו"ר התנועה בממשלה – סעיפים 1- 20 (להוציא סעיפים 12.3 , 12.3.2 , 12.4 , שעוסקים במינוי השר לאיכות הסביבה מטעמה של יו"ר התנועה, שיהיה גם חבר בקבינט החברתי-כלכלי).  רק סעיפים 21 – 26 מוקדשים לכמה זוטות עקרוניות שמובטח לפעול למענם, להוציא סעיף 21 שנוקט בלשון: "מוסכם על הצדדים כי יחוקק חוק להגברת השוויון בנטל….". להלן סעיפי הזוטות לפי מה שנראה כסדר חשיבותם:

22. הצדדים יפעלו לביצוע תיקונים חקיקתיים בשיטת הממשל בישראל מתוך מטרה להגביר את היציבות השלטונית ולחזק את המשילות.

23. הצדדים יפעלו לטיפול במצב הדיור בישראל ויפעלו להורדת מחירי הדיור.

24. הצדדים יפעלו להורדת יוקר המחייה מתוך מטרה לקיים צדק חברתי ולצמצם פערים חברתיים.

25. הצדדים יפעלו לחיזוק שלטון החוק בישראל וליישומם של ערכי הדמוקרטיה .

26. הצדדים יפעלו למאבק ללא פשרות בגילויי הגזענות על כל צורותיה.

לא זה המקום לנתח את המבוכה המתעוררת למקרא הסעיפים הנ"ל. בכל זאת, לשם המחשה, כדאי להעיר שסעיף 26  עומד בסתירה לספר החוקים הישראלי, שכולל חוקים שריח גזענות נודף מהם למרחוק, כמו החוקים שעוסקים בדיני האישות, מלידה עד קבורה.

לפי הסכם זה תשמש לבני כיו"ר וועדת השרים לענייני חקיקה ואכיפה, ותהיה חברה בקבינט המדיני בטחוני. החברות בקבינט המדיני-חברתי מעוררת תמיהה על הפרשנים שדוחפים בכוח את הספין ש"ביבי רוצה את העבודה בקואליציה שלו". את מי עוד הוא רוצה? אולי את חד"ש? האם מתקבל על הדעת שהוא מתכוון להרכיב קבינט מדיני-בטחוני מצופף באנשי שמאל(שמאל בהגדרתו הרחבה)? חשוב לציין שכל ההסכם הזה כפוף  לאילוצים מתוקף המו"מ עם סיעות אחרות, למרות כל ההתחיבויות שהסכמים נוספים לא יעמדו בסתירה במפורש או במשתמע להסכם זה.

תגידו מה שתגידו, התנועה מאחורי ציפי לבני נועדה להניע את ציפי לבני למחוז חפצה, ועם הפתיים שהצטרפו אליה ונתנו בה "אמון מלא" היא אכן מימשה את מטרתה. לנתניהו המוחלש יש מזל גדול שה"גוש" התיאורטי עבר תהליכים  טבעיים של חלוקה למרכיביו הקונקרטיים, ואפשרו לנתניהו לרוקן מקליפתם, קודם את הדגים הקטנים ואחר כך, אם לא ימצמץ ראשון,  גם את הנחשבים לווייתנים בעיני עצמם. אם המהלך הזה יכשל, תהפוך התנועה מתופעה מביכה לתופעה מבישה של ממש. השאלה היא מה עוד צריך הציבור לבלוע כדי להבין שאם כבר לבלוע – עדיף צפרדע אחת  או שתיים בפה ועשר ביד מאשר להיפך.

לקריאת ההסכם המלא

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  פרץ לאיכות הסביבה? למה לא רווחה?
  פרץ סומך על לבני ונותן לה כרטיס פתוח? עלינא כמאן?
  אם חוק השליש אינו קובע סף תחתון מעל ל- 3 מנדטים, ואם לימדו אותי כמו שצריך לקרוא מפה פוליטית –

  אז זה לא יהיה סיכון גדול מדי להניח איפה נמצא ראשו של פרץ בימים אלה ובמיוחד מהערב –

  המטרה לקחת את מצנע, או מישהו אחר (נגיד שטרית?) או זה וגם זה, לחלוץ מהעבודה לפחות חמישה ח"כים ולהרכיב סיעה של 7 מינימום כשהוא עומד בראשה.

  ציפיצ תישאר עם 3-4 מנדטים. העבודה עם מקסימום 10, ואם המהלך יצליח מעבר למשוער פרץ יכול לעמוד גם בראש סיעה של 10 ואז לעבודה יהיו 8 מנדטים ותנועה 3 . אם הוא חובר לנתניהו יש לו קואליציה של 64 מנדטים, בלי לפיד ובנט.

  הכל הולך, מכירת חיסול, מישהו אמר פריימריז.

  נשמע מופרך?
  אין דבר כזה אין דבר כזה. מה שנראה כסתימה בברז של נתניהו עלול ליצור פיצוצי משנה בצינורות, ועדיין לבני יוצאת כנראה מסודרת מסודרת.

  צריך בכל זאת לקוות שאנחנו נוטים לפעמים להמעיט בערכם של אנשים, ושהכל שעשועי דמיון.

 2. דני :

  מי מספרי 7 ו-8 ברשימת 'התנועה' בבחירות לכנסת ?

  כרגע "מאבק-איתנים" של שני הזוטרים על מישרת השר השני (שר לכל 3 חברי-כנסת !) – פרץ מול מצנע. המפסיד יוצא (אני מנחש שזה יהיה מצנע במקרה של הפסד לשרירן פרץ).מצנע לא יערוק לסיעה אחרת (הוא פחות מדי לא-הגון. הוא 'חנון') ואז מספר 7 ברשימת 'התנועה' לכנסת ה-19 יושבע במקומו. ואם גם מאיר שטרית לא יוכל יותר לספוג את עלבונו (הרי הוא כבר היה שר-המשפטים, שר-האוצר, ושר-הפנים. ועכשיו, לא-כלום ?), גם מספר 8 יוכל לצחצח את נעליו ולגהץ את חליפתו. מי יהיו המועמדים המרוויחים מעיסקת נתניהו-לבני ? אנא עדכנו אותנו. אבל זכרו: לנתניהו עדיין אין רוב של חברי-הכנסת. מקסימום 57 (עם החרדים ו'קדימה'). כדי להיות ראש-הממשלה הבא, עליו להצליח גם על בנט, או יחימוביץ או לפיד, או על שליש מינימלי מאחת הסיעות האלו, שיערוק כמו ברק בראש ה'עצמאות'. האם ישנה או תוקם 'חזית משותפת' של 3 ה"יושבים בראש" האלה לטרפוד מהלכיו של נתניהו ? ימים יגידו.

 3. דליה :

  מספר הערות בעקבות עיון בהסכם הקואליציוני. ההסכם נחתם לפני התוויית קווי יסוד לממשלה. לבני ממהרת להיכנס ולקבל תפקיד בממשלה שעדיין אין לה קווי יסוד. המשמעות היא שהכסא חשוב מהדרך.
  לבני חתמה על הסכמתה לשינוי שיטת הממשל (סעיף 22 בהסכם) לא ברור מה לא בסדר בשיטה הנוכחית. מומחים מחווים דעתם שהשיטה הנוכחית ראויה. למרות זאת, נתניהו החליט שהוא רוצה לבצע שינויים בשיטת הממשל. לבני הראשונה להסכים לכך. על סעיף זה עתידות לחתום כל השותפות בקואליצייה.
  סעיפים 25 (פעילות למען שלטון החוק והדמוקרטיה) ו- 26 (מאבק בגזענות) נקווה שיתממשו.

 4. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  מה חשובה הדרך.
  העקר שיש תנועה.

 5. לקסי :

  כמה הירהורים...

  פרץ… זה הכל!
  לבני, לקחה משרון את "העיקר להישאר על הגלגל".
  רחמים כלנתר, מועלה לדרגת מורה הדור.

 6. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  הציבור מצביע חדר אטום

  לקסי

  אם בודקים את הסקרים שפרסמו היום העיתונים (נערכים לבחירות?), בנוסף לתוצאות האמיתיות של הבחירות שנערכו פה לפני חודש, קשה להימנע מהמסקנה שרוב הציבור מצביע פה – חדר אטום.

  התוצאות רומזות על איזה שקיקה להצטופף בתוך החיק החמים שכאילו מספק הגנה מפני איומים שכבר לא מאמינים שיש להם מענה.

  הציבור הכריע ומכריע – לא להכריע.
  אלה תוצאות שמצביעות על תחושת חוסר אונים חזקה מאוד וזה משודר לשכנינו ולכל העולם.

  באופן פרדוכסלי תופעת הפרץ מחזקת את תחושת האין אונים והם עוד מתקוטטים שם בתנועה מי יהיה השר השני בנוסף לציפי.

  השאלה המעניינת היחידה עכשיו היא – איך מרימה עצמה מפלגת העבודה למקום שישכנע חלקים גדולים בציבור ש-
  לחברה הישראלית יש עדיין כוח אמיתי.

 7. יונתן כ. :

  א.אני לא סובל את לבני ומפלגתה אבל נעשה לה כאן עוול, סה״כ ההסכם הקואליציוני די דומה למטרות שהצהירה עליהן כלומר הנהגת המו״מ מול הפלסטינים.

  ב.איך העבודה תחזור לגדולתה? ללכת לאופוזיציה ולהתחיל להבנות הן כאופוזיציה פעילה והן ברמה המקומית .

 8. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  1. בשביל להנהיג מו"מ מול הפלשתינאים צריך שיתקיים מו"מ כזה. אנחנו עוד לא רואים את זה.

  2. המו"מ הוא אמצעי, לא מטרה. הוא אמור להוביל למטרה. האם אנחנו רואים ממשלה שיכולה להגיע למטרה? מהי המטרה? האם הולכת לקום פה ממשלה שיודעת מה היא רוצה חוץ מ"תהליך"?

  3. פה לא מדובר בחוקרי מעבדה. פוליטיקה זו אמנות האפשר, ואמנות האפשר זה היכולת לזהות את העיתוי הנכון ולבחור בהתאם את סדרי העדיפויות הנכונים. כי בחיים הפוליטיים אי אפשר לחזור שוב ושוב על אותו הניסוי ואנחנו לא עכברי מעבדה. ציפי לבני כבר הוכיחה חוסר יכולת לקבוע בזמן הנכון את סדר העדיפויות הנכון. היא היתה לטענתה שלה בעיצומו של מו"מ כשהחליטה ללכת לבחירות בגלל שלא רצתה לשלם לש"ס מה שדרשו כדי לסגור איתה הסכם קואליציוני. החלטה גרועה על סדר עדיפויות.

 9. יונתן כ. :

  ואני אמור עכשיו להגן על לבני? לא בא לי,כל מה שאני אומר זה ביחס למצע שלה היא פחות או יותר בסדר.

 10. נטע :

  ללקסי, הסבלנות משתלמת

  קיבלת תשובה לשאלתך בסוף תגובה 6.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.