postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הכוויות של הרפואה הציבורית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכוויות של הרפואה הציבורית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 4.02.13 1:19

בית החולים הממשלתי "שיבא" בתל-השומר שלח מייל בקשה לתרומות להקמת מרכז ארצי לטיפול בכוויות. זאת במקום שהמדינה תממן מרכז כזה. המדינה מפקירה את אזרחיה בצמצום השתתפותה בהוצאת הציבורית לבריאות. הפתרון: לחוקק חוק שיבטיח את אחריות המדינה

מאת: אשר רוכברגר

הכוויות של הרפואה הציבורית

בשבוע שעבר קיבלתי מייל מביה"ח תל השומר. אני נמצא במאגר המידע של ביה"ח  בתור אחד המטופלים וכמקובל בבתי-חולים רבים, הם שולחים לי מידע מכל מני סוגים, בין רפואי ובין פרסומי, אבל המייל הזה היה שונה מקודמיו. זו הייתה קריאה לעזרה, קריאה להצלת חיים. הוא היה מלווה בקישור הזה

אומנם כולנו כבר רגילים לכל תחלואי מערכת הבריאות הציבורית בארץ, אך מה שקורה עם המרכז לטיפול בכוויות הצליח להוציא אותי משלוותי (זה לא כל כך קל בדרך כלל). רבותי, במילים אחרות, אילו היו מצליחים להציל אפילו שליש מנפגעי אסון הכרמל, הם היו  מתים בבית חולים, בהיעדר טיפול רפואי הולם. אילו חס  וחלילה באחת ממתקפות הטילים, אחד הטילים היה נופל על בתי זיקוק באשדוד או אפילו על סתם תחנת דלק כלשהי, אי אפשר היה להציל חיי אדם. ניתן להביא עוד הרבה דוגמאות ולא רק מתחום הלחימה או אירועי פח"ע שבהם אנשים עלולים להיפגע ולהיכוות.

המצב הזה אינו מקרי. בית חולים "תל השומר" הוא בית החולים ממשלתי ומתקיים קודם כל  מהקופה הציבורית. אומנם כמו בשאר בתי החולים המובילים, יש בו לאחרונה תיירות מרפא, אך מטבע הדברים ההכנסות ממנה לא מסוגלות לכסות את כל  החורים בתקציב. נא לא לשכוח שמדובר באחד מבתי החולים המרכזיים וכבר אי-אפשר לטעון שזה גורל של בתי חולים קטנים בפריפריה (ואני ממש לא מצדיק את הטענות האלה).

הסיבה למצב המזוויע הזה היא מאוד פשוטה –  הממשלה מפקירה את אזרחיה. קודם כל ברמה אידיאולוגית היא מעוניינת לצמצם את השתתפותה בהוצאה הציבורית וזו עובדה שמוכחת ע"י כל הנתונים הסטטיסטיים ואין על כך מחלוקת. כאשר זה מתורגם להוצאות בתוך מערכת הבריאות, מתווסף לזה עוד גורם- השיטה המגונה של "סמוך עלי, יהיה בסדר". הרי כולנו יודעים שלמזלנו, התדירות של אירועים רבי נפגעים  עם כוויות היא בינתיים יחסית נמוכה והלוואי שתישאר כזאת לנצח נצחים. אז לפי ההיגיון המעוות של רפרנט באגף תקציבים במשרד האוצר, אין שום סיבה "לבזבז" מאות אלפי שקלים למשהו שלא זקוקים לו כאן ועכשיו ובכמויות. אני כבר לא מדבר על עצם העובדה, עד כמה סביר שבכל הארץ יש רק מרכז אחד לטיפול בכוויות. אומנם אנחנו מוגדרים כ"ארצנו הקטנטונת" עדיין המרחק בין "תל-השומר" לצפון ולדרום הוא מספיק גדול, כדי שהדבר עלול לעלות בחיי  אדם.

בוא נתאר לעצמנו שהתרחש אירוע שדרש טיפול בנפגעים במרכז הכוויות הזה. הרי ברור מה יקרה אחר כך. במקרה הטוב, תוקם ועדת חקירה ולצידה ועדת בדיקה הפנימית של משרד הבריאות ומבקר המדינה יכתוב דו"ח חמור מאין כמותו וכל זה יעשה רעש יום וחצי עד לאיזה גמר באחת התוכניות של ריאליטי שואו וכל המסקנות והדו"חות ייקברו תחת אבק על המדפים בגנזך המדינה. מתנצל על הציניות, אך זו האמת המרה.

 למה הגענו למצב הזה? האם כל הכוחות החדשים והרעננים שיפעלו בכנסת יוכלו לשנות את המצב? לא ולא! אנחנו כל הזמן עסוקים בכיבוי שריפות בלי לראות את מוקד הבעירה (אפרופו לכוויות). בכל השאלות והעניינים הקשורים לחיים האזרחיים בארץ, שחלקם הגדול נידון באתר הזה, יש מכנה משותף. אם לא נטפל טיפול שורש באותו המכנה, לא נוכל לפתור גם את הבעיות הפרטניות. ומהו אותו המכנה , ישאל השואל?

בעוד מספר חודשים נציין  בכל תרועה רמה את 65 שנה להקמת המדינה. כנראה שהגיע זמן סוף-סוף להגדיר את מערכת היחסים בין המדינה לאזרחיה. בין באמצעות החוקה ובהיעדרה – באמצעות חוקי היסוד. כל עוד החוק לא מגדיר מה המדינה חייבת לספק לאזרח, היא לא תספק שום דבר (גם כשזה מוגדר זה לא כ"כ פשוט, אך בלי הגדרה- קל וחומר), לכן, לעניות דעתי ללא קביעה והגדרה מחודשת של הזכויות והחובות האזרחיות בין הריבון לאזרח, אנחנו לא נתקדם בשום אפיק חברתי כלכלי. נדבר, נכתוב, נצעק, אבל לא נתקדם.

בינתיים, מה שנותר לכולנו, זה לאחל ולהתפלל שלא נזדקק לטיפול במרכז הכוויות הזה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. Olga K. :

    צודק!

  2. דליה :

    אני מסכימה עם תאור המצב אך לא עם הפתרון לו. ברור שעדיף היה לממן מרכז כוויות ארצי מתקציב מדינה ולא מתרומות.
    מצב הבריאות היום נובע מצמצום תקציב מדינה לבריאות, לפי המדיניות הגורסת ממשלה קטנה והפרטות והמסירה את אחריות המדינה משירותים ציבוריים רחבים. הבעיה היא המדיניות. הפתרון הוא שינוי מדיניות. חקיקת חוק לא תפתור את הבעיה. להיפך, החוק ישרת את המדיניות הקיימת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.