postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שינוי שיטת הממשל – שיטת "המפלגה הגדולה" לא תעבוד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שינוי שיטת הממשל – שיטת "המפלגה הגדולה" לא תעבוד

נושאים דעות, פוליטי ב 31.01.13 11:31

שינוי שיטת הממשל על-פי "יש עתיד" יחליש את הדמוקרטיה, לא את הסחטנות שאותה הוא רוצה למנוע

מאת רביב נאוה

ה"התייעצות" הטקסית אצל נשיא המדינה סיפקה ליאיר לפיד עוד הזדמנות להתגאות בכך שהפעם יש רק מועמד מומלץ אחד לראשות הממשלה ולהבטיח שזו הפעם האחרונה שהתייעצויות הללו מתקיימות, כי הרי הולכים "לשנות את שיטת הממשל".
"שינוי שיטת הממשל" הפך לפזמון הקבוע של אלו המתלוננים על חוסר המשילות ואי היציבות השלטונית. המשותף לכל אלה שהם כולם משתייכים לאותו מגזר ולאותו מילייה חברתי-פוליטי שהפלא ופלא, נמצא בשלטון מזה שנים. העניין הוא, שאין שום בעיית משילות והשלטון יציב כמו שלא היה במשך עשורים. הממשלה הבאה, בדיוק כמו הקודמת תוכל להוציא לפועל כל מדיניות שתחפוץ. זה לא שהחבר'ה לא יכולים לשלוט, הם פשוט רוצים עוד. גם האגדה על "רסיסי מפלגות" שמכתיבות תנאים למפלגת השלטון פשוט לא נכונה. המפלגה הקטנה היחידה בממשלה הקודמת היתה "הבית היהודי" והיא בעיקר אמרה תודה שהזמינו אותה להצטרף. המפלגות שמנהלות מו"מ קואליציוני הן מפלגות בינוניות המייצגות ציבורים גדולים שקולם צריך להישמע, גם אם לכמה מובילי-דעה נוח למחוק אותם. בכלל, לא ברור מתי הפך המשא-ומתן הפוליטי – מאבני היסוד של כל דמוקרטיה, לא רק בישראל – למילה גסה.

אבל, גם אם נניח שיש צורך בשינויים מסוימים בשיטת הבחירות או בשיטת הממשל, השיטה שאותה רוצה "יש עתיד" ליישם היא הרעה ביותר מבין כל האלטרנטיבות. במרכזה עומד העיקרון שראש המפלגה הגדולה ביותר הוא זה שמרכיב את הממשלה. זו תהיה מערכת פוליטית שהיא טובה מאד לעיתונאים, שצריכים תמיד מנצח ברור ויודעים לסקר את מערכת הבחירות רק כמירוץ סוסים, ורעה מאד לרוב הציבור, שנהנה עד כה ממידה גבוהה של ייצוגיות. תומכי ההצעה מדמיינים הרכב פוליטי דומה, פחות או יותר, לזה הנוכחי – כלומר שתי מפלגות גדולות ומספר מפלגות קטנות שכוח המיקוח שלהן יקטן. זו, כמובן, איוולת מוחלטת. המשמעות של אימוץ השיטה הוא מעבר עם הזמן למערכת פוליטית דו-מפלגתית (בניגוד למערכת הדו-גושית שהיתה כאן עד שנות ה-90). המפלגות הבינוניות והקטנות אולי ייטמעו בתוך המפלגות הגדולות אבל זה לא אומר שכושר ההשפעה שלהן יקטן. מי שחושב שהשיטה הזו תגביל את ה"סחטנות החרדית" (ובואו נודה, זה המניע העיקרי מאחורי הרצון לשינוי השיטה) פשוט לא מחשב נכון. בעוד שדי סביר שהמפלגות הערביות לא יחברו למפלגות השמאל הציוני להקמת מפלגת שמאל אחת, אין מפלגת ימין גדולה בלי גוש חרדי חזק בתוכה. אז ש"ס ואגו"י לא יתמודדו כמפלגות נפרדות, הן יריצו את המועמדים שלהן בתוך מפלגת הליכוד-ביתנו-היהודי, עם קהל מצביעים מסור וממושמע. מה שפעם נסגר בהסכמים קואליציוניים, יסגר עכשיו בצורה פנים-מפלגתית, עם פחות שקיפות ובלי לעשות חשבון לאף-אחד. כמו עם הניסיון הקודם לשנות את שיטת הממשל שהסתיים בפיאסקו (ואני מודה, בשעתו תמכתי בו, כמו רוב הקוראים כאן. זו היתה טעות), תומכי שיטת ה"מפלגה הגדולה" עתידים לגלות שלא רק שהדמוקרטיה נחלשה, בגלל הפגיעה בעיקרון הייצוגיות והקטנת אחוזי ההצבעה, הם גם לא מנעו שום "סחטנות".

בשלב הזה תעלה בוודאי השאלה "אז מה, שוב הקמה של ממשלה עם 40 שרים וסגנים?". התשובה היא קלה – פשוט לא להקים אותה. לראש הממשלה יש אפשרות להקים ממשלה קטנה יותר. היתה לו את האפשרות הזאת גם בכנסת היוצאת – הוא בחר לפנק את שותפיו ובעיקר את חברי מפלגתו (וצדק. עובדה שזה לא הפריע לו להיבחר מחדש). ממשלה בגודל כזה, אגב, היא אולי לא רצויה ובזבזנית, אבל היא ממש לא אסון גדול. בקדנציה הקודמת מה שהיה הרבה יותר גרוע מגודל הממשלה, היו ההחלטות שלה. הרצון לפתור את הבעיה הזאת בטח לא מצדיק אימוץ של שיטה שתפגע אנושות בעיקרון הייצוגיות ותנכר ציבורים שלמים מהמערכת הפוליטית. לכל מי שהולך שבי אחרי ההבטחה למערכת פוליטית נוחה יותר מופנית, אפוא, הקריאה – תחשבו שוב.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.