חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצלת המיזם החברתי של סטודיו אנד ג'וי בפארק אפק

נושאים מכתבים, רווחה ושירותים חברתיים ב 6.02.13 1:25

נדב עטיה הקים עסק שיאפשר לאוכלוסיה עם מוגבלות לעבוד בו. זהו מיזם חברתי לעיצוב שרי פרחים וחבילות שי, המאפשר שיקום למועסקיו. מדובר בעסק פרטי שרוצה לקבל הנחות בארנונה כמו שמפעל מוגן מקבל הנחות. מכתב זה מופנה לראש עיריית ראש העין בבקשה לקבל הנחה

 לכבוד

משה סיני

ראש עיריית ראש העין

 שמי נדב עטיה, יזם ומנהל סטודיו אנד ג'וי – מיזם חברתי פרטי בו מעצבים ומייצרים זרי פרחים וחבילות שי. זה אינו עסק רגיל. זהו עסק שמעביר עוצמה. זהו עסק שמעביר מסר – למרות שאנחנו מוגבלים – אנחנו מסוגלים!!! העסק הזה קשה לניהול. יש לנו  אותם האתגרים שיש לכל עסק רגיל, ובנוסף, מוטלים עלינו האחריות והאתגר לפרנס 30 אנשים מוגבלים, שמונה מתוכם מראש העין. אנו מתמודדים עם התפיסה הרווחת בחברה, שאדם מוגבל אינו חייב להשתכר שכר מלא. מספיק לו שכר זעום ואצלנו זה לא כך. אנו משלמים למשתקמים שכר שעתי מלא ותנאים סוציאליים.

כשהקמתי את המיזם, לא רציתי להקים עוד עמותה, שתקבל עוד תרומות, עוד תקציבי מדינה  ועוד סלי שיקום כאלו ואחרים. רציתי להקים עסק שיאפשר לאוכלוסיה עם מוגבלות לצאת ממעגל המסכנות והרחמים.

לפני כשנה אושרה הצעת חוק על פיה מסגרות שיקום כמו מפעל מוגן יהיו פטורות מתשלום ארנונה. למעט ההגדרה היבשה של מפעל מוגן, שהינו מפעל שפועל בחסות המדינה וניזון מתקציבים ציבוריים, סטודיו אנד ג'וי עומד בכל הקריטריונים: לפחות 85% מעובדינו הם אנשים מוגבלים ואנחנו מרכז שיקומי שמאפשר מסגרת יומית בתחום התעסוקה גם לנכי נפש וגם לנכים אחרים.  ועדיין עירית ראש העין לא ראתה לנכון לפטור אותנו מתשלומי ארנונה כבדים.

וזאת למה?

כי בחרנו לא לקבל תרומות?!

כי בחרנו להעסיק את העובדים בשכר שעתי מלא עם כל התנאים הסוציאליים, לעומת התגמול המגוחך שמועבר למוגבלים במפעלים המוגנים? כי בחרנו שלא לקבל סל שיקום? המפעלים המוגנים, כולל המפעל הממוקם בראש העין, משכנעים "יזמים" כביכול להעביר אליהם  עבודות שתמורתן משולמות למוגבלים סכומים שנעים בין 20 ל 500 ₪ בחודש!!! האם אתה או מי מקוראי מכתב זה היה מוכן לעבוד ולקבל תגמול כזה בחודש? מה היית אומר לו ידעת שבן משפחתך חלילה נקלע למצב כזה ועם זה הוא צריך עתה להתקיים? אותם מפעלים מוגנים נהנים מכל העולמות: הם מקבלים סל שיקום יומי בגובה של 75 שקל על כל אדם עם צרכים מיוחדים שהם מעסיקים, למרות שהעובדים עצמם מקבלים חלק זעום מכך. לכן יש להם אינטרס להגדיל את מספר העובדים ולהתהדר במעטה של תרומה לקהילה.

אם המצב יישאר כפי שהוא, ניאלץ לסגור את הסטודיו וכך ייסתם הגולל סופית על מיזם חברתי שמאפשר קיומם של עשרות אנשים. זאת בנוסף למסר שלילי למעסיקים פרטיים, שכן רוצים לשלב במסגרת המפעל שלהם עובדים עם צרכים מיוחדים.

תודה על זמנך ועל עזרתך במציאת פתרון שיסייע לנו המשיך לפעול בראש העין.

 נדב עטיה

יזם ומנהל סטודיו אנד ג'וי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. לקסי :

  הממשלה "חוסכת"

  ההגדרה: "…ההגדרה היבשה של מפעל מוגן, שהינו מפעל שפועל בחסות המדינה וניזון מתקציבים ציבוריים,…" מסבירה הכל.
  הממשלה שמפעילה בצורה כזו או אחרת את המפעלים האלה מחלקת הטבות על חשבון השלטון המקומי שצריך לותר על הארנונה.
  מאידך, במנוגד למדיניות ההפרטה, הממשלה אינה מכירה בזכאות של המפעל הפרטי.
  עד שיפריטו לחברים את המפעלים הממשלתיים…
  אבל מה-פתאום שמישהו (לא "חבר" ??) יקבל הנחות?

 2. אדווה :

  נדב יישר כוח!!

  אל תוותר הפעילות שלך היא מליצה חיים לאוכלוסיה הזאת! הבן שלי עובד על מיזם דומה במסגרת פרוייקט "זזים למען הקהילה" (הוא בצופים) ולא רק שזה נותןלו הרבה סיפוק זאת תרומה כ"כ גדולה לקהילה עם לב כ"כ גדול!

 3. גיא למען הקהילה :

  תגובה לאדווה

  אדווה שלום, כל הכבוד לבן שלך! חזקי אותו ותמכי בו על פעילותו החשובה.
  אני מציע אם יש לך אפשרות, להביא אותו (ואולי גם את חבריו) לסטודיו שיתרשם מהפעילות ואף יעבוד איתם. זה יוסיף לו המון!
  ב ה צ ל ח ה

 4. מערכת עבודה שחורה :

  הישג לתעסוקת אנשים עם צרכים מיוחדים:

  עיריית ראש העין החליטה להעניק פטור מארנונה לסטודיו אנד ג'וי המעסיק אנשים עם מוגבלויות
  נדב עטיה, מנהל הסטודיו: זהו צעד חשוב בדרך להכרה במגזר הרביעי,
  שיאפשר הרחבת הפעילות ושילוב אנשים עם צרכים מיוחדים במעגל העבודה
  עיריית ראש העין הודיעה לסטודיו אנד ג'וי בפארק אפק על הענותה לבקשה להעניק פטור מלא מארנונה לכל שנת 2013. בסטודיו, המשמש כמרכז שיקום, מועסקים כ-30 אנשים עם מוגבלויות, ברובם תושבי ראש העין והסביבה, בהכנת חבילות שי ושזירת סידורי פרחים. תשלומי הארנונה הגבוהים איימו למוטט את המיזם.
  ההחלטה על מתן הפטור התקבלה לאחר שנדב עטיה, מנהל הסטודיו והמייסד, פנה באופן אישי לראש העיר, משה סיני, והציג בפניו את העבודה החשובה שנעשית בסטודיו וסכנת הסגירה המאיימת. במכתב הוא הציג את העיוות שמפעלים מוגנים נהנים מפטור מארנונה ואילו עסקים שמבוססים על תעסוקת אנשים עם צרכים מיוחדים ופועלים כמרכז שיקום בהכרת משרד הבריאות מופלים לרעה וזאת למרות שהם לא נהנים מתקציבי ציבור (סל שיקום ועוד) ומשלמים לעובדיהם שכר שעתי הוגן וגבוה בהרבה מאשר בעמותות. למאבק נרתמו אומנים וידוענים מכל רחבי הארץ וחברי המועצה רזיאל אחרק, שרי סלע ועופר בביוף.
  הטיפול הועבר למחלקה המשפטית של עיריית ראש העין, אשר בחנה את הקריטריונים למתן פטור מארנונה למרכזי שיקום . המחלקה המשפטית הדגישה במכתב שהפטור הוא בכפוף לבדיקה שנערכת מול משרד הבריאות ביחס למעמדו של סטודיו אנד ג'וי.
  נדב עטיה אמר שהוא משוכנע שהבדיקה תוכיח את ההצדקה במתן הפטור מאחר וכ-85% מעובדי הסטודיו הם בעלי מוגבלויות קוגניטיביות, פיסיות ונפשיות וכי עיקר הפעילות היא למטרת שיקום. זהו מהלך מעודד ומעצים שפותח אפשרויות להרחבת פעילות הסטודיו הן בראש העין והן בערים אחרות שבודאי יצטרפו ויעניקו פטור דומה כדי לאפשר את הפעילות העסקית חברתית בתחומן ולמען תושביהן. על כך נתונה התודה לראש העיר משה סיני ולכל מי שנרתמו וסייעו.
  אנו גאים בהצלחתנו לפעול ללא תקציבי סיוע ותמיכות ומעניקים שכר הוגן וקבוע לעובדינו שכולו מגיע מהמכירות של המוצרים, אומר נדב עטיה. הצלחתנו סוללת את הדרך בפני יוזמות נוספות ומימוש היעד החשוב של שילוב העובדים היקרים כאזרחים עובדים וגאים.
  מידע על מיזם אנד ג'וי והעבודות באתר: http://www.andjoy.org.il

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.