postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בנימין נתניהו ומלחמת שלום הטייקונים והמתנחלים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו ומלחמת שלום הטייקונים והמתנחלים

נושאים בחירות 2013, דעות, פוליטי ב 14.01.13 2:13

ממשלתו השניה של בנימין נתניהו ניהלה מלחמת בת ארבע שנים, שכוונה כנגד רוב אזרחי המדינה. היום יש לנו הזדמנות להחליף את נתניהו ולסיים את המלחמה 

 מאת: איתי מלמד, סטודנט למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב

בארבע שנות ממשלת נתניהו, התרחשה מלחמה ארוכה ואכזרית. לא מדובר על המלחמה ברצועת עזה, וכן, לא מדובר גם במלחמת איראן. מדובר במלחמה מוחשית יותר לאין שיעור, שאומנם עוד לא שילמנו עליה בנפגעים בנפש, אך זה רק עניין של זמן. את תוצאות המלחמה, הרגישו בעיקר תושבי ישראל בכיסם. בדומה למלחמה בעזה, הנפגעים העיקריים הם האנשים החלשים, ששייכים לשכבות החלשות. בשונה ממנה, הפעם מדובר במלחמה שנוהלה על ידי הממשלה כנגד אזרחי ישראל.

כשהיסטוריונים וחוקרים ייחקרו בעתיד את תפקודה של ממשלת נתניהו במהלך ארבע השנים החולפות, הם כנראה יכנו אותה ממשלת "מלחמת שלום הטייקונים וההתנחלויות". זהו השם הראוי ביותר לאחת הממשלות האכזריות ביותר שידעה ישראל. ממשלה שהחליטה ששלום ההתנחלויות והטייקונים עומדים מעל הכל. למרות שהמלחמה עדין בעיצומה ורחוקה מסיום, הרי שתוצאותיה כבר ברורות כשמש: נוקאאוט לטובת המתנחלים ומועצת יש"ע, ניצחון מוחץ למשפחת עופר וליצחק תשובה.

במלחמה, כמו במלחמה, המטרה מקדשת את האמצעים. ממשלת נתניהו העבירה הצעה שעל פיה, ההתנחלות אפרת, בה השכר הממוצע עומד על 10,664 שקלים ושיעור האבטלה בה עומד על 1.3% בלבד, תוכרז כאיזור עדיפות א' ותהנה מהטבות שונות במיסים. קריית מלאכי, מוכת העוני והטילים, שבה השכר הממוצע עומד על 5,954 שקלים בלבד ואחוזיי האבטלה בה עומדים על 11.6%, הודרה מרשימת הטבות זו. מעבר למעשה האיוולת של מתן הטבות להתנחלות כה מבוססת על חשבון עיר ענייה ומוכת אבטלה, הרי שמדובר במעשה לא מוסרי ואכזרי, אך במלחמה כמו במלחמה, אין מקום למוסריות. הקורבנות העיקריים הם כלל אזרחי ישראל, ממשלת נתניהו השקיעה כ-3,269 שקלים בממוצע באזרח סוג א', קרי, מתנחל, לעומת 1,923 שקלים שהיא השקיעה באזרח סוג ב', בתחומי הקו הירוק.

במלחמה כמו במלחמה, ישנן כמה חזיתות. ממשלת נתניהו פתחה בחזית נוספת נגד אזרחי ישראל, הפעם בחזית רווחי המס, מהם אמורים היו אזרחי ישראל ליהנות. ממשלת נתניהו, שבשם טענות על בור בתקציב, הקטינה את תקציבי הרווחה, העלתה את המע"מ על מוצרי יסוד והעלתה את מחירם של שירותים בסיסיים כמו תחבורה ציבורית, הפחיתה, באותה הנשימה, את מס החברות ל25% אחוז בלבד (בארה"ב, סמל השוק החופשי, ישנו מס חברות העומד על 35%). כך נוצר מצב בו הבנקים ועוד חברות ענק שילמו פחות מיסים שעשויים היו להיות מושקעים בחינוך, ברווחה, בבריאות ותרבות. ממשלת נתניהו לא הסתפקה רק במהלך זה, היא העבירה את חוק הרווחים הכלואים האבסורדי, במסגרתו חברות ענק כמו טבע, אינטל וIBM, שילמו על רווחיהן שיעור מס של 22% בלבד. בעוד שנטל המס על שכיר, המקבל משכורת של 15,000 שקלים עומד על 40%, כמעט פי שניים [ר' הערת המערכת]. ישנו משפט האומר "בתחבולות תעשה לך מלחמה", ואכן, ממשלת נתניהו מיישמת משפט זה. בעוד שהיא מתגאה בכך שגרמה ליצחק תשובה לשלם יותר תמלוגים על רווחי הגז השייכים לתושבי המדינה, היא מסתירה את העובדה שחלק נרחב מהתמלוגים, שהיה אמור לשמש לצורך השקעה בחינוך, ישמש לצורך רכישת ספינות לצורך הגנה על מרבצי הגז של תשובה, ספינות שעלותן מוערכת בכמה מיליארדי שקלים.

בעוד שמלחמות הכוללות עימותים צבאיים מסכנות את ישראל מבחוץ, הרי שהמלחמה הנוכחית מסכנת את ישראל מבפנים. החברה בישראל לא יכולה לשרוד לאורך זמן במציאות בה הפערים המבהילים בין שכרם של מנהלים בכירים לשכירים הם מהגבוהים במערב, במציאות בה מעל 60% מהעניים הם אנשים עובדים, שמגיעים לביתם אחרי עבודה קשה ולא יכולים להסתכל בעיניהם של ילדיהם. ישראל לא תוכל לעמוד בחרם של מדינות אירופה שיבוא כתוצאה מהמשך הבניה בהתנחלויות, מדינות שהיצוא אליהן מהווה כ-35% מכלל היצוא הישראלי. החברה בישראל לא תוכל לשרוד, במציאות בה ההקצאה השנתית של משרד החינוך, בעבור תלמיד הלומד במוסד חינוכי שנמצא מחוץ לתחום הקו הירוק עומדת על 8,000 שקלים, בעוד ההקצאה לטובת תלמיד בתחומי הקו הירוק עומדת על 5,000 שקלים.

למרות שהמלחמה בעיצומה, ולמרות שנדמה כי כבר הפסדנו, יש לנו הזדמנות נדירה לנצח. הזדמנות זו מגיע אלינו רק פעם ב4 שנים. ב22 לינואר, משיבים מלחמה. עוצרים את הטירוף. מצביעים בקלפי לאחת ממפלגות השמאל הסוציאליסטי, שיכריזו סופית על סיומה של מלחמת שלום הטייקונים וההתנחלויות. שילחמו בטירוף המתנחלי המשיחי, שיחזירו לתושבי ישראל את המיסים שחברות הענק העלימו. מפלגות שייצרו חברה צודקת יותר, שכן, ביטחון מפני טילים לא מספק אם לא קיים גם בטחון לקורת גג ולחיים הוגנים. ב22 לינואר, כולנו מחליפים את השלטון ומוכיחים שכשהממשלה נגד העם – העם נגד הממשלה.

 הערות המערכת:

1. את ההוצאה הממשלתית הממוצעת לתושב התנחלויות יש להשוות לתושב אזור ספר מקביל בתחומי הקו הירוק, אחרת ההשוואה אינה הוגנת. ראוי גם לערוך השוואה כזו תוך פילוח לסעיפי הוצאה, שכן ברור שההוצאות על אבטחת יישובים גבוהות יותר. המספר הבודד אינו מלמד האם שירותי החינוך, הבריאות והתחבורה הציבורית למשל הם משופרים ביחס למצב בנגב ובגליל.  

2. טעות עובדתית של הכותב בחישוב נטל המס. גם יאיר לפיד עשה טעות דומה, ראו כאן

 

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  עיקר הנזק לאזרחי המדינה-עצם קיום הטייקונים

  שוד אזרחי המדינה מתנהל בשני שלבים.

  קודם כל,החל משנות השמונים מייצרים טייקונים יש מאין(הם לא היו פה לפני 30 שנה,ואף אחד לא מדבר על זה,אפילו לא בעבודה שחורה),על הפרטה ברברית של 1)כל העסקים שהם פרות מזומנים למי שמשתלט עליהם.
  2 )על ידי הפרטת כל השירותים שבהגדרה לא אמורים להיות רווחיים,והפיכתם לעסק כלכלי תוך שוד הצרכים הבסיסיים ביותר של האזרחים.

  אחרי שפושעי ההפרטה "השלימו משימתם",עוסקים ב"מלחמת שלום הטייקונים",ככותרת הפוסט של איתי מלמד.

  "פרט" נוסף לא פחות חשוב:אחרי שהסף נשדד על ידי הטייקונים ומשתפי הפעולה שלהם בממשלה,אין למעשה אמצעים כלכליים לאופוזציה למשטר .
  זה הפך להיות בחירות אמריקאיות,בהם בעלי ההון קונים את כל המועמדים ובוזזים את המדינה כרצןנם.

 2. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  זה הפך להיות בחירות אמריקאיות. זו כל התמצית.
  בארה"ב אין כידוע שמאל.
  מרצ היא בפועל מקבילה של המפלגה הדמוקרטית. לכן קל לה כל כך לדבר נגד הועדים הגדולים (שבלעדיהם אין ולא יכולים להיות "ועדים קטנים").
  מפלגת העבודה מתחילה לקבל פרצוף של שמאל. זה לא דעם, אבל זה הכי שמאל שיש כאן אחרי דעם.
  מדובר בתהליך, הדרגתי, שמתרחש במציאות ולא באופן וירטואלי. עושים עבודה ברגליים. לא מזלזלים ב"אספסוף" ולא בונים רק על האינטלקטואלים.
  השאלה היא כמה ומי יתמכו בתהליך הזה, (אפילו תמיכה ביקורתית, שזה ראוי ובריא).
  לאינטלקטואלים כאן אין סבלנות לתהליכים. הם רוצים את השקט שלהם וחושבים שיוכו להשיג אותו מעל ראשו של הציבור. לכן הם מדברים הרבה על דמוקרטיה 🙂

 3. מיכאל לינדנבאום :

  האינטלקטואלים מחכים שהכורת יעלה עליהם

  הם מקשקשים על דמוקרטייה וברוב "תיחכומם" והשכלתם,מחכים בשלווה לרגע שבו גם הם ייהפכו לעובדי קבלן,חסרי כל,לא אופק תעסוקתי ולא פנסייה בכלל.
  הם "מרוויחים ביושר" את השואה הכלכלית שהם טורחים כה רבות להתעלם ממנה.

 4. מנחם לוריא :

  דמוקרטיה

  על איזו דמוקרטיה אתם מדברים? על זו של ביבי שכבר חודש מנהל מו"מ קוהליציוני עם ש"ס או על זו של הגנב המורשע (קרי דרעי) שקרא היום לביבי להתיצב מולו למו"מ קוהליציוני…

  או אולי לשלי ה- "" ס"ד "" שקראה להקים קוהליציה של השמאל (זו לא קללה בכלל?) ומרכז?

  כשאני קורא את מדורי הבחירות בעיתונות נדמה לי שהבחירות כבר התקיימו ואני,כנראה,… נרדמתי בשמירה.

  ובלי קשר להארת המערכת: הוצאות ממשלת הטייקונים על אזרחים ישראלים (והדגש הוא על אזרחים ישראלים בלבד) ביו"ש אינן עומדות בפרספקטיבה הנכונה ביחס לאותן הוצאות בישראל רבתי.

  ועוד הערה קטנונית ומרפת ידיים: מי שחושב שב 23 בינואר נראה פה מדינה שדואגת לאזרחיה ובצורה שיויונית משהו – טועה. גם אם ישתנה פה השלטון יקח לפחות עשור לנווט את הספינה הרעועה הזו לנמל מבטחים. זה לא אומר שצריך להתיאש ולא לנסות…

  מנחם.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  למנחם יקירי,
  אני לא יודע מה הבעיה שלך עם שלי שהיא ס"ד לעילא,אבל העיקר שלא תתייאש ותצביע אמת ב-22 לחודש.

  שלי היא הסיכוי היחיד למדינה נורמלית .

 6. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  מיכאל, בסוף זה הכל עניין מעמדי.
  יש שמאל בוטיק
  ויש שמאל "עכור" כזה לא לגמרי מושלם בשביל הפרולטריון המשכיל והקצת פחות משכיל.

  אני כחלק מיוצאי המייפלאוור של מיקור החוץ (עמותות המגזר השלישי- הון/שלטון) והקבלנים, חברות כ"א (בשעתו אנשים אפילו לא הבינו מאין אתה יודע מה. דבר אל הקיר. רובינשטיין מצד אחד ההסתדרות החדשה ממצד שני), עם הפריבלגיות שזכיתי להם בתור ראשוני המייפלאור, לא סביר שאצביע לשמאל בוטיק/מגזר שלישי.

  אבל יש כאלה ששייכים בדיוק לשם, והם אפילו לא מכירים את השפה המעמדית, וככה הם יצביעו.

  אם כל אחד היה עוסק בשלו ולא מנסה לדפוק את האחר, זה היה יכול להיות בסדר.
  אם.

 7. מנחם לוריא :

  מיכאל ומשתמש אנונימי על החימום בסולר

  למי אצביע זה עניני הפרטי. אותי,כבר,לא צריך לשכנע לא האם ללכת לקלפי ולא איזה פתק לשם.

  זה שמאמר שמזכיר את כוח ההשפעה שלנו,האזרחים,באמצעות הקלפי ובו בעת מימין משמאל מלמטה ומלמעלה (ומאיפה שלא תרצו) המועמדים מתדיינים ביניהם על חלוקת השלל עוד בטרם היו בחירות – וזה לא מטריד אתכם אז כנראה שישנה בעיה. אותי זה מאוד מטריד.

  וזה מטריד אותי עובר לכמה וכמה חוקים מטרידים שהועברו בכנסת היוצאת. וזה מטריד אותי כי בדף הראשי של עבודה שחורה אני מגלה שמתחת לאף שלי גם את הזימון שלי לקלפי עושה חברה פרטית ולא דואר ישראל,וזה מטריד אותי מאלפי המילים שפרסמתי -בשמי ושלא בשמי – על מהלכים של השלטון בעייני הפרטה,סתימת פיות ומהתחמקות מאחריות.

  אותי זה מאוד מטריד ללכת לקלפי ביודעי שהמועמדים מיתרים את ההליך הזה ובמקום ש"ישחקו (תרתי משמע) הנערים לפני" הם מעמידים אותי בפני עובדות מוגמרות – רק נדרשת ההצבעה שלי כדי להפוך את הגחמות השילטוניות שלהם למציאות.

  ויש עוד המון דברים שמטרידים אותי כמו למשל,ובהנחה שהשלטון פה ישתנה,איך הופכים את הקערה על פיה כשבתחתיתה חור של 39 מליארד שקלים באדיבות הקוסם ביבי.

  אולי תאירו את עיני – איך ב 23 לינואר מתעוררים מהסיוט?

  או אולי לא צריך – ה"חברים" מעזה כבר ידאגו שאתעורר מהסיוט – גם עיר מגורי התכבדה להיכלל בטווח המכובד….:(

  .. ולי נשאר רק לשלם עבור קניית כיפות…

  .. מברזל וגם מצמר.

  מנחם

 8. מיכאל לינדנבאום :

  למנחם-מה שמטריד אותך מטריד גם אותי

  אני מזכיר לך שהחל מגיל 53(אחרי 22 שנות עבודה) אני קורבן ההפרטה הברברית של חברת הדלק הממשלתית "פז",
  ללא עבודה וללא פנסייה,ושמשתמש אנונימי על סולר,אף הוא קורבן התעללות חברות מיקור חוץ וחברות כח אדם.

  אין לי (או אולי גם למשתמש) שום סיבה להיות פחות מוטרד ממך.

  על כן אני מצביע על הפתרון ההגיוני והמתבקש מאליו והוא ההצבעה עבור מפלגת העבודה בראשות הסוציאל-דמוקרטית שלי יחימוביץ.

 9. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  מיכאל,
  בלי לצין גיל, חשוב לציין שבלי להכיר אחד את השני עברנו באותה תקופה ממש את הסיפור.
  הכוונה שלי ל: 1993 –
  1995

  מנחם,
  בניית גוש איננה פסולה כשלעצמה, תלוי לאיזה מטרה.

  להציע בניית גוש מרכז שמאל לצורך הקמת ממשלת "אחריות" לאומית עם הליכוד ביתנו, יעני כנגד הקיצוניים, זה לא חלוקת שלל, זה ראה כאן
  http://www.blacklabor.org/?p=50980 .

 10. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  כדי להסיר ספק, וכדי שלא יובן כאן שיש לי עניין אישי בונדטות, ומאחר שהתחייבתי לשמור כמה דברים עד אחרי הבחירות (ואם פה ושם החליקה לשוני, זה היה בהחלט שלא מדעת), וכדי לא לזעזע את מנחם שמוטרד מספיק בלאו הכי, אני אשלח לאחד/ת מחברי/ות המערכת, שתי דוגמאות לטירוף המערכות שעבודה דרך מיקור חוץ יכולה לגרום (דוגמאות שלא נוגעות בי אישית כלל וכלל, מלבד העובדה שניסיתי להתערב ללא הצלחה).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.