חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הכל חינוך" – האם מפלגות מרכז- שמאל תומכות ב"חוק אחריות המדינה לחינוך ציבורי" שיזמה העמותה?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 5.02.13 0:13

טור אישי המשודר בימי שישי אחר-הצהריים משמש במה לניסיון לקדם תמיכה ציבורית ל"חוק אחריות המדינה לחינוך ציבורי" שיזמה עמותת "הכל חינוך". ניצחונה של "יש עתיד" בבחירות הכלליות הוא ההזדמנות לכך, לאור העובדה כי שי פירון, שהיה מנכ"ל "הכל חינוך", נבחר למקום שני ברשימה שזכתה ל-19 מנדטים

מאת: דליה בלומנפלד

עמותת "הכל חינוך" יזמה וניסחה את "הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך ציבורי", והיא ניסתה לקדם אותו לחקיקה על ידי הקמת שדולה ושכירת חברות לובינג תמורת תשלומים נכבדים, כ-300.000 ₪, כפי שמפורט בכתבה שפורסמה הארץ" בשם "פירון קידם הפרטה בחינוך, בעוד לפיד מדבר נגדה" .

כדי ליצור יחסי ציבור חיוביים לקידום חקיקת החוק, משתמשת "הכל חינוך" גם באמצעות כתבות בטורים אישיים.

אליעזר יערי, לשעבר יו"ר הקרן החדשה, הוא בעל טור אישי בתכניתו של ירון אנוש ברשת ב' בימי שישי בשם "קול שישי". הטור האישי של יערי מכונה "מפעם לפעם".

הטור האישי, ששודר ב-25 בינואר 2013 התמקד בליב"ה – לימודי יסוד בחינוך הממלכתי. יערי ציין בטור שדב לאוטמן, שהקים את "הכל חינוך" רוצה להנהיג לימודי יסוד בכל מערכת החינוך, כולל חרדים וערבים. יערי העיד על עצמו באותו טור אישי, (שפורסם לאחר שידורו באתר "הכל חינוך"), שהוא נפגש עם דב לאוטמן, והוא היה זה שצרף אותו  "לתערובת מעניינת של אנשי חינוך, אנשי היי טק וחתני פרס נובל, קבוצה שקוראת לעצמה "הכל חינוך", שמטרתה לקבוע את חלוקת המשאבים בחינוך….."

יערי לא דייק בדבריו. זו לא הייתה קבוצה שהתארגנה מאליה וקראה לעצמה "הכל חינוך". דב לאוטמן היה זה שיזם את הקמת העמותה, אך כינה אותה "תנועה" כדי ליצור רושם של התארגנות סטיכית של אנשים, וצרף אליה אנשים ואישים כדי ליצור תמיכה ציבורית לקידום מטרותיו.

יערי דייק בדבריו כשציין "שמטרתה של "הכל חינוך" היא לקבוע בחוק את חלוקת המשאבים בחינוך". היא רוצה לשתף גורמים נוספים במשאבי החינוך, והיא שואפת לעשות זאת על-ידי הצעת החוק. חלוקת המשאבים תבוצע באמצעות הליב"ה. יונהג סל חינוך לתלמיד שהמדינה תממן על-פי אחוזי הליב"ה שיילמדו.

המטרה המוצהרת היא להבטיח שכל ילד, כולל החרדי, ילמד מתמטיקה, אנגלית ואזרחות, וכל ילד יוכל לעמוד ברשות עצמו ולא להיות תלוי בסעד ובקיצבה. כך לדברי יערי בטורו האישי. קהלי היעד שעימם רוצה  "הכל חינוך" להיטיב הם החרדים והערבים. יערי מעיד על לאוטמן ש"הוא רוצה לימודי ליב"ה לחרדים, ונלחם בשארית כוחו על שוויון לשכבות המצוקה ולחברה הערבית".

המטרה המהותית היא לאפשר למגזר הפרטי, הפילנתרופי, העסקי להתחלק במשאבי החינוך עם המדינה באמצעות סל חינוך, שיקבע באמצעות חוק, את אחוזי המימון של המדינה. ומה שהמדינה לא תממן, המגזר הפרטי יממן. הליב"ה תהיה הקריטריון לחלוקת המשאבים בין המדינה למגזר הפרטי.

לפי הצעת החוק המדינה תהיה אחראית למימון סל חינוך לתלמיד. המדינה תממן 25% מעלות הסל, או 50% מעלותו, או 100% מהעלות, הכל בהתאם ללימודי ליב"ה. תכנית ליב"ה מליאה תקנה סל חינוך מלא.

סעיף  23 בהצעת חוק זו מתיר למוסד חינוכי לקבל מימון נוסף מתרומות, תשלומי הורים וכספי רשויות מקומיות. המשמעות היא ש-75% מעלות הסל במקרה הראשון תמומן על-ידי גורמים פרטיים (תורמים, תשלומי הורים) ורשויות מקומיות, ובמקרה השני הגורמים הללו יממנו 50% מעלות הסל.

כך תכשיר הצעת החוק את הכנסת כללי השוק למערכת החינוך, ותיתן להן גושפנקא חוקית. המגזר העסקי במסווה הפילנתרופי שלו  יעביר אל עצמו את משאבי הביצוע, המוקצים למשרד החינוך מתקציב המדינה, באמצעות חוק חינוך כזה. חשוב לציין כי ההתנהלות הזו מתקיימת כיום, ראו למשל את המידע על רשת דרכא מיסודה של קרן רש"י, אבל ללא גושפנקא חוקית. מטרת "הכל חינוך" היא לתת להתנהלות זו תוקף חוקי.

מאחורי המסווה של דאגה לאוכלוסיות ייחודיות מסתתרים אינטרסים כלכליים של הפקת רווחים.

הצעת חוק זו נקראת: "חוק אחריות המדינה לחינוך". אבל אם רוצים שהמדינה באמת תהיה אחראית לחינוך, אולי עדיף להשתמש בעקרון הבעלות ולא בעקרון תכנית לימודי הליב"ה? החוק של "הכל חינוך" מציע שתקציבי מדינה יממנו מוסדות חינוך פרטיים וחצי פרטיים. עקרון הבעלות קובע שהמדינה תממן את מוסדות החינוך שבבעלותה, וגורמים אחרים יממנו בתי-ספר שיקימו. הפרדה מוחלטת בין הציבורי והפרטי. זוהי ההצעה של צוות ספיבק-יונה והיא הגונה ולא מניפולטיבית. (ראו השוואה כאן)

יערי מציין בטורו האישי כי לאוטמן לקח לתפקיד מנכ"ל "הכל חינוך" את הרב שי פירון,"ובתוך 4 שנים מיום ההשקעה הראשון, הקבוצה הזאת שבראשותו, עשתה השבוע (בבחירות הכלליות- תוספת שלי ד.ב.) את האקזיט. שי פירון וחברו הטוב יאיר לפיד קיבלו הזדמנות בלתי חוזרת לשבת ליד השולחן שבו מחולקת העוגה".  אקזיט הוא מונח הלקוח מתחום עסקי ההיי-טק והוא מציין השגת תשואה גבוהה  ביותר כשהוא מוצלח. יערי צודק. הישגיה של "יש עתיד" בצבירת 19 מנדטים, לאחר הנפקתה כמפלגה, הם עדות לעסקה כלכלית מוצלחת ביותר. מפלגתו של יאיר לפיד תשתתף בחלוקת העוגה ובטובות ההנאה הכרוכות בהשתתפות בשלטון. זוהי הזדמנות הפז שלה לקדם את חוק החינוך שהיא מעוניינת בו, ולהביא לידי חקיקתו.

אבל יערי סקפטי לגבי מימוש חקיקת החוק המיוחל. הוא תולה ספקותיו בתוצאות ההצבעה בבחירות בירושלים. הוא אומר: "שימו לב מה היו תוצאות הבחירות השבוע בירושלים. יאיר לפיד והמפלגות התומכות ברוח דבריו של דב לאוטמן קיבלו כ-30000 קולות. האגודה וש"ס – 100000."

השאלה שלי אל יערי היא: מה משמעות המשפט: "המפלגות התומכות ברוח דבריו של דב לאוטמן"? האם מפלגות העבודה, מרצ, התנועה, חד"ש ואחרות תומכות ב"הכל חינוך" ומעוניינות בחקיקת חוק החינוך שמציעה "הכל חינוך"? מדוע לאחז עיניים ולהעמיד מצג שווא כאילו יש מפלגות התומכות ברוח דבריו של לאוטמן? האם איזו שהיא מפלגה הצהירה שהיא תומכת בהצעת החוק של "הכל חינוך", בסל חינוך, במימון נוסף, פרט ל"יש עתיד"?

די לאחיזת העיניים. הצעת חוק חינוך "הכל חינוך", השדולה לקידום החוק, שכירת חברות לובינג, הן ניסיון ליצור הסכמה רחבה לחוק. אבל יש המבינים כי הצעת החוק הזו לא נועדה אלא להשיג תשואה גבוהה ביותר למעוניינים להרוויח כלכלית מן החינוך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. עוקב :

  חשוב להבחין בין יסודי ובין על יסודי.

  אם אני מבין נכון, בעל יסודי ממלכתי/ממד ממילא החוק לא יחולל מהפיכה, כי כבר היום יש המון בתי"ס פרטיים במימון ציבורי. המשימה של ארגון המורים היא לדאוג לצו הרחבה להסכמים הקיבוציים ולאכיפתם בשטח (להבנתי מצב המורים ברשתות הוותיקות כמו אורט ואמית טוב בהרבה ממצב המורים ברשתות החדשות כמו עתיד ומכללת סחנין).

  אבל, יש כאן פתח ברור לבתי"ס פרטיים במימון ציבורי ביסודי, תופעה שהיום היא די נדירה (לא כולל חרדים).

  הדבר המרתק ביותר למעקב בהקשר של האבולוציה מ"תנועה ציבורית" למפלגה השנייה בגודלה בכנסת הוא דווקא לא השוט האנטי-חרדי של לימודי הליב"ה, אלא הנושא של תקצוב דיפרנציאלי המוזכר בחוק.

  אם יתקבל העיקרון שהכל חינוך מטיפה לו, ובהינתן שראש הממשלה זה ביבי נתניהו הניאוליברל ולא גלאון/חנין/יחימוביץ', אז כל שקל שמוסיפים לבית הספר ביישוב העני נגרע מבית הספר ביישוב העשיר.

  כלומר: היישובים הנפגעים מיישום הנוסחה יהיו הישובים האמידים שהצביעו בהמוניהם ליאיר לפיד. שמה יהיה צריך להעלות את תשלומי ההורים.

 2. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  עוקב
  זהו כל היופי שבדבר
  לא יצטרכו להעלות תשלומי הורים, כי לפי הצעת החוק של הכל חינוך תותר הכנסה מגופים עסקיים, תרומות וכד'.
  נניח שאורט שהיא חברה ציבורית בע"מ (וגם חל"צ), תחליט "ללכת על זה", השמים הם הגבול, כי לפי החוק המוצע, כל בית ספר יהיה רשאי לגייס תרומות באופן ישיר. ועל זה נאמר – מן הון להון, נגיע לשלטון.

 3. דליה :

  לעוקב
  תשלום דיפרנציאלי גורם לכך שבסופו של דבר, כל בית ספר שיזדקק לתקצוב מן המדינה, תצא לו הנשמה עד שיקבל. נוסף לכך, אף אחד לא יקבל מה שצריך. ראש עיריית ירושלים ניר ברקת פרסם בעיר שסטודנטים יזכו להנחה בארנונה. סטודנטים רבים שבאו לבקש הנחה לא זכו לה. לעירייה יש כל מיני קריטריונים. הנחה ממש מקבלים מעטים מאוד. כך יהיה גם עם התקצוב בחינוך. יבדקו כל בית ספר לגופו, ולא יסתפקו בקריטריון היישובים העניים.

 4. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  מלכודת שמתחבאת בתוך החוק בסעיף הבא:
  "ביצוע ותקנות 25. (א) השר ממונה על ביצוע חוק זה והוא יתקין, באישור הוועדה, בתוך שנה מיום פרסומו, כללים ותקנות לביצועו, לרבות בעניינים אלה:
  (1) הגדרת תכניות הלימוד והיקפן;"

  לפי החוק:סל חינוך לתלמיד 19.(ד) סל חינוך לתלמיד במוסד חינוך המקיים את תכנית הלימודים ימומן ב-100% מעלות הסל.

  אז מה עשינו – הגדרת תכנית הלימודים והיקפה נתונה בידי השר וכפי שכבר ראינו ניתן לצמצם אותה באופן כזה שהמדינה תממן אמנם במאה אחוזים תכנית לימודים רזה ומצומקת ואת השאר יצטרכו להשלים בעזרת תרומות, שזהו החידוש המהותי בהצעת החוק של "הכל חינוך".

  בכך תיווצר עדיפות מובנית לבתי הספר שממומנים חלקית. את מאה אחוז המימון ללימודי הליבה (לימודי היסוד) הם יקבלו בלאוו הכי. את השאר הם יממנו ממקורותותיהם בלאוו הכי.

  יש פה סכנה גדולה שבמסוווה של חוק שנועד להבטיח חינוך שוויני לכל – האחריות תעועבר בפועל מידי המדינה לגורמים כלכליים פרטיים. (דרך אגב, בין הבעלויות שאינן של המדינה, צריך להפריד בין בעלויות ציבוריות כמו למשל אורט שהיא חברה לתועלת ציבור (חל"ץ) לבין עסקים כלכליים שיירתמו למימון ההפרשים הנדרשים.

  עסקים כאלה יכולים לתרום לבי"ס נזקק לאוו דווקא לביה"ס של הבן יקיר.

  הרווח יהיה כפול ומשולש.

  1. הבן יקיר יזכה ליחס מיוחד בית ספרו..
  2. בעל המאה הוא בעל הדעה וככל שביה"ס חלש יותר הכלל הזה תקף יותר.
  3. וייתכנו כמובן רווחים כלכליים ממשיים שיגזרו קופונים באמצעות זכייני משנה קבלנים וכו'. הכל פתוח.

  זו הצעת חוק שמבחינת לאוטמן והחברים שווה להקים בשבילה מפלגה. אליעזר יערי יודע מה הוא מדבר במיוחד שהוא לא חושב שמשהו לא בסדר בזה.
  שמאל – אמרנו?

 5. איל :

  הנזק העיקרי מכסף פרטי במערכת

  בטווח הארוך, גם אם יהיה תקצוב דיפרנציאלי, הזרמת כסף פרטי לבתי הספר באזורים חזקים תגרום להחלשת המערכת הציבורית ודלדולה – ראו את ה'אוטופיה' במערכות החינוך של ארה"ב ובריטניה.
  ניתן לאפשר בתי ספר בעלי רוח חינוכית עצמאית, אך הבעלות והתקצוב חייבים להיות בידי המדינה בלבד, ודיפרנציאליים.

 6. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  http://www.ypt.co.il/ask_show.asp?id=1186

  שי פירון בעד מדינת הלכה.
  —-
  http://mada-duh.com/2012/11/10/a25

  על הרב פירון ממפלגת 'יש עתיד' ולמה לא אבחר
  בו לכנסת
  ——-
  בשנת 2004 היה חבר ועדת דברת לרפורמה בחינוך בישראל.

 7. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  על איסור מכירת דירה לערבים-
  עמדת ההלכה?
  עמדת הרב?
  וכמה פנים יש לרב פירון?
  http://shtieble.net/2013/03/12/
  הרב-שי-פירון-אין-כל-קשר-בין-ההלכה-לבין-דעותי.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.1975641

 8. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  http://rotter.name/kolot/prime/35168.php
  ערב מינויו לשר החינוך, סופג היום (חמישי) ח"כ שי פירון מתקפה חריפה מעו"ד יעל תותחני המאשימה אותו כמי שעושה איפה ואיפה בין מזרחים ואשכנזים.

  בהודעה שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה כתבה: "שי פירון שר החינוך. האדם שאצלו למדתי שש שנים תמימות והכרתיו ככזה העושה איפה ואיפה בין מזרחים ואשכנזים, בין אתיופים לרוסים, בין תימנים לכל האחרים.

  "מעניין אם עכשיו יפציעו כיתות חדשות ברחבי הארץ, כאלו שמחולקות לפי גזעים/עדות, בדיוק כפי שפירון הנהיג בפתח תקווה. געגועיי לכיתת האתיופיות. כיתת התימניות. כיתת הפולניות. אכן לימדתני חינוך מהו, מר שי פירון".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.