postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שינוי שיטת הבחירות – שינוי לרעה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שינוי שיטת הבחירות – שינוי לרעה

נושאים דעות, פוליטי ב 3.02.13 0:17

לאחר הבחירות שוב עולה על הסדר ההצעה לשינוי שיטת הממשל. לאור התמיכה שהצעה זו זוכה לה מצד לבני לפיד והליכוד ביתנו, חשוב להדגיש את המגרעות החמורות של הצעה זו ואפילו את חוסר הנחיצות בה

מאת: נפתלי גוטמן

הסיבות לכך הן שלוש: היוזמה אינה נחוצה, המפלגות הקטנות לא ייעלמו, אינה מתאימה לישראל.

חוסר הנחיצות

אחת הבעיות שעליה מצביעים חסידי השינוי היא המשילות, היציבות השלטונית. רומא הקיסרית החזיקה מאות שנים כך גם שושלת רומנוב הבעיה שמשילות ויציבות כאלו מושגות במחיר של איבוד הדמוקרטיה. כמו כן כל החיסכון על סחיטה קואליציונית מתבזבז על מנגנוני דיכוי עצומים ושחיתות שלטונית שאין עליה בקרה.

הבעיה  לא הייתה קיימת בתקופת שלטון מפא"י – המערך כי עד 77 היינו במשטר של מפלגה דומיננטית. מפא"י זכתה ל – 40 – 47 מנדטים. האיחוד של המערך הגדיל את מספר המנדטים אבל לא שינה את המפה הפוליטית (מספר המנדטים של המפלגות המרכיבות למעשה קטן). ב-1977 התבוסה של המערך הייתה כה גדולה ולליכוד לא הייתה כל בעיה להרכיב ממשלה, גם ב- 1981 הוא הצליח להרכיב ממשלה.

כאשר גודלה של מפלגת השלטון הוא כ-40 מנדטים היא מהווה רוב בקואליציה של 70 ח"כים, קל וחומר בקואליציה קטנה מזו. לכן יהיה לה רוב ברור בממשלה גם אם מתבצעת חלוקת שווה של שרים, ללא צורך לייצר תפקידי שר פיקטיביים.

חוסר היכולת להשיג הכרעה ברורה בבחירות היא הבעיה, כאשר יש בעיתיות בהרכבת קואליציה אז יש סחיטה (גם ב- 1981 דוד לוי סחט את התואר סגן ראש הממשלה מבגין בגלל שלממשלה שהוצגה היה רק רוב של 61 ח"כים). כאשר הגיע מצב של תיקו ב-1984 החל ניסיון לייצר רוב שלא צלח כך גם ב-1988 ושניהם הסתיימו בממשלת אחדות הפירוק ב-1990 יצר גם הוא סחר מכר ומעבר של אנשים הלוך ושוב בין המחנות. כלומר כאשר לאופוזיציה לא היה כל סיכוי להרכיב ממשלה, השלטון היה יציב. נכון שכאשר היה משבר ממשלתי בלתי פתיר ראש הממשלה היה מתפטר כדי ליצר ממשלה יציבה יותר.

כלומר הבעיה היא שמפלגת השלטון אינה מצליחה להגיע למספר מנדטים שיאפשר לה למשול זה כשל של המפלגות או מנהיגיהם. הניסיון לפתור זאת בהעלאת אחוז החסימה עד שיעלים כל מפלגה שהיא פחות מ-6 מנדטים ושאי אפשר יהיה להפיל ממשלה גם אם 69 ח"כים מתנגדים לה, הוא יותר מהזוי הוא פשוט מטורף.

זו לא הדרך (וגם לא הפתרון)

בעבר התעלמו מאנשי מדע המדינה שהתריעו על כך שהבחירה הישירה תחליש את המפלגות הגדולות. גם כיום מתעלמים מהערכה שלהם שהעלאת אחוז החסימה לא תעלים את המפלגות הקטנות הן פשוט יתאחדו למפלגה גדולה שתהפוך למפלגת סופרמרקט כנראה בלתי יציבה, מכיוון שעכשיו היא תכיל ספקטרום רחב מאוד מאלו הקרובים למרכז המפה הפוליטית עד לאלו הרחוקים ממנו. המחנות רבים הרחוקים זה מזה, שרק הפחד מאי מעבר אחוז החסימה איחדם, ייצרו כמות עצומה של חיכוכים בתוך המפלגה.

תרבות פוליטית

לכל מדינה יש תרבות פוליטית שקשה לה להתנתק ממנה. ראו את רוסיה בגלגוליה השונים היא תמיד עברה בין שלטון יחיד שהנהנים העיקריים ממנו הם שכבה דקה  של אנשים. כך בתקופת הצאר כך בברה"מ וכך כיום, ההבדל הוא באפשרות של מוביליות חברתית. צ'כוסלובקיה נפרדה בקלות ובשקט מהקומוניזם כי היא כבר ניסתה לעשות זאת ב-1968 והייתה לה מסורת דמוקרטית בין שתי מלחמות העולם. המדינות הבלטיות היו הראשונות לפרוש מברה"מ. כזכור, הן היו עצמאיות בין מלחמות העולם. ראו את צרפת. עד לא מזמן הנשיא יכול היה לכהן 14 שנה ממש תקופת מלוכה, משל היה נפוליאון או לואי ה-14. ראו את ברלוסקוני, הרי הוא כמו הפופולרים ברומא שקנו בוחרים בלחם ושעשועים כדי לזכות במשרות.

שיטת הבחירות בישראל היא המשך של הבחירות להסתדרות הציונית. ההסתדרות הציונית כמובן רצתה להיות ארגון ייצוגי, לכן מבחינתה כמה שיותר ייצוג לכל המגזרים הוא הטוב ביותר.

האם שיטה זו משקפת את התרבות הפוליטית היהודית?

כנראה שכן. החל מהתנ"ך וכלה בימינו יהודים מוצאים סיבה להתפלג ולריב לשם כבודו ולשם כבודם. התנ"ך רצוף בעימותים של בני ישראל, בעימותים של השבטים, בהתפלגות ממלכת דוד ושלמה, ובתקופת בית שני ואילך: פרושים נגד צדוקים, חסידים נגד מתנגדים, ציונים נגד אנטי ציונים.

כלומר התרבות הפוליטית שלנו היא פלגנית וסיעתית. בחירות אלו היוו הוכחה חותכת. העלאת אחוז החסימה לא הרתיעה מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה לרוץ שוב, וחדשות שלא היה להן כל סיכוי רצו וגרמו לאובדן של מאות אלפי קולות.

מה יקרה ללגיטימיות של בחירות אם אחוז הקולות שיקבלו רשימות שלא יעברו את אחוז החסימה הגבוה יהיה 30 אחוז 40 אחוז או 50 אחוז מקולות המצביעים?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.