גם בכדורגל יש מעמדות

אוהדי ביתר ירושלים חצו קו אלימות מרחיק לכת הרבה יותר ממה שייתפס כנסבל אצל קבוצות קטנות שפטיש ומגל עוד משולבים בסמליהן ושהצבע האדום הוא צבע דגליהן
מאת: ק. טוכולסקי

אני לא אוהב את ביתר, גם לא את הפועל ת"א או מכבי ת"א, אפילו לא את מכבי חיפה, אני אוהד של קבוצה קטנה חסרת הוד והדר שעברה אינו כזה מפואר ואשר נלחמת על חייה אי שם בתחתית ליגת העל. כאוהד של קבוצה קטנה יש לי אהדה לקבוצות קטנות אחרות שפטיש ומגל עוד משולבים בסמלי קבוצותיהם ושהצבע האדום הוא צבע דגליהן, אבל באופן כללי אני אוהד של הקבוצה שלי ואלך אחריה ורק אחריה באש ובדם ובעיקר בשיממון והפסדים.

סערה בארץ הקודש, פתאום גילתה התקשורת את הגזענות של אוהדי ביתר, לא צריך להיות הגאון מוילנה ואפילו לא בעל בגרות ממוצעת ופסיכומטרי ירוד בשביל להבין שאין פה שום גילוי. למרות כמה חברים טובים שמתעקשים לעטור מצחיהם בצהוב-שחור ולהישבע אמונים לביתר ירושלים ובמקביל לסוציאליזם בין הירדן והים, בסך הכול רוב רובם המוחלט של אוהדי ביתר, גם אלו שאינם נמנים על הקומץ הקשוח של אוהדי ביתר ירושלים ולא שואגים בראש חוצות את גזענותם כלפי לא יהודים בכלל ומוסלמים או ערבים מוסלמים בייחוד הם לא בדיוק אוהבי האסלם או מי שמאמינים שכל בני האדם נולדו שווים. ביתר ירושלים היא קבוצה גזענית שבמשך שנים לא חשבו העומדים בראשה וביניהם רובי ריבלין, משה דדש ואהוד אולמרט או חשובי אוהדיה בפוליטיקה כביבי לעשות משהו נגד הגזענות המושרשת במועדון. הם לא היו צריכים, ביתר הוא אחד המועדונים הגדולים בישראל, כבר שנים שהוא נשלט בידי בעלי הון ואוהדיו בעלי הדימוי העצמי של "מקופחים עלי אדמות" לא קמו יום אחד וגילו שהקבוצה שלהם בליגה השנייה או מתנדנדת בין הליגות או שאת המגרש ההיסטורי שלהם מכרו בפרוטות או ששופטים פוגעים בהם לטובת קבוצות גדולות וכל שאר הדברים שהם נחלתם של קבוצות קטנות בלבד. בכדורגל הישראלי כמו בכל שאר המגרשים בהם נבחנת החברה הישראלית יש כשם ספרו של אלתר קציזנה גדולים וקטנים, וביתר כבר הרבה מאוד שנים נמצאת בצד של הגדולים.

אם אוהדי קבוצה קטנה יתפרעו באלימות או ישירו שירים גזעניים/אלימים/אנטי ממסדיים התגובה של המשטרה והרשויות תהיה מהירה וכואבת וטוב שכך. על הרשויות לשמור על הספורטיביות בספורט ולפעול בנחישות כנגד אלימות/גזענות והסתה. רק מה אוהדי קבוצות גדולות יכולים להרשות לעצמם אלימות הסתה כמה שרק ירצו ובמקרה של ביתר גם גזענות ללא הגבלה בלי לחשוש יותר מדי. כך במשך שנים שרים ומקללים אוהדי הפועל תל אביב את מי שבא להם בלי לדאוג יותר מדי מהתוצאות ואוהדי ביתר פתחו גזענות מכוערת בלי שאף אחד התעסק איתם. כל קבוצה אחרת תיענש על נהמות כלפי שחקנים אפריקאים וקללות כלפי ערבים ואילו ביתר זכתה ליחס מיוחד. במקום להיאבק באלימות אוהדיה המשטרה הגבירה את אבטחת האוהדים של הקבוצות היריבות. כי ביתר זכתה ליחס מיוחד, שרק חיזק את הדימוי העצמי המגוחך שלה כקבוצה "עממית". כך במשך שנים קבוצה עשירה וגזענית נהנתה מיכולת לפתח את הגזענות שלה בראש חוצות.

אין מה להחמיר עם ביתר, החברה הישראלית גזענית יותר ויותר, וביתר הולכת ונהיית דומה למה שנתפס ואני אומר זאת בעצב כגזענות נורמטיבית. אין גם מה לוותר לביתר, קבוצה שתמיד היתה כר נוח לתמיכה באינטרסים של פשיזם גזענות והון-שלטון. רק צריך לזכור שקבוצות גדולות נענשות בישראל בצורה שונה מקבוצות קטנות, שהיחס הנוח של מוסדות ההתאחדות, רשויות האכיפה והתקשורת לקבוצות גדולות לעומת קטנות תרם באופן משמעותי לכך שביתר היתה ונותרה קבוצה גזענית. גזענות הקהל היתה הפריבילגיה של ביתר כשם שאהדת השופטים היתה ועודנה הפריבילגיה של מכבי תל אביב ואהדת העיתונות היתה ועודנה הפריבילגיה של הפועל תל אביב. לקבוצות גדולות תמיד היה מותר ובביתר לא מבינים מה פתאום דורשים מהם להיות היום לא גזעניים אחרי שנים של השלמה בשתיקה עם התופעה.

היום צריך לדרוס את הגזענות בביתר ובכלל ביד ברזל, קבוצות צריכות להיענש בחומרה על גילויי גזענות ואלימות אחרים. הספורט בישראל חולה וירוד, חינוך לסובלנות בספורט הוא רק נדבך אחד מהחזרת הספורט מבעלי הון לקהילה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply