חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', אל תבזבזי לנו את ההזדמנות

נושאים דעות, עלו ברשת ב 6.01.13 5:01

מה שהביא ליחמוביץ' ניצחון בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה אינו מספיק בזירה הארצית. יו"ר העבודה תצטרך למצב עצמה ככוח משמעותי גם בנושא המדיני

מאת תומר ישראלי

 יש למפלגת העבודה הזדמנות לחולל שינוי ולהחליף את השלטון. יש לנו נבחרת רעננה וברוכת כישורים. הימין מפולג, מוקצן, חסר דרך וחסר מנהיגות. לכאורה התנאים נוחים ומתאימים למהפך, אז מה אנחנו לא עושים נכון? למה אנחנו לא ממריאים בסקרים? למה עם ישראל לא מצטרף לתקווה לחברה צודקת יותר ושוויונית?

 הסיבה, לדעתי, היא שלא מאמינים לנו ולא סומכים עלינו. נכון, לא רק לנו לא מאמינים ולכן גם אחוז ההצבעה בבחירות אלה, בעיקר בקרב המרכז-שמאל יישאר נמוך ומאכזב. אפשר לבוא בטענות לאזרחים הלא מעורבים אבל אפשר וצריך לבוא בטענות גם לפוליטיקאים המאכזבים שמזלזלים בבוחרים שלהם ובעצמם. המהלכים האחרונים לקראת הבחירות המקדימות, והכנסת מספר רב של שמות ידוענים לרשימה, וזאת למרות שלא צברו כל ותק בתוך המפלגה, לא ממש הוסיפו לאמינות. עזיבת אישים מרכזיים כמו מצנע ופרץ פגעו, כמובן, פגיעה נוספת.

 שלי, בחרת להדגיש את הדגל החברתי. הייתה מחאה, יש עוולות ופערים מקוממים. הכול נכון. טענת שאם נתמקד בעניין החברתי נוכל למשוך אלינו כוחות חדשים. חשבת שנוכל להכתיב סדר יום אחר ממה שהיה כאן עד היום, שאפשר להניח רגע בצד את התהליך המדיני ולרדת לפרטים בתוכנית כלכלית מפורטת. אבל, מה לעשות, מה שהספיק ועורר עניין בתוך המפלגה ובסביבתה הקרובה כנראה לא מספיק בזירה הארצית לרוחב המפה הפוליטית. אזרחי ישראל זקוקים למנהיג שעוסק בתמונה כולה. העניין המדיני והביטחוני אינו "עוד נושא על סדר היום" אלא משהו שמלווה אותנו באופן מוחשי ואמיתי. תשאלי את תושבי הדרום, אצלם הזיכרון עדיין טרי.

 ציפי לבני נכנסה לוואקום שאנחנו השארנו בתחום המדיני. אלמלא כן, לא הייתה לה זכות קיום בנוף הפוליטי. מרגע שנכנסה והעמידה קבוצת מועמדים, שחלקם מעמודי התווך של מפלגת העבודה עד לא מזמן, הפגיעה הפכה ממשית ואמיתית. אני מקווה שלפחות עכשיו ברור לך שההתעלמות והדחקת ההתמודדות בתחום המדיני-בטחוני הייתה מקח טעות.

 אני מבין שהתחום המדיני-בטחוני פחות קרוב לליבך ואולי גם להשכלתך. אבל, מה לעשות, מי שמעוניין להיות אלטרנטיבה להנהגת המדינה חייב להתמצא בזה, חייב לעסוק בזה וחייב שיהיו לו דעות ברורות ומוצקות. לא באופן כללי אלא באופן מפורט כאשר המטרה בהירה אבל גם הדרך אליה ידועה וניתנת להסבר. מי שאין לו את זה, לא יצליח לשכנע את הציבור הישראלי לבחור בו לראשות ממשלה.

 מעבר לכך, גם אם העניין החברתי הוא שמנחה אותנו, הרי שלא נוכל להשיג הישגים משמעותיים ללא שינוי סדרי עדיפויות וקיצוץ נרחב בתקציב הביטחון. קיצוץ כזה יכול להתבצע רק מתוך שינוי במעמדה של ישראל ביחס לשכנינו הקרובים והרחוקים. וכן, יש גם את ההשקעות, ההקלות במס ושאר פעולות המיועדות לעודד אזרחים לעבור לגור בשטחי יהודה ושומרון. גם אני לא חושב שהמתנחלים הם מקור הרע, אבל אני בהחלט חושב שאין שום סיבה שהמדינה תמשיך לעודד אזרחים ישראלים לגור דווקא שם. ואם את באמת מאמינה שבעתיד אפשר שתקום מדינה פלסטינית לצדנו אז בואי ונדרוש להפסיק כבר עכשיו את כל הפעולות שחוסמות אפשרות כזאת בעתיד.

 מה צריך לקרות כדי שהמפלגה תתרומם ותצבור כוח? את חייבת להתעשת ולהנהיג אותה כזרם מרכזי גם בעניין המדיני. אם את לא בקיאה ואין לך דעות זה לא טוב אבל אז את חייבת ללמוד, לאמץ ולהפנים לעצמך עמדות ברורות עד שיהפכו לחלק ממך. התבטאות פה ומשפט שם לא "יעשו את זה" לאזרחי ישראל, הם לא יקנו את זה ויצביעו ללבני, לפיד או נתניהו. מתפקדי העבודה הם חלק קטן מהקולות שיצביעו לעבודה ושלא תטעה אותך האווירה העוטפת בסביבתך הקרובה. המצב לא טוב.

 אני רואה את אירועי ההסברה והשכנוע שמתקיימים אבל אני מודה שאני בעצמי ממש לא מתלהב להצביע למפלגת העבודה במתכונתה הנוכחית. אני כן אצביע למפלגה, לא בזכות המועמדים והנבחרת שהורכבה אל בגלל שאני מאמין שערכי היסוד של המפלגה יותר חזקים מהטרמפיסטים שקפצו עליה לאחרונה. ברור גם שממצב כזה אין ממש סיכוי שאשכנע אנשים נוספים להצטרף. מה אגיד להם? ששלי עדיפה על לבני? האם מיכאלי עדיפה על עמיר פרץ? האם נחמן שי עדיף על מצנע? האם אראל מרגלית עדיף על יעקב פרי? האם מיקי רוזנטל יותר טוב מעופר שלח? בעיני אין כמעט הבדל או שיש הבדל והוא לא ממש לטובתנו…

אז עוד לא מאוחר מדי ועדיין ניתן לחולל מהפך, אבל זה תלוי בעיקר ביושבת הראש. האם היא תיקח אחריות ותהפוך עצמה למנהיגה קשובה ואמיצה או שתדבק בעצת יועצי התדמית והסקר. יהיה ממש חבל לפספס את ההזדמנות להחלפת השלטון ולפורר את המפלגה בה בעת. כמובן גם שללא הגעה לשלטון, אף אחד מחלומותינו להשפיע בתחום החברתי-כלכלי לא ממש יתגשם.

רשם: תומר ישראלי

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ברוריה בת עזאי :

    מה נכון ומה לא נכון

    ממליצה לאנשים לקרוא את ספרו של בנבישתי ולהפסיק לסנתז רעיונות מופרכים עם עצות אמוציונלית. צריך משהו מקורי בין שכל ישר לאסטרטגיה של שחמט

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.