חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התארגנות עובדים: איך עושים את זה?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 17.04.07 4:14

לקראת האחד במאי, עמותת מען מארחת דיון פתוח

התארגנות עובדים: איך עושים את זה

יום ג' 17.4 שעה 20:00

משרד עמותת מען, רח' העליה 43 תל אביב

האחד במאי 2007 שואב את הרלבנטיות שלו מהמצב ההרסני בו נמצאת כיום החברה בישראל. חברות כוח אדם, קבלני שמירה ונקיון, סוחרי ע(ו)בדים זרים, פועלים כמעט באין מפריע כאשר הממשלה שמה לה למטרה לחסל את העבודה המאורגנת.

העשירים המודרניים, 14 המשפחות שזכו בחלוקת השלל של המשק הציבורי, חוגגים שעה ששליש מהחברה חיים בעוני. מציאות של אבטלה ועוני היכתה בשנים האחרונות, במיוחד באוכלוסיה הערבית בישראל. שיעור העוני בישובים הערביים עולה על 50%, ושיעור הילדים החיים מתחת לקו העוני גבוה אף יותר.

התארגנות עובדים הפכה בשנים האחרונות למושג מאוס, וזאת בשל נסיגת ההסתדרות שהפכה לארגון רפה גוף שדואג בעיקר לחזקים, וזוכה בשנים האחרונות לביקורת חברתית נוקבת. את מקומה של התארגנות עובדים, תפסו המחוות הפילנתרופיות החביבות על אצולת הממון. אנו שוללים כוון מחשבה זה. אך גם אם אנו מבקרים את דרכה הנוכחית של ההסתדרות, שביטלה את האחד במאי ושמטה את הדגל האדום, אסור לנו להשליך את התינוק עם המים. החלשת ההסתדרות וחיסולו של האיגוד המקצועי הם האינטרס של בעלי ההון, שרואים בעובדים מאורגנים איום גדול על רווחיהם.

אל מול מציאות זו, החלו בשנים האחרונות לצוץ יוזמות חדשות להתארגנות עובדים. רובן נוצר והתפתח מחוץ לכתלי ההסתדרות. עמותת מען, שהיא אחת מני יוזמות רבות, מאגדת בשורותיה עובדים ערבים ויהודים, רבים מהם עובדים בענפי הבניין, החקלאות ובתי המלון. אנו מתמודדים עם הקושי ביצירת התארגנות אפקטיבית של עובדים.

ככל שאנו צוברים נסיון, אנו משוכנעים שהבסיס להצלחת כל התארגנות למאבק הוא הסולידאריות בין העובדים, והמודעות שלהם לצורך בשינוי חברתי עמוק. הסולידאריות שעליה אנו מדברים אינה יודעת גבולות לאומיים או דתיים. פועלים יהודים וערבים, מקומיים וזרים, ישראלים ופלסטינים –סובלים כולם מהקפיטליזם הדורסני, וחייבים להתאחד במאבק ליצור אלטרנטיבה חברתית.

לדיון שיערך במשרדי עמותת מען הוזמנו נציגים של התארגנויות עובדים חדשות, וזאת במטרה לבחון את הנסיונות השונים להתארגנות, ולקדם יחד כוון חדש של תנועה איגוד מקצועית לוחמת, דמוקרטית ואינטרנציוליסטית – תנועה שתעניק תוכן חדש לאחד במאי.

תכנית הדיון:

דברי פתיחה: אסף אדיב, מנכ"ל עמותת מען

בהשתתפות: * בנימין גונן – חד"ש, פעיל ותיק בהסתדרות * עו"ד ערן גולן – קו לעובד*

עו"ד איתי סבירסקי – קליניקות משפטיות, אוניברסיטת תל אביב * אהוד עוזיאל – יוזמה לארגון עובדי עמותות * וופא טיארה – פעילה איגוד מקצועית בעמותת מען * יואב לוי – ועד מאבטחי בי"ח קפלן * אוהד רותם – ועד צוות 3, מכון ויצמן * אריאלה סער – נציגת עובדות הקבלן של רשות הדואר * קובי קרטה – יו"ר ועד מאבטחים בפקולטה לחקלאות ברחובות * ליאת יקיר – פעילה למען התארגנויות עובדים

מנחה: ניר נאדר – רכז עמותת מען בתל אביב

לפרטים: 03-5373271, [email protected]

נערך על ידי יואב
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.