חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013 – "יש עתיד" מפלגת מראית העין

נושאים בחירות 2013, דעות, פוליטי ב 8.01.13 1:31

מפלגות מראית העין נותנות לגיטימציה לשלטון הליכוד ומאפשרות לו לממש את מטרותיו בכסות של שינוי מבפנים.  מפלגת מראית העין של בחירות  2013 היא "יש עתיד". החרד לגורל המדינה, אל לו לתת קולו למפלגה כזו

מאת: אברהם פרנק

 מפלגות מראית-העין

מפלגות מראית העין באו לעולם כדי לתת הכשר לממשלת הליכוד לדורותיה. לממשלת הליכוד היוצאת אין במה להתהדר, למעט "מצב כלכלי טוב" שבא על חשבונם של רבים-רבים שנותרו עניים או ירדו לעוני לצורך יצירת "הטוב" הזה. ממשלת נתניהו הנוכחית דחפה את ישראל למקום שבו תחדל להיות מדינת היהודים – ונתניהו ימשיך בכך כנראה גם בקדנציה הבאה – והביאה אותנו אל עברי פי פחת ביחסינו עם מדינות העולם. הפלסטינים חדלו להיות "ילדים טובים" וימשיכו לנקוט כלפינו בצעדים בינלאומיים קשים לאחר הבחירות. בפנים אנחנו עדים לפשיזם מקומי כחול-לבן המרים ראש, וחבריו של ראש הממשלה כבר הפסיקו לחלוטין להתבייש בו. החינוך הידרדר לתרבות בחינות ותחרות, ללא אח ורע, ובעיקר למצג שווא שקרי של "הישגים" יחד עם ויתורים מפליגים לחרדים.  נתניהו נתפס כאדם בלתי-אמין, שלא לומר נוכל, ע"י מרבית המנהיגים באירופה ואמריקה, ויש להם סיבות טובות לזהות כך את האיש.

לתוך המציאות המייאשת הזאת, שתביא רבים לחפש אלטרנטיבה מחוץ לישראל בשנים הבאות, נכנסות מפלגות מראית-העין. תפקידן של מפלגות אלה הוא אחד: לאפשר לליכוד לעשות את שלו בכסות של איזו "שפיות", הזאב בעור הכבש. מפלגות מראית-העין לא באות רק לתת לגיטימציה לליכוד ומעשיו, אלא הן גם מציגות מראית-עין של "חרדה לגורל המדינה" ו"שינוי מבפנים". מי פתי ויאמר – "נכנסנו בעבור כיסאות"?

מפלגת מראית-העין של הממשלה היוצאת הייתה כידוע מפלגת העבודה בראשות אהוד ברק, שסייע לנתניהו להיראות "נורמטיבי". אבל בנוסף, עבור כסאות הם אפשרו לליכוד להקים ממשלה יציבה, שבלא התמיכה הזאת כנראה לא הייתה מוציאה את ימיה. כדאי להזכיר: הליכוד, ישראל ביתנו וש"ס מנו 53, ומפלגת העבודה 13. בלעדיה מפלגות הלוויין או שהיו מצטרפות או שלא; ובכל מקרה, ממשלה יציבה לא הייתה כאן.

מפלגת מראית-העין של הממשלה החדשה הולכת להיות כנראה "יש עתיד". הממשלה תורכב – אם לא תהיינה פתאום הפתעות מרחיקות לכת – מן הליכוד-ביתנו, הבית היהודי וש"ס ועוד כמה מפלגות זוטרות. מן ה"בתים" הללו, שירכיבו את הממשלה, לעם היהודי לא ייוותר בית. אין דבר גרוטסקי יותר מן השם הזה "יש עתיד" כשהוא מחובר אל ממשלת נתניהו. איזה עתיד כאן? העשירים יוסיפו להתעשר ואל מעגל העוני יתווספו עוד ועוד; שאלת המדינה הדו-לאומית לא רק תעלה ביתר שאת, אלא גם תגיע אל נקודת האל-חזור של שתי המדינות; היבטים של מציאות גזענית-פשיסטית ילכו ויעצימו – הכיצד לא? ומצבנו הבין-לאומי עשוי להוביל אותנו בקלות רבה אלי "דרום אפריקניזציה" שסופה מי ישורנו. ממשלת "יש עתיד", ממשלת מראית-העין של הזמן הזה, תהיה שם בשם "המרכז", "מעמד הביניים" ובשל "חרדה לגורל המדינה" ו"שינוי מבפנים". היא תאפשר, כמו קודמותיה, מידה של כסות "שפויה" לזאב עם עור הכבש.

יתכן כמובן שהתחזית המוצגת כאן לא תתרחש במלואה, אבל זהו הכיוון. נתניהו ושטייניץ גאים, במוצהר, בעובדה שהכפילו את ההשקעות בהתנחלויות; אין סיבה שלא ימשיכו בכך גם בשנים הבאות. היכולת והרצון של נתניהו ושותפיו להביא להסדר עם הפלסטינים שואפים לאפס, ואת החוב הכספי שצברו בקדנציה הנוכחית יפילו עתה על כולנו. אני מקווה שהציבור החרד – לגורל המדינה – ישכיל לדעת בכלל, אבל בעיקר ישכיל לדעת למי לא לתת את הקול ב-22 לחודש.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. אבו אלמוג :

  ממ… מסגרת ברורה, אבל איפה התוכן? למה דווקא 'יש עתיד' היא מפלגת מראית העין? אני לא אאמין שמפלגת העבודה אינה בדרכה אל הקואליציה עד שלממשלה ימלאו שנה או שנתיים. כמאמר חכמינו, ככלב שב על קיאו כן כסיל שוגה באיוולתו. ללפיד לפחות אין רקורד של זחילה על ארבע לממשלות ימין, והוא פותח דף חדש. הפתרון הוא כמובן מפלגות שמעולם לא זחלו לממשלת ימין, ואין שום חשש שתעשינה זו. כאן עדיף הרקורד ההיסטורי על הרטוריקה ותהא זו רמה ככל שתהא. משתי סיבות – ראשית, שלי הבטיחה, אבל כמובן לא הבטיחה לקיים. יש צורך לאומי דחוף (שיתעורר ב-23 בינואר) שלא ניתן להתעלם ממנו, והוא עדיף על קיום דוגמטי של הבטחה. שנית – למפלגת העבודה רקורד נפלא בעריפת ראשי מנהיגיה. אם שלי תהיה הדבר המפריד בין המפלגה ובין כל הג'ובים הנהדרים בממשלת נתניהו, גם כאן יש פתרונות ברורים ואלגנטיים.

 2. לקסי :

  התגובה שכתבתי הוסרה לפי דרישת המגיב אבו-אלמוג שראה בה מה שלא היה בה – הוצאת לשון הרע – ואולי הכובע…
  וראו גם תגובה מס' 6 להלן.

  לקסי

 3. אבו אלמוג :

  ככל ששמי ופרטי ידועים לקוראי הבלוג שלי, ובכללם לאנשים הפעילים גם ב'עבודה שחורה', התגובה האחרונה מהווה לשון הרע, ואבקש להסירה.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  שלי היא אופרה אחרת ומופלאה

  לשלי אג'נדה סוציאל-דמוקרטית חד משמעית,והיא שונה לחלוטין מכל הצמרת הניאו-ליברלית והמפריטנית של העבודה ב-25 השנים האחרונות.
  בשונה מכל העסקונה הרקובה ,כשהיא מבטיחה,היא גם מקיימת.
  אני מסכים שיש קרנפים ניאו-ליברלים בעבודה שרק מחכים להזדמנות לקפוץ לחינגת ההפרטה של ביבי.
  נכון להיום הם המיעוט ,ושלי היא ראש המפלגה שנבחר בבחירות דמוקרטיות אמיתיות,והיא קובעת לשמחתנו את כללי המשחק.
  בקשר לתוכן,אני מזכיר לאבו אלמוג ש"יש עתיד",היא לא מפלגה(או "מפלגה" בנוסח ליברמן),ואילו העבודה היא המפלגה הדמוקרטית ביותר בארץ.

 5. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  תמיכה באבו אלמוג מהצד הנכון

  לקסי פינקלשטיין לא צריך לשתול את אבו-אלמוג כדי לרדת על מפלגת העבודה. הוא גם לא צריך את זהבה גלאון לצורך העניין.
  השמאל יודע יפה לערוף לעצמו את הראש, לא רק במפלגת העבודה.
  התפקיד של פינקלשטיין להבטיח שהקולות ילכו לליכוד ולא לש"ס בנט וכו'.

  כמה דרשו משלי שתישבע באמא שלי שלא תשב עם נתניהו?
  כמה?
  עד כדי כך שפרץ עבר לציפי.

  עכשיו כששלי נכנעה והצהירה שלא תשב עם נתניהו, קופץ חיים רמון (כן כן, זה הוא) ומציע שכל הגוש
  כן, כן כל הגוש, יכנס ביחד לממשלת ביבי.
  חא חא חא. לא כולנו נולדנו אתמול.

  ז"א לא ביבי אלא ממשלת אחריות לאומית, סליחה

  כאילו לא ישבו שם ליברמן ושות' ועוד לקרוא לזה אלטרנטיבה לממשלה קיצונית – עם ליברמן ושות' בפנים. וזה לא מפריע לחיים רמון ולפרץיפי שכבר ישבו עם ליברמן.

  מה אני אגיד. גם בטריבונה של העבודה יושבים אנשים שעוד לא ירדו לשדה אבל את השטיקים הם מכירים ואת הנפשות הפועלות, כולל כל מגלגלי העיניים.

  חיים רמון לא יכול להרשות לעצמו לתת לשלי לקטוף נקודות מהצהרת הכניעה שלה ללחץ של חיים רמון+הארץ (עוד שמאלנים) + זהבה.

  עכשיו אבו אלמוג חושש שיערפו את ראשה.

  אם הגוש הולך לאכול אותה, אז יאללה בואו כולם נשחרר נצרה ונתחיל לירות ונראה מי מכיר יותר טוב את שפת השוק הפוליטית.

  שלושים השנים האחרונות הוכיחו שהשמאל (כלומר רמון ופרץ) יודעים יותר טוב משלי איך בונים כוח.
  הוכיחו. עטבדה.

 6. לקסי :

  במענה לתגובה מס' 3

  אבו אלמוג ראה בתגובה שלי לשון הרע.
  אבו אלמוג טען ששמו ופרטיו ידועים "לאנשים הפעילים גם ב'עבודה שחורה'".
  ברצוני להצהיר כאן שזהותו של "אבו-אלמוג" לא היתה ידועה לי (ואני בהחלט יכול להיכלל ב"אנשים הפעילים גם ב'עבודה שחורה'") עד שהעורכת התורנית לא הודיעה לי מי הוא "אבו-אלמוג".
  כמובן שאין לי כחבר המערכת כל ענין להכעיס את אבו אלמוג, שהכעיס גם הכעיס אותי, ואני מסיר את תגובתי – מס' 2 – שהכעיסה אותו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.