חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח – להשיב את ד"ר גלעד נתן לתפקידו

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 8.01.13 1:34

האגודה לזכויות האזרח פנתה ליו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, בדרישה להשיב לתפקידו את ד"ר גלעד נתן, איש מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהועבר מתפקידו לאחר שהוכפש שוב ושוב כ"שמאלן"

  2013 בינואר 7

לכבוד

חה"כ ראובן ריבלין 

יושב ראש הכנסת

בפקס ובמייל

ירושלים

שלום רב   ,

הנדון: העברתו של ד"ר גלעד נתן מתפקידו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת 

בצער ובדאגה למדנו מפרסומים, כי הנהלת הכנסת החליטה להעביר את ד"ר גלעד נתן מתפקידו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת. אנו קוראים להשיבו לתפקידו לאלתר.

במסגרת עבודתו במרכז המחקר והמידע חקר ד"ר נתן היבטים שונים הנוגעים למהגרי עבודה ולמבקשי מקלט בישראל. אנו מכירים היטב את עבודתו  של ד"ר נתן מפעילותנו בתחום זה. מחקריו מסייעים לעוסקים בתחום להיחשף לנתונים הרלוונטיים, להכיר את עמדותיהם של כלל הגורמים הרלוונטיים, ולעמוד על  הדילמות והקשיים הרלוונטיים לתחום. מידע זה חיוני לדיון ולטיפול בתחום מורכב ורגיש זה .

מחקריו של ד"ר נתן סוקרים לאורך שנים באופן קונסיסטנטי ויסודי את תופעות ההגירה, הן בהקשרן המקומי והן בהקשרן הגלובאלי. המחקרים מציגים את המורכבות הנוגעת לתחומים אלה והם מקצועיים, מהימנים וחפים מהטיה מגמתית או פוליטית. הם זוכים להערכה רבה הן בקרב חברות וחברי הכנסת מכל קצות הקשת הפוליטית, שביקשו ממרכז המחקר והמידע לערוך את המחקרים, והן בקרב חוקרות וחוקרים מן האקדמיה, העוסקים בתחום ההגירה, ומחקריו של ד"ר נתן משמשים להם מקור להתייחסות  . כתיבתו מאוזכרת בפרסומים ישראלים ובינלאומיים.

מחקריו של ד"ר נתן פורסמו ביוזמת הכנסת וביוזמת חברות וחברי הכנסת שהזמינו אותם, וזכו לתהודה. אכן, העובדות והמסקנות שבמחקריו של ד"ר נתן, המבוססות רובן ככולן על נתונים שקיבל ממשרדי הממשלה השונים ומן הרשויות, ואינן עולות בקנה אחד עם סדר היום של ממשלת ישראל  ועם מסריה, ולא פעם מצביעות  על ליקויים בתפקודה. מחקריו  מלמדים, כי רבות מהחלטות הממשלה בתחום הגירת העבודה אינן מקוימות. הם מלמדים על העדר מדיניות לטיפול במבקשי מקלט, ועל כך שמסרים מסיתים נגד מבקשי מקלט, כגון:  "שיעור הפשיעה בקרב המסתננים גבוה", הם חסרי יסוד.

משום כך,  הותקף ד"ר נתן בשבועות האחרונים שוב ושוב על ידי גורמי ימין. אלה ביקשו להציגו כאיש שמאל רדיקלי, ולהטיל ספק במוניטין המקצועי, במחקריו וביושרתו. בעקבות זאת נבחנה עבודתו של ד"ר נתן על ידי גורם חיצוני, ולא נמצא בה דופי. ואולם, הלחץ לסלק את ד"ר נתן לא פסק, ולבסוף נמצאה התואנה: ד"ר נתן פרסם בעבר מאמרים בעלי אופי פוליטי. הוא עשה כן בהתאם לדין ובידיעת הממונים עליו, וחדל לפני שלוש שנים, בעת שדרגתו לא איפשרה זאת עוד. אף על פי כן, המאמרים שפרסם כדין שימשו להנהלת הכנסת תירוץ על מנת להעבירו מתפקידו.

קשה להימנע מן התחושה, כי העברתו של ד"ר נתן מתפקידו הינה חוליה נוספת בשרשרת מקרים של התנכלות פוליטית והשתקה של אנשים ומוסדות,  שהתבטאויותיהם ומחקריהם אינם מתיישבים עם עמדותיהן של רשויות השלטון בשנים האחרונות:  פיטוריו של מר אדר כהן, המפקח על לימודי האזרחות; פסילת זכייתו של  האדריכל רפי סגל בתחרות על תכנון הספריה  הלאומית,  ביטול השתתפותה של פרופ' רבקה פלדחי במפגש מדעי עם קאנצלרית גרמניה; רדיפתם של חוקרי המחלקה לפוליטיקה ולממשל באוניברסיטת בן- גוריון שבנגב; ועוד. בכל מקרה ומקרה,  כמו בעניינו של ד"ר נתן, נמצאו נימוקים, תירוצים ותואנות להחלטה, ואולם המגמה המסתמנת  הינה ברורה ומדאיגה. מצער לגלות, כי גם הכנסת נותנת ידה למקרתיזם

העיקרון, ולפיו על הרשויות להימנע מלהתנכל לעובדים בשירות הציבורי בשל עמדותיהם, נקבע עוד בראשית ימיה של המדינה. בית המשפט הגבוה לצדק ביטל את החלטת הרשויות, שניתנה בהנחייתו של ראש הממשלה ושר הבטחון דאז, דוד בן גוריון, למנוע מד"ר ישראל שייב (אביו של חה"כ לימים פרופ' אריה אלדד, ) מלשמש כמורה בשל עמדות פוליטיות ימניות, אותן ביטא בכתובים. בית המשפט פסק, כי בנסיבות שכאלה אין הרשות "בת חורין להטיל הגבלות רק מפני שהיא חושבת אותן לרצויות" ( "בג ץ 144/50 שייב נ' שר הבטחון פ"דה 399 (1951)

אנו קוראים לך להשיב את ד"ר נתן לתפקידו לאלתר.

בכבוד רב   ,

חגי אלעד

מנכ"ל

העתקים:

חה"כ ניצן הורוביץ  יו"ר ועדת העובדים הזרים, הכנסת

מר איל ינון, היועץ המשפטי, הכנסת

"ד ר שירלי אברהמי, מנהלת מרכז החקר והמידע, הכנסת

"ד ר גלעד נתן, הכנסת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. עמית :

  אני מצטרף

 2. דליה :

  גם אני מצטרפת

 3. יונתן כ. :

  ואם ד״ר נתן היה איש ימין, האם גם אז הייתם נותנים אמון בכך שעבודתו לא הושפעה מדעותיו?

  אני לא חושב שאפשר להאמין לאדם שמפרסם מחקרים ביום ומאמרים בלילה שידע להפריד.

  אגב הסטטיסטיקות הממשלתי לשבר אמר שהדרך לרמות במחקר מדעי היא על ידי בחירת המתודולוגיה

 4. מה אתם יודעים :

  בממ"מ ובלשכה המשפטית של הכנסת כמו בכל משרדי הממשלה האחרים לא חסרים אנשי ימין, למעשה הם הרוב ויום אחד אם הרדיפה הזו של אנשי שמאל תמשך השמאל יעלה לשלטון ויעשה לימנים בדיוק אותו הדבר.
  מה שריבלין הדמוקרט הגדול עשה זה להכניס את הפוליטיקה בדלת האחורית למשחק עכשו גם מי שנבחר במכרז צריך להיות בעל עמדות פוליטיות נכונות בדיוק כמו מינויים פוליטיים של פעם.

 5. מיכל :

  אני מרגישה יותר ממחויבות אישית וודאי ציבורית, דווקא בימי טרום בחירות,למחות בחריפות ולגנות בכל תוקף כל ניסיון לצייר את ד"ר נתן כמי שדעותיו האישיות גרמו להטיית מחקריו ועבודותיו במכון המחקר של הכנסת.
  ד"ר נתן פרסם עשרות מחקרים מעמיקים בנושא עובדים זרים בענף הסיעוד לבקשתם של חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית. הוא הגיש עבודות מחקר לוועדת עובדים זרים והעלה את רף הדיונים בנושא לרמת מודעות והבנה גבוהות בזכות אותם מחקרים שפורסמו. לא פעם הופיע בעצמו בפורומים שונים להסברת מסקנותיו. כמי ששייכת ,שלא בטובתי ,לצד הרע והמכוער לתפישתם של רבים (חברות כוח האדם) , יכולה להעיד יותר מאחרים כי פגישותיי ושיחותיי עמו נעשו תמיד על בסיס ענייני והגון, ד"ר נתן שיקף במחקריו את הבעיות בענף מבלי ליפול לפופוליזם או למובן מאליו, נהפוך הוא, הוא הצליח לברור ולהצביע על הכשלים בענף ועל המצוקה הגוברת של הקשישים והנכים. ד"ר נתן הוא איש מקצוע אמיתי ומצוין ועל הכנסת וחבריה החדשים לדאוג שהוא ושכמותו יוסיפו לשרת את הציבור נאמנה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.