חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השתלטות הימין על מוקדי הכוח בישראל – תוספות למאמרו של פז-פוקס

נושאים התמונה הגדולה, פוליטי ב 24.01.13 13:24

 אמיר פז פוקס פרסם מאמר חשוב בשם  איך הימין עשה את זה המסביר איך השתלט הימין על מוקדי הכוח בישראל: הצבא, המגזר הציבורי, התקשורת, האקדמיה, ארגוני זכויות אדם. מאמר זה משלים את מאמרו של אמיר פז פוקס, ומציין את תפקידו החשוב של מזכר פאואל בהפיכת ארה"ב לניאו ליברלית, את הקמת מכוני החשיבה כדי לקדם ערכים ניאו ליברליים ואת הכנסתם של בעלי-הון לפוליטיקה

מאת: אמנון פורטוגלי

אמיר פז-פוקס פרסם מאמר חשוב ב'העוקץ' איך הימין עשה את זה ובו הוא סוקר את הדרכים בהן השתלט הימין על מוקדי הכוח בישראל.  ההשתלטות על מוסדות המדינה כמו הצבא והמגזר הציבורי,  נטרול מרכיבים עוינים באקדמיה ובתקשורת, רמיסת ארגוני זכויות האדם, וכו'  הוא טוען ובצדק, כי מי שרוצה להבין מדוע נכשל השמאל, צריך להתחיל מהבנת האופן בו השתלט הימין על מוקדי הכוח בישראל.  במאמר זה אוסיף השלמות למאמרו של אמיר פז פוקס

1.      התפקיד המכריע של מזכר פאואל מ- 1971 "המזכר ששינה את ארה"ב"

'מזכר פאואל' (שהיה חסוי שנים רבות), הוא מסמך היסוד למהפכה הימנית האמריקאית שהציע דרכי פעולה מוגדרות, ברורות וישימות לשינוי בחברה האמריקאית. תחת הכותרת: "מתקפה על מערכת התאגידים החופשית האמריקאית", פאואל הציע אסטרטגיה כוללת ומתוחכמת, שאימצה טקטיקה עקבית – תקיפת מבקרי התאגידים הגדולים והאדרת תאגידים אלו. מזכר פאואל היה קריאת קרב ברורה לבעלי ההון ולמנהלי התאגידים, לגייס את כוחם הכלכלי כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים שלהם ולהבטיח שהתאגידים ישלטו בכל מוסד אמריקאי בעל השפעה.

מזכר פאואל אינו מוכר כפי שהוא צריך להיות. חשוב לקרוא אותו במקור או בתרגום העברי (כפי שפורסם ע"י ד"ר ליאת יקיר-טמנג).

בתוך 15 שנים בלבד, מ–1965 ועד 1980, החברה האמריקאית עברה מכלכלה של חברת רווחה לכלכלה ניאו-ליברלית עם שליטת כוחות השוק בכלל החברה. מה"Great Society" של הנשיא ג'ונסון ועד "הממשלה היא הבעיה" של הנשיא רייגן. שני "מנועים" חשובים היו לעלייתם של השמרנים בארה"ב ובעולם האנגלוסכסי:

–          מכוני החשיבה הימניים והמיקוד שלהם בפיתוח קורפוס עקבי של רעיונות שהיווה ומהווה חלק מהותי מעליית הניאו-ליברליזם.

–          הנכונות של הפילנתרופים השמרניים, שביקשו לשמר את הכלכלה החופשית מהתערבות ממשלתית, לפעול בעולם הפוליטיקה והמדיניות ולנהל את מלחמת הרעיונות בסגנון ישיר ותוקפני.

להערכתי, על אף שהמזכר של פאוול אינו גורם ההשפעה היחיד, הייה לו משקל מכריע בשינוי שעבר על אמריקה. הוא הבין אינטואיטיבית את הקונספט של הגמוניה תרבותית, וכי לרעיונות יש תוצאות. כדי לשנות את הנוף הכלכלי, הפוליטי והחברתי חייבים בתחילה לשנות את הבסיס הרעיוני והתפיסתי אצל האנשים. כדי להבטיח שהרעיונות הניאו-ליברליים יהיו חלק בחיי היומיום של האנשים והחברה, יש לפתח מערכת שיטתית להפצת רעיונות. אחת ההמלצות העיקריות במזכר היא להקים קבוצות חוקרים, כותבים, ודוברים בכירים ומכובדים, אשר יעשו את החשיבה, הניתוח, הכתיבה, ההופעות, והדוברות. כמו כן הודגשה החשיבות של בניית צוות המכיר היטב את התקשורת, והיודע לתקשר עם הציבור בצורה היעילה ביותר.

המזכר השפיע או סיפק השראה להקמת מספר מכוני חשיבה כמו קרן הריטאג', מכון מנהטן, מכון קאטו וארגונים חזקים אחרים. האלמנט הבולט ביותר של מכונים אלו הוא המיקוד שלהם בחינוך, הסטת ערכים ובניית תנועה במטרה להביא לשינוי מערכתי. מוסדות חשיבה אלו הצליחו להחדיר ולהשריש לאליטות רעיונות ומושגים שמתקבלים כיום כמוסכמות, כאמת שאין צורך להוכיחה. רעיונות ומושגים אלו מועברים באוניברסיטאות לסטודנטים ומונחלים לציבור הרחב באמצעות התקשורת כתורה מסיני. המיקוד ארוך הטווח של ארגונים אלו נשא פירות בשנות השמונים, בתיאום עם האידיאולוגיה של ממשל רייגן.

הנקודה שברצוני להדגיש כאן, והמשלימה את המאמר של אמיר פז-פוקס, היא קריאת הקרב הברורה לבעלי ההון ולמנהלי התאגידים, לגייס את כוחם הכלכלי כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים והכלכליים שלהם ולהבטיח שהם ישלטו בכל מוסד אמריקאי בעל השפעה. וכתוצאה מכך נוצרה הנכונות של בעלי ההון, שעד אז נמנעו מלהשתתף במערכת הפוליטית בארה"ב, להתגייס ולפעול בעולם הפוליטיקה והמדיניות ולנהל את מלחמת הרעיונות בסגנון ישיר ותוקפני.

בישראל המצב ייחודי, חלק ניכר מההון ומבעלי ההון שהתגייסו לקידום האג'נדה הפוליטית הימנית אינם ישראלים. לדוגמה ארווינג מוסקוביץ' התורם הגדול להתנחלויות, רון לאודר, משפחת קלרמן האמריקאית, וג'ורג' רוהר התורמים למרכז שלם, ושלדון אדלסון שהקים ומממן את החינמון 'ישראל היום' .

2.      צ'רלס קוץ' Charles Koch  הוא מיליארדר האמריקאי מגדולי המממנים מזה למעלה משלושים שנים של תנועות הימין האמריקאיות כולל מכון קאטו, מסיבת התה וגופים ימניים אחרים.

קוץ' הגדיר לאחרונה את האסטרטגיה בה הוא פועל כדי להביא לשינוי חברתי. לדבריו דרושה אסטרטגיה משולבת אנכית ורוחבית כוללת: מיצירת רעיונות, לפיתוח מדיניות, לחינוך תנועות עממיות Grassroots , דרך מערכת לובי חזקה, פעילות משפטית, כתיבת הצעות חוק ופעילות פוליטית.

הימין בישראל הצליח להשיג הגמוניה מכיוון שהוא השקיע אסטרטגית לאורך כל רצף קו ה'ייצור', או 'שרשרת האספקה' של רעיונות: החל מפיתוח הרעיונות, הפצה אקטיבית להנחלת הרעיונות באוניברסיטאות, אצל קובעי דעת קהל ובציבור הרחב, תמיכה בתנועות 'עממיות', המרת הרעיונות להצעות מדיניות ספציפיות, העברת הצעות לחקיקה למערכת הפוליטית כולל פעילות לוביסטית, ופעילות ועזרה לבחירת האנשים ה'מתאימים' בממשל המקומי והארצי.

בתהליכים אלו הימין הישראלי נעזר במספר גורמים החל מבעלי הון, ברובם זרים, דרך פעילים בשטח שחונכו במערכת החינוך של הימין, ועד פוליטיקאים שמאמינים בדעות אלו או הרואים בתמיכה בהן דרך לקידומם.  דרכי הפעולה הינן, כפי שכותב אמיר פז-פוקס, השתלטות על מספר מערכות ממשלתיות ופוליטיות כפי שאנו רואים ב'בית היהודי', וכפי שפייגלין מבצע ב'ליכוד', ו'שתילת' אנשי מפתח במוסדות השלטון – איושן של משרות בכירות במשרדי הממשלה, ברשויות ובחברות הממשלתיות באנשים בעלי השקפה פוליטית ו/או כלכלית-חברתית 'מתאימה'. תופעה שכונתה ע"י פרופ' יוסי יונה "סוסים טרויאניים במגזר הציבורי".

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר, והמכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  עוד סיבה-הבגידה הגדולה של הבורגנות המפא"יניקית

  זה התחיל עם ה"ביצועיסטים" של רפ"י(שמעון פרס ודיין שחסו בצילו של בן-גוריון).
  נמשך במפלת העריקים ממפא"י שנקראה ד"ש,ושגרמה לנצחון הליכוד ב-1977 .
  נמשך בשת"פ הניאו-ליברלי של מנהיגות העבודה(ייצוב 1985 ,ירחם משל וישראל קיסר מההסתדרות.
  ה"שמיניה" בשנות השמונים וההתקפה הניאו-ליברלית והמפריטנית הכוללת של רבין ונושאי כליו עמיר פרץ וחיים רמון בשנות השעים על ההסתדרות והעבודה המאורגנת.

  בעצם ,עד ששלי יחימוביץ "הגיעה לשכונה",לא היה כבר הבדל בין פושעי ההפרטה הימניים מהמערך,ופושעי ההפרטה של הליכוד וגרורתיו.

  נחזיק ידיים לשלי יחימוביץ במאבקה האמיץ בשביל האינטרסים האמיתיים של עם ישראל.

 2. דליה :

  האם התוצאות בבחירות האחרונות יבלמו את השתלטות הימין על מוקדי הכוח?
  מה אתם חושבים?

 3. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  הימין ניצח, על מה את מדברת דליה? אולי הימין המתנחלי נבלם, משוגעי האיחוד הלאומי כמבגרת עצמאית נשארו בחוץ.
  השמאל קיבל בחזרה 5 מנדטים ומגיע בסה"כ ל- 25 מנדטים בכנסת.

  יאיר לפיד+ נתניהו זה לפי הבנתי הימין המתואר כאן במאמר.

 4. ק. טוכולסקי :

  אנונימי ודליה, מצד אחד יש מצב שהימין ה"סהרורי-מתנחלי-בוטה" אכן ספג מכה שתאלץ אותו לשנות כיוון, אבל הימין הכלכלי הולך להתחיל עכשו במתקפה חדשה, במקום ארגוני מגזר שלישי וועדים חזקים, במקום שמאל רדיקלי כל מי שמתנגד להפרטה.
  בגדול במקום להילחם בימין פשיסטי גלוי נאבק עכשו בניאו שמרנים וניאו ליברליים וזה לא פחות קשה.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  הבלוף הניאו-ליברלי לפיד מחוייב למאה אנשי עסקים

  כדי לממן הבחירות,יהיר לפיד הוציא "מכרז" על סמך זכייתו העתידית במפעל הפיס הפוליטי בכנסת,וקיבל הלוואה ממאה אנשי עסקים,תוך שהוא מבטיח להם בנוסף להחזר ההלוואה ,גם ריבית שנתית של 4 אחוז מהרווחים שלו בכנסת.

  מישהו סבור,ששיהירנו מתנועת "יש דיוידנד",יעיז לפגוע ,בהעלאת מיסים למשל ,באותם 100 אנשי עסקים "טובי לב",שהוא מסרב בכל תוקף לגלות שמם.

  יהיר לפיד מתנועת "יש דיוידנד" (על 19 המנדטים שלו)הוא מיזם עסקי פנטסתי של אצולת הכסף בישראל.

  כן טוכולסקי,המאבק בניאו-ליברלים חובבי ההפרטה זה כדבריך "לא פחות קשה".

 6. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  ט. לפי החישוב שניסיתי להראות פה הימין הניאו-ליבראלי דווקא התחזק.
  מומלץ להקשיב באתר רשת ב' לאליעזר יערי בתכנית קול שישי.
  כל מה שדליה מתארת כאן בהרבה פוסטים מזה זמן רב – מכווץ לשתיים שלוש דקות.

  לדעתי שווה לשמור את זה
  http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod

 7. דליה :

  http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1402947/audio/yes
  זה הקישור הרלבנטי לקול שישי של ירון אנוש ולמדור "מפעם לפעם" של אליעזר יערי

 8. ק. טוכולסקי :

  אנונימי אין לנו ויכוח בנושא, הממשלה הקודמת הפריטה את נמל אילת והכינה הפרטות תוך שהיא מתכתשת בכנסת על חקיקה גזענית. הממשלה הנוכחית תעשה בעיקר הפרטות ולא רק של חברות ממשלתיות אלא של חינוך בריאות ורווחה. והקרקעות כמובן, אבל לא נראה לי שיהיו רדיפות פוליטיות של אנשי שמאל אלא רק של איגודי עובדים ולא נראה לי שבג"צ ועמותות יעמדו תחת התקפה.

 9. מנחם לוריא :

  עוד חומר לקריאה והשלמת התמונה...

  http://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/1.1913511

  ולהשלמת התמונה: בישראל 2013 נוצרות נורמות חברתיות ניאו-ליברליות בעלות אוריאנצטיה ניאו-פאסישטית- והינה לכם כיצד מי שמתנגד,אפילו בצורה הדמוקראטית שנקראת בחירות,לרוח הלאומנות המקומית הוא בגדר סוטה שלא לומר עבריין.

  כבר התבטאתי בעבר על כך שאולי עוד אמצא עצמי חולק מיטה עם "סוטים" אחרים שממשלת ישראל שמה בגולג שנקרא מחנה המעצר בקציעות (של של המסתתנים) והינה – ככל שעובר הזמן וככול שמתבהרת תמונת ההצבעות בבחירות 2013 (כולל תמונת הלא מצביעים) הרי שה"נבואה" הזו הופכת מהזייה דמיונית למציאות – לא פחות דמיונית.

  לפחות,אם להיות ציניקן,אחלוק את החדר עם אנשים נפלאים כמו אמיר פז-פוקס וגם אמנון פורטוגלי ואולי עוד כמה שנשמטו מפיאת עצלות המקלדת…

  מנחם.

 10. לקסי :

  סולרית ודליה, עוד מאמץ קטן, בבקשה

  משתמש/ת 6 ודליה 7, בעתיד ציינו גם מתי – בתוך השעתיים של תכניתו של ירון אנוש – נשמעו דבריו של יערי. הבר מעט והתבן הרבה.

 11. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  בתחילת התכנית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.