חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת הבחירות רק בראשיתה

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 23.11.08 6:10

השבוע יעמוד בסימן ההיערכות להרכבת הרשימות במפלגות השונות. רק כשיסתיים התהליך הפנימי תיפתח מלחמת הבחירות בין המחנות, הגושים והמפלגות בכל עוזה. לכן, לסקרים המתפרסמים עד תחילת ינואר אין משמעות ממשית אלא כמסמני מגמות וכמבטאים הלכי רוח נקודתיים

מאת: דניאל בלוך

התאריכים החשובים הם – הפריימריז במרצ – 30 בנובמבר, בעבודה – 2 בדצמבר, כנס השמאל – 5 בדצמבר, פריימריז בליכוד – 8 בדצמבר ובקדימה – 17 בדצמבר. בשאר המפלגות אין פריימריז כלליים אלא שיטות הרכבה שונות, וריאציות על ועדה מסדרת. המועד האחרון להגשת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית הוא ה- 24 בדצמבר. לפיכך, יש למועמדים שלא יהיו מרוצים ממיקומם במפלגתם הנוכחית די זמן לחפש אלטרנטיבה ברשימות שאינן מקיימות פריימריז – מאוכזבי הפריימריז בליכוד יכולים לנסות ולהגיע לליברמן, כפי שעשה מראש עוזי לנדאו בתבונה רבה מבחינתו האישית. מאוכזבי העבודה יכולים עוד להתחבר למרצ המחודשת.

מבחינה מערכתית- לאומית הבחירות מתנהלות בשני מעגלים – חלוקת המנדטים בין הגושים, ובתוך כל גוש – בין הרשימות השונות. כבר ציינתי ברשימות קודמות כי הרכבת הממשלה הבאה תלויה ביחסי הכוחות בין הגושים. בכנסת היוצאת גוש מרכז- שמאל הכולל את קדימה, עבודה, מר"צ , חד"ש והרשימות הערביות הוא בן 63, הימין והדתיים – 50 ובתווך הגמלאים – 7. ציפי לבני יכלה לחסום את נתניהו אך לא יכלה להרכיב ממשלה בראשותה, כיוון שלא רצתה להישען על הסיעות הערביות וש"ס השותפה הנוכחית העדיפה בחירות. אם יהיה לה גוש חוסם לאחר הבחירות יש להניח כי ש"ס תצטרף לקואליציה שלה. אך אם הגוש החוסם ירד ב- 4 מנדטים או יותר יוכל נתניהו להרכיב ממשלה, שכן הרוב בקדימה יסכים להצטרף אליה בנימוק של בלימת קיצוניות ימנית.

מה תעשה מפלגת העבודה במקרה כזה? אני מניח כי בבחירות הקרובות העבודה עדיין לא תימחק והיא תקבל בין 8 ל- 12 מנדטים, תלוי בהרכב הרשימה ובטעויות שיעשה ברק או יצליח להימנע מהן עד לבחירות. מי שעדיין רוצה בהמשך קיומה של העבודה חייב להצביע בפריימריז רק בעד מועמדים שיתחייבו שלא להצטרף לממשלת ימין, ואם העבודה תצטרף אליה – הם יפרשו. אני ממליץ לכל מי שמתכוון להצביע בפריימריז בעבודה לדרוש התחייבות כזאת מכל מועמד ומועמדת שפונים ומבקשים תמיכה.

בתחילת שבוע זה מלמדים הלכי הרוח בקרב הסוקרים והפרשנים כי הבחירות יחזירו את ביבי נתניהו לראשות הממשלה. אבל נותרו למעלה מ- 70 יום עד הבחירות וזו תקופה ארוכה ביותר ודברים יכולים עוד להשתנות. לא ברור עדיין לאן ילכו הקולות שניתנו בבחירות הקודמות לגמלאים. כזכור המצביעים לרשימה זו התחלקו בין מבוגרים לבין צעירים שהשתמשו בגמלאים כפתק המחאה שלהם. ניתוח הסקרים האחרונים מראה כי 2 מ- 7 המנדטים הללו הולכים לליכוד. אבל, אולי לאחר שתעמולת הבחירות תזכיר להם את אחריותו של נתניהו לפגיעה בפנסיות, בקרנות ובקופות תשתנה התמונה.

נקודה חשובה היא בדיקת הצבעתם של מצביעים חדשים, של כאלה שנמנעו מהצבעה בבחירות בעבר ושל הצבעה לרשימות שאין להן סיכוי לעבור את אחוז החסימה. האם הירוקים יצליחו הפעם? בבחירות הקודמות הם התקרבו לסף אך לאר הצליחו לעברו. הפעם מתמודדות שתי מפלגות ירוקות, אלא אם התנועה הירוקה תחבור למרצ המשודרגת. אילו ניתנו הקולות של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה למפלגות שעברו אותו הן היו משנות את הרכב הכנסת בקרוב ל – 7 מנדטים. כשני שליש מן הקולות הללו השתייכו לכיוון מרכז- שמאלה. נראה, אפוא, כי מן הפיצול הרב יצא נתניהו נשכר יותר מאשר לבני- ברק-אורון. עמי איילון-מלכיור- אפרים סנה צריכים לזכור זאת. גם הירוקים למיניהם צריכים לחשוב היטב. ובעיקר צריכים הנמנעים מהצבעה להבין כי אי הצבעה יכולה להביא לתוצאה הפוכה מזו העדיפה בעיניהם. ב- 1992 זכה רבין רק בזכות הפיצול בימין. הפעם הפיצול יפעל, כנראה, לטובת נתניהו.

הקבינט של אובמה

בינתיים אנו עוקבים בקנאה אחרי תהליך הרכבת הממשל של הנשיא הנבחר של ארצות הברית, ברק אובמה. בניגוד לרושם השטחי אין הנשיא יכול למנות כל מי שהוא רוצה לתפקידים הבכירים. לכל המשרות הבכירות – למעט סגל הבית הלבן – הוא חייב באישור הסנאט. בדרך כלל נהוג כי בשלב הראשון של הרכבת הממשל מקבל הנשיא אישור לכל המינויים, גם אם למפלגתו אין רוב בסנאט. אבל כבר היו מקרים שמינוי נדחה או מיידית או שהמתמנה נאלץ לפרוש תוך זמן קצר בגלל גילויים על עברו והתנהגותו. כדי להימנע מתקלות נערכות באופן דיסקרטי בדיקות קפדניות, כדי להימנע מגילויים מביכים בתקשורת או בשלב השימוע. חשוב לשים לב כי אחד המינויים הראשונים שפורסם הוא זה של תומס דשל, מנהיג הדמוקרטים בסנאט בעבר, לתפקיד שר הבריאות, עם סמכויות מחוזקות. אצלנו שר הבריאות הוא אחד מאחרוני התפקידים שנשאר לחלוקה.

אובמה מלכד צוות של אנשים מוכשרים ומוערכים ולא של עדת חנפנים אומרי הן. הוא כולל בו גם יריבים חריפים מתקופת הבחירות והפריימריז כהילרי קלינטון. הוא אינו מהסס להביא אנשים שהצליחו בתפקידיהם בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון וקרוב לוודאי שימנה גם רפובליקאים לתפקידים בממשלו. כל הנראה ישאיר את שר ההגנה הנוכחי, גייטס, בתפקידו.

לאלה המקנאים במשטר האמריקני לא הייתי ממליץ למהר ולאמץ אותו על כל מרכיביו, כי יש בו גם הרבה עיוותים, מכשולים ומלכודות. אך דבר אחד ראוי לאמץ – בחירה קפדנית של שרים. אין להסתפק רק ברצונות של ראש הממשלה או בהצבעה במרכז. במערכת של בדיקה ושימועים כבארה"ב עמיר פרץ לא היה נבחר לשר הביטחון ואברהם הירשנזון לשר האוצר. ספק אם דניאל פרידמן היה נבחר לשר משפטים, לא בגלל היעדר כישורים אלא בשל עוינותו האובססיבית לבית המשפט העליון. אהוד אולמרט לא היה מגיע כלל למועמדות לראשות הממשלה אם היו נבדקות רק חלק מן ההאשמות שהועלו נגדו קודם בחירתו על-ידי העיתונאים אריה אבנרי ויואב יצחק. חיים רמון לא היה יושב בממשלה ומשה קצב לא היה נבחר לנשיא המדינה. הנה תורמת חשובה ויועצת מקורבת לאובמה, פני פריצקר משיקגו, הסירה מועמדותה מחשש מפני הבדיקות בעסקי משפחתה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. נדב פרץ :

  במרצ אין פריימריז, אלא הצבעה בועידה.

 2. דני בלוך :

  הצבעה בוועידה של אלף איש בכמה שלבים היא, אולי, עדיפה על פריימריז.

 3. איתי :

  דני, הצבעה בועידה במרצ אינה שונה מהותית מהפריימריס במרכז הליכוד (השנה לראשונה פריימריס חברים).

  לדרוש התחייבות לא להצטרף לקואליצית הליכוד – רעיון יפה.

  בבחירות בהן התמודד מצנע מול שרון כתבתי מייל למצנע וביקשתי התחייבות שלא ייכנס לממשלת אחדות עם שרון. להפתעתי הוא ענה והצהיר שחור על גבי לבן משהו שלא נאמר בתקשורת עד אז – התחייבות בפני שבמקרה הפסד יוביל את האופוזיציה. מה קרה אח"כ כולנו יודעים – מצנע קיים הבטחתו אלא שעסקני המפלגה עשו לו את המוות עד שברח והם יכלו להיכנס לממשלת שרון שקנה אותם במחיר מציאה.

  מאוד שמחתי אז שלא האמנתי להבטחתו של מצנע אלא למסרים ששידרו במקביל בתקשורת "חבריו" הפואדים שחיכו ליום שאחרי נפילתו והעדפתי אז להצביע למרצ…

 4. דני בלוך :

  בכל זאת יש הבדל בין שיטות ההצבעה במרכז הליכוד ובועידת מרצ

 5. איתי :

  אשמח אם תפרט יותר.

  אני מתרשם שבחירת הרשימה בידי רמה שנמצאת בין חבר המפלגה ובין הסיעה וראשה (ומונה כמה מאות עד כמה אלפים) היא האופציה הגרועה ביותר.

  במרכז הליכוד המועמדים היו הולכים כל השנה לבר מצוות וחתונות כדי ללקק לחברי המרכז והוכרחו לספק להם ג'ובים כדי לשרוד – מה שאי אפשר לעשות לעשות בפריימריס של עשרות אלפי מתפקדים.

  אם הקריטריון הוא מינימום השפעה להון – עדיפה ועדה מסדרת. אם הקריטריון הוא יכולת השפעה לחבר מן השורה עדיפים פריימריס.

 6. האזרח דרור :

  תיקון קטן – גם בתנועה הירוקה יש בחירות מקדימות

  http://hayeruka.net/archives/34

  לדעתי הפוסט הזה לוקה באופטימיות יתרה – רוב הסיכויים הם שהשמאל המדיני , ובוודאי השמאל הכלכלי יהיו באופוציזה

  (כי בכל תסריט אפשרי – ברק , ביבי או לבני נקבל ימין כלכלי – מתון יותר או פחות)

  השמאל כבר הרבה זמן לא עשה בדק בית ולא ניסה לארגן את המחשבות שלו מחדש (ולראיה – הנתק בינו לבין המחשבה הסביבתית , הנתק בינו ובין הפעילות ברשת שהיתה סביב חנין, וחוסר עדכניות של משנה כלכלית-חברתית, שלא לדבר על תוכנית פעולה ברורה בנושא המדיני)

  עידן נתניהו יהיה רע מאוד – אבל אני לא רואה תסריט אחר. בטח כשהחלופות עלובות כל כך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.