postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חשיפה: ההסכמים של 'אגד' עם המדינה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חשיפה: ההסכמים של 'אגד' עם המדינה

נושאים איכות השלטון, חדשות, תחבורה ב 10.02.13 0:27

'אגד' מקבלת מהמדינה סובסידיות של מאות מיליוני שקלים בשנה * מה היא אמורה לתת בתמורה, והאם היא עומדת בהתחייבויות?
מאת: איתמר כהן

"שעות שיא", שכוללות שליש מזמן ההפעלה של האוטובוסים, שבמהלכן אין מגבלה מספקת על מספר הנוסעים שמותר לדחוס באוטובוס; "קווי חרדים" ייחודיים; וגם – התחייבות של אגד להפסיק לבצע הסעות פרטיות.
כל אלה ועוד עולים מההסכמים החתומים של אגד עם המדינה, הנחשפים כאן לראשונה.

חשוב להדגיש: ההסכמים שנחשפים כאן הם חלקיים בשני מובנים: ראשית, הם רק חלק מכלל ההסכמים, החוקים והתקנות המחייבים את 'אגד'. שנית, גם ההסכמים האלה הגיעו לידי "מצונזרים", כאשר פסקאות שלמות מתוכם מושחרות. יש לציין, כי הבקשות של ארגון 15 דקות לקבל את מכלול ההסכמים של אגד עם המדינה בהתאם לחוק חופש המידע לא נענו.

אבל גם כך, עולות מההסכמים סוגיות רבות, שנוגעות לכל נוסעי האוטובוסים – וגם לכל מי שנוסע ברכב הפרטי, עומד בפקקים ומשלם את מחירי הדלק המאמירים, בהיעדר חלופה סבירה בדמות תחבורה ציבורית טובה.

"צפיפות שיא"
אחד המטרדים הגדולים ביותר עבור נוסעי האוטובוסים הוא הצפיפות. ניתן היה לצפות שהמדינה, שמעבירה לחברות האוטובוסים מאות מיליוני שקלים בשנה כסובסידיות לנסיעות ולהצטיידות, תדרוש מהן להגדיל את תדירות האוטובוסים, כדי למנוע צפיפות באוטובוסים.

אך ההסכם עם אגד ירושלים, שעליו חתום החשב הכללי הקודם, שוקי אורן, מקל באופן תמוה. על פי ההסכם, מספר הנוסעים באוטובוסים עירוניים רגילים "לא יעלה על 55 בשעות שאינן שעות שיא או בכפוף לאמור ברישיון הרכב, לפי המחמיר מביניהם". על פי ההסכם, "שעות שיא" הן בין 6:00-9:00, ובין 15:00-18:00, וכן כל שעה שבה התדירות היא יותר מ-5 נסיעות בשעה. כלומר, "שעות השיא" כוללות לפחות שליש משעות ההפעלה של האוטובוסים – 6 מתוך 18 שעות ביממה (6:00-24:00). אפילו שעות כמו 6:15 בבוקר, או ימי ו' בבוקר נחשבים ל" שעות שיא", שבהן מותר ל'אגד' לצופף נוסעים באוטובוס.

כמובן, קיימת גם המגבלה הבטיחותית למספר הנוסעים המצוינת ברישיון הרכב, בהתאם לדגמים השונים של האוטובוסים – אך קשה להבין מדוע לא העלתה המדינה דרישות מחמירות יותר מ'אגד'.

דובר משרד האוצר מסר בתגובה, כי "הגדלת מספר הנוסעים בשעות השיא באוטובוס נהוגה ומקובלת בכל העולם המערבי".

הדרישות מחמירות, האכיפה – לא
בחלק מהמקרים, הדרישות מאגד הן דווקא מחמירות וקפדניות, באופן שאמור לשפר משמעותית את השירות ללקוחות – אלא שאגד רחוקה מלעמוד בהן.

כך, אגד מחויבת "לשלוח לכל פונה אישור על קבלת הפנייה, תוך 7 ימי עבודה". במקרה זה אני יכול להעיד באופן אישי על פניות רבות שלי, וגם של ארגון "אמון הציבור", שלא התקבל עליהן כל אישור.

דרישה נוספת מאגד, שרחוקה מאוד מלהתבצע "בשטח", בתחנות האוטובוס בירושלים, היא עמידה בהנחיות המעודכנות של משרד התחבורה, שעל פיהן התמרור בכל תחנת האוטובוס  יכלול את: מספרי הקווים; סמלי "נכה", "קווי לילה" וכו'; וכיתוב בשפה נוספת, בצד השני של התמרור.

אגד גם אמורה להפעיל "מוקד אנושי" שיפעל "החל משעה לפני תחילת השירות וכלה בשעה לאחר מועד סיום השירות" – אלא שבבדיקה שערכתי ב-5.2, המוקד האנושי נסגר לפחות שעה לפני מועד סיום השירות. כל מי שאי פעם המתין בשעת לילה מאוחרת לאוטובוס שלא הגיע יכול להעיד על החשיבות של הפעלת מוקד אנושי דווקא בשעות אלה.

המוקדן אמור לענות תוך 80 שניות לכל היותר – אך מספר בדיקות שערכתי העלו כי חולפות יותר מ-80 שניות של העברה מתפריט לתפריט, הזמנה לעבוד כנהג באגד ועוד – עד שניתן להיכנס בכלל לסוף תור ההמתנה למוקד אנושי – המתנה שאורכת לעתים קרובות כמה דקות נוספות. בדיקה של חדשות ערוץ 2 העלתה תוצאות דומות.

תגובת אגד: "אגד פועל בתיאום מלא עם משרד התחבורה והניסיון לייחס לו הפרה כזו או אחרת של תנאי הזיכיון חוטא למציאות והוא בבחינת הטעיית הציבור." התגובה המלאה – למטה.

"קווי חרדים"
אחד הסעיפים המשונים בהסכמים של 'אגד' עם המדינה מופיע ברשימת קווי האוטובוס. הקווים מפורטים בעשרות טבלאות בחלוקה לאזורים השונים בארץ – פרט לטבלה יחודית, שלא שייכת דווקא לאזור מסויים: תחת הכותרת "קווי חרדים", נכללים שם קווים בינעירוניים ישירים בין שכונות חרדיות באזורים שונים בארץ.

בתיאוריה, הנסיעה בקווים אלה פתוחה לכל. בפועל, במהלך השנים הצטברו תלונות רבות (1, 2) על קווים אלה, בטענה שהמסלולים שלהם כאילו "נתפרו" במיוחד לצרכיה של האוכלוסיה החרדית בלבד; שהם מדירים ומשפילים נשים חילוניות; שהמחירים שלהם מוזלים יחסית לקווים כלליים דומים; ושקשה מאוד לאתר אותם באתר של 'אגד' או במודיעין אגד ללא מידע מוקדם עליהם. לפיכך, בשימוש בכינוי "קווי חרדים" יש משום הכרה של המדינה במעמד ה"מיוחד" של קווים תחבורה ציבורית, שנועדו לשרת מגזר יחיד באוכלוסיה, ולא את כלל הציבור.

סוף לחלטורות
חלק נכבד מההסכמים עוסק בהגבלים עסקיים על אגד במטרה להגדיל את התחרותיות בענף. בין השאר, מצוינים פרטים רבים בנוגע לקווים שעל אגד להעביר לידי "אגד תעבורה", שבה יותר לאגד להחזיק לכל היותר 50%; וכן מצויין, שהחל מינואר 2015* אגד תפסיק לחלוטין את כל פעילות ההסעות והנסיעות המיוחדות. סעיף זה הוא מעניין במיוחד, משום שהפעלת הסעות על ידי אגד, שמחזיקה עדיין בכוח ריכוזי ואף מונופולי באזורים רבים בארץ, עלולה לפגוע בתחרות בענף – ואף ליצור אצל אגד ניגוד עניינים: זאת, משום שבאופן אבסורדי, ככל שהשירות שמעניקה אגד לנוסעי האוטובוסים גרוע יותר, פוטנציאל ההכנסות שלה מנסיעות מיוחדות ומהסעות דווקא עולה.     

תם ולא נשלם
כאמור, המידע שהובא כאן רחוק מלהיות מלא או מקצועי. כל שנותר הוא לקוות, שבמדינה שבה מתפרסמות בעיתונות השכם והערב תכניות מבצעיות מפורטות לתקיפה במתקנים הגרעיניים במדינות אויב, גם מידע אזרחי מעט יותר אלמנטרי יהיה נגיש לציבור הרחב באופן ברור ושקוף.

לכתבה בערוץ 2 על ההסכמים של המדינה עם 'אגד' באזור ירושלים

תגובות

דובר משרד האוצר מסר:

1. הגדלת מספר הנוסעים בשעות השיא באוטובוס נהוגה ומקובלת בכל העולם המערבי.

2. נציגי החשב הכללי לוקחים חלק בגיבוש ההסכמים מול אגד. הוראות ההסכם מבוקרות באופן שוטף ע"י משרד התחבורה, וככל שנמצא ליקוי, אגד משלם פיצוי מוסכם ונדרש לתקנו.

3. ניתן לפנות לקבלת ההסכמים [של המדינה עם אגד, א"כ] בהתאם לחוק חופש המידע.

4. * בעותק שהגיע לידי, תאריך היעד להפסקת פעילות ההסעות על ידי אגד הושחר. דובר משרד האוצר מסר בתשובה לשאלתי, שהתאריך הוא ינואר 2015.

הערה שלי:
ברחבי העולם המערבי הגדלת מספר הנוסעים בשעות השיא נובעת מביקוש רב לתחבורה ציבורית יעילה. בירושלים הצפיפות נובעת בעיקר מתדירות נמוכה מדי של האוטובוסים ומהיעדר אלטרנטיבות או תחרות לאגד. הדובר גם לא ענה לשאלתי, מדוע הגדרת "שעות השיא" רחבה כל כך.

דובר משרד התחבורה לא ענה כלל לשאלותיי על תפקוד המשרד, והמליץ לי גם הוא לפנות אל הממונה על חוק חופש המידע. כאמור בכתבה, עד כה ארגונים גדולים ומקצועיים ממני לא הצליחו לקבל לידיהם את ההסכמים הנ"ל.

תגובת דובר אגד:
"אגד פועל בתיאום מלא עם משרד התחבורה והניסיון לייחס לו הפרה כזו או אחרת של תנאי הזיכיון חוטאת למציאות והיא בבחינת הטעיית הציבור. נכון הדבר לשעות פעילות שירות הלקוחות הטלפוני, כמו גם לזמני ההמתנה, לטיפול בפניות ציבור ולמידע בתחנות.

באשר למוקד שירות הלקוחות הטלפוני,

שעות פעילות המוקד הטלפוני הן על פי הנחיות משרד התחבורה וזהות לשעות פעילות המוקד של משרד התחבורה *8787. לרשות הנוסעים, המבקשים מידע מעבר לשעות הפעילות, עומדים אתרי האינטרנט השונים, שירות SMS2800 וגם נהגי האוטובוס בקווים השונים.

זמן ההמתנה הממוצע נמדד החל מרגע ההפניה לנציג שירות ולא מתחילת החיוג. ב-5.2.2013 לדוגמא, ענו נציגי השירות של *2800 ל-630 בין השעות 11:00-11:30 וזמן ההמתנה הממוצע עמד על 21 שניות בלבד. ייתכן, כי בחלק מהשיחות יירשם זמן המתנה ארוך יותר, אולם אגד עומד בהתחייבות שלו לזמן המתנה חודשי ממוצע של 40 שניות.

באשר לשאלתך הנוספת, כ-40% מהשיחות למוקד מקבלות תשובה במענה האוטומטי. מתן אפשרות לקבלת נציג בתחילת השיחה תיצור עומס על המוקד ותגרום לזמן המתנה ארוך יותר.

בנוגע למענה לפניות ציבור: המענה הראשוני לפניות ציבור באינטרנט מבוצע באופן אוטומטי עם קבלת הפנייה. בכל אפיקי הפנייה הנוספים מקפיד אגד לעמוד במחוייבות למענה בתוך 7 ימי עבודה.

באשר למידע:

ככלל, התיקון לחוק הנוגע למידע בתחנות האוטובוס טרם יושם בישראל, למעט פיילוט במספר ערים בודד שמקודם בימים אלו. יחד עם זאת, התוכנית להצבת מידע בתחנות בירושלים הושהתה בהנחיית משרד התחבורה עד להשלמת מערך קווי התחבורה הציבורית החדש בעיר, עליו מופקד המשרד באמצעות תוכנית אב לתחבורה.

הערות שלי:
1. נהגי האוטובוס או אתר האינטרנט לא יועילו לנוסע שממתין בשעת לילה מאוחרת לאוטובוס שלא הגיע, או למי שממתין לאסוף את ילדיו מתחנת אוטובוס, כשהאוטובוס לא הגיע. מאחר שבתחנות רבות לא מפורסם מידע מספק, וגם לא "קוד" התחנה, גם מסרון לא יועיל.

2. העובדה שמשרד התחבורה נותן לאגד הקלות ומאפשר לה לתת שירות פחות טוב מזה שהיא מחוייבת לו על פי הסכמיה עם המדינה היא, אכן, לא אשמת אגד.

3. גם אם 40% מהשיחות למוקד מקבלות תשובה במענה האוטומטי, לא כל מי שמתקשר למוקד צריך לשמוע הזמנה לעבוד כנהג באגד או לקנות כרטיסים לקווי אוטובוס מאוד ספציפיים לפני שמוצעת לו האפשרות למענה אנושי.

4. בתחנות אוטובוס רבות, כולל כאלה שמסלולי הקווים העוברים בהן לא השתנו בשנים האחרונות, אין שילוט באנגלית, ולעתים אף אין שילוט בכלל.


גילוי נאות והערה:
בימים אלה אני דורש מאגד פיצויים על תקריות כמו אוטובוסים שאיחרו מאוד וכו'.

עם זאת, מבחינתי אגד היא בכלל לא אויב, אלא להפך. כפעיל סביבתי, הייתי רוצה שאגד תשגשג ותרוויח יפה ושיותר אזרחים יסעו באוטובוסים שלה. כפעיל חברתי, אני מעדיף חברה כמו אגד, שככל הנראה משלמת לעובדיה שכר הוגן ומקפידה על בטיחות האוטובוסים יותר מחברות אחרות ומ"חאפרים" למיניהם.

לפיכך, מטרת כתבותיי אינה לפגוע באגד, אלא להיפך – לגרום לה להשתפר, ולהרוויח משיפור השירות לנוסעי האוטובוסים – ולא מדברים אחרים.

בהכנת כתבה זו הושקעו שעות עבודה רבות. אנא תרמו להמשך הפעילות.

קישורים:
הסכם קודם עם אגד- תאריך לא ידוע – יפתח בדף נפרד
דוחות סבסוד קווי אגד – יפתח בדף נפרד

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  הרושם המצטייר הוא שאגד העניקה בעבר לציבור שירות יותר טוב. נראה שהרפורמות בתחבורה הציבורית לא שיפרו את השירות לציבור, אלא להיפך.

 2. איתמר כהן :

  משיחה שהיתה לי במקרה היום, לאחר פרסום הכתבה,

  עם גורם בעירייה, התרשמתי שיש ממש בטענה של אגד, שהשילוט הגרוע בתחנות אינו אשמתה, אלא תוצאה של בעיות רגולטוריות.

 3. דרור :

  לדליה

  על סמך מה נראה שהשירות היה יותר טוב?
  אינני מוצא לכך כל סימוכין בטקסט (הוא כלל לא עוסק בהשוואה לעבר) ובתור מי שגדל בישוב לא רחוק מבאר שבע לא זכור לי שירות מוצלח במיוחד.

 4. מוטי פריאל. :

  אין ארוחות חינם- המדינה אינה מסבסדת את אגד !

  הגיע העת להבין אחת ולתמיד: המדינה אינה מסבסדת את אגד. המדינה מסבסדת את הנוסעים. יש לזכור כי אגד הינו קואופרטיב שהוקם ככל עסק אחר במדינה ולא ע"י המדינה, ומותר לאגד להרויח כמו כל עסק אחר. אלא מאי, אגד אינה קובעת את המחירים(כמו כל חברה פרטית אחרת).המדינה היא זו שקובעת את גובה התעריפים בכל קווי התחבורה הציבורית.לכן, המדינה חייבת להשלים את מחירי הנסיעה למחירים הריאלים אותם היה הנוסע משלם אלמלא המדינה היתה קובעת זאת כמדיניות חברתית פוליטית ורצון לעודד את הנסיעה בתח"צ. חברי ועובדי אגד אינם צריכים לסבסד את הנוסע. זאת ועוד כל "הסיבסוד" המוזכר בכתבה הינו בהתאם להסכמים בו המדינה משלימה את הפרש המחיר בכל מיני דרכים בהם המדינה מעדיפה לפקח עת ההוצאת כספי מדינה. בין היתר גם כספי הצטיידות האוטובוסים שאינה "מתנה" או ארוחה חינם.

 5. נדב :

  די תפסיקו להתבכיין.תנסה פעם להתלונן בנתיב אקספרס קווים או סופר בוס,הנהגים נוסעים מתי שבא להם,הנהיגה ברוב המקרים ירודה מאד,יחס מזלזל לנוסעים.
  תתחילו לחשוב על הצד הטוב ולא כל הזמן להתלונן.
  הבעיה בארץ שיש יותר מדי עורכי דין ואין להם עבודה,לכן קומץ של עורכי דין שלא נוסעים אף פעם באוטובוסים הם המתלוננים.

 6. אליק :

  אני לא מבין את כל העיניין סביב אגד , לדעתי ההפרטה הייתה הרעיון הגרוע ביותר שמשרד התחבורה יכל לעשות – הוקמו לצערי מספר חברות קיקיוניות שמפעילות תחבורה ציבורית ברמה נחותה ביותר נהגים גרועים וחסרי אכפתיות לנוסע . הסכם הסובסידיה של אגד עם המדינה הוא לטובת הנוסעים ולטובת המשכיות התח״צ בצורה סדירה ללא תקלות , כוחה הפיננסי של אגד חשוב ביותר כמפעיל תח״צ גדול ובטוח , אני נוסע כבר שנים בתח״צ ויודע שיש למי לפנות בכל נושא , בעיה או בקשה . המדינה עושה טעות קשה כשהיא מנסה לנגח באגד זה לא הוגן כלפי המוביל של המדינה !!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.