postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להשאיר את הסכינים בנדן…בינתיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להשאיר את הסכינים בנדן…בינתיים

נושאים דעות, פוליטי ב 27.01.13 1:09

בעקבות תוצאות הבחירות, נשמעו קולות כנגד יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. גיא פדה מנתח את המצב וקורא להירגע

בשירות מילואים לפני קצת יותר מעשור, פגשתי מחדש את מי שהיה אחד המג"דים שלי במהלך שירותי הסדיר, ירון בוים. בוים בדיוק מונה, זמן קצר לפני אותו שירות מילואים שלי, למפקד חטיבה מרחבית עציון (בית לחם) במקומו של מח"ט קודם שהודח בשל כשל כלשהו.

במפגש הראשון אתנו, המילאומניקים, במסגרת סקירה שהעביר על הגזרה והמציאות הביטחונית, התייחס בוים גם למינוי שלו ולנסיבות שבהן החליף את המח"ט הקודם. יש לנו נטייה, הוא אמר, להדיח את מי שטעה, וזאת טעות. דווקא מי שנכשל, בתנאי שהוא מבין שכשל, יודע איך ואיפה הוא טעה. דווקא אותו מפקד שהוביל מדיניות לא נכונה, ניהל אירוע או התכונן אליו בצורה לא טובה, ידע לזהות את הכשלים בהתנהלות שלו ושל הכפופים לו, ולתקן את הליקויים. אדם חדש שזה עתה נכנס לתפקיד במקום המפקד המודח, יודע את התחקירים ומסקנותיהם, אבל אין לו את החוויה של ההיכרות עם הטעות של עצמו. לא ברור שהוא ידע לתקן את הליקויים שהתגלו טוב יותר מקודמו. לא ברור שהוא לא יצור כשלים חדשים תוך כדי, שהמפקד הקודם היה כבר יודע להימנע מהם. בזכות הצניעות והזהירות שנכפו עליו בשל טעותו. אני זוכר שהדברים הרשימו אותי. במיוחד שאמר אותם האדם שמונה במקום המפקד שכשל והודח. מאז הדברים נחרטו בזיכרוני והם מלווים אותי עד היום.

יש היום ביקורת רבה על יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ. אני מסכים עם חלק גדול מהביקורת, גם אם לא עם כולה. היו פגמים בהתנהלות של יחימוביץ כלפי בכירים במפלגה וכלפי קבוצות פעילים. חלקם גם עזבו בשל כך. היו כשלים בניהול הקמפיין, הן אסטרטגיים (בבחירה לזנוח את השיח המדיני) והן טקטיים, באופן הניהול השותף של הקמפיין עצמו. חלק מהדברים באשמתה הישירה והאישית של יחימוביץ וחלק לא. בכל מקרה היא נושאת באחריות לדברים. זה נכון.

כעת יחימוביץ היא המח"ט שלא התכונן כראוי ולא ניהל נכון את האירוע. היא גם האדם הנכון להסיק מסקנות ולפעול לתיקון הליקויים. אי אפשר גם לקחת מיחימוביץ את הפעילות שלה במפלגה עד כה. כאשר אהוד ברק עזב את המפלגה, היו רבים, כולל פעילים מסורים, שכבר הספידו את המפלגה. וודאי שהתקשורת עשתה זאת. הגדילה לעשות כתבת ערוץ 2 רינה מצליח שאמרה שזה לא רלבנטי מה יוביל את מפלגת העבודה אחרי פרישת ברק, כי המפלגה הזו כבר לא רלבנטית. בשנתיים שחלפו התמונה השתנתה משמעותית. 15 המנדטים שהמפלגה קיבלה בבחירות האחרונות הם רק ביטוי חלקי של ההתעוררות שחלה במפלגה בתקופה הזו. פעילים רבים, חדורי להט אידיאולוגי ומוטיבציה, הצטרפו למפלגה, פעילים ותיקים חזרו. נכון, היו גם מי שעזבו. המפלגה שלפני שנתיים נחשבה בר-מינן פוליטי היא המפלגה השלישית בגודלה בכנסת. יותר ממפלגות בינוניות אחרות שהתיימרו לעקוף אותה. לולא האיחוד של הליכוד וישראל בתינו, הפער בין העבודה לליכוד היה אפילו קטן יותר.

ההתעוררות המרשימה שחלה במפלגה לא מוצתה בתוצאות של הבחירות הללו. זה מצער מאוד וצריך ללמוד את הטעויות ולהסיק מהן מסקנות. מי שגם הובילה את ההתעוררות וגם עשתה טעויות בדרך, צריכה להיות זאת שמתחילה לתקן את הטעויות, תוך כדי המשך ההתעוררות. יש רשימה מכובדת בכנסת. אפשר להגיע אתה להישגים גם באופוזיציה. עדיף באופוזיציה. שם ניתן יהיה להמשיך ולהיבנות מבפנים, ותוך כדי להמשיך ולהיבדל בתודעה הציבורית ממדיניות הליכוד.

לפני שזועקים בכיכר העיר את כל מגרעותיה של יו"ר המפלגה, צריך גם לזכור, שהלכידות הפנימית – המפתיעה – שאפיינה את המפלגה אחרי פרישת ברק, נזקפה לזכותה בתודעה הציבורית, וכי דווקא המתיחות הגלויה והפלגנות ערב הבחירות, ששיאה בפרישתם של עמרם מצנע ועמיר פרץ, דווקא פגעו במפלגה. יש רבים בציבור, ובתקשורת בפרט, שמחכים לראות את מפלגת העבודה עושה עכשיו את מה שלא עשתה לפני שנתיים – אוכלת את עצמה למוות במלחמות פנימיות.

מוטב למפלגת העבודה, מוטב לחברים והחברות שמאמינים במפלגה, בדרכה ובפוטנציאל הגלום בה, שנשאיר את הסכינים בנדן, ונחזיר לשם את אלו שכבר נשלפו. נשמיע את הביקורת, אבל ביקורת בונה לצורך תיקון, ולא ביקורת הורסת לצורך ניגוח.

אינני נמנע עם חסידיה של שלי יחימוביץ. תמכתי בעמיר פרץ ושקלתי ללכת בעקבותיו לתנועה. בחרתי להישאר במפלגת העבודה מתוך אמונה במפלגה הזאת, שהיא מפלגה ותיקה, מותג, שגם אם הוא נשחק, עוד אל נס לחו. הצעירים הרבים שהצטרפו למפלגה ופעלו בבחירות האחרונות, חלקם צעירים מאוד, הם עדות לכך.

כעת, במקום לנגח את היו"ר או לדחוק בה לאדות את המפלגה בתוך קואליציית ימין מדיני וכלכלי, צריך לחזק אותה מחד כיו"ר האופוזיציה להוביל את המשך התפתחותה של המפלגה, תוך חשיבה מחדש על חלק מההתנהלות של החודשים האחרונים ותיקון ליקויים. במקביל, צריך לפעול, כחברי וחברות מפלגה, לדמוקרטיזציה של מוסדות המפלגה, כדי שלא תתאפשר עוד השתקה של ביקורת בתוך המפלגה, וכן יתאפשר דיון קונסטרוקטיבי ומשתף של חברי וחברות המפלגה על דרכה ופניה.

כל זאת, על מנת שבתום השנים שממשלת נתניהו השלישית תצליח לשרוד, תתייצב מפלגת העבודה כאלטרנטיבה העיקרית, העקבית והברורה לממשלתו. עד אז, נוכל גם לבחור יו"ר אחר/ת אם נרצה, אבל לא לפני שנאפשר ליו"ר הנוכחית למצות את ההזדמנות שלה גם לקטוף את פירות עשייתה המוצלחת וגם לתקן את נזקי התנהלותה הכושלת.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. דודו רוטמן :

    ניסוח מדויק של דברים נכונים

    ויפים.

  2. תומר ישראלי :

    הבעיה היא שגם ביום שאחרי שלי לא אומרת כלום

    סליחה. בעצם היא אומרת אבל לא ממש מתכוונת. לא לעניין המדיני ואפילו לא לעניין החברתי. אני דווקא כן בחרתי בה ולא מצטער. פשוט מאוכזב. ממנה, לא מהתוצאה, זו כבר הייתה צפויה…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.