חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הממשלה מגלה אוזלת יד בענייני חברה ופריפריה – פאנל בחירות

נושאים בחירות 2013, חדשות, פוליטי ב 10.01.13 1:18

עימות רב משתתפים ועתיר יצרים התפתח בפאנל פוליטי שנערך במכללה האקדמית גליל מערבי. עמרם מצנע (התנועה), איציק שמולי (העבודה), ד"ר עדי קול (יש עתיד), ויוחנן פלסנר (קדימה) תקפו את הממשלה על גילוי אוזלת יד בתחום החברתי ובטיפול בבעיות הפריפריה בפרט ואף החליפו עקיצות והאשמות הדדיות

מאת: ערן שור

 הפאנל התמקד בתחומי החברה, כלכלה ופריפריה ועורר תגובות אמוציונליות מהקהל. "ראש הממשלה מנסה לדחוק את הנושא הכלכלי חברתי לקרן זווית" טען שמולי והוסיף:"פעם אנחנו שומעים על הגרעין האירני אחר-כך על בניה בשטח e-1. על מחירי הדיור והמזון שעלו, רמת השירותים החברתיים והרווחה שירדו אנחנו לא שומעים אותו מדבר. אנחנו בין המקומות הראשונים בעולם בפערים החברתיים ובחינוך וזה מתבטא בעיקר בפריפריה. מרבית האוכלוסייה הענייה במדינה היא אוכלוסיה עובדת. מאות אלפי אנשים יצאו בקיץ האחרון לרחובות, גם ממעוזי הליכוד. ראש הממשלה התעלם ומאז נהיה רק יותר גרוע. אנשים היום שואלים בקול רם, מה הוא לא רואה? הוא לא שומע?". שמולי אף ציין כי בעקבות האדישות לדמוגרפיה בישראל בעוד כ-10 שנים רוב בני ה-18 לא ישרתו בצבא וטען כי "שעון החול של הציונות מתהפך".

הח"כ אופיר אקוניס ראש צוות התגובות של הליכוד בתינו לא איחר בתגובתו ובטרם החל למנות את הישגי הממשלה בתחום הקמת התשתיות והעלאת שכר המינימום יצא נגד ה"מקטרים" בפריפריה כשציין כי סבו סבתו גרו בנהרייה ובדרום ת"א והוא לא שמע אותם מעולם "מתבכיינים או מרגישים קיפוח ואומרים למדינה תנו לי עוד תנו לי עוד". דבריו אלו גרמו לגל תגובות מחאה מהקהל.

עדי קול מרשימת יש עתיד פנתה אל ליבם של המתלבטים בקרב קהל הסטודנטים והסבירה כי מעולם לא חשבה להיכנס לפוליטיקה אבל החליטה לעזוב משרה נוחה באוניברסיטת ת"א ולעשות מעשה: "גם אני כמו רבים עובדת קשה ומשלמת מיסים אני עם דוקטורט, בעלי הוא רופא מתמחה ואנחנו לא יכולים לקנות דירה למרות ש-93% מהקרקעות הן בבעלות המדינה אין שום הטבות או תגמולים. אני מסתכלת בטלוויזיה ורואה פוליטיקאים מדברים ומדברים ושום דבר לא זז פה. ש"ס היא המפלגה היחידה שמשיגה דברים עבור בוחריה.אנחנו ביש עתיד רוצים להיות הש"ס של מעמד הביניים."

עמרם מצנע , שכיהן הן כראש עיריית חיפה והן כראש המועצה המקומית ירוחם ציין כי ממשלת ישראל "נכשלת ביצירת שוויון הזדמנויות בין ילד שגדל בירוחם וילד שגדל בחיפה. על מנת ליצור שוויון יש צורך בהתערבות ממשלתית ואפליה מתקנת. ההישגים בתחום החינוך קיימים במידה מסוימת רק בישובים המבוססים היכן שהעיריות החזקות מסייעות." מצנע אף התעמת חזיתית עם אקוניס באומרו כי נמאס כבר מהפטרונות של הליכוד.

יוחנן פלסנר: "נעשו כבר שורה של מחקרים שמראים כמה תקציב ציבורי מקבלים בדרום הר חברון לעומת תקציב בדימונה. יש ממשלה שמתעדפת את מדינת ההתנחלויות וההתנחלויות המבודדות. ממשלה שרוצה למשוך את כל העם לחור שחור. יש את מדינת החרדים שנהנים ממנעמי השלטון ומקבלים סיוע של בין 1,500 ל-2,500 שקלים בחודש. מי שנותן יותר צריך לקבל יותר, נשמע פשוט ובסיסי אבל לצערי את ה"פראיירים" שנותנים יותר לוקחים כמובן מאליו. בזמן אמת נתניהו בחר בשותפים הטבעיים שלו, הצדיע לאלי ישי ואריאל אטיאס וביטל את חוק טל" . והוסיף  ״יש לי הרבה שעות ראש הממשלה וברגע האמת האינטרס האישי של ביבי תמיד עומד קודם לאינטרס המקצועי. אני לא סומך על נתניהו"

משתתפי הפאנל הגיבו גם לאירועים האקטואליים ובראש ובראשונה לכישלון האיחוד גוש מרכז השמאל. "לא מגיעים ליצירת אחדות באמצעות סמסים ביום שישי בלילה מאולפן טלוויזיה עם השאלה ערה?" עקץ חבר הכנסת יוחנן פלסנר. איציק שמולי בחר לתקוף את עדי קול על כך שמפלגתה נראית להוטה להיכנס לכל ממשלה וזאת בתגובה טענה כי תשב בקואליציה רק עם מי שיקבל את עקרונות הבסיס של מצע יש עתיד הכוללים את שוויון הנטל והורדת יוקר המחיה.  חבר הכנסת אופיר אקוניס ייחס חשיבות רבה ל"דיון העמוק והיסודי בשאלה מי שונא את נתניהו יותר" וציין כי "במשחקים הקטנוניים שלהם (העבודה, קדימה, יש עתיד) הם פוסלים אותנו מראש, פשוט בושה". אקוניס המשיך והגיב על שאלה שנשאלה לגבי הביקורת החריפה שהעביר ראש השב"כ בסוף השבוע על ראש הממשלה. "ברור כשמש לכולם שעיתוי ומקום הראיון אינו מקרי. אם כך ראה דסקין את הדברים הוא היה צריך להניח את מכתב התפטרותו עוד אז ולא לאחר שקיבל תשובה שלילית על תפקודו כראש השב"כ".

פרופ' גדעון פישמן, נשיא המכללה פתח את הפאנל והדגיש את הנושאים הבוערים תוך התייחסות לנושאים כלכליים-חברתיים. ד"ר ערן זיידס, מרצה בכיר וחוקר בחוג למדע המדינה, נהל את הפאנל הפוליטי היצרי שנערך בהשתתפות ויזום החוג למדע המדינה במכללה האקדמית גליל מערבי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.