חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלס המים עולה בסיעת נחל

נושאים חינוך ותרבות, ראיון החודש ב 31.01.13 15:16

רם פרנק, סטודנט לתקשורת פוליטית במכללה האקדמית תל אביב יפו, ראיין את גילה קליין, יו"ר סיעת נח"ל בהסתדרות המורים

גילה קליין, יו"ר סיעת נחל מנהלת מאבק ממושך מול הסתדרות המורים. בראיון עמה, התגלתה בפניי אישה לוחמנית, אשר חיה ונושמת את מערכת החינוך שנים רבות ומכירה אותה מבפנים מזה כשלושים שנה. היא החלה את דרכה בשנות ה -80 כמורה ומחנכת, עסקה גם כיועצת לעובדי הוראה והכשרתם, וכן כממונה על החינוך היסודי באיזור הדרום מטעם הסתדרות המורים.

בשנתיים האחרונות מנהלת הסיעה מאבק עיקש נגד האופן בו יושמה רפורמת "אופק חדש" אשר מטרתה העיקרית הייתה לספק תנאי לימוד טובים יותר לתלמידים ולמורים, ולחולל שינויים משמעותיים בהישגי התלמידים. ביקורת קשה בנושא העלתה גילה קליין נגד התנהלותה של הנהלת הסתדרות המורים ונוהל מולם מאבק שהגיע בשנה שעברה עד כתלי בית המשפט. הראיון עם גילה מלמד על הגורמים שלדעתה הובילו לכישלון יישום "אופק חדש", ומבהיר מדוע הוקמה סיעת נחל כאופוזיציה בתוך ארגון עובדים, שהרי תכליתו מלכתחילה הוא להגן על עובדיו וזכויותיהם. מתוך הראיון ניתן היה להרגיש תסכול רב בשל תפקודה של הנהלת הסתדרות המורים ובאשר ליישום רפורמת "אופק חדש".

מדוע הוקמה סיעת נחל, ומדוע יש צורך באופוזיציה לארגון שמטרתו להגן על זכויות עובדים? "כאשר אתה מתמודד במערכת בחירות" עונה גילה, "אתה מתכון לנצח, וכאשר מתקבלות עמדותייך עליהן יצאת לבחירות, אתה יכול להיות שותף בקואליציה, כיוון שב'הסתדרות המורים' לא הייתה התמודדות אמיתית על תפקידים הוקמה סיעת נחל, והפכה לפני הליך הבחירות לאופוזיציה ואחריהן אף לאופוזיציה לוחמנית, לגבי הכורח באופוזיציה בסיטואציה שנוצרה, סיעת נחל היא היחידה שמסוגלת לחשוף בפני הציבור את האמת המתקיימת במערכת החינוך".

עוד היא מציינת כי אחת הסיבות לצורך באופוזיציה במסגרת הסתדרות עובדים, היא בשל העדר שקיפות מצד ההסתדרות בנוגע להתנהלות הכספים, וכן משום שגוף זה אינו חשוף לביקורת של מבקר המדינה. קליין חוזרת ומדגישה כי "אחת המשימות העיקריות שנקבעו הייתה חשיפת כל האמת על הבעיות הקיימות אצל ציבור עובדי ההוראה" (פנסיה, עבודה במסגרת 'אופק חדש' ושכרם של עובדים ומנהלים). לו היה זה תלוי בה "הסתדרות המורים צריכה הייתה להפוך לגוף מקצועי, יעיל ומוביל שיכתיב את הטון למשרד החינוך וגופים אחרים, ולא להפך".

מה היו הישגיה של סיעת נחל?

"בתקופה קצרה של שנתיים, הספיקה סיעת נחל לנהל מאבק ועצומה לביטול החתמת כרטיס נוכחות ביומטרי". לדעתה של גילה, "זוהי חוצפה להתקין שעון נוכחות למורים שאינם כמו כל מגזר אחר- שעון הנוכחות הביומטרי הוא פגיעה חמורה בחופש הפרט של המורה כאדם וכאזרח, משום שאין אנו יודעים מה נעשה עם אותן החתימות ולאן הן מגיעות. מידע רב, כמו מידע רפואי, חשוף לעיני 'האח הגדול'. שעון הנוכחות מתאים לעבודות בהן יש שעה קבועה לסיום היום, בו לאחר החתמת הנוכחות עובד משאיר את העבודה מאחור עד למחרת היום. יום עבודתם של מורים אינו מסתיים כאשר הם עוזבים את בית הספר. עבודה רבה מתבטאת בבדיקת מחברות, מבחנים, בניית מערכי שיעור ושיחות עם הורים, אשר מתקיימות גם בשעות הפרטיות, ובהתאם לכך, עליהם להיות מתוגמלים". מאבק חשוב זה לא צלח וכיום קיימים שעוני נוכחות רבים במוסדות החינוך.

כמו כן "במהלך תקופתה של סיעת נחל כאופוזיציה יזמו נציגיה מפגשי עבודה עם נציגי משרד החינוך בהם נחשפו הכשלים של רפורמת 'אופק חדש', חברי הסיעה השתתפו בדיונים של ועדת החינוך בכנסת. נוהל מאבק עיקש למנוע את העלאת גיל הפרישה של נשים יחד עם תנועות נשים בארץ, וכמו כן, נעשה שיתוף פעולה במחאת האוהלים."

 

מה דעתך על רפורמת "אופק חדש"?

"לצערי", אומרת גילה, "אופק חדש גרם נזק למערכת החינוך. פגיעה במוטיבציה ושחיקה של אלפי עובדי הוראה הבורחים מהמערכת. הרפורמה הביאה לכך שבמקום שיושקע זמן בפדגוגיה וחינוך, עוסקים בניירת, דוחות ועבודה פקידותית", ועם זאת היא מוסיפה כי "לרפורמה היו גם תוצאות". על- פי דו"ח ראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך, של משרד החינוך) אשר פורסם בפברואר 2012, עולה כי הרפורמה הוטמעה בשגרת העבודה בבית הספר וכי הרוב הגדול של המורים והמנהלים הביע רצון להמשיך ביישום הרפורמה. היא נתפסה כחיובית וכמשפיעה לחיוב על השגרה בבתי הספר. לצד זאת, היו טענות כלפי העומס הרב בעבודת המורים, וכלפי ההיעדר בתנאים הפיזיים המתאימים לעבודת המורים בבתי הספר. כמו כן, מציין המחקר כי עלה העומס בעבודות הבית של המורים.

מה היית עושה אחרת לו היית את העומדת בראש הסתדרות המורים?

"הסתדרות המורים צריכה קודם כל להיות איגוד מקצועי, שמייצג את כל עובדי ההוראה, כולל מורים שהמדינה רואה בהם עובדי קבלן, וההסתדרות אינה מטפלת בהם כראוי. בית הסתדרות המורים מחויב לאגד בתוכו את כל העובדים והעוסקים בחינוך ולהביא להסדר מעמד מקצוע ההוראה במערכת החינוך. כמו כן, "מערכת החינוך הכללית של היום אינה רעה, אבל כדי להיות טובה יותר, יש צורך בקבלת החלטות אמיצות של ביזור הכוח של מערכת החינוך לרשויות המקומיות, כך שיוכלו להעביר מהלכים חינוכיים וריכוזיים. אני מאמינה גדולה באנשים הכי חשובים שעושים את הגוף 'מערכת החינוך' והם המורים, הגננות והמנהלים. כל מחקר בסיסי מראה את היחס הישיר שבין מורים איכותיים ומרצים לבין ביצועים והישגי המערכת- לשם צריך לחתור".

את עבודתך כיו"ר סיעה אופוזיציונית החלטת לקחת צעד נוסף קדימה  ולהתמודד בבחירות לכנסת ה- 19 ברשימה מטעם מפלגת העבודה. האם ייתכן שפעילותך בסיעת נחל נועדה כדי לסייע לך בהשתלבות במערכת הפוליטית בטווח הרחוק?

"כל מהלך אותו אני עושה בתוך הסתדרות המורים ומחוצה לה- מטרתו לשרת את עובדי ההוראה ומערכת החינוך. כך פעלתי בעבר, וכך אנהג גם בעתיד. כחברת כנסת הייתי מקדישה את כל עשייתי להצלת עתיד מערכת החינוך, מערכת שתדאג לאתגר את תלמידיה, תעודד אצלם חשיבה יצירתית, הנאה מהלמידה- הייתי פועלת ללא לאות להביא לחיזוק מעמד עובדי ההוראה. חוק זכויות והגנה על מקצוע המורה, המנהל, הגננת- זה צריך להיות אינטרס לאומי. עובדי ההוראה הם המגדלים את הדור הבא שלנו".

היכן את רואה עצמך בעוד עשור?

"סיעת נחל זו שליחות. זו עשייה שבאה מכל הלב ולמען תיקון עוולות של שנים. סיעת נחל מבקשת לחשוף הכל, ואנחנו נפעל בכל הארץ ובכל דרך להביא לניקיון ה'בית', לשקיפות, למקצועיות. זוהי חובתנו לעובדי ההוראה. בעוד עשר שנים אסיים את הקדנציה השנייה בהסתדרות המורים, אכשיר את הדור הבא להנהגת ההסתדרות, ולאחר הישגים משמעותיים לחברים בתנאי העבודה". היא מקווה כי בעוד מספר שנים ההסתדרות "תעמוד בסטנדרטים מודרניים, של שירות לעובדי ההוראה, ותהפוך להסתדרות מורים המיוצגת על ידי עובדי ההוראה בשטח, עם חוקה חדשה המשקפת התנהלות שקופה ואמינה לכולם". לגביה היא קורצת ואומרת "למען הבהר- אין בכוונתי להזדקן בהסתדרות המורים ולישון בסניף כפי שעושים חברים רבים שמייצגים את חברינו בסניפים כיום".

www.nachal.co.il

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. עדן גביסון :

    אסטרא בלגינא קיש קיש קריא!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.